Attack of the Super Monsters / Kyoryu Daisenso Aizenborg (1982)

Max_brain

RetroWannaBe
Joined
4 Δεκ 2006
Μηνύματα
53
Αντιδράσεις
5
Ενα ακομη παιδικο,θυμαμαι που ηταν δυο..ενας αντρας ,ο Τζιμ κ μια γυναικα η Τζεμ...που εννονωνταν...κ γινονταν ΤΖΕΜΙΝΑΙΤ! κ πολεμουσαν δεινοσαυρους

τερατα...

Μια φοβερη σειρα...την δεν θυμαμαι ουτε το τελος ,ουτε τιποτα...

αν ξερει κανεις τον τιτλο....κ για επεισοδια...

θα χαρω πολυ.
 
welcome!

Μας εβαλες δυσκολα ρε Max.

Παντως η λεξη ΤΖΕΜΙΝΑΙΤ υπαρχει στο πισω μερος του μυαλου μου...
 
Πω πω....Είμαι αδιάβαστος δεν θυμάμαι τίποτα..Με την ευκαιρία καλώς ήρθες φίλε μου εδώ!!!
 
ela kai to thymithika!

λέγεται attack of the "συπερροβοτς"!!! είναι δυο αδέλφια ο Jim k η Jem....έχουν

όχημα το gemini...k tlegetai attack of the "συπερροβοτς"!!! είναι δυο αδέλφια ο Jim k η Jem....έχουν

όχημα το in δύναμη geminait (η κάπως έτσι) και πολεμάνε κάτι δεινόσαυρους...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εγω προσωπικα το θυμαμαι αρκετα...

φωναζαν τα ονοματα τους κ ενωνοντουσαν για ενα μικρο χρονικο διαστημα.

ειχαν επισης κ 2 βλακες βοηθους στο οχημα που οδηγουσαν.

το μονο που δεν θυμαμαι καλα ειναι αν ηταν εξ ολοκληρου κινουμενα σχεδια η αν τα τερατε ηταν σε στυλ γιαπωνεζικου Γκοτζιλα
 
Μαγκες το θυμαμαι και εγω πολυ ηταν ενα απο τα αγαπημενα μου. :)

Το σκηνικο ηταν πολυ ενυποσιακο γιατι οι δημιουργοι ειχαν κανει ενα κραμα αληθινων σκηνικων και κινουμενου σχεδιου(ηθελα να ηξερα αυτοι οι Ιαπωνες γιατι ειναι τοσο προικισμενοι? :) ).

Ποιο αναλυτικα οι σκηνες των διαλογων μεταξυ των ηρωων ειναι καρτουν ομως οι σκηνες της μαχης διεξαγονταν πανω σε μακετες με μινιατουρες και αληθινες εκρηξεις οποτε το αποτελεσμα ηταν εντυποσιακο. :thumbup:
 
Θυμάται κανείς τίτλο; [Attack of the Super Monsters]

Καλημέρα

Βρήκα τυχαία αυτό το site και έχω πάθει την πλάκα μου.

Με γύρησε χρόνια πίσω...

Ψάχνω να βρω τον τίτλο (και το όνομα του "πρωταγωνιστή") μιας ταινίας κοινουμένων σχεδίων που είχα νοικιάσει απο το video club.

Δεν θυμάμαι να παίχτηκε ποτέ στην tv...

Το μόνο που θυμάμαι απο αυτή την ταινία είναι ότι πρωταγωνιστούσε ένα robot κόκκινο με άσπρο και στο κράνος του είχε ένα αστέρι που ανάλογα με το πως άναβε, φαινόταν σε τι κατάσταση βρίσκεται...

Ηταν πολύ καλό και συγκηνιτικό θυμάμαι...

Βασικά το robot πρέπει να ήταν άνθρωπος που μεταμορφωνόταν.Επίσης είχε να αντιμετωπίσει δυνόσαυρους, στην επιφάνεια της γης και στο βυθό της θάλασσας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
sunsine είπε:
ΚαλημέραΒρήκα τυχαία αυτό το site και έχω πάθει την πλάκα μου.

Με γύρησε χρόνια πίσω...

Ψάχνω να βρω τον τίτλο (και το όνομα του "πρωταγωνιστή") μιας ταινίας κοινουμένων σχεδίων που είχα νοικιάσει απο το video club.

Δεν θυμάμαι να παίχτηκε ποτέ στην tv...

Το μόνο που θυμάμαι απο αυτή την ταινία είναι ότι πρωταγωνιστούσε ένα robot κόκκινο με άσπρο και στο κράνος του είχε ένα αστέρι που ανάλογα με το πως άναβε, φαινόταν σε τι κατάσταση βρίσκεται...

Ηταν πολύ καλό και συγκηνιτικό θυμάμαι...

Βασικά το robot πρέπει να ήταν άνθρωπος που μεταμορφωνόταν.Επίσης είχε να αντιμετωπίσει δυνόσαυρους, στην επιφάνεια της γης και στο βυθό της θάλασσας.
Θα ενοεις τον UltraMan φυσικα :cool:
 
Παιχτηκε και σε ένα θεσαλλικο καναλι το ΤΡΤ. Ωραιο κινουμενο σχεδιο, όντως, το εβλεπα και εγω. Αναλογα με το χρωμα του αστεριου, εδειχνε αν κινδυνευε η ζωη του.
 
Σ'ευχαριστώ για την απάντηση αλλά δεν είναι ο Ultraman...
 
Πρεπει να ειναι το Kyoryu Daisenso Aizenborg.

http://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/anime.php?id=1768

Μου διαφευγει αυτη την στιγμη η Ελληνικη ονομασια, ωστοσο συμφωνα με το ιντερνετ, ειχαμε πολυ λιγα επισοδια, στην καλυτερη περιπτωση 9 απο τα 50κατι.

Κυκλοφορει σε γνωστα μερη με .χειμαρρους η πρωτη κασετα στα αγγλικα (attack of the supermonsters), με τα 3 πρωτα επισοδια.
 
Getta Robo είπε:
Πρεπει να ειναι το Kyoryu Daisenso Aizenborg. http://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/anime.php?id=1768

Μου διαφευγει αυτη την στιγμη η Ελληνικη ονομασια, ωστοσο συμφωνα με το ιντερνετ, ειχαμε πολυ λιγα επισοδια, στην καλυτερη περιπτωση 9 απο τα 50κατι.

Κυκλοφορει σε γνωστα μερη με .χειμαρρους η πρωτη κασετα στα αγγλικα (attack of the supermonsters), με τα 3 πρωτα επισοδια.
Jim ! Jem! Gemini!!!

[edit]This video is no longer available because the YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement from claimant:

 


Toei Animation, LLC.[edit]


http://www.imdb.com/title/tt0202250/

http://www.badmovies.org/movies/supermonsters/index.html

supermonsters6.jpg


supermonsters6.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ναι κορυφη ηταν... εγω θυμαμαι σε ενα επισοδιο που οι δεινοσαυροι την ειχαν πεσει σε κατι σχολεια... και εδιχνε τα παιδια και τους χαρακτηρες σε κανονικα σκιτσα , ενω τους δεινοσαυρους και το περιβαλλον (κτιρια , δρομους κτλ) σε μακετες. ..χεχε :p

(ps παντως το εν λογω παιδικο παρουσιαζε επισημως το 1ο τρανσεξουαλ που ειχα δει..χαχα)
 
Η σειρά αυτή είχε πολλά ονόματα. Ιαπωνιστή λέγοταν: Aizenborg ή Izenborg και αγγλιστή: Attack of the Super Monsters με την οποία είναι και πιο γνωστή η σειρά. Δυστυχώς η σειρά είναι απο τις πιο δυσέυερετες - εκτός απο κάποια επεισόδια σε μορφή τηλεταινίας - αλλά ωστόσο κυκλοφορεί ένα DVD καπου στο amazon.
 
Σας παρουσιάζω το όχημα ΙΖΕΝ :D (βρέθηκε μετά από πρόσφατη ανασκαφή στο πατάρι!)
fetch


fetch


(δυστυχώς έχει σπάσει το σίδερο που γίνεται η ένωση του ΙΖΕΝ-Ι και ΙΖΕΝ-ΙΙ και δεν μπορώ να τα ενώσω :( )

IZEN-I (υπάρχουν κάποιες απώλειες στα πυρομαχικά :p )
fetch


fetch


ΙΖΕΝ-ΙΙ
fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ευτυχως μεσα στην μεγαλη μου συλλογη απο παιδικα ειναι και η συγκεκριμενη κασετα!!!!!θα ανεβασω και φωτο αργοτερα με το εξωφυλλο της!!!
 
Καλησπέρα ψάχνω ενα ανιμέ υπολογίζω παραγωγής δεκατιας 1970 το θέμα ήταν δεινόσαυροι που επιτίθονταν στη γή και ύπηρχε μια ομάδα με κάποια οχήματα συνήθως εντος της γής ήταν αυτά και πολεμούσαν θυμάμαι πως έιχε σκήνες ενδιάμεσες σαν ταινία πχ και μετα γινόταν ξανα ανιμέ!

τελικά το βρήκα λέγεται Attack of the Supermonsters και ήταν μια ενδιάμεση φάση και σαν ταινία και ανιμέ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kambia είπε:
Σας παρουσιάζω το όχημα ΙΖΕΝ :D (βρέθηκε μετά από πρόσφατη ανασκαφή στο πατάρι!)
fetch
fetch


(δυστυχώς έχει σπάσει το σίδερο που γίνεται η ένωση του ΙΖΕΝ-Ι και ΙΖΕΝ-ΙΙ και δεν μπορώ να τα ενώσω :( )

IZEN-I (υπάρχουν κάποιες απώλειες στα πυρομαχικά :p )
fetch


fetch


ΙΖΕΝ-ΙΙ
fetch
Χα! Ξανά θυμήθηκα το παιχνίδι μου. Tomy Izen Izenborg War Machine. Έκανε πάντως πολύ θόρυβο. Από τις ερπύστριες μπροστά ή το ραντάρ στο ΙΖΕΝ Ι μέχρι το κίτρινο - πως να το ονομάσω- πολυβόλο (?) στο ΙΖΕΝ ΙΙ.
 
χθες πάντως είδα στο youtube εχουν κανει upload επεισοδία απο ελληνική βιντεοκασέτα!!
 
Πίσω
Μπλουζα