Ανδρικά μπουφάν 90s: Fly, flight jacket, perfecto κλπ

thebest20

RetroMuseum GateKeepeR
Joined
24 Ιαν 2008
Μηνύματα
3.961
Αντιδράσεις
447
Δεν είδα να έχει ανοιχτεί θέμα,γι'αυτό είπα να σχολιάσω τρία είδη μπουφάν,που φορούσαν οι έφηβοι στα 90's και αργότερα εγώ ως έφηβος στα 00's.Το πρώτο μπουφάν,το οποίο είχα,ήταν φουσκωτό πουπουλένιο και κυκλοφορούσε σε μαύρο,μπλε,χακί και άλλα χρώματα!Εγώ το είχα σε μπλε.Το δεύτερο το οποίο είχα,και ήταν πολύ χαρακτηριστικό της εποχής,ήταν διπλής όψεως (η μέσα όψη του ήταν πάντα κίτρινη),ενώ απ'έξω μπλε ή μαύρο.Πήγαινε και από τη μεριά του κίτρινου,και κούμπωνε κανονικά,αλλά δεν φαινόταν πολύ ωραίο.Το τρίτο,το φορούσαν και μεγαλύτεροι,ήταν και αυτό διπλής όψεως,και πάντα η μέσα του όψη ήταν πορτοκαλί,ενώ απ'έξω κυκλοφορούσε σε μαύρο,χακί η βυσσινί.Έψαξα να βρω photos στο internet αλλά δεν βρήκα κάτι.Φορούσε κάποιος τέτοια μπουφάν?Πότε πρωτοκυκλοφόρησαν,αν ξέρει κάποιος???????????
 
Το τρίτο είναι σίγουρα το Fly-jacket, που κυκλοφόρησε στα 80ς και έκανε μια δυναμική επανεμφάνιση γύρω στα 1994-95. Είχε και σε σκούρο μπλε ή ..ασημί!
 
Ναι όντως το τρίτο πρέπει να είναι πολύ παλιό από τα 80s.Eπίσης θυμάμαι τελευταία φορά που το είδα,το φορούσε κάποιος στο Λύκειο όταν πήγαινα,το 2005.Μετά,δεν είδα να το φοράνε άλλοι!
 
Φιλε thebest το τριτο που αναφερεις ειναι το fly η flight jacket.Ειχα 3 καποτε 2 αυθεντικα που ηταν και ακριβα(μιλαμε για οικονομιες μηνων εκεινα τα χρονια)και 1 απομοιμηση.Τα αυθεντικα και τα κορυφαια ηταν της Alpha industries.Δεν υπαρχει καμια συγκριση αναμεσα στο αυθεντικο και στην απομιμιση.

Δες εδω:http://www.alphaindustries.com/Mens-Flight-Jackets/Mens-Flight-Jackets.asp
 
Θυμήθηκα ότι και ο πατέρας μου είχε,γύρω στο 1998.Αλλά αυτό που είχε ο πατέρας μου,και αυτά που θυμάμαι ότι φορούσαν οι συμμαθητές μου,είχαν πιο λείο ύφασμα,και χωρίς καμία στάμπα!Μάλλον τη δεκαετία του 90 πρέπει να είχαν κυκλοφορήσει πολλές απομιμήσεις!
 
Αυτά τα fly, ειδικά τα πορτοκαλί, αν και στη μόδα την δεκαετία του '80, θεωρούνταν πολύ... μπανάλ από την νεολαία τύπου ΤΒΠ (Τεκνά Βορείων Προαστίων) και τα φορούσαν κατά κανόνα «λαϊκά» παιδιά.
 
Dimitrissss είπε:
Αυτά τα fly, ειδικά τα πορτοκαλί, αν και στη μόδα την δεκαετία του '80, θεωρούνταν πολύ... μπανάλ από την νεολαία τύπου ΤΒΠ (Τεκνά Βορείων Προαστίων) και τα φορούσαν κατά κανόνα «λαϊκά» παιδιά.
Θυμάμαι ότι τα φορούσαν και αγόρια των βορείων προαστίων,και μάλιστα το συνδύαζαν με καλό πουκάμισο,σιελ ή λευκό,μαύρο καλό παντελόνι,και γυαλιστερά μαύρα καλά παπούτσια
 
metalcandyman είπε:
Φιλε thebest το τριτο που αναφερεις ειναι το fly η flight jacket
Τι με θυμήσατε! Φυλαγμένο από τα καγκούρικα χρόνια μου! (σας είπα ότι είχα τρέλλα με το TOP GUN, ε?! :D ):

attachment.php


attachment.php


attachment.php


Είχα κάποια φάση της ζωής μου κι ένα μαύρο (με πορτοκαλί εσωτερικό), που σε συνδυασμό με τις μαύρες Βέρμαχτ, ήταν όλα τα λεφτά! :D

Δυστυχώς, σκίστηκε και πετάχτηκε εν αγνοία μου!.... :(
 
Πολλές στάμπες έχει αυτό!Προτιμούσα τα μονόχρωμα!Για τα άλλα 2 που ανέφερα,είχε κανένας,ή είναι ποιο σύγχρονα?
 
thebest20 είπε:
Πολλές στάμπες έχει αυτό!Προτιμούσα τα μονόχρωμα!
Μονόχρωμο ήταν και αυτό! Τα σήματα που βλέπεις, τα μάζευα ένα-ένα και μάλιστα έχω κι άλλα κρατημένα και για 2ο! ;)

Το ένα από αυτά που αναφέρεις πάνω, το φουσκωτό - πουπουλένιο, ήταν ένα που σε έκανε να μοιάζεις με το ανθρωπάκι της Michelen?
 
thebest20 είπε:
Θυμάμαι ότι τα φορούσαν και αγόρια των βορείων προαστίων,και μάλιστα το συνδύαζαν με καλό πουκάμισο,σιελ ή λευκό,μαύρο καλό παντελόνι,και γυαλιστερά μαύρα καλά παπούτσια
Αν εννοείς μέσα ή τέλη δεκαετίας '90, καμία αντίρρηση. Στα μέσα του '80 τα πράγματα ήταν διαφορετικά (και να σκεφτείς ότι συνολικά η μόδα είχε τα χάλια της τότε).
 
D@redevil είπε:
Το ένα από αυτά που αναφέρεις πάνω, το φουσκωτό - πουπουλένιο, ήταν ένα που σε έκανε να μοιάζεις με το ανθρωπάκι της Michelen?
Ναι αυτό!Και γενικά προστάτευε πολύ από το κρύο,και το φορούσαν κυρίως αγόρια,που είχαν μηχανάκια.Αυτό μου το είχαν κλέψει,στο σχολείο,και μετά αγόρασα το πουπουλένιο διπλής όψεως με μπλε απ'έξω και κίτρινο από μέσα!!!!!!!
 
thebest20 είπε:
Ναι αυτό!Και γενικά προστάτευε πολύ από το κρύο,και το φορούσαν κυρίως αγόρια,που είχαν μηχανάκια.Αυτό μου το είχαν κλέψει,στο σχολείο,και μετά αγόρασα το πουπουλένιο διπλής όψεως με μπλε απ'έξω και κίτρινο από μέσα!!!!!!!
Τώρα, το "προστάτευε από το κρύο" ήταν πολύ σχετικό! :p Μου το είχε δώσει ένα παιδί γιατί κρύωνα, ντεμέκ για να ζεσταθώ! Ε! Μπαρμπούτσαλα! :D Απλά κρύωνα στα "μαλακά & πουπουλένια"! :D

Μάλλον λες αυτά (με πιο κοντινό στα 90'ς το 1ο):

north_face_nuptse_down-jacket.jpg

timberland-27460-short-quilted-663499-139008_zoom.jpg

(P.S. Τις εταιρίες τις είδες? Το πάνω North Face & το κάτω Timberland! Ενδεχομένως να είναι τσουχτερές οι τιμές τους! :) )
 
Nαι,παρόμοια με αυτά ήταν,αλλά αυτά που λέω καλύπτονταν με κουμπιά πάνω από το φερμουάρ (όταν λέω κουμπιά εννοώ αυτά που ήταν σαν clips).Ήταν μόδα την περίοδο 1997-2004 περίπου.Το είχα πάρει 25.000 δρχ γύρω στο 2002,και δυστυχώς μετά από μερικούς μήνες μου το έκλεψαν στο σχολείο!
 
Δε με λέτε, να κάνω μια ερώτηση ψιλοσχετική - ψιλοάσχετη!

 


Κολλεγιακά φορούσε κανείς εκτός από μένα & την Kambia?
:)

 


Βρίσκονται άραγε στην Ελλάδα ή κοιτάμε για έξω?


 


(Μήπως ν' αλλάζαμε και τον τίτλο σε Retro μπουφάν?!
:p )
 
D@redevil είπε:
Δε με λέτε, να κάνω μια ερώτηση ψιλοσχετική - ψιλοάσχετη! 


Κολλεγιακά φορούσε κανείς εκτός από μένα & την Kambia?
:)

 


Βρίσκονται άραγε στην Ελλάδα ή κοιτάμε για έξω?


 


(Μήπως ν' αλλάζαμε και τον τίτλο σε Retro μπουφάν?!
:p )
Eίχα ένα γνωστό,που φορούσε μαύρο κολλεγιακό μπουφάν,με άσπρες ρίγες,γύρω στο 2000,όταν ήταν 17 χρονών,με άσπρο πουκαμισάκι από μέσα.
 
D@redevil είπε:

Κολλεγιακά φορούσε κανείς εκτός από μένα & την Kambia?
:)

 


Βρίσκονται άραγε στην Ελλάδα ή κοιτάμε για έξω?


 


2 Είχα. Το ένα (το πρώτο που αγόρασα) ήταν βυσσινί με ένα Husky, μικρό σε μέγεθος, ραμμένο στα αριστερά στο ύψος της καρδιάς. Το δεύτερο ήταν μωβ! Είχε μάλιστα κουκούλα με φερμουάρ στη μέση το οποίο οταν το άνοιγες και έπεφτε πισω στην πλάτη έγραφε TEEN. Τα έλιωσα στην κυριολεξία και τα 2 και ψάχνω πάλι να αγοράσω!

Οσο για τα fly δεν αγόρασα ποτε καθώς τα είχα "σιχαθεί" βλέποντάς τα φορεμένα παντού. Και εκείνη η τάση να σπάνε το στυλό στη μέση για να χωρέσει στη θήκη στο μανίκι...

Tα Wolf τα θυμάστε? Κάτι σαν fly με κουκούλα επενδυμένη με γούνα. Ή τα perfecto?

Υγ. Κάτι μου λέει οτι κάπου τα έχουμε ξανασυζητήσει αυτά.....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα wolf (εδω τα λεγαμε "Λυκοι") ηταν κυριως για κοπελες. Ηταν κυριως βαθυ μπλε. Μαλιστα μου αρεσαν πολυ να τα βλεπω πανω τους.

Τα perfecto τα σιχαινομουν.

Alpha Industries ΜΑ1 FTW!
 
Τα perfecto μ'αρέσουν αν και είναι εκτός μόδας.Αρκεί να είναι μαύρα και διακριτικά,χωρίς πολλά φερμουάρ!Είχα δει κάποια παιδιά να φοράνε,στη σχολή μου,πριν 2-3 χρόνια.Τώρα έχουν βγει,και αντίστοιχα,τα οποία είναι σαν υφασμάτινα,αλλά έχουν το ίδιο στυλ,δηλαδή ασύμμετρο φερμουάρ!
 
Aρχές 90s θυμάμαι (90-93) θυμάμαι τα κολλεγιακά για τους πιο μοδάτους και τα τύπου περφέκτο δερμάτινα (ή δερματίνη) και τα flight (τα πράσινα και τα μαύρα κυριαρχούσαν) να είναι μόδα. Από το 1993 και μετά (συγκεκριμένα από το χειμώνα του 93) άρχισαν να γίνονται μόδα τα μακριά μπουφάν τύπου χήνας ή και φουσκωτά. Στα 1996 έγιναν μόδα κάτι αθλητικά μπουφάν που ήταν μίξη μακό κουκούλας και γυαλιστερού κολλεγιακού (τα φόραγε πολύ ο κανάκης τότε στο κομφούζιο μαζί με παπούτσια τύπου τίμπερλαντ, καστόρι μποτάκι). Από τέλη 90ς άρχισαν να γίνονται μόδα τα πιο σύνθετα μπουφάν για snowboard.
 
Πίσω
Μπλουζα