Ανακοινώθηκε το Google Nexus 7

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.309
Αντιδράσεις
5.817
H Google ανακοινωσε επισημα το Google Nexus 7.Προκυται για ενα tablet 7 ιντσων που θα κατασκευαζεται απο την Asus με επεξεργαστη Tegra 3 τεσσαρων πυρηνων στο 1,3GH με αναβαθμισμενο υποσυστημα γραφικων που διαθετει δωδεκα πυρηνες ενω υποστηριζεται απο 1GΒ μνημης και η αναλυση της οθονης του θα ειναι 1280x800 pixel με το panel να ειναι τεχνολογίας IPS.Θα είναι διαθεσιμο με 8GB η 16GB αποθηκευτικο χωρο και θα τρεχει τη νεα εκδοση 4,1 του Android. δεν θα εχει 3G παρα μονο WiFi ενσωματωνει ομως λειτουργιες NFC.Η μπαταρια του θα εχει αυτονομια που αντιστοιχει στις 9 ώρες αναπαραγωγης βιντεο και θα ειναι η πρωτη Android συσκευη που θα εχει τον chrome σαν βασικο Browser.H τιμη του αναμενεται να ειναι στα 200$ η 8GB εκδοση και 250$ για την16GB εκδοση.

Πρωσοπικα μου φαινεται πολυ καλο και η τιμη του αναλογα με τα χαρακτηριστηκα του και σκεφτομαι σοβαρα την αγορα του οταν θα κυκλοφορηση.

 
Η τιμή του είναι εξαιρετική. Μάλλον μπάινει μέσα η Google αλλά τι να γίνει; Πρέπει να χτυπήσει το αντίπαλο στρατόπεδο μετά τη σφαλιάρα που έφαγε με τα maps.

Φυσικά εδώ το μέγα πρόβλημα είναι πια το ίδιο το Android με το fragmentation που έχει υποστεί και θεωρώ μη αναστρέψιμο. Δεν ενδιαφέρει τόσο αν κάποιος αγοράσει το Nexus 7, αυτό που ενδιαφέρει είναι πόσο φανατικά θα πάει να αγοράσει το Nexus 8 όταν βγει, κάτι που καμία (πλην μιας) εταιρία δεν έχει καταφέρει και ούτε πρόκειται να το καταφέρει ποτέ.

Google, m$ και λοιποί, δεν έχουν φανατικό κοινό στο hardware που είναι παράλληλα διατεθειμένοι να σκάσουν γερά φράγκα να αγοράσουν το hardware τους, άσε που είναι ανύπαρκτο σαν έννοια στους περισσότερους.

Επαναλαμβάνω: Για να αποκτήσω ένα από τα ακριβότερα φορητά της Apple, στην Ελλάδα του 2012 μέσα σε βαθειά κρίση και οικονομικό τέλμα, έπρεπε να ξέρω άτομο να παρακάμψει τη λίστα προτεραιότητας που είναι απίστευτα μεγάλη, μόνο και μόνο για να μην περιμένω κανένα δίμηνο. Δηλαδή, αν αυτό δεν είναι παράλογο για τα σημερινά δεδομένα, για πότε πρέπει να είναι;
 
Γιωργο εχεις δικειο σε ολα απλα εγω πχ οπως εχω ξαναπει αγοραζω iphone απο το iphone 3G και μετα και τα θεωρω απο της κορυφαιες αγορες που εχω κανει.Αυτο το μηνυμα τωρα απο το iphone το γραφω εχει γιννει προεκταση του χεριου μου.Τablet ομως δεν εχω γιατι και δεν θεωρησα οτι θα με χρειαστη καπου αλλα και γιατι δεν περισευουν και τα λεφτα .Επειδη ομως θα ηθελα να εχω ενα αλλα δεν σκοπευω να γεινω οπαδος της Google τα 250 ευρω για την 16GB εκδοση και με ολα αυτα τα τεχνικα χαρακτηριστηκα που εχει το Nexus 7 θα τα εδεινα φιλε και ωσο για το μελοντικο Νexus 8 σικεμε κανταρ.
 
Πολυ καλα specs και η τιμη χωμα... Το καλο με τα android ειναι οτι μπορεις να κανεις οτι θες χωρις να "σπασεις" το λογισμικο... Αυτο βεβαια ειναι κακο απο το θεμα των developers που φτιαχνουν εφαρμογες παιχνιδια και το 80% τα παιρνουν τζαμπα απο διαφορα sites... οποτε χανει πολλες καλες εφαρμογες-παιχνιδια που κανεις δεν κανει το port απο το ios γιατι δεν συμφερει αφου θα τα παρουν τζαμπα παλι...
 
metalcandyman είπε:
Γιωργο εχεις δικειο σε ολα απλα εγω πχ οπως εχω ξαναπει αγοραζω iphone απο το iphone 3G και μετα και τα θεωρω απο της κορυφαιες αγορες που εχω κανει.Αυτο το μηνυμα τωρα απο το iphone το γραφω εχει γιννει προεκταση του χεριου μου.Τablet ομως δεν εχω γιατι και δεν θεωρησα οτι θα με χρειαστη καπου αλλα και γιατι δεν περισευουν και τα λεφτα .Επειδη ομως θα ηθελα να εχω ενα αλλα δεν σκοπευω να γεινω οπαδος της Google τα 250 ευρω για την 16GB εκδοση και με ολα αυτα τα τεχνικα χαρακτηριστηκα που εχει το Nexus 7 θα τα εδεινα φιλε και ωσο για το μελοντικο Νexus 8 σικεμε κανταρ.

Ακριβώς όπως τα λες. Όσοι αγόρασαν ένα iPad κάποτε σκέφτονται διαφορετικά. Θέλουν το καινούργιο.

Όσο το τι χρειαζόμαστε είναι σχετικό. Προσωπικά σε καμία περίπτωση δεν χρειάζομαι κάτι παραπάνω από ένα απλό υπολογιστή για να σερφάρω και να χαζεύω στο YT. Όπως και δεν χρειάζομαι κάτι παραπάνω από το Matiz που είχα για να κινούμαι. Αλλά, αυτό λέει κάτι; Γουστάρω να έχω ένα πανίσχυρο retina macbookpro και ας μη το χρειάζομαι, όπως προτιμώ να ακούω το τέρας μου να βρυχάται από το γρατζούνισμα που έκανε η μηχανή (γκαζόν) του Matiz. Τι να λέει.

Αν ζούμε με βραστες φακές και νερό, να βγουν τα σουβλατζίδικα και οι μπυραρίες εκτός νόμου στη τελική. Όπως γουστάρουμε ο καθένας!!!!! :D



και ένα πρώτο βιντεάκι. Καλό φαίνεται για τη τιμή του, για να δούμε πόσο θα έρθει εδώ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το μηχανακι εχει πολυ καλα specs και πολυ καλη τιμη.Το προβλημα μου ομως ειναι οτι:

α)δεν συμπαθω τα tablets (και γενικα οτι δεν εχει πληκτρολογιο)-αν του παρω ενα προσθετο τοτε δεν θα εχει καμμια διαφορα απο το netbook που εχω

β)καλη η 7αρα οθονη αλλά η 9αρα ή η 10αρα ειναι πιο ξεκουραστη χωρις να μεγαλωνει ιδιαιτερα το μεγεθος

γ)ποιος ο λογος να παω σε ενα ακομη λειτουργικο/GUI (και εχω χρησιμοποιησει αρκετα εως τωρα ητοι dos/windows 3.x/9x/xp/7,GEOS, linux, palm os,win mobile,Qtopia) απο την στιγμη που τα windows που τρεχει το netbook μου με καλυπτουν πληρως
 
Σε συζήτηση για καφέ σήμερα, είπαμε πολλά για το συγκεκριμένο μηχάνημα. Αποφάσισα λοιπόν, να το αποκτήσω μόλις έρθει επίσημα στη χώρα μας, μαζί με άλλο ένα ρεμάλι γνωστό στο χώρο και ψήνουμε και κάποιον τρελογιατρό. (χε χε χε) .

Η 3DS XL πάει για το απώτερο μέλλον λοιπόν.

Αν δεν κάτσει καλά η φάση θα ανεβάσουμε destruction video στο YT. Χαλάλι!
 
pooky(1) είπε:
Σε συζήτηση για καφέ σήμερα, είπαμε πολλά για το συγκεκριμένο μηχάνημα. Αποφάσισα λοιπόν, να το αποκτήσω μόλις έρθει επίσημα στη χώρα μας, μαζί με άλλο ένα ρεμάλι γνωστό στο χώρο και ψήνουμε και κάποιον τρελογιατρό. (χε χε χε) .
Η 3DS XL πάει για το απώτερο μέλλον λοιπόν.

Αν δεν κάτσει καλά η φάση θα ανεβάσουμε destruction video στο YT. Χαλάλι!
:sealed: :sealed: Οχι συντροφε μην προδοσεις την NINTENDO για το παλιοnexus.
 
