Αντικατάσταση προβληματικής rom με eprom σε Oric Atmos

pontium

Retro Member
Joined
23 Ιαν 2008
Μηνύματα
150
Αντιδράσεις
5
Γειά χαρά παίδες,

Είμαι κάτοχος ενός oric atmos.Δεν ξέρω κατα πόσο υπάρχει κάποιος που να έχει το ίδιο εδώ.Λοιπόν,το μηχάνημα αυτό μου το χάρησε ένας καθηγητής στη σχολή μου.Κλασσικά έχει πρόβλημα με την rom.Στην αρχή μια δούλευε,μια δεν δούλευε αλλά την βγάζαμε πέρα.Τώρα απο τον Νοέμβριο και μετά,δεν λειτουργεί καθόλου.Έλεγξα όλα τα ρεύματα,το ψιλάφησα πραγματικά και κατέληξα πάλι στην rom,οπότε έχω μπει στην διαδικασία αλλαγής της rom με eprom amd 4mb(προγραμματιζόμενη rom,σαν τα pc bios) αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι δεν πάει καλά.Έχω ψάξει όλα τα pinout και δείχνουν ok.

Υπάρχει κάποιος οδηγός για αυτήν την διαδικασία??Τουλάχιστον να σιγουρέψω οτι έχω κάνει τις απαραίτητες διαδικασίες
 
μπας και η παλιά δεν ήταν 4ΜΒ και δεν μπορεί να δει την καινούρια που είναι μεγαλύτερη?

όχι ότι ξέρω κιόλας, ΛΟΛ
 
keropi είπε:
μπας και η παλιά δεν ήταν 4ΜΒ και δεν μπορεί να δει την καινούρια που είναι μεγαλύτερη?όχι ότι ξέρω κιόλας, ΛΟΛ
Μακάρι να ήταν αυτό αλλά δοκίμασα και άλλες eprom απο παλιές mobo που είναι 256ΚΒ-512ΚΒ,τις ξαναπρογραμμάτισα με το bios του oric και πάλι τίποτα :confused:
 
μπας και έχει κανα "ειδικό" eprom με δαιφορετικό pinout για προστασία?
 
Ποτέ δεν ξέρεις,όλο παράξενα πράματα κάνανε τότες.Αν και έχω αντιστοιχίσει τα σήματα δεν βλέπω ανταπόκριση
 
Πρώτα απ'όλα, δεν μπορείς να αντικαταστήσεις μια rom με μια eprom (έτσι απλά χωρίς να κάνεις μετατροπές) και να περιμένεις να δουλέψει...

πχ στον spectrum για να το κάνεις αυτό πρέπει να κάνεις τις μετατροπές που φαίνονται στο ακόλουθο link

http://www.speccy.org/trastero/cosas/JL/ROM-EPROM/ROM-EPROM.html

To έχω κάνει με απόλυτη επιτυχία.

Επίσης οι eproms/roms μετρούνται συνήθως σε Mbit και όχι σε ΜΒ. Μήπως εννοείς 4Μbit (=512Kb)?
 
gtsamour είπε:
Πρώτα απ'όλα, δεν μπορείς να αντικαταστήσεις μια rom με μια eprom (έτσι απλά χωρίς να κάνεις μετατροπές) και να περιμένεις να δουλέψει...πχ στον spectrum για να το κάνεις αυτό πρέπει να κάνεις τις μετατροπές που φαίνονται στο ακόλουθο link

http://www.speccy.org/trastero/cosas/JL/ROM-EPROM/ROM-EPROM.html

To έχω κάνει με απόλυτη επιτυχία.

Επίσης οι eproms/roms μετρούνται συνήθως σε Mbit και όχι σε ΜΒ. Μήπως εννοείς 4Μbit (=512Kb)?

Ναι,όντως.My bad:D

Μετατροπές έχω κάνει στα signals αλλά τίποτα πάλι
 
Έχεις ενώσει τα pins 1 και 28 (VCC)?

Mπορεί και να μην φταίει η ROM, μπορείς να τη βγάλεις από την πλακέτα και να τη βάλεις πάνω σε ένα writer, αν μπορεί και διαβάζεται κανονικά (rom dump) τότε δεν φταίει η ROM. Aν είναι καμμένη θα το καταλάβεις.

Έχω τέτοιο, αν θέλεις βοήθεια.
 
Πίσω
Μπλουζα