Αναζήτηση ταινίας: Waxwork - Νυχτερινή επίσκεψη (1988)

jimdemer

RetroWannaBe
Joined
11 Ιουν 2011
Μηνύματα
91
Αντιδράσεις
22
Ήτανε μία ταινία στην οποία κάτι φοιτητές στην Αμερική (κλασσικά) πήγανε κρυφά σε ένα μουσείο κέρινων ομοιωμάτων. Εκεί ένας ένας εξαφανιζότανε με τον εξής τρόπο.

Μόλις πέρναγε το διαχωριστικό κορδωνάκι πέρναγε σε μία άλλη διάσταση.

Χαρακτηριστικά θυμάμαι τον πρώτο που μπήκε σε μία "παράσταση" που είχε έναν λυκάνθρωπο σκοτωμένο μέσα σε ένα σπίτι.

Βρέθηκε λοιπόν στο δάσος και τον κυνηγούσε ο λυκάνθρωπος.

Εν πάση περιπτώσει τους πήρε χαμπάρι ο σερίφης της περιοχής και σκότωσε και τους δύο.

Μετά απο αυτό έγινε και αυτός μέρος της παράστασης και μετατράπηκε σε κέρινο ομοίωμα.

Είχε κάτι σχέση με wax, αλλα όσο κι αν έχω ψάξει δεν το έχω βρει.. :(
 
Είναι το Waxwark του 1988... :)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτή η ταινία με είχε τραβήξει αρχικά λόγω τίτλου, καθώς ήμουν επηρεασμένη από παλιότερες με θέμα μουσεία κέρινων ομοιωμάτων. Όταν όμως την είδα απογοητεύτηκα, γιατί ήταν ένας αχταρμάς και στα πετούσε όλα στη μούρη. Θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως διασκεδαστική από τη μία, απλά αυτός ο κακός χαμός που γινόταν δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε.
 
Δοκίμασε να δεις το δεύτερο μέρος Waxworks 2 lost in time. Όχι καμιά ταινιάρα αλλά αρκετά πιο ενδιαφέρον από το πρώτο (σχεδόν κανονική παρωδία).
 
Όχι ιδιαίτερα κανα δυό σκηνές, δεν χαρακτηρίζεται και gore ταινία.

 
Aπο τις αγαπημενες μου τις θρυλικης δεκαετιας την κατατασω στις "Πολλαπλων θεασεων" απο τα βιντεοκλαμπ της εποχης και τα δυο της σειρας,μαζι με Fright Night,Lost Boys ,Gremlins κτλ κτλ τις επαιρνα ανα αραια διαστηματα και τις ξαναβλεπα.


Πολυ καλες και οι δυο!...για τα 80ς ε!
 
Πίσω
Μπλουζα