Αναζήτηση ταινίας: Class of 1999 (1990)

dominator1985

RetroWannaBe
Joined
17 Δεκ 2009
Μηνύματα
35
Αντιδράσεις
0
Γειά σας φίλοι & φίλες!

Καταρχάς συγχαρητήρια για το site και την εξαιρετική δουλειά που γίνεται... Όλο ανακαλύπτω και κάτι καινούριο, τα threads είναι απίστευτα...

Στο ζουμί τώρα... Ψάχνω να βρώ τον τίτλο μιας παλιάς ταινίας που έτυχε να δω πιτσιρικάς στην τηλεόραση κάποτε και μου έκανε εντύπωση... Από τότε δεν την έχω πετύχει ποτέ ξανά... Η ιστορία διαδραματίζεται σε ένα σχολείο την Αμερικής όπου η εγκληματικότητα έχει ξεφύγει τελείως. Η κυβέρνηση (ή κάποιος άλλος αρμόδιος τέλοσπαντων) αποφασίζει να φτιάξει τρια ρομπότ καθηγητές που θα αναλάβουν να "συμμαζέψουν" τα πράγματα και τους παραβατικούς μαθητές... Ο ένας ήταν καθηγητής φυσικής και είχε στο χέρι του έναν μεταλλικό γάντζο ή κάτι τέτοιο... Ο άλλος ήταν γυμναστής και είχε στο χέρι του εκτοξευτή οβίδων (!). Η τελευταία δεν θυμάμαι τί δίδασκε αλλά είχε ένα φλογοβόλο... Δυστυχώς δεν θυμάμαι περισσότερα πράγματα... Όποια βοήθεια, καλοδεχούμενη!

Επειδή είμαι νέος στο site και δεν έχω πλήρη εικόνα του πως λειτουργεί, ζητώ συγγνώμη αν το thread έχει ήδη δημοσιευτεί ή αν έκανα λάθος στο πού έπρεπε να το ποστάρω... sorry προκαταβολικά... :D
 
@dominator καλως ηλθες στην ρετροπαρεα μας και καλα ποστ!

@c3podroid

wow! Τι ταινια ειναι αυτη!!

Μου εφερε φοβο για το μελλον γιατι ειναι λιγο ακραια ταινια αλλα

τωρα πια το ακραιο ειναι πολυ κοντα να γινει απο οτι εχω καταλαβει...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φίλοι καλώς σας βρήκα στην παρέα του retromaniax!

Φίλε c3podroid αυτή είναι η ταινία! Απίστευτος! Πραγματικά ευχαριστώ!

Φίλε circleag πραγματικά τρομακτική το concept της ταινίας για να μην πώ προφητικό... Ήδη στη Αμερική γνωρίζω ότι έχει εγκατασταθεί σε πολλά σχολεία κλειστό κύκλωμα τηλεόρασης (υπάρχουν συζητήσεις ακόμη και για ανιχνευτές μετάλλων στην είσοδο, όπως ακριβώς στην ταινία!!). Για ρομπότ καθηγητές δεν έχω ακούσει κάτι ακόμη... :D

Όπως και να χει ευχαριστώ παιδιά! :)
 
Ορίστε και το εξώφυλλο..

Class_of_1999.jpg
Class_of_1999.jpg

Στην Ελλάδα επίσης κυκλοφόρησε και το 2 μέρος με αυτό το εξώφυλλο και ο σκηνοθέτης του Ελληνας...

thumb.php
thumb.jpg

H TAΞH TOY 1999 -μέρος 2ο- (Class of 1999 ΙΙ: The substitute). 1992.

 


Σκηνοθεσία: Σπύρος Ραζάτος. Ηθ.: Νίκ Κασσαβέτης, Σάσα Μίτσελ, Ρικ Χιλ, Τζακ Νάιτ. Διάρκεια: 96΄. (Videosonic).

 




Ένας καινούργιος καθηγητής ήρθε στο σχολείο. Ο Τζων Μπόλεν έχει δικές του μεθόδους αποκατάστασης της τάξης για τους απειθάρχητους μαθητές του. Είναι προγραμματισμένο υποκατάστατο καθηγητού, ένα ρομπότ στρατιώτης, που δεν διστάζει να σκοτώσει αυτούς που τρομοκρατούν το σχολείο. Η ιστορία παίρνει άλλη κατεύθυνση όταν ένας κυβερνητικός πράκτορας θέλει τον Μπόλεν ως μοντέλο μιας στρατιάς αδίστακτων πολεμιστών. Στο φιλμ πρωταγωνιστεί ο Νικ Κασσαβέτης, σκηνοθέτης της ταινίας "Χάρισέ μου τ΄ άστρα".

Πηγή περίληψης : http://www.videosonic.gr/

 

 

 


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ καλη ταινια την οποια την ειχα δει 2-3 φορες στο παλιο μου βιντεο.Ολα τα λεφτα ο Stacy Keach με φωσφωριζε ματια μαλλι πλατινε και μακρια χαιτη αλα Udo Dirkschneider των 90's Αccept.
 
Ωραία περιπέτεια με παρακμιακά, σκοτεινά σκηνικά. Οι 3 καθηγητές ρομπότ, έδειχναν πραγματικά απειλητικοί...
 
και για οσους δε ξερουν οι ταινιες αυτες ειναι (στο περιπου) σηκουελ της ταινιας η ταξη του 1984 του mark lester και παλι

 
Πίσω
Μπλουζα