Αναζήτηση τίτλου ταινίας

muffin1981

RetroN00b
Joined
8 Φεβ 2014
Μηνύματα
10
Αντιδράσεις
9
Πριν από χρόνια,όταν ήμουν μικρή, περίπου 87-88 είδα ένα βράδυ μια ταινία, από την οποία θυμάμαι τα εξής. Κάποιος κοίταζε έναν πίνακα στο μουσείο που απεικόνιζε ένα σπιτάκι σε έναν λόφο, δίχως δέντρα και μια γεφυρούλα. Τότε τον πλησίασε ένας επισκέπτης λέγοντας του, κοιτάζοντας τον πίνακα, "έλα να περάσουμε την γεφυρούλα" και βρέθηκαν στο σπιτάκι του πίνακα. Εκεί ζούσε ένας ηλικιωμένος που βαλσάμωνε πεταλούδες και μια γυναίκα που έψαχνε "εκείνο που ανάβει". Κατόπιν σκότωσαν τον πρωταγωνιστή, αλλά δεν θυμάμαι με ποιο τρόπο και συγχρόνως άναψε ένα φωτάκι στον πίνακα του μουσείου. Τότε ο αρχικός επισκέπτης πλησίασε κάποιον άλλο που θαύμαζε τον πίνακα στο μουσείο, λέγοντας του ξανά να περάσουν την γεφυρούλα. Γενικά ακούγεται σαν επεισόδιο σειράς τρόμου, αλλά είμαι σχεδόν σίγουρη πως ήταν ταινία. Ελπίζω να την θυμάται κάποιος, γιατί την ψάχνω πολλά χρόνια...
 
Ψάχνοντας να βρω μια άλλη ταινία, "έπεσα" πάνω σ'αυτήν που μοιάζει πολύ με όσα περιγράφονται από τη φίλη muffin1981. Και το τρέιλερ της ταινίας αλλά και ολόκληρη η ταινία υπάρχουν στο youtube. Και πρέπει να είναι ανθολογία.
Τρεις ιστορίες μυστηρίου. Η πρώτη ιστορία, νομίζω πως είναι αυτή που ψάχνεις.

"Three Cases of Murder" (1955)
 
Καλησπέρα!
Συγνώμη για την τεράστια καθυστέρηση, αλλά δεν είχα προσέξει πως μου απαντήσατε.
Χίλια ευχαριστώ!!! Λύθηκε το μυστήριο τόσων ετών...είναι πραγματικά η ταινία που ψάχνω!
Είχα ψάξει πολύ χωρίς αποτέλεσμα...σας ευχαριστώ πολύ!
 
Πίσω
Μπλουζα