Ανοιγμα & καθαρισμος Amiga 500

supacoopa

RetroActive
Joined
27 Οκτ 2006
Μηνύματα
303
Αντιδράσεις
89
Ειμαι συγκινημενος! Βρηκα την παλια μου φιλεναδα, χοντρη χοντρη αλλα κουκλα, οπως την θυμομουν! Ο χρονος ομως εχει αφησει τα σκληρα σημαδια του πανω της...

amiga1.jpg


amiga2.jpg


amiga3.jpg


Εχει μισο κιλο μπιχλα.

Ξερω οτι απο τα πληκτρα δεν θα φυγει η κιτρινιλα, αλλα με τι μπορω να τα καθαρισω εστω και λιγο?

Στα πλαστικα εκτος πληκτρων, βαζουμε ας πουμε πανι με Bref, που τα σκοτωνει ολα?

Το drive διαβαζει αλλα δεν δουλευει το eject.

Απ'οτι φανταζομαι δεν θα ειναι κατι τρομερο, αλλα εχω κολλησει με αυτες τις περιεργες βιδες που εχει το κατω καπακι.

Πως ζηταω το αντιστοιχο κατσαβιδι και που ειναι πιθανο να βρω?

Το τροφοδοτικο σαν να σφυριζει καπως.

Υπαρχει περιπτωση να σκασει? :xm:
 
Πω, πω !! :eek: Τι μουστάρδα είναι αυτή.........???? :D

Kαλά ! Που την είχες την καημένη και κατάντησε έτσι ? :xm:

A) Για την κιτρινίλα δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα, γιατί απλά δε φεύγει. :precry: Ισως αν χρησιμοποιήσεις ασετόν, να κάνεις κάτι, αλλά δεν στο προτείνω, γιατί θα αφήσει λεκέδες στην Amiga και εσύ θα αλλάξεις την "οπτική γωνία" που βλέπεις τον κόσμο, αν εισπνέεις ασετόν για πολύ ώρα.... :D

Mία πολύ καλή λύση για την μπίχλα, είναι η μπουγάδα. #) Την "ξεκοιλιάζεις" προσεχτικά και της σαπουνίζεις όλα τα πλαστικά μέρη (και το πληκτρολόγιο), μ' ένα μαλακό σφουγγάρι. Χρησιμοποίησε και ένα πινέλο για τα "αυλάκια" στο πάνω μέρος.

Β) Αυτό με το eject είναι πολύ κουφό. Πως γίνεται να μην δουλεύει ??? :precry:

Βάζεις δισκέτα και την διαβάζει κανονικά και μετά πατάς τον μοχλό του eject και δεν την βγάζει????

Μάλλον κάτι έχει φύγει από τη θέση και αν δε το ανοίξεις δεν θα βρεις τι φταίει. Στην δικιά μου Α500, οι βίδες από κάτω είναι σταυρός (+). Οι δικές σου δεν είναι έτσι? Μήπως, όμως, κάνω και λάθος....... Πάει καιρός που άνοιξα την A500 μου.....

Γ) Το τροφοδοτικό σφυρίζει και όσο περνάει η ώρα ακούγεται και πιό πολύ ???

Ισως να θέλει κανένα βερνίκωμα..... #)

Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα, αλλά καλό είναι να ρωτήσεις τον pontium σχετικά, γιατί είναι ο ειδικός ...... :D
 
Προφανως για το eject θα πρεπει να σηκωσεις με ενα ψιλο κατσαβιδακι το λαμακι.
 
Την ανακαλυψα αφου ειχα κανει ανω κατω την αποθηκη-υπόγα ψαχνοντας για κατι αλλο. Νομιζα οτι ειχε πεταχτει/χαθει/πουληθει για να πω την αληθεια...

Το drive οπως ειπα δουλευει, αλλα πατωντας το eject, η δισκετα κανει την μιση κινηση απο αυτη που θα επρεπε. Δηλαδη σηκωνεται μεν ελαφρα, αλλα δεν πεταγεται εξω. Με ενα τσιμπηδακι μεγαλο και λιγη προσπαθεια, την βγαζεις!

Οσο για τις βιδες, ειναι "αστερακια" εξι σημειων.
 
supacoopa είπε:
Οσο για τις βιδες, ειναι "αστερακια" εξι σημειων.
Ίδιες με τις βίδες στα Νοκια... Πήγαινε σ' ενα κατάστημα που πουλάει τέτοια είδη και ζήτα μια συλλογή κατσαβιδιών για βίδες-αστεράκια. Φτηνά είναι...
 
Το καθάρισμα δεν είναι και κάτι το ιδιαίτερο απο άποψη δυσκολίας.Η Α500 είναι πολύ εύκολη στο ξε-στήσιμο.Έχω μερικά καθαριστηκά που φτιάχνει ένας φίλος χημικός και κατά κάποιο μέρος αφαιρεί κιτρινίλα αλλα όχι πλήρως,με αυτά τις πλένω και γίνονται τζάμι.Και η σαπουνάδα κάνει δουλειά,αλλά μόνο απο άποψη καθαριότητας.Άμα έχεις πλυστικό πιεστικό μηχάνημα νερού δεν θα χρειαστείς τίποτα για τα δύσκολα σημεία.

Το θέμα είναι ότι μετά απο τόσο καιρό,το floppy μπορεί να λειτουργεί τώρα καλά αλλα μέσα σε καμιά βδομάδα χρήσης θα τα παίξει λόγο το ότι το λάδι στα μηχανικά μέρη έχει εξατμιστεί και θα αρχίσει να "παίζει βιολί" όταν θα φορτώνει.Το eject,λίγο παράξενο πρόβλημα.Άνοιξε το και δες το ελλατηριάκι δίπλα απο την κεφαλή.Μπορεί απλά να έφυγε απο καμία τούμπα

Στο τροφοδοτικό ένας μεγάλος πυκνωτής(6800μF/25V) τα έχει παίξει και δίνει περισσότερα Hz λόγο του κυκλώματος που εξαρτάται απο αυτόν.Μπορεί να χαλάσει αλλά δεν θα σου κάψει την amiga.Πολλά τροφοδοτικά το κάνουν αλλά όταν δεν έχεις συνδέσει την amiga πάνω.
 
Για το ελατηριάκι άν έχει χαλάσει τελείως, πάς για καινούργιο μάλλον. Πρόχειρα συνιστώ τσιμπιδάκι της γυναίκας/κοπέλας/μαμάς όπως είπες...Κάνει δουλίτσα μιά χαρά (έστω και άκομψα)

Για την κιτρινίλα πολύ προσεκτικά ένα γερό χέρι με ΟΜΟ στην μπανιέρα, και άν αυτό δέν πιάσει πολύ, ΖΙΦ αλλα με μέτρο και μετά καλό ξέβγαλμα με άφθονο νεράκι.
 
Πίσω
Μπλουζα