Ε, ή το ένα ή το άλλο σύντροφε! 3DS έχω (και καμιά 20αριά κονσόλες Ninty!!!!! ) και δεν με παίρνει να πάρω και τα 2!

Μου φαίνεται εξαιρετικά ενδιαφέρον, ΑΝ ισχύει η τιμή φυσικά.
 
Παρ' όλα τα specs του δε παύει να είναι άλλο ένα android tablet. Δε πρεσφέρει τίποτα το δραματικά διαφορετικό από τα υπόλοιπα. Too late, too little. Αχά, επίσης ως Tegra 3 και android πολλές εφαρμογές δε θα παίζουν σ' αυτό. Η ανομοιογέννεια του κατακερματισμένου android που λέγαμε...
 
Συμφωνω φιλε πλακα κανουμε εξαλου.Εγω παντως ασχετα αν εχω τα παντα απο NINTENDO και 3DS πρωτη προτεραιοτητα μου ειναι το 3DS XL.Τελος τα off topic μη μας τα σβησουν κιαυτα.
 
Έριξε κι ένα καρφί η βλαμένη adobe υποστιρίζωντας ότι 15 Αυγούστου θα τερματίσει το κατεύασμα του flash για android και ότι δε θα υποστιρίξει το 4.1 (jelly bean).
 
Μου φαίνεται ή η Adobe την έχει δει "κάπως" το τελευταίο καιρό; Τι προσπαθεί να πετύχει;
 
... Να κλείσει το μαγαζί της...
 
Μπορεί να κατάλαβε κι αυτή ότι το flash είναι μάπα και τα σπρώχνει προς το HTML5 : )))))
 
τα σπαει το 7. Μου το φερε δωρο συγγενης απο αμερική. Το 4.1 είναι ποοολυυυύ μπροστά.Αν δούλευε και το google now κανονιά εδώ, θα το έτρωγε το siri. Kαι μόλις 199 δολ εκεί. Tο προτείνω ανεπιφύλακτα. Α και πλήρη υποστήριξη για os updates από την google. Ούτε κιες ούτε back up ούτε τίποτα. ΟΤΑ και όλα μέλι-γάλα. Με το που το άνοιξα τράβηξε μια ενημέρωση 20mb λόγω ευρώπης. Το μόνο πλην η μη στήριξη sim.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπερήφανος κάτοχος Galaxy Nexus!! Για εμένα το πιο ισορροπημένο κινητό στον πλανήτη!! Η ταμπλέτα Nexus είναι πολύ μεγάλη, για φορητή συσκευή...Επαγγελματικά ταξίδια δεν κάνω, μαλλον άχρηστο μου θα μου είναι. Δεν αμφισβητώ τις ικανότητες της, έχω αλλά παιχνίδια να σχοληθώ στο σπίτι!
 
Να σας πω και τους 2! :D

Μας "πυροβολάτε": "τι ωραίο που είναι το nexus, τι καλό, τι χαριτωμένο -blah, blah, blah"! :biglaugh:

Βάλτε βρε καμιά φωτό! :)

Γράψτε κανα δυο λογάκια για τη μπαταρία (πόσο σας πάει, αν κρατάει), για την ποιότητα κλήσεων (καλό σήμα, κακό σήμα, να τα κάνει η μάνα, κτλ!), πείτε αν έχετε τη "μανίσια" rom ή αν το "ρουτάρατε" και του κοτσάρατε καμιά άλλη, custom-ιά! :)

Μην κάνετε μισές δουλειές! :D
 
για το ταμπ. το χω 2 βδομαδες. ρομ μανισια.επειδη εχεις απευθειας support απο google τον απλο χρηστη δεν τον συμφερει να το πειραξει. για τον μερακλη προφανως ολα τα αλλαζει. εχει πολλες επιλογες για developers. λογω τιμης ειναι και μια αριστη επιλογη για e book. ολες οι εφαρμογες για api 15 παιζουν στα ζελεδακια χωρις φοβο και παθος. τωρα για παιχνιδια δεν εχω δοκιμασει πολλα.gps πολυ καλο. wifi αριστο. mic και ηχεια πολυ καλα. το μικ οχι τοσο ευαισθητο απο 25 εκ και πιο μακρια.πλην δεν συνδεετε με δικτυο κινητης, δεν εχει back camera. α και αναλυση οθονης πολυ καλη. εννοειται οτι τα 8 gb ειναι πολλα αφου ολα στο cloub πια.και μπαταρι κομπλε αποφορτιση μετα απο 7 ωρες συνεχους και αδιαλειπτης λειτουργιας σε νορμαλ χρηση περιπου 1.5 μερα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα