Gandahar (1988)

otto-31860

RetroWannaBe
Joined
22 Δεκ 2009
Μηνύματα
36
Αντιδράσεις
0
παιδιά ψάχνω για μια ταινία κινουμένων σχεδίων γύρω 1982-1988 μάλλον γαλλική επιστημονικής φαντασίας, θυμάμαι οτι είχε να κάνει σε έναν πλανήτη που πολεμούσαν άνθρωποι με κάτι εξωγήινους η δεινόσαυρους!!!!!!!! ήταν σε κατοχή από αυτούς εκτός απο μια περιοχή που είχανε κάποιο κάστρο το οποίο ήταν ένα τεράστιο κεφάλι γυναίκας και μπορούσε σε έκτακτη ανάγκη να πετάξει, γύρω απτό κάστρο υπήρχαν τεράστιοι άσπρη κάβουρες που παίζανε με τα παιδιά τους ήταν σαν φύλακες, η εχθροί είχανε όπλα που πάγωναν και ακινητοποιούσαν τους ανθρώπους και τέλος αυτό που θυμάμαι με σιγουριά και μάλιστα μου είχε κανη εντύπωση ήταν στο τέλος της ταινίας που η κακοί περικύκλωσαν το κάστρο με τους κάβουρες να αμύνονται θυσιάζοντας τη ζωή τους ενώ η άνθρωποι την πουλεψαν..... με το κάστρο, pleαse help............ :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"Gandahar" επίσης γνωστό ως "Light Years"

 
1000000 ευχαριστώ δεν βρίσκω λόγια, :headbangdude: :baby2: :cheers: :bow: :bow: :bow: :bow:
 
κανω bump στο θεμα γιατι ηθελα να ρωτησω αν θυμαται κανεις τον ελληνικο τιτλο.

θυμαμαι την ειχα δει πολυ παλια στην ΕΤ 2, και πραγματικα ηταν η πιο περιερη ταινια που ειχα δει.

μου'χε μεινει σαν αναμνηση και πριν καποια χρονια ανακαλυψα οτι ηταν το Gandahar.

στα ελληνικα νομιζω ηταν καπως: Γκανταχαρ, η γη (ή χωρα) της ευτυχίας (ή επαγγελίας ;) ;
 
Δεν γνωρίζω ελληνικό τίτλο αλλά είναι μία απ' αυτές που αναζητώ χρόνια! Δεν είχε τύχει να την δω ποτέ, φυσικά. Θα ήθελα να ρωτήσω με την σειρά μου αν είχε προβληθεί μεταφρασμένη ή μεταγλωττισμένη.
 
Πίσω
Μπλουζα