Αναζήτηση τίτλου ξένης ταινίας Νο. 1

michalis_dv

RetroWannaBe
Joined
1 Νοέ 2006
Μηνύματα
90
Αντιδράσεις
4
Για να δούμε αν θα μπορέσω να βγάλω άκρη...

Θυμάμαι που είχα δει μια ταινία πολλά χρόνια πίσω...Παίζει να ήμουν δημοτικό οπότε μιλάμε για 15ετία και βάλε...

Θυμάμαι μόνο ότι ήταν μια κοπελίτσα πρωταγωνίστρια που πιθανότατα ήταν μάγισσα και ήταν ίσως Νταντά κάποιων παιδιών όπου θυμάμαι μια σκηνή που πετάνε με ένα αυτοκίνητο πάνω από την πόλη...

Ίσως το εξώφυλλο της ταινίας να είναι αυτή η σκηνή δηλαδή η κοπέλα με τα παιδιά στο αυτοκίνητο και αυτή μάλλον να φοράει ένα κλασσικό καπέλο μάγισσας...

Δεν ξέρω αν βοηθάω με αυτά που θυμάμαι αλλά ελπίζω να θυμάται κάποιος κάτι...
 
james1980 όταν την έψαχνα πριν κάμποσα χρόνια είδα αυτήν που λες αλλά δεν είναι αυτή που ψάχνω.

Mandrake δεν είναι η Πόππινς.

Αυτή που λέω εγώ είναι λογικά ταινία δεκαετίας 90.

Είναι σαν νεανική περιπέτεια όπου τα παιδιά το σκάνε με τη μάγισσα από το σπίτι ενώ λείπουν οι γονείς τους και νομίζουν πως κοιμούνται και αυτά διασκεδάζουν στην πόλη...

Η μάγισσα πρέπει να είναι αυτή που τα προσέχει αλλά εκείνη τα βγάζει βόλτα να ξεσκάσουν ένα πράγμα...

Ευχαριστώ πάντως για την προσπάθεια... :)
 
Μαλιστα αν δεν κανω λαθος το ενα το παιδι ειναι ενα κοριτσακι μικρο και φοραει και ενα κρανος σαυ του Thor?
 
kajwbtfe είπε:
Μαλιστα αν δεν κανω λαθος το ενα το παιδι ειναι ενα κοριτσακι μικρο και φοραει και ενα κρανος σαυ του Thor?
Δεν θυμάμαι τόσα.

χεχε
 
kajwbtfe είπε:
Μαλιστα αν δεν κανω λαθος το ενα το παιδι ειναι ενα κοριτσακι μικρο και φοραει και ενα κρανος σαυ του Thor?
o kajwbtfe εννοει το Adventures in Babysitting

http://www.imdb.com/title/tt0092513/

δεν επαιζε στην συγκεκριμμενη ταινεια
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
michalis_dv είπε:
james1980 όταν την έψαχνα πριν κάμποσα χρόνια είδα αυτήν που λες αλλά δεν είναι αυτή που ψάχνω.Mandrake δεν είναι η Πόππινς.

Αυτή που λέω εγώ είναι λογικά ταινία δεκαετίας 90.

Είναι σαν νεανική περιπέτεια όπου τα παιδιά το σκάνε με τη μάγισσα από το σπίτι ενώ λείπουν οι γονείς τους και νομίζουν πως κοιμούνται και αυτά διασκεδάζουν στην πόλη...

Η μάγισσα πρέπει να είναι αυτή που τα προσέχει αλλά εκείνη τα βγάζει βόλτα να ξεσκάσουν ένα πράγμα...

Ευχαριστώ πάντως για την προσπάθεια... :)
Μιχάλη μήπως η ταινία που ψάχνεις είναι το "Μάγισσες Και Σκουπόξυλα" ("Bedknobs And Broomsticks") ('71);

ΒΑΓΓΕΛΗΣ είπε:
να ροτισω και εγω εναν τιτλο. μια παιδικη παρεα με αμαξια βαζουν κοντρα σε εναν γκρεμο που το ενα πευτη, ομος το παλικαρι εχει αφησει εγγιος την κοπελα του και μετα απο χρονια κανει και το παιδι του οτο ιδιο πραμα αλλα εχει κατεβει αυτος στην γη και το σοζει. αν καποιος την ξερει ασ μου πει τον τιτλο ευχαριστω.............

ΒΑΓΓΕΛΗΣ είπε:
Ο πατερας του παιδιου ειχαι ερθει στη γη με εναν αλλο πεθαμενο και καλα, τον εβλεπε μονο το παιδι του και κανεις αλλος, και προς το τελος τον εστανοταν και η κοπελα αλλα και τον ειδε. συγνωμη παρα φρερθηκα
Βαγγέλη η ταινία που ψάχνεις είναι μάλλον το "The Heavenly Kid"/"Phantom Kid" ('85).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μιχάλη , αν και έχει περάσει καιρός και μάλλον απάντηση δεν έχεις πάρει, δες αυτό. δεν έχει αυτοκίνητο αλλά μπορεί και να το θυμάσαι λάθος...

bedknobs and broomsticks


[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο [edit]

είναι ταινία και κινούμενο σχέδιο...!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελικά αυτό το τόπικ κρατάει χρόνια...Δεν είναι αυτή που λες dinxar...H πιο κοντινή από όλες είναι το Adventures in babysitting.Είτε είχε βγει κάτι πολύ παρόμοιο με μάγισσα...Είτε είναι αυτό και εγώ τα είχα μπερδέψει τόσο στο μυαλό μου.Πάντως και αυτήν την είχα δει τότε και την απόλαυσα όταν την είδα ξανά...
 
Μήπως υπάρχει πιθανότητα να μην είναι ταινία αλλά επεισόδιο από τηλεοπτική σειρά;

Υπάρχει μια σειρἀ με τον τίτλο Free Spirit όπου αυτή είναι και η βασική πλοκή: μια νεαρή μάγισσα που είναι η νταντά τριών παιδιών κάποιου κυρίου ο οποίος δεν γνωρίζει πως είναι μάγισσα ενώ τα παιδιά του το ανακαλύπτουν από το πρώτο επεισόδιο και οι μαγικές της γνώσεις συχνά βάζουν αυτήν και τα παιδία σε απροβλεπτες καταστάσεις. Φαίνεται να υπάρχει και ένα τουλάχιστον επεισόδιο (Two for the Road) όπου ένα αμάξι έπαιξε σημαντικό ρόλο. Τώρα αν το έκανε να πετάξει δεν γνωρίζω μιας και ως τώρα δεν έχω παρακολουθήσε κανένα επεισόδιο αλλά γενικά μοιάζει με συνοθήλευμα των σειρών The Nanny και Bewitched με τις ταινίες Mary Poppins και Adventures in Babysitting. (Στην πραγματικότητα, το Free Spirit είναι παλιότερο από το The Nanny).

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα