Ανακατασκευή καμπίνας

Cabal

Retro Member
Joined
25 Αύγ 2011
Μηνύματα
119
Αντιδράσεις
4
Καλησπέρα σε όλους,

Σήμερα άρχισα την ανακατασκευή της τελευταίας μου καμπίνας...

Οφείλω να πώ ότι θα είναι η πιο δύσκολη καθότι στο συγκεκριμένο μηχάνημα είχαν κάνει πολλές μετατροπές...

1) το μισό εμπρόσθιο μέρος διαιρούμενο με μηχανισμό (συρτάρι) για να έχει τα πληκτρολόγια.

2) δύο μπουτόν εμπρός για την επιλογή παιχνιδιού

3) δύο διακόπτες εμπρός για "φόρτωμα" μονάδων.

4) κόψιμο εμπρός μέρους για εγκατάσταση χαρτοδέκτη.

5) μεταφορά του κερματοδέκτη κάτω.

6) παράκαμψη της καλωδίωσης μέσω ρελλέδων.

7) δεύτερη πλακέτα με το τυχερό παιχνίδι.

Σήμερα λοιπόν ξήλωσα τελείως ότι δεν χρειάζεται (όλα τα παραπάνω καθώς και το κιβώτιο για τα κέρματα)

Επίσης η καμπίνα πρέπει να είχε μάλλον Pac Man ή κάτι αρκετά παλιό γιατί έχει 22άρα φίσσα με αντάπτορα σε 28άρα (JAMMA) και είχε το Final Fight...

Μια φώτο μετά το "καθάρισμα"

Συνεχίζεται σύντομα...
 
Τελικά θα γίνει ΜΑΜΕ για ένα φίλο...

Η πορεία της ανακατασκευής θα ανέβει εδώ φυσικά...
 
μάλλον για μένα λέει ο φίλος cabal μακάρι να γίνει ωραια η καμπινούλα (αυτή που είδα πάντος απο τώρα φαίνεται κούκλα) και του έχω εμπιστοσύνη ότι θα γίνει ακόμα καλύτερη όσο προχωρά η κατασκευή
 
Ε τοτε τυχερος ο φιλος irgasten:D
 
Καλησπέρα παιδιά ανεβαζω τις πρώτες εικόνες (σε πολύ αρχική φάση βέβαια) από την ανακατασκευή του Νανακίου μου που γίνεται με την πολύτιμή βοήθεια του φίλου CABAL. Ακόμα βέβαια έχει πολλή δουλειά αλλά το καλό αποτέλεσμα πιστεύω θα μας αποζημειώσει. Κάθε τόσο θα ανεβάζω φωτογραφίες από την πορεία της ανακατασκευής μέχρι και την τελική ολοκλήρωσή της.

Οπότε to be continue!!!!!!!!!!!!!!!

DSC00742.jpg

DSC00741.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μετά από πολλές δυσκολίες στην πορεία τολμώ να πώ πως το project έχει βρεί τελικά τον δρόμο του προς την τελική ολοκλήρωση. Θα ανεβάσω φωτογραφίες και σχολιασμο έως την μέχρι τώρα κατάσταση.
 
Η καμπίνα έρχονταν από την μάνα της με μοχλούς δεξιά και κουμπιά στα αριστερά. Βέβαια κατι τέτοιο φυσικά δεν με βόλευε καθώς τόσα χρόνια έχω συνηθήσει το αντίθετο. Έπρεπε λοιπόν να φτιαχτεί νέα πλάκα με μοχλούς στα αριστερά και 6 πλήκτρα στα δεξιά. Η πλάκα έγινε τελικά από μασίφ ξύλο, παρακάτω σαςπαρουσιάζω μια πρώιμη φωτογραφία της άβαφτη και με τρια πλήκτρα ανα παίκτη

DSC01238.jpg

Προσπάθησα να την περάσω φορμαίκα αλλά κανένας ξυλουργός δεν μπόρεσε να μου το φτιάξει καθώς δεν είχαν χρώμα φορμάικας που να τεριάζει. Έτσι αποφάσωσα να την ασταρώσω με βελατούρα ξύλου και να την βάψω με ριπολίνη νερού για ξύλα. Το τελικό αποτέλεσμα είναι καλό αλλά δεν ξέρω πώς θα αντέξει το χρώμα στην πάροδο του χρόνου και στην χρήση. Παρόλα αυτά έχω και τον νού μου για κομματι φορμάικας παρόμοιου χρώματος (μαυρο) ή για κάποια άλλη ιδέα που θα μου έρθει στην πορεία. Το βάψιμο (όπως και άλλες εργασίες της καμπίνας) ανέλαβε ο πατέρας μου του οποίου πιάνουν τα χέρια του.

Στην συνέχεια και θέλοντας να διατηρήσω το κερματοδέκτη (τελίκα έπερνε πενηντάρικα) έπρεπε να φτιάξω ένα ξύλινο πλάισιο καθώς το παλιο που είχε ήταν σε όχι και τόσο καλή κατάσταση και το μεταλλίκο δοχείο που έμπαιναν τα κέρματα ήταν σκουριασμένο. Βρήκα λοιπόν κόντρα πλακέ τα έκοψα στις διαστάσεις που ήθελα και τα κάρφωσα μου έμεινε μόνο το καπάκι που ο δημήτρης (cabal) θα μυ πεί πώς και που πρέπει να άνοιξω την τρύπα. Το κουτί για τα μεταλλίκα νομίσματα το πέρασα με άσταρι μετάλλων (αφου καθάρισα την σκουριά) και τώρα δείχνει πλέον σαν καινούριο (για άλλη μια φορά ο πατέρας μου έκανε θαύματα). Ο δημήτρης μου έφτιαξε το συρτάρι για το πληκτρολόγιο και το ποντίκι και εν συνεχεία βάφτικε και τοποθετηθηκαν οι οδηγοί στην καμπίνα. Παρακάτω σας παρουσιάζω φωτογραφίες από το συρτάρι πριν ακόμα βαφτεί

DSC00192.jpg

DSC01237.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τέλος επειδή η καμπίνα είχε διπλή ζωή και κάτω δεξια ηπήρχε δέκτης χαρτονομισμάτων έφυγε και στην θέση της υπηρχε κενό ο δημήτρης μπόρεσε και το έκλεισε με ξύλο και στην συνέχεια βάφτηκε και αυτό. Σε αυτό το σημείο σκάφτηκα να φτιάξω ένα logo και να το κολλήσω ακόμα όμως δεν έχω πάρει κάποια τελικά απόφαση Έτσι λοιπόν στις φωτογραφίες που σας παρουσιάζω έιναι η καμπίνα από αυτό το στ'αδιο εργασίας

DSC00175.jpg

Εδώ βλέπουμε την καμπίνα σχεδόν γυμνή χωρις την πλάκα για τα χειριστήρια χωρίς συρτάρι και με την τρύπα πυ σας έλεγα

DSC00178.jpg

στις παραπάνω φωτογραφίες έχω κάνει πρόβα την πλάκα χωρίς τα επιπλέον κουμπιά

Τέλος τελικά πρόβα της καμπίνας με την πλάκα και με τα έξι κουμπιά ανα παίκτη και κλεισμένη η τρύπα (όλα πριν το βάψιμο) και φσικά το συρτάρι στην θέση του. Αυριο που θα πάω σπίτι θα σας ανεβάσω και φωτό βαμένη τελικώς

DSC00182.jpg

Βέβαια τα δύσκολα τότε ξεκίνησαν και αφορούσαν τη οθόνη τότε μπορώ να πω πως απογοητέυτικα...........

Ευτυχώς ο φίλος cabal έκανε την κίνηση ΜΑΤ και το project συνεχίστηκε (ευχαριστώ δημήτρη, αν δεν ήταν εκείνος δεν θα σας έγραφα σήμερα εδώ) αυριο θα ανεβάσω την συνέχεια της πορείας προς το τελικό αποτέλεσμα

DSC00174.jpg

DSC00177.jpg

DSC00180.jpg

DSC00181.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραιος φιλε καλο παιχνιδι τελειο το νανακι σου περιμενουμε το τελικο αποτελεσμα
 
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου και τώρα η συνέχεια
 
Ήταν λοιπόν η ώρα να δοκιμάσουμε την οθόνη έτσι ώστε να προχωρήσουμε την κατασκευή (ο υπολογιστής υπήρχε ήδη). Πήραμε μια jamma την βάλαμε πάνω και.... τίποτα νεκρή ο οθόνη. Είχε ο δημήτρης ένα ακόμα σασσί το έβαλέ πάνω σπίθες και τίποτα ένα τρίτο σασί τίποτα....... Εκείνη την ημέρα αποφασίσαμε ότι δεν είχε νόημα να συνεχίσουμε άλλο. Ετσί μέσα στην εβδομάδα ξαναδοκιμάσαμε με 2 ακόμα σασσί. Βάζουμε το πρώτο τίποτα βάζουμε το δεύτερο σπίθες. Εκεί ήταν που ήρθα σε απόγνωση. Ευτυχώς ο δημήτρης δεν έπαθε το ίδιο και το πάλεψε και τον ευχαριστώ πολύ γι αυτό. Με πέρνει τηλ. και μου λέει έρχομαι για μια ακόμα δοκιμη. Ενώ λοιπόν λιώνω στην amiga μου βλέπω τον δημήτρη να έρχεται με ένα ακόμα σασσί. Γρηγορά γρήγορα το βάζουμε πάνω και η οθόνη άναψε, τα χρώματα ΤΕΛΕΙΑ, το άναμα της ΓΡΗΓΟΡΟ παιδιά η εικόνα ήταν πραγματικά σαν καινούρια εκει ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ δεν ξέρω τι μαγικά έκανε ο άνθρωπος και πέτυχε αυτό το απότέλεσμα αλλά το πέτυχε (ευχαριστω cabal) παρακάτω παρουσιάζω φωτογραφίες για του λόγου το αληθές από το TETRIS που δοκιμάσαμε

DSC00218.jpg

DSC00219.jpg
 
μπραβο πολυ ομορφη δουλεια.

Ο Δημητρης ειναι τρελο παλικαρι......
 
Ωραια δουλεια,αλλα yenox κουμπια πηγες και εβαλες....
 
Βασικά φίλε chahn με αυτά θυμάμαι να παίζαμε τότε. Δεν θυμάμαι happ κουμπιά στην ελλάδα. Και στο κάτω κάτω αν δεν με βολέψουνε τα αλλάζω

Φιλικά πάντα έτσι

γιάννης
 
irgasten είπε:
Βασικά φίλε chahn με αυτά θυμάμαι να παίζαμε τότε. Δεν θυμάμαι happ κουμπιά στην ελλάδα. Και στο κάτω κάτω αν δεν με βολέψουνε τα αλλάζω Φιλικά πάντα έτσι

γιάννης
Σιγουρα παιζαμε με happ,IL η με ακριβες αντιγραφα τους,οχι yenox ομως.Θα αναγκαστεις να τα αλλαξεις σιγουρα γιατι εχουν(λογικα παντα) σκληρο μικροδιακοπτη 75γρ.Το ιδανικο ειναι 20γρ και το πιο συνηθισμενο 50γρ.

Παντα φιλικα για καλυτερη εξυπηρετηση σου.
 
O μικροδιακόπτης που έχουν είναι στα 50 gr. εσύ από που πέρνεις στα 20 για να πάρω να τα αλλάξω?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα σασί από τις οθόνες γενικά είναι αρκετά ευαίσθητα και πλέον και αρκετά παλιά...

Βέβαια να έχουν 4 συνεχόμενα που δοκιμάσαμε και από κάποιο πρόβλημα δεν μου έχει ξανατύχει...
 
Πίσω
Μπλουζα