Αναζήτηση τίτλου σειράς με αυτοτελείς ερωτικές ιστορίες [???]

Rinus Cesar

RetroNuts!
Joined
22 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.417
Αντιδράσεις
274
Δυστυχώς δεν θυμάμαι τον τίτλο αυτής της ελληνικής σειράς της Κρατικής Τηλεόρασης !!! Προβαλλόταν, αν δεν απατώμαι, στην ΕΡΤ2 το απόγευμα καθημερινής από τις 7 :30 μέχρι τις 8 : 30 και είχε για θέμα της αυτοτελείς ερωτικές ιστορίες !!! Τη σειρά αυτή τη χρονολογώ γύρω στο 1985 - 1986 και δεν διήρκεσε για πολύ [ίσως οι ερωτικές ιστοριες που ειδαμε να μην ήταν πανω από 4 -5] !!!

- Το πρώτο επεισόδιο [άλλως : η πρώτη ερωτική ιστορία] που είδαμε ήταν πολύ όμορφο !!! Κι αυτό επειδη πρωταγωνιστούσαν νέοι άνθρωποι και, συνεπώς, η ιστορία πραγματευόταν τα νεανικά ερωτικά σκιρτήματα, τις πρώτες ερωτικές περιπέτειες, και μάλιστα το καλοκαίρι, κλπ !!! Η ιστορία, πάνω κάτω, είχε ως εξής : Σε κάποιο εξοχικό μέρος, προφανώς της Αττικής, περνούσε τις διακοπές του ένα πολύ συμπαθητικό μελαχρινό νέο αγόρι, αρκουντως εσωστρεφής !!! Αυτό που του άρεσε τις καλοκαιρινές διακοπές ήταν να παίρνει το κανό του και ... να ξανοίγεται στη θάλασσα !!! Εκείνο το καλοκαίρι, όμως, ερωτεύθηκε μία κοπέλα συνομήλική του, που έμενε με την αδελφή της και τους γονείς της στο διπλανό εξοχικό σπίτι !!! Αυτό που θυμάμαι είναι ότι μία από τις δύο κοπέλες είχε το όνομα "Αργυρή" !!! Η κοπέλα αυτή, όμως, δεν ανταποκρινόταν στον έρωτά του, ενώ ήταν μαζί του ερωτευμένη η μικρή της αδερφή !!! Η τελευταία σκηνή του επεισοδίου ήταν πολύ ωραία [αφού μεσολάβησαν μεταξύ των νέων πρωταγωνιστών διάφορα περιστατικά] : Την κοπέλα, με την οποία ήταν εωτευμένος ο πρωταγωνιστής, την επισκέφθηκε στο εξοχικό της ο φίλος της και ο πρωταγωνιστής τους βλέπει μαζί στην αμμουδιά, ενώ ο ιδιος ξανοίγεται με το κανό του στο πέλαγος ... Και ξανοίγεται πάρα πολύ .... Το επεισόδιο, δηλαδή, "έκλεισε" με την εικόνα του νεαρού να κάνει κουπί με το κανό του και να χάνεται στο πέλαγος ... Απ' ό,τι θυμάμαι, αυτό το επεισόδιο / αυτοτελής ιστορία εστίαζε στην "εσωστρέφεια" του νεαρού πρωταγωνιστή, μέσα απ' την οποία βίωνε τον πρώτο του μεγάλο έρωτα !!! Μακάρι να έχει διασωθεί και να το ξαναδούμε κάποτε ....

- Στο δεύτερο επεισόδιο της σειράς ... αλλάξαμε κλίμα !!! Είδαμε τον έρωτα, ή τελοσπάντων, τις περιπέτειες δύο ανθρώπων μεγάλης ηλικίας, γύρω στα 55 - 60, οι οποίοι, σε εκείνη την ηλικία, έψαχναν να βρουν έναν άνθρωπο για να περάσουν μαζί τα γεράματά τους !!! Η πρωταγωνίστρια ήταν μια ελληνοαμερικάνα, που ήρθε από τη Νέα Υόρκη να γνωρίσει έναν κύριο της ηλικίας της, ο οποίος διατηρούσε συνεργείο αυτοκινήτων !!! Από αυτό το επεισόδιο μού έχει μείνει η στιγμή που συναντήθηκαν οι δύο πρωταγωνιστές και η ώριμη ελληνοαμερικάνα κυρία διηγείται στον κύριο τι θα δουν στη Νέα Υόρκη όταν θα τον πάρει να πάνε μαζί ταξίδι εκεί [ίσως και για να μείνουν εκεί] !!! Σε εκείνη την ηλικία, ως μικρός τηλεθεατής, ήμουν προσηλωμένος στα λόγια της κυρίας και ... φανταζόμουν ότι έκανα κι εγώ ένα ΄ταξίδι μέχρι Νέα Υόρκη !!! Θυμάμαι ότι μου είχε κάνει εντύπωση η φράση : "θα πάμε στην Τσάινα Τάουν" !!! Δυστυχώς, δεν θυμάμαι άλλα από το επεισόδιο [αν και νομίζω ότι στο τέλος η σχέση ΄τους δεν ευοδώθηκε, προς μεγάλη στεναχώρια της ελληνοαμερικάνας ... νομίζω ότι στο τέλος ο μηχανικός αυτοκινήτων προτίμησε μια Ελληνίδα ... ποιος ξέρει ... ] ...

- Για το τρίτο επεισόδιο της ίδιας σειράς, θα μού επιτρέψετε να αντιγράψω ένα λήμμα από το μπλογκ μου !!! [εντάξει, είναι κακό να αντιγράφεις και, ακόμη χειρότερο, να αντιγράφεις τον εαυτό σου ... όμως, για την πληρότητα του ποστ ... ας γίνει :cool:

:cool: :cool: .... ] .....

"Λοιπόν, γύρω στα μισά των 80ς προβαλλόταν στην Κρατική Τηλεόραση μια τηλεοπτική σειρά με αυτοτελείς ερωτικές ιστορίες μεταξύ νέων, και όχι μόνο, ανθρώπων !!! Ένα σήριαλ γλυκύτατο στην απλότητά του και στον, καλώς εννοούμενο, "ερασιτεχνισμό" του, απ΄ το οποίο - δυστυχώς - δεν θυμάμαι το όνομά του [ελπίζω κάποιος συμφορουμίτης να μπορέσει να το θυμηθεί] !!! Από το συγκεκριμένο "αυτοτελές" επεισόδιο, στο οποίο πρωταγωνιστούσαν νέοι άνθρωποι, θυμάμαι μόνο το τέλος του : Η κοπέλα νοσηλευόταν στο νοσοκομείο, αλλά "κατάφερε" και τρούπωσε εκεί, στο δωμάτιο του νοσοκομείου, ο νεαρός, που ήταν ερωτευμένος μαζί της !!! Ο νεαρός, που λέτε, προσποιούταν τον άρρωστο και το κρεβάτι του στο νοσοκομείο, που κατάφερε να βρει, ήταν στον ίδιο θάλαμο με το κρεβάτι της κοπέλας !!! Και στο τέλος του σήριαλ τους είδαμε να "σμίγουν", να ζουν τον έρωτά τους στο δωμάτιο του νοσοκομείου, το αγόρι να λέει στην κοπέλα "θα μείνω μαζί σου μέχρι να γίνεις καλά" και την κοπέλα να απαντά "ααααχ, πολύ ωραία" !!! Θυμάμαι, επίσης, μια γιαγιά, στο παραδίπλα κρεβάτι, κοίταξε τον νεαρό με ανοιχτό το στόμα και αυτός της "ανταπέδωσε" με ένα τόσο μα τόσο γλυκό χαμόγελο ....

Την ώρα που βλέπαμε την παραπάνω σκηνή, ακούγαμε ως "μουσική επένδυση" ένα καταπληκτικό αγγλόφωνο τραγούδι, με γυναικεία φωνητικά που ... όμοιά τους δεν είχα ξαναακούσει !!! Επρόκειτο για το I'm Havin' You Now των Psycho !!! "Πω πωωω ... τι τραγούδι είναι αυτό, ποιοι το λένε, Άγγλοι είναι ή Αμερικάνοι" ???? σκέφθηκα .... Έτσι, με το που τέλειωσε το επεισόδιο της σειράς και βλέπαμε τα "γράμματα του τέλους", περίμενα πώς και πώς να φτάσουν αυτά στην ώρα που θα μάς έδιναν πληροφορίες γι' αυτό το "μαγευτικό τραγούδι" !!! Τούτο, βέβαια, είχε ως αποτέλεσμα να ... "περάσω στο ντούκου" όλες τις άλλες πληροφορίες που μάς έδιναν τα γράμματα του τέλους, με αποτέλεσμα αυτή τη στιγμή να ... βρίσκομαι στη "δυσάρεστο θέσιν" να μην γνωρίζω ούτε ... τον τίτλο του εν λόγω σήριαλ !!! Το μόνο που συγκράτησα από τα "γράμματα του τέλους" ήταν το όνομα της μπάντας, με το τραγούδι της οποίας "επενδύθηκε μουσικώς" το τέλος του επεισοδίου : Psycho !!! Κι επειδή, μετά από πολλάαα χρόνια, αυτό το όνομα μπάντας το ξαναθυμήθηκα, μού ήρθε η "φλασιά" να γράψω το παρόν ποστ [δεδομένου ότι εδώ στο retromaniax "ό,τι θυμάμαι χαίρομαι"] ...."

Το τραγούδι I'm havin' you nοw των θρυλικών Psycho ... ας αποτελέσει τον επίλογό μου για το παρόν ποστ [αφού δεν θυμήθηκα το όνομα του σήριαλ, θυμήθηκα ένα τραγούδι που ακούσαμε σ' αυτό ... Θα είμαι υπόχρεος σε όποιον θυμηθεί το όνομα αυτής της σειράς και προσφέρει περισσότερες πληροφορίες :flower: :flower: :flower: ] ....

[video=youtube_share;w9Ba2BKacns]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα