Ανταλλαγή δώρων μελών RetroManiaX (Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά 2014-2015)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

DINO

Expert
Joined
3 Αύγ 2007
Μηνύματα
8.328
Αντιδράσεις
1.168
attachment.php



Θα θυμάστε οι περισσότεροι πως αυτές τις εορταστικές μέρες, στο δημοτικό κάναμε τη γιορτούλα μας, πριν κλείσουν τα σχολεία για τις Χριστουγεννιάτικες διακοπές.

Αυτό που ίσως επίσης θυμάστε, είναι η ανταλλαγή δώρων που κάναμε...

Αγοράζαμε όλοι (οι γονείς μας αγόραζαν δηλαδή) ένα μικρό δωράκι (στυλό, ατζέντα, ημερολόγιο, οτιδήποτε) και ο δάσκαλος τα έβαζε σε ένα σάκο και μετά περνούσε θρανίο - θρανίο και βάζοντας το χέρι μέσα, επιλέγαμε τυχαία ένα δώρο.

Ήταν απίστευτη η αίσθηση του δώρου που παίρναμε, έστω και αν ήταν τόσο μικρό... Ακόμα θυμάμαι τη λαχτάρα που το άνοιγα...

Δεν ξέρω αν αυτό το "'εθιμο" συνηθίζεται και σήμερα στα σχολεία (προφανώς θα το μάθω σύντομα, αφού ο γιός μου πάει στην πρώτη)...

Που θέλω να καταλήξω;

Here's the deal:

Όλοι έχουμε κάπου καταχωνιασμένο ένα ρετρό πραγματάκι (κόμικ, παιχνίδι, cartridge, κανα PIXEL διπλό, whatever), που ίσως δε το χρειαζόμαστε.

Τι θα λέγατε, να δηλώναμε ο καθένας τι μπορεί να δωρίσει και αν μαζευτούμε αρκετοί, να κάνουμε μια κλήρωση (κάποιος μπορεί να γράψει έναν αλγόριθμο σε basic έστω) και ο καθένας μας να πάρει ένα δωράκι από τον άλλο, όπως τότε...

Πέρα από το δωράκι, αυτό καθεαυτό, θα είναι μαγικό να ζήσουμε ηλεκτρονικά ή virtual αν προτιμάτε τις στιγμές εκείνων των χρόνων...

Η αποστολή του εκάστοτε δώρου θα γίνει από εμάς φυσικά, σε αυτόν που έχει κερδίσει το δώρο μας...

Όλα αυτά βέβαια, έχοντας πρώτα απ'όλα τη σύμφωνη γνωμη των admins του site.

Τι λέτε; :)

Συμμετοχή δώρων έως: Σάββατο 13/12/14 (24:00)

Κλήρωση: Κυριακή 14/12/14 (μεσημέρι)

attachment.php


EDIT


Μικρή παράταση μέχρι τη Δευτέρα στις 24:00 και την Τρίτη το μεσημέρι να γίνει η κλήρωση...







ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ:

ΔώραΜέλη
1. GB Super Mario Land1. Ajax87
2. GG Sega Game Pack 4 in 12. johnny19818
3. Domino Hemo3. stayros
4. Περιοδικό "Ο κόσμος του Video"4. tonytony
5. Βιβλίο "Πορεία στο Φως" Έλεν Κέλλερ (1982)5. alkis21
6. DVD "Tales of the gold monkey"6. phil_vr
7. Kόμιξ (1995): Οι τρεις καμπαλέρος7. Uskoke
8. Πακετάκι Dino: Τρελλό αυτοκίνητο - Viewmaster reels - Μαγνητάκια8. Dino
9. sega mega drive, plug 'n' play της Radical9. mike
10. Η Αργοναυτική εκστρατεία και μια τσίγκινη μαϊμού "βατραχάκι" 10. Kambia
11. χειροποίητη φιγούρα Καραγκιόζη11. Jackie dragon
12. ο ρομπέν των δασων manga12. Αριάδνη
13. Τρελαντώνης13. Karavasilator
14. Ξύλινο τρισδιάστατο παζλ14. Ιωάννης1ος
15. Ο Φονος ειναι τεχνη (συλλογη), Ιστοριες με φαντασματα (συλλογη), Το Παρτυ15. Wally
16. Tο βιβλίο του "Παραμυθά", ένα σφραγισμένο σακουλάκι playmobil Lyra, "τα κολλητήρια" με Χριστουγεννιάτικο θέμα16. Makisimos
17. 3 φιγούρες playmobil 17. And1
18. 2 cartridges για game gear 18. angel_grig
19.οι 5 φίλοι (βιβλίο) 19. D@redevil

Κλήρωση




Και πιο αναλυτικά για να μην μπερδευτεί κανείς η κλήρωση έχει ως εξής.

1. Ajax87 κερδίζει το δώρο του Ιωάννης1ος (14. Ξύλινο τρισδιάστατο παζλ)

2. johnny19818 κερδίζει το δώρο του Jackie dragon (11. χειροποίητη φιγούρα Καραγκιόζη)

3. stayros κερδίζει το δώρο του angel_grig (18. 2 cartridges για game gear)

4. tonytony κερδίζει το δώρο του Dino (8. Πακετάκι Dino: Τρελλό αυτοκίνητο - Viewmaster reels - Μαγνητάκια )

5. alkis21 κερδίζει το δώρο της Κambia (10. Η Αργοναυτική εκστρατεία και μια τσίγκινη μαϊμού "βατραχάκι")

6. phil_vr κερδίζει το δώρο του Karavasilator (13. Τρελαντώνης)

7. Uskoke κερδίζει το δώρο του stayros (3. Domino Hemo)

8. Dino κερδίζει το δώρο της D@redevil (19.οι 5 φίλοι (βιβλίο))

9. mike κερδίζει το δώρο του Wally (15. Ο Φονος ειναι τεχνη (συλλογη), Ιστοριες με φαντασματα (συλλογη), Το Παρτυ)

10. Kambia κερδίζει το δώρο του mike (9. sega mega drive, plug 'n' play της Radical)

11. Jackie dragon κερδίζει το δώρο του phil_vr (6. DVD "Tales of the gold monkey")

12. Αριάδνη κερδίζει το δώρο του Makisimos (16. Tο βιβλίο του "Παραμυθά", ένα σφραγισμένο σακουλάκι playmobil Lyra, "τα κολλητήρια" με Χριστουγεννιάτικο θέμα)

13. Karavasilator κερδίζει το δώρο του alkis21 (5. Βιβλίο "Πορεία στο Φως" Έλεν Κέλλερ (1982))

14. Ιωάννης1ος κερδίζει το δώρο του Uskoke (7. Kόμιξ (1995): Οι τρεις καμπαλέρος)

15. Wally κερδίζει το δώρο του Ajax87 (1. GB Super Mario Land)

16. Makisimos κερδίζει το δώρο της Αριάδνης (12. ο ρομπέν των δασων manga )

17. And1 κερδίζει το δώρο του tonytony (4. Περιοδικό "Ο κόσμος του Video")

18. angel_grig κερδίζει το δώρο του johnny19818 (2. GG Sega Game Pack 4 in 1)

19. D@redevil κερδίζει το δώρο του And1 (17. 3 φιγούρες playmobi)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παντα μου αρεσε η ανταλλαγη δωρων. Προσπαθω καθε χρονο να πεισω τους φιλους μου. :D

+1 απο μενα...
 
Καταπληκτική ιδέα DINO! Για να καταλάβω όμως κάτι. Φερ'ειπείν μαζευόμαστε μερικά άτομα και ο Γιώργος (τυχαίο όνομα) ενδιαφέρεται για το Pixel του Κώστα (τυχαίο όνομα). Θα πρέπει και ο Γιώργος να έχει κάτι αντίστοιχο που να ενδιαφέρει τον Κώστα ώστε να ανταλλάξουν; Αν κάποιο μέλος δεν ενδιαφέρεται για κάποιο αντικείμενο αλλά διαθέτει αρκετά προς ανταλλαγή;

Δώστε το οκ για να δούμε τι έχουμε διαθέσιμο.
 
Όχι δε μιλάω για ανταλλαγή όπως στις αγγελίες.

Θα μαζευτούν κάποια άτομα, λέγοντας ο καθένας σε αυτό το thread τι δωρίζει, και όλη η φάση θα γίνει με κλήρωση.

Κανείς δε θα ξέρει τι παίρνει μέχρι την ημέρα της κλήρωσης.

Άνετα μπορεί να σου τύχει μια bibi-bo (λέμε τώρα)... :)

Πριν ξεκινήσουμε όμως τις συμμετοχές, ας δώσουμε και λίγο χρόνο στους διαχειριστές για τυχόν ενστάσεις...
 
Και εμενα μου αρεσει η ιδεα! Θελει φυσικα ΠΟΛΥ οργανωση. Υποθετω οτι μιλαμε για δωρα ΡΕΤΡΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ, ε?
 
Ωραια σαν ιδεα αλλα πχ , εγω λίγα πραγματα ρετρο εχω και τα'χω ως κειμηλιο, μηπως να αγοράσαμε και πραγματα βινταζ που να μοιαζαν ως ρετρο πχ να βρω ένα μικυ μαους του 1992 αλλα σημερινης εκδοσης η κατι με την φατσα της μονροε ή της καντυ, τι λέτε;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
Και εμενα μου αρεσει η ιδεα! Θελει φυσικα ΠΟΛΥ οργανωση. Υποθετω οτι μιλαμε για δωρα ΡΕΤΡΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ, ε?

DINO είπε:
Όλοι έχουμε κάπου καταχωνιασμένο ένα ρετρό πραγματάκι (κόμικ, παιχνίδι, cartridge, κανα PIXEL διπλό, whatever), που ίσως δε το χρειαζόμαστε.
;)

Όσον αφορά την οργάνωση, δηλώνει ο καθένας τι προσφέρει μέχρι κάποια ημερομηνία που θα ορίσουμε και την επομένη κάνουμε την κλήρωση.

Μετά στέλνουμε ο ένας στον άλλο το δώρο που αντιστοιχεί...

Π.χ. Το δώρο που έχω προσφέρει εγώ το έχει κερδίσει ο Πάνος. Εγώ θα του το στείλω με το ταχυδρομείο και το δώρο που έχω κερδίσει εγώ θα μου το στείλει αυτός που το προσέφερε (π.χ. το pardalotzatziki) κ.ο.κ

Επίσης καλό είναι σε μια εβδομάδα να έχουμε καταλήξει με τα δώρα και την κλήρωση για να μη μπλέξουμε με τα ταχυδρομεία τα Χριστούγεννα και για να έχουμε έγκαιρα το δώρο μας κάτω από το δέντρο... :)
 
Ωραια ιδεα! :thumbup:

Μηπως ομως επρεπε να "πεσει" λιγο πιο νωρις στο τραπεζι?:what:

Μεχρι να οργανωθει....πολυ φοβαμαι οτι θα φτασουμε στο Οβελια!!!! :gyros: ..... :D
 
αριαδνη είπε:
Ωραια σαν ιδεα αλλα πχ , εγω λίγα πραγματα ρετρο εχω και τα'χω ως κειμηλιο, μηπως να αγοράσαμε και πραγματα βινταζ που να μοιαζαν ως ρετρο πχ να βρω ένα μικυ μαους του 1992 αλλα σημερινης εκδοσης η κατι με την φατσα της μονροε ή της καντυ, τι λέτε;
Δεν είναι ανάγκη να μπεις σε έξοδα...

Ρίξε μια καλύτερη ματιά και τα ξαναλέμε.

Πάντως, ειδικά στο θέμα των κόμικς, όσο πιο παλιό τόσο καλύτερα... ;)

stayros είπε:
Ωραια ιδεα! :thumbup:
Μηπως ομως επρεπε να "πεσει" λιγο πιο νωρις στο τραπεζι?:what:

Μεχρι να οργανωθει....πολυ φοβαμαι οτι θα φτασουμε στο Οβελια!!!! :gyros: ..... :D
Σταύρο, δεν θέλει τόση οργάνωση... :)

Σε μια εβδομάδα θα το έχουμε βγάλει εις πέρας, αρκεί να δηλώσουν όλοι τι προσφέρουν έγκαιρα.

Μετά γίνεται η κλήρωση και στέλνουμε τα δώρα ο ένας στον άλλο.
 
DINO είπε:
Σταύρο, δεν θέλει τόση οργάνωση... :)

Σε μια εβδομάδα θα το έχουμε βγάλει εις πέρας, αρκεί να δηλώσουν όλοι τι προσφέρουν έγκαιρα.

Μετά γίνεται η κλήρωση και στέλνουμε τα δώρα ο ένας στον άλλο.
Ε,τοτε αν ειναι ας ξεκινησει καποιος απο τους διαχειριστες (Kambia ακους?.... :D ) την διαδικασια για το προλαβουμε,

γιατι με τα ΕΛΤΑ ειδικα τα Χριστουγεννα....δεν ειναι να εχεις παρε δωσε!!!! :rant:
 
Dino, οι ιδεες σου ειναι παντα χρυσαφι φιλε! Μου ξυπνησες την μνημη που στο δημοτικο ανταλλαξαμε δωρα και ειχα παει ενα κουτακι Playmobil με τον κλασικο ρομπεν των δασων τυλιγμενο σε μπλε χριστουγεννιατικο χαρτι με αστερακια και ελαφακια (το ειχα σταμπαρει βλεπεις για πιθανο μπουμερανγκ που το ελπιζα κιολας!) και τελικα μου ετυχε ενα σετακι απο στυλο bic + μολυβι δαγκωμενο (!) και μια γομα. Παει ο ρομπεν των δασων! :)

Εννοειται πως ειμαι μεσα και ας επιμεληθει καποιος να βαλει ενα deadline μεχρι την αλλη κυριακη (πιστευω ειναι αρκετη μια εβδομαδα για συμμετοχες) και να ξεκινησει λιστα συμμετοχων.
 
Να'σαι καλά phil! :)

Ανταποδίδω!

Βρε θηρίο, θυμάσαι μέχρι και το χαρτί; :bow:

Λοιπόν, αφού μπήκε το νερό στ'αυλάκι, την επόμενη Κυριακή (14/12/14) το μεσημέρι θα γίνει η κλήρωση (από ποιόν, θα δούμε) και η συμμετοχή των δώρων θα είναι μέχρι το Σάββατο (13/12/14) το βράδυ στις 12:00.

Τώρα, αν κάποιος δηλώσει Κυριακή πρωϊ, ε, δε θα τον διώξουμε... ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδιά, μήπως να κατηγοριοποιούσαμε τα δώρα, δηλαδή να μην πάρει κάποιος κάτι που θα του είναι εντελώς άχρηστο. Το θέμα είναι να ευχαριστηθούμε, σωστά; Λέω εγώ τώρα...
 
johnny19818 είπε:
Παιδιά, μήπως να κατηγοριοποιούσαμε τα δώρα, δηλαδή να μην πάρει κάποιος κάτι που θα του είναι εντελώς άχρηστο. Το θέμα είναι να ευχαριστηθούμε, σωστά; Λέω εγώ τώρα...
Για αυτο το λογο και εγω ειμαι δυστακτικος. Αλλα δεν ξερω αμα γινεται κατι τετοιο.

Δηλαδη πχ. αμα μου τυχει εμενα ενα περιοδικο μανινα (ετσι δεν το λενε :p ) ή μια bibi-bo που ειπε ο Dino , τι να τα κανω;; Θα μου ειναι κατι εντελως αχρηστα και θα ερθω και σε δυσκολη θεση...

Αυτος ειναι ενδιασμος μου.
 
Δεν παει ετσι παιδια, οτι θελει ο καθενας και για αυτο λειτουργει το θεμα γιατι ειναι εκπληξη. Οποιος θελει συμμετεχει. Επειδη ολοι καταπιανομαστε με τα ρετρο ας μην γινει αναλωση σε videogames γιατι η θεματολογια του φορουμ δεν ειναι προσκολλημενη σε αυτα.
 
Σκέφτηκα κι εγώ την κατηγοριοποιηση των δώρων, αλλα νομίζω πως θα το κάνουμε πιο πολύπλοκο:

Αγορίστικα - κοριτσίστικα;

Ουδέτερα;

Κομπιουτερίστικα;

Δεν ξέρω... Άλλωστε δε χρειάζεται να δώσουμε μεγάλα δώρα... Μικροδωράκια θα είναι που αν δε τα θέλουμε, σίγουρα θα μπορούμε να τα χαρίσουμε σε κάποιον από το συγγενικό μας περιβάλλον.

Βέβαια, όποιος δε χρειάζεται το δώρο που θα του τύχει, μπορεί να έρθει σε επαφή με κάποιον, είτε σε αυτό το thread είτε σε PM, για εκ νέου ανταλλαγή. :xm:

Και επειδή σνομπάρετε τη Bibi-bo, ξέρετε πόσο κάνει όξω; :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
phil_vr είπε:
Δεν παει ετσι παιδια, οτι θελει ο καθενας και για αυτο λειτουργει το θεμα γιατι ειναι εκπληξη. Οποιος θελει συμμετεχει. Επειδη ολοι καταπιανομαστε με τα ρετρο ας μην γινει αναλωση σε videogames γιατι η θεματολογια του φορουμ δεν ειναι προσκολλημενη σε αυτα.

Μα γενικα δεν εχω προβλημα με την εκπληξη... πχ. αμα μου τυχει ενα playmobil,ενα lego , ενας εξωγηινος,μια καρτα nba, ή μια μπουγελοφατσα και ας μην ασχολουμε δεν εχω προβλημα.

Αλλα αμα μου τυχει η μανινα θα μου κρεμασουν κουδουνια :p . Δηλαδη 1000 φορες αμα μου τυχει μανινα να μην παρω τιποτα και να το παρει καποιο αλλο μελος που θα το θελει.

Καταλαβαινεις πως το λεω;;

ps. Η μανινα που λεω ειναι παραδειγματος χαρη :) .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παρακαλώ όχι "Μανίνες", "Κατερίνες" και "Αγόρια", "Μπλεκ"!

Τα υπόλοιπα unisex κόμικς, επιτρέπονται... :supergrin:

Ντάξει, φαντάζομαι πως κάποιος αν θέλει να δώσει κόμικς, δε θα δώσει *ένα* κόμικ αλλά κανα τριάρι τέσσερα από δαύτα, εκτός και αν είναι κανένα ψιλοσυλλεκτικό που το έχει διπλό (π.χ. το 1000 τεύχος του Μίκυ Μάους ή τεύχος της πρώτης πεντακοσάδας)...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπον συνοψίζουμε :)

- Ότι ρετρό έχει ο καθένας και θέλει να το δώσει. ΔΕΝ θα μπει κανείς σε έξοδα να πάει να αγοράσει κάτι (οκ αν κάποιος το θέλει τόσο πολύ ας το κάνει)

- Το δώρο θα είναι καθαρά συμβολικό. Δλδ μην βάλει κάποιος πχ ένα G&W και περιμένει να πάρει ένα atari

- Τα δώρα θα είναι unisex :)

- Ξεκινάμε ASAP για να προλάβουμε τον Άγιο Ρετρόνιο (ακα ΕΛΤΑ στην παρούσα φάση :p ) για να τα μοιράσει.
 
Παιδιά έχω υπόψην μου να δώσω βιντεοπαιχνίδια. Είναι unisex?
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα