Αναζήτηση τίτλου βιντεοταινίας που σήμερα θα χρησίμευε ως "ντοκουμέντο" των 80ς

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.578
Αντιδράσεις
1.703
Για να εξηγήσω τί εννοώ στον τίτλο.

Γνωρίζω οτι το θέμα τρολλίζει επικίνδυνα και μπορεί να ξεφύγει, οπότε ας είμαστε όλοι προσεκτικοί :) προειδοποιώ οτι θα χρησιμοποιήσω ταμπέλες, ελπίζοντας να μη ενοχλήσουν.

Που λέτε, όταν ξεκίνησε η παρούσα κρίση, ακούστηκαν πολλά για το τί μας έφερε ως εδώ. Όλοι κάναμε απολογισμό, για τις "χρυσές εποχές" των "παχιών αγελάδων", και πώς δεν διαχειριστήκαμε σωστά εκείνη την περίοδο της ευημερίας. Σε αρθρογραφία, συζητήσεις κλπ, ακούστηκαν πολλές απόψεις, κυρίως όμως στοχοποιήθηκε μια συγκεκριμένη φιγούρα: ο Ελληναράς του 80, που όταν έπεσε το πολύ χρήμα απο την κυβέρνηση, έσπευσε να κάνει επενδύσεις, αρπαχτές, που χωρίς να έχει κάποια κατάρτιση βρήκε την ευκαιρία να ανοίγει επιχειρήσεις και να χτίζει πολυκατοικίες.

Θέλω λοιπόν να μάθω τίτλους ταινιών (ή ακόμα και σειρών, αν βρίσκονται) οπου προβάλεται αυτό το σκηνικό: φαίνεται έντονα η φαινομενική ευημερία της εποχής (σε σενάριο, χαρακτήρες ή και ντεκόρ), ενώ παίζει και η προαναφερθείσα φιγούρα του νεόπλουτου λαμόγιου Ελληναρά του 80 που τελικά μας οδήγησε εδώ που βρισκόμαστε σήμερα.

Είμαι σίγουρος οτι αρκετές ταινίες θα σατίρισαν την τότε πραγματικότητα, άλλωστε η ζωή ήταν ιδανικό σενάριο για κωμωδία: κάποιος τεμπέλης, κουτοπόνηρος, αμόρφωτος, προσπαθεί να επωφεληθεί απο τη χρυσή εποχή του "Τσοβόλα δώστα όλα" αι κάνει του κόσμου τις απατεωνιές μέχρι να φάει τα μούτρα του.

Οπότε, με λίγα λόγια ψάχνω για όποιες ταινίες μπορούν να χρησιμεύσουν ως ιστορικό ντοκουμέντο της ηθικο-κοινωνικο-πολιτικής πραγματικότητας της εποχής, και της αρχής της κατρακύλας.

(η τραγική ειρωνεια είναι και οτι οι βιντεοταινίες, ως μόδα, ανήκουν σε αυτή την πραγματικότητα, μιας και ειναι κλασσικό παράδειγμα επιδοτούμενης αρπαχτής, παραγωγής αντιστρόφως ανάλογης με την ποιότητα)

Είναι δύσκολο αυτό που ψάχνω, αλλά είμαι σίγουρος οτι οι βιντεο-γκουρού του φόρουμ μας όλο και κάτι θα φέρουν από την άκρη του μυαλού τους :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
υπαρχουν καποιες ταινιες που σατυριζουν την κατασταση οπως το απο κοτας κωσκοτας με τον νικο τσουκα και το ρεμουλες στην κωσκο-κωσταινα με τον μακεδο ο πρασινοφρουρος με τον γιωργο καππη αλλα και το χουαν γκαμον φουντες γκρατσια χος κοτα με τον τασο προυσαλη
 
Η ταινία "Θανάση σφίξε κι άλλο το ζωνάρι" του Θεόδωρου Μαραγκού με το Θανάση Βέγγο και την Αννα Μαντζουράνη είναι η πρώτη ταινία που μου έρχεται στο νου.

EDIT: τώρα πρόσεξα ότι μιλάτε για βινταιοταινίες..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και το για μια χούφτα τούβλα με τον Τσάκωνα, θα μπορούσε να μπει στην κατηγορία ( διεφθαρμένη πολεοδομία, επιχειρήσεις-απάτες κλπ)...
 
Μια τανία που είδα και πιστεύω πως ταιριάζει σε αυτό που ζητάς είναι η ταινία "Πολίτης Γ Κατηγορίας". Σεναριογράφος και πρωταγωνιστης ο Γιώργος Κωνσταντίνου. Εδώ υποδύεται τον Αντύπα υπάλληλο υπουργείου ο οποίος είναι τίμιος και θέλει να πάει μπροστά με την αξία του. Έχει μια αδερφή φανατική πρασινοφρουρό ενώ έρχεται σε αντιπαράθεση με τον δεξιό γείτονα του και μπουζουξή (Μάρκος Λεζές).Τελικά ο ανηψίος του τα φτιάχνει με την αδεφή του μπουζουξή ο οποίος γίνεται πρασινοφρουρός για να βγάλει δίσκο. Στο γραφείο του έρχεται μια όμορφη υπάλληλος με μέσον η οποία σκανδαλίζει όλα τα αρσενικά του γραφείου (Μάρα Θρασυβουλίδου). Επίσης υπάρχει ακόμη ένας γείτονας του Αντύπα ο οποίος είναι και αυτός δημόσιος υπάλληλος. Αυτός είναι ένα ανθρωπάκι που τον κάνει ότι θέλει η γυναικά του.Είναι συμβιβασμένος και τα έχει καλά με την κάθε εξουσία. Αυτός θα το φέρει η μοίρα να γίνει τμηματάρχης του. Μόλις το μαθαίνει ο Αντύπας γίνεται έξαλος αρχίζει να βρίζει μέχρι και τον υπουργό και χάνει την δουλειά του. Την ξαναπέρνει όμως με την μεσολάβιση της όμορφης υπαλλήλου. Άλλα αυτός έχει αποφασίσει να φύγει για την Γερμανία. Τελικά όμως βλέποντας τους ανθρώπους που πάνε το πρωί στην δουλειά τους κατλαβαίνει ότι όπως αυτοί που δεν το βάζουν κάτι πρέπει να μείνει και να αγωνιστεί.
 
Η βιντεοταινια που φωτογραφιζει την αρχη της κατρακυλας, το ολο mid-80s περιβαλλον, ειναι η ταινια του Λεφακη "Τσιτσιολινα - Καυτο Καλοκαιρι 1987". Πραγματευεται την υποδοχη της γνωστης πορνοσταρ (και της φιλης της Μαλου) στην χωρα μας και το βολταρισμα της στην Αθηνα εν ειδει ντοκυμαντερ.

Αν καποιος σημερα επεφτε απο το πουθενα (ή και ο ιστορικος του μελλοντος) το παρακολουθουσαν, θα καταλαβαιναν τη τυχη της εικονιζομενης χωρας τα επομενα 30 χρονια. Επιτομη του δευτερου μισου των 80s, συμπυκνωνει τα παντα μεσα σε 90 λεπτα. Δεν χρειαζεται να δεις τιποτα αλλο για να καταλαβεις την εποχη και να κανεις τις μαντεψιες σου για μετα.

Εκει θα δουμε τα παντα στον υπερθετικο. Τη τριχα, τη χρυση καδενα, τα μπουζουκια, την υποδοχη ηρωα στυλ "γκρεμιστε τα τειχη, δειξε τα στηθη σου". Ολη η ψυχολογια του επι αιωνα αδικημενου και πεινασμενου Ελληνα που μολις βρηκε δρομο στο (δανεικο) χρημα, τον επιασε (δικαιολογημενα ισως) και ξεκινησε να τα σπαει σαν να μην υπαρχει αυριο.

Θα δουμε στους πνιγμενους απο τη φτηνοσαμπανια ναους, τον Αντυπα, τη Στανιση, τη Λασκαρη, το Λυκουρεζο τη Ριτα και λοιπους 80s ηρωες. Ενα πενταχρονο να σπαει πιατικα διπλα στην ημιγυμνη πορνοσταρ. Φυκιωρη και Μιχαλονακου επι το εργο. Βολτες με καμπριο Μερτσεντα, αστυνομικους να κοιτανε σαν λιγουρια, τυπαδες να χουφτωνουν οποτε βρουν ευκαιρια και να χασκογελανε.

Θα δουμε εναν λαο φρεσκοθαμπωμενο, που του εριξαν καθρεφτακια και αυτος "τσιμπησε". Και η βιντεοταινια αυτη πιανει ακριβως τη στιγμη.

Priceless
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. Σε μία απο τις βιντεοταινίες που πρόβαλλε ο αντ1 πριν λίγους μήνες έιχε πάρει το μάτι μου το "Κίμων ο νεοπλουτος". Εμπνέεται από το τότε φαινόμενο του νεοπλουτισμού αλλά δεν πρόσεξα απο την αρχή για να παρατηρήσω αν ο πρωταγωνιστής όντως αντιπροσωπεύει την τότε κατρακύλα. Νομίζω στο τέλος νοσταλγεί την παλιά του ζωή και επιστρέφει στο διαμέρισμά του, δηλαδή δεν σατιρίζει κάτι παραπάνω.

Να σημειώσω οτι, παρότι offtopic, θα με ενδιέφερε να ακούσω και για κινηματογραφικές ταινίες ή ακόμα και τηλεοπτικές σειρές που περιγράφουν αυτό το φαινόμενο. Νομίζω κάποια επεισόδια των Απαράδεκτων παρουσιάζουν εκείνες τις τάσεις, όπως το "Επενδύω, Επενδύεις, Επενδύει" (ο Σπύρος ετοιμάζεται να απαρνηθεί το αριστερό παρελθόν του και να αρχίσει να κάνει επενδύσεις με ένα τύπο, που απλά είναι ένας μπατίρης που θέλει να του φάει λεφτά).

Επίσης τους Αυθαίρετους τους είδα τελευταία φορά πολύ μικρός, αλλά τώρα που το αναλογίζομαι, θα έλεγα οτι οι πρωταγωνιστές αντιπροσωπεύουν εκείνα τα λαμογίστικα ήθη. Τί λέτε;
 
Wally είπε:
Η βιντεοταινια που φωτογραφιζει την αρχη της κατρακυλας, το ολο mid-80s περιβαλλον, ειναι η ταινια του Λεφακη "Τσιτσιολινα - Καυτο Καλοκαιρι 1987". Πραγματευεται την υποδοχη της γνωστης πορνοσταρ (και της φιλης της Μαλου) στην χωρα μας και το βολταρισμα της στην Αθηνα εν ειδει ντοκυμαντερ.
Αν καποιος σημερα επεφτε απο το πουθενα (ή και ο ιστορικος του μελλοντος) το παρακολουθουσαν, θα καταλαβαιναν τη τυχη της εικονιζομενης χωρας τα επομενα 30 χρονια. Επιτομη του δευτερου μισου των 80s, συμπυκνωνει τα παντα μεσα σε 90 λεπτα. Δεν χρειαζεται να δεις τιποτα αλλο για να καταλαβεις την εποχη και να κανεις τις μαντεψιες σου για μετα.

Εκει θα δουμε τα παντα στον υπερθετικο. Τη τριχα, τη χρυση καδενα, τα μπουζουκια, την υποδοχη ηρωα στυλ "γκρεμιστε τα τειχη, δειξε τα στηθη σου". Ολη η ψυχολογια του επι αιωνα αδικημενου και πεινασμενου Ελληνα που μολις βρηκε δρομο στο (δανεικο) χρημα, τον επιασε (δικαιολογημενα ισως) και ξεκινησε να τα σπαει σαν να μην υπαρχει αυριο.

Θα δουμε στους πνιγμενους απο τη φτηνοσαμπανια ναους, τον Αντυπα, τη Στανιση, τη Λασκαρη, το Λυκουρεζο τη Ριτα και λοιπους 80s ηρωες. Ενα πενταχρονο να σπαει πιατικα διπλα στην ημιγυμνη πορνοσταρ. Φυκιωρη και Μιχαλονακου επι το εργο. Βολτες με καμπριο Μερτσεντα, αστυνομικους να κοιτανε σαν λιγουρια, τυπαδες να χουφτωνουν οποτε βρουν ευκαιρια και να χασκογελανε.

Θα δουμε εναν λαο φρεσκοθαμπωμενο, που του εριξαν καθρεφτακια και αυτος "τσιμπησε". Και η βιντεοταινια αυτη πιανει ακριβως τη στιγμη.

Priceless
ηθελα και εγω να το αναφερω αλλα δεν ηξερα η ταινια υπαρχει ανεβασμενη ολοκληρη για οποιον ενδιαφερεται η σκηνη με τους πρασινοφρουρους με τα μουστακια να τα σπανε στα μπουζουκια και λεφακη να χουφτωνει τσιτσιολινα ειναι ντοκουμεντο
 
Την ταινία με την Τσιτσιολίνα κάποτε θα την έβλεπαν και θα χαβαλεδιάζαν. Σήμερα την βλέπεις και πραγματικά σε παίρνουν τα κλάματα.... :(
 
Rakeesh είπε:
ο Ελληναράς του 80, που όταν έπεσε το πολύ χρήμα απο την κυβέρνηση, έσπευσε να κάνει επενδύσεις, αρπαχτές, που χωρίς να έχει κάποια κατάρτιση βρήκε την ευκαιρία να ανοίγει επιχειρήσεις και να χτίζει πολυκατοικίες.

αν και δεν έχω γνώσεις επι ταινιών του είδους για να συνεισφέρω στην κουβέντα, την βρίσκω ενδιαφέρουσα ακόμα και ώς τμήμα μία γενικότερης κουβέντας που θα μου άρεσε μεν αλλά δεν θα συμφωνούσε με την γενικότερη θεματολογία.
 
Να προσθέσω στη συζήτηση ότι χάρη στην ύπαρξη του θεσμού της βιντεοκασέτας, διασώθηκαν και κάποιες θεατρικές επιθεωρήσεις των 80ς που αποτυπώνουν την πραγματικότητα της εποχής με έναν άμεσο τρόπο, παρόλο που πολλές φορές η ποιότητα των κειμένων δεν ήταν καλή. Και ίσως κι αυτό ακόμα το γεγονός, η κακή ποιότητα των θεατρικών κειμένων, να είναι ένας δείκτης της γενικότερης κατάστασης στην οποία βρισκόταν η χώρα.
 
Rakeesh είπε:
...ο Ελληναράς του 80, που όταν έπεσε το πολύ χρήμα απο την κυβέρνηση, έσπευσε να κάνει επενδύσεις, αρπαχτές, που χωρίς να έχει κάποια κατάρτιση βρήκε την ευκαιρία να ανοίγει επιχειρήσεις και να χτίζει πολυκατοικίες.

..............................................................................................................................................................

(η τραγική ειρωνεια είναι και οτι οι βιντεοταινίες, ως μόδα, ανήκουν σε αυτή την πραγματικότητα, μιας και ειναι κλασσικό παράδειγμα επιδοτούμενης αρπαχτής, παραγωγής αντιστρόφως ανάλογης με την ποιότητα)
Στις περισσοτερες Κιν. Ταινιες και Βιντεοταινιες της περιοδου 81-89 γινεται λογος για

'Νεα μετρα φωτια' , 'Αυξηση Φ.Π.Α.' και 'Λιτοτητα,Λιτοτητα,Λιτοτητα'... Υπαρχει αυτη η αντιθεση.

Φυσικα υπαρχουν και τα Λαμογια,κομπιναδοροι,αλλα και αυτοι του

"Εξοχικο-καινουργιο αυτοκινητο-Γκομενα" ή "Δημοσιο-Κλαδικη-Προαγωγη" κτλ...

Δηλαδη, το Μικρομεσαιο Λαμογιο του '80 , εγινε ο Νεοπλουτος Λαμογιο του '90 ...

........................

Οι Βιντεοταινιες 'αρπαχτες' μπορει να ηταν, 'επιδοτουμενες' ομως οχι...

Δεν τις χρηματοδοτουσε καποιο "Κεντρο"... :)

Κατι επικαιρο ειναι η "Τραπεζιτισσα της Black Bank" , με την Δεσποινα Στυλιανοπουλου...

Και το "Επαναστατης χωρις αστεια", που εχει πιο πολυ σχεση με τα κομματα, με τον Γιωργο Κωνσταντινου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"Θέλω να ανοίξω ένα στοκ χάουζ"! :D
 
Άλλες ταινίες της δεκαετίας του 80, με κοινωνικοπολιτικές αναφορές είναι:

-Άλλος Χαβάη...άλλος πληρώνει 1,2,3

-Αντρέα...προχώρα!

-Εδώ ο κόσμος χάνεται...και η Μιμή χτενίζεται

-Ελλάς κατόπιν...αορτής

-Πες μας σύντροφε Τσοβόλα πώς γεμίζει η κατσαρόλα

-Πώς τη λεν τη βαζελίνη τούρκικα!

-Τη Μιμή μου θα την πάρω με το Μένιο Γιακουμπ...άρο

-Φάγατε, ΛΙΑΝΗσατε, τελειώσατε

-Οι κυβερνήσεις πέφτουνε αλλά ο Ψάλτης μένει

-Ολέ ολέ γεια σου Ελλάδα κουρελέ

-Ο Χάρος βγήκε παγανιά
 
"ΑΛΛΟΣ ΧΑΒΑΗ, ΑΛΛΟΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙ".
 
Ακόμια τανία σε σε σενάριο και σκηνοθεσία Γιώργου Κωνσταντινου. Τίτλος "Επαναστάτης Χωρίς αστεία"΄του 1988. Εδώ ο Κωνσταντίνου υποδύεται τον Θωμά Λάκα υποψήφιο βουλευτή του Κόμματος Κοινωνικής Δικαιοσύνης το οποίο μόλις κερδίζει τις εκλογές κάνει τα αντίθετα από αυτά που υποσχέθηκε. Ο Θωμάς γίνεται υπουργος δημόσιας τάξης και είναι ο μόνος που εργάζεται για το συμφέρον του τόπου. Επίσης ένας δημοσιογράφος του δίνει στοιχεία για τις ρεμούλες και τις καταχρήσεις του πρωθυπουργού Ανδρέα Χατζηανδρέου (Ντάνος Λυγίζος) και των μελών της κυβέρνησης. Όταν τους ζητά τον λόγο ο Θωμάς αναδομείται. Πριν φύγει όμως δίνει μια συνέντευξη με την οποία εκθέτει την κυβέρνηση ή οποία πέφτει. Οι νεολαίες όλων τον κομμάτων σχηματίζουν υπηρεσιακή κυβέρνηση μέχρι να ξαναγίνουν εκλογές.
 
Οι τελευταίοι Πασοκράτορες
 
Και πάλι ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια. Μια ερωτηση ομως: τοσο το "Επαναστατης Χωρίς Αστεία" όσο και το "Οι Τελευταίοι Πασοκράτορες" τα ξέρω ως θεατρικά έργα. Είμαι σίγουρος γι' αυτό γιατί έχω βρει στα πράγματα των γονιών μου κάτι "προγράμματα" απο τις συγκεκριμένες παραστάσεις!!! Το δεύτερο δε ήταν επιθεώρηση. Πρόκειται όντως για βιντεοταινίες;;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rakeesh είπε:
Νομίζω κάποια επεισόδια των Απαράδεκτων παρουσιάζουν εκείνες τις τάσεις, όπως το "Επενδύω, Επενδύεις, Επενδύει" (ο Σπύρος ετοιμάζεται να απαρνηθεί το αριστερό παρελθόν του και να αρχίσει να κάνει επενδύσεις με ένα τύπο, που απλά είναι ένας μπατίρης που θέλει να του φάει λεφτά).[END QUOTE]

Συμφωνώ μαζί σου. Τυπικό παράδειγμα οι "Απαράδεκτοι" των early 90's και του ανερχόμενου δήθεν νεοπλουτισμού και της "Ευρώπης" στην Ψωροκώσταινα. Όπως και οι μετέπειτα σειρές των ιδιωτικών καναλιών είχαν πάντα ως επίκεντρο μια ή δυο ευκατάστατες οικογένειες με σπιταρώνες, αμαξάρες, επιχειρήσεις κλπ.

Γιατί πως να το κάνουμε, ο Έλληνας ήθελε επιτέλους να ζήσει το όνειρό του έστω και με δανεικά, να μοιάσει λίγο με "Τόλμη και γοητεία"...
 
Πίσω
Μπλουζα