Ανακατασκευή Citroen PONY.

pooky(1)

MultiDimensional RetroDivinitY
Joined
14 Ιουν 2006
Μηνύματα
9.122
Αντιδράσεις
205
Ψάχνοντας για Έλληνες που ασχολούνται με ανακατασκευές PONY έπεσα πάνω στον εξαιρετικό Αλέκο από τη Κέρκυρα και το απίστευτο μεράκι του. Στα χέρια μου βρίσκονται 4 παλιά Pony από τον ΟΤΕ που αποκτήσαμε πρόσφατα και σκέφτομαι σε ανακατασκευή των δύο αυτοκινήτων που δεν έχουν σκουριές ή άλλα terminal προβλήματα.

Απολαύστε και δείτε τι εστί Ελληνικό Κέφι, Μαγκιά και Αγάπη.

Ελπίζω να κάνω κάτι παρόμοιο μόλις τελειώσω με το project που ασχολούμαι την παρούσα στιγμή, (και δεν έχει να κάνει με αυτοκίνητο) μια και ο χρόνος και το κεφάλαιο που απαιτούνται είναι σημαντικά.

 
Σουπερ!Μακαρι να ειχα χωρο και να εκανα και γω κατι παρομοιο...

Περσυ εχασα ενα pony στον Αστακο την τελευταια στιγμη...

Εινα ολα τα λεφτα!
 
pooky οτι θες πες μου.. εχω 2cv το ξερω απ εξω, αν και εχω να σου πω οτι απλα εμπλεξες για τον μονο λογο οτι οι μπογιατζηδες ολοι ειναι απατεωνες και θα παρουν ενα σωρο λεφτα για ανακατασκευη αν εχεις χωρο και πιανει το χερι σου οκ ..κατα τα αλλα απο ανταλακτικα υπαρχουν τα παντα απο γερμανια αν και δεν το συνηστω ,και γαλλια..
 
πολύ ωραίο...περιμένουμε περισσότερα από το επιχείρημα σου
 
Πραγματι περιμενουμε αποτελεσμα οταν με το καλο φτιαξεις και τα δικα σου..ο μαστορας παντως ολα τα λεφτα..φοραει και μπλουζακι ΝΑΜCO!!
 
Ο μάστορας είναι Θεός!

Simonkey δυστυχώς οι συγκυρίες δεν επιτρέπουν παράλληλα εγχειρήματα αυτή τη στιγμή, αλλά τσίμπησα τα αυτοκίνητα τη τελευταία στιγμή πριν πάνε πρέσσα. Είναι Καλαμάτα στο παλιό μαγαζί.

Από βαφέα έχω απίστευτο μάστορα, μου έφτιαξε το LADA μου με ελάχιστο κόστος, και μάλιστα σε σημεία που είχε σκουριές (δεν έχει γαλβανισμένο αμάξωμα) έχει κάνει "μαγείες". Είναι και παλιός θαμώνας του μαγαζιού οπότε τα "βρίσκουμε" μια χαρά.

Σειρά έχει το Starlet μου πριν (είναι εν εξελίξει και on hold αυτή τη στιγμή) και μετά εδώ είμαστε.

Πάντως ανταλλακτικά κινέζικα και ιμιτασιόν δεν θα βάλω με τίποτε. Το ένα σκέφτομαι να το βγάλω κανονικά στη κυκλοφορία είναι ότι πρέπει για καλοκαίρι και παραλίες στη Καλαμάτα.
 
Mπραβο φιλαρακι να τα φταξεις να τα ευχαριστηθεις.Ειχε ενας θειος μου ενα pony πρασινο.Ε ρε τι εκανα με αυτο το pony αρμα μαχης το ειχα κανει :D Καπου πρεπει να σαπιζει δεν νομιζω να το εδωσε για αποσυρση.
 
Είχε και ο πατέρας μου ένα τέτοιο, μαύρο. Θυμάμαι που έστρωνε να κοιμόμαστε εγώ και ο αδερφός μου στην καρότσα, κάθε φορά που θα πηγαίναμε στο χωριό, 5+ ώρες ταξίδι (πλέον με τους νέους δρόμους και τα σύγχρονα αυτοκίνητα σε λιγότερο από 3 ώρες έχουμε φτάσει).
 
Στο στρατο ειχαμε pony,Λημνος 1996 και ηταν η πρωτη μου επαφη με αυτο το υπεροχο αυτοκινητο.Αυτο που μου ειχε μεινει ηταν το πως εστριβε...Εγερνε αλλα δεν εφευγε με τιποτα και με λαστιχα απο..παπι!Επισης ο λεβιες στο τιμονι ηταν ολα τα λεφτα!
 
Κάτι ακούω ότι δεν μένει ποτέ από δίσκο - πλατώ. Αληθεύει; Ισχύει το ίδιο και για τα 2CV;

Χωρίς ψυγείο - κολλάρα - αντλίες νερού - σκουριές στο μπλοκ της μηχανής από ακινησία ή νερά βρύσης, 2 κυλίνδρους με εύκολη αποσυναρμολόγηση και γενικά "γυμνό" ηλεκτρικό σύστημα και πάναπλο, θα είναι πολύ "γουστάρω" φάση! Μη μιλήσω για την ανάρτηση, όλα τα λεφτά το απίστευτα απλό σύστημα που επανέρχεται σε οριντινάλε κατάσταση (ατάκα από αλάνι μηχανικό στη Καλαμάτα) με ελάχιστη προσπάθεια και κόστος!!!!!!!
 
Aυτο με το δισκο-πλατο δεν το γνωριζω.Εκεινο που ξερω ειναι οτι τα φρενα του (ταμπουρα) ειναι πανω στο μπλοκ και οχι στις πλημνες γιατι ειχα κανει αλλαγη θερμουιτ.Τα υπολοιπα μηχανικα δεν τα θυμαμαι.
 
Παιδια, εχω κι εγω Πονυ και θελω να το φτιαξω! Αν ξερετε κανενα να αγορασω, ειτε απο ιδιωτη ειτε ΔΕΚΟ (ΔΕΗ,ΟΤΕ,ΕΛΤΑ κλπ) ειτε στρατου θα χαρω πολυ να μιλησουμε!
 
Ψάξε στον ΟΔΔΥ αν και από επαρχία θα έχεις περισσότερη τύχη. Εγώ Αθήνα δεν βρήκα, βρήκα από σπόντα στη Μεσσηνία. Πάρε και σβάρνα τις ετιαρείες ανακλυκλωσης αυτοκινήτων αν και δεν ξέρω τι παίζει και τι ισχύει με δαύτες.
 
Πίσω
Μπλουζα