Αποτυχημένες αγορές hardware, console edition !

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας mike
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης

mike

RetroJunkie™
Joined
17 Νοέ 2008
Μηνύματα
2.153
Αντιδράσεις
94
Με παροτρυνση του φιλου μου Τασου (imgema) ανοιγω αυτο το νεο θρεντ, με θεμα "αποτυχημενες αγορες hardware" για κονσολες και βιντεοπαιχνιδια γενικα. Μπορειτε να γραψετε οτι θελετε για αγορες κονσολών (μηχανηματων) που ειτε απετυχαν, ειτε χαλασαν, επισης για παιχνιδια που βγηκαν μαπα ή σας απογοητευσαν κανοντας σας να πειτε "εχασα τα λεφτα μου" και τελος για περιφερειακα οπως joystick που ηταν αθλια ή εσπασαν μετα απο λιγο.

Ξεκιναω εγω λεγοντας οτι καπου στα μεσα τις δεκαετιας του '90 αφου ειχα παρει το ΣΝΕΣ με παιχνιδαρες οπως DK, Zelda, SF κτλ, ειδα σε ενα κονσολαδικο ενα παιχνιδι που ελεγε για "μαχες με τεραστεια ρομποτ, πολεμικες μηχανες", με "απιθανα 3D γραφικα" και "εξαιρετικο gameplay" και ειχα ψηθει για αγορα ενος τετοιου παιχνιδιου, βλεπετε η τηλεοραση επαιζε και robotech ! Το πηρα μεταχειρισμενο, νομιζω 10.000 και διαπιστωσα οτι το gameplay ηταν κακό, το παιχνιδι ηταν αργο με πολυ αργη αποκριση στο χειρισμο, δεν μπορουσες να κανεις αυτα που ηθελες και τα γραφικα ηταν καπως χοντροκομμενα. Δεν μπορουσα να το παιξω, με εκνευρισε τοσο πολυ που το πηγα πισω την αλλη ημερα, ευτυχως δεχθηκαν να το ανταλλαξουν πισω, αλλα επρεπε να συμπληρωσω και μερικα ακομα χρηματα για να παρω ενα αλλο. Eχασα καποια χρηματα, αλλα μου την εσπασε τοσο το παιχνιδι που δεν το ξαναπαιξα ποτε απο τοτε, ουτε θυμαμαι καν το ονομα του!
 
Με κονσολες δεν ειχα θεματα τοσο πολυ αλλα με καποια παιχνιδια ναι! Και πιο συγκεκριμενα σε 3 παιχνιδια του GameGear που βαρεσα tilt! Αμα θυμαται κανεις το Bart Simpson vs Space Mutant(To οποιο το πεταξα στον τοιχο και ανοιξε στα δυο) το true lies και το Mortal Kombat 3(Ο ορισμος Waste Of Money πραγματικα).

@Mike: Μαλλον λες το Rise Of The Robots.
 
Oχι δεν ηταν beat em up, ηταν ενα 3D στρατηγικης/μαχης, λεγοταν καπως σαν battleteck, mechteck, mechwarriors κτλ.
 
Στο παρελθόν δεν μπορώ να πω ότι έκανα κραυγαλέα αποτυχημένες αγορές. Το μόνο που θυμάμαι και ψιλομετάνιωσα (τότε) ήταν το Primal Rage στο Game Gear. Για ένα περίεργο λόγο εκείνη την εποχή με έτρωγε το χέρι μου να αγοράσω ένα καινούριο παιχνίδι ας ήταν ότι να'ναι. Έτσι πήγα όλο χαρά στο μαγαζί όπου (απ'ότι θυμάμαι) είχε όλα κι όλα 2 παιχνίδια, το Primal Rage και το Devilish. Ευτυχώς δεν πήρα το Devilish αλλά και το Primal Rage δεν ήταν και αριστούργημα. Εν πάσει περιπτώση μου φάνηκε ένα μέτριο προς κακό παιχνίδι τότε. Τώρα μετά από χρόνια που το απέκτησα πάλι για συλλεκτικούς λόγους δεν μου φαίνεται τόσο κακό για τα δεδομένα της κονσόλας. Είχα μεγάλες προσδοκίες τότε από το Game Gear που νόμιζα ότι δεν ήταν και 8bit οπότε μάλλον γι'αυτό απογοητέυτηκα.

Στον αντίποδα, γύρω στο 1995, που το μόνο που είχα ήταν ένα ταπεινό Game Boy, ήθελα να πάρω είτε το Mortal Kombat 3 είτε το Street Fighter 2. Βασικά ήμουν 90-10 υπέρ του ΜΚ 3 καθώς το έπειζα στα coin-op και μου άρεσε πολύ. Πηγαίνω λοιπόν στο μαγαζί και κοιτάζω το πίσω μέρος του κουτιού. Ευτυχώς έδειχνε φώτο από τους διαθέσιμους παίκτες κι εκεί ήταν που έφαγα την 1η ήττα. Δεν είχε τον (τότε) αγαπημένο μου Liu Kang και είχε κάτι Sheeva, Sindel, Kabal...Έτσι τελικά πήρα το SF2.

DarkSynbios είπε:
Με κονσολες δεν ειχα θεματα τοσο πολυ αλλα με καποια παιχνιδια ναι! Και πιο συγκεκριμενα σε 3 παιχνιδια του GameGear που βαρεσα tilt! Αμα θυμαται κανεις το Bart Simpson vs Space Mutant(To οποιο το πεταξα στον τοιχο και ανοιξε στα δυο) το true lies και το Mortal Kombat 3(Ο ορισμος Waste Of Money πραγματικα).
Αυτό με το Bart Vs Space Mutants το ένιωσα κι εγώ γιατί απλά δεν είχα καταλάβει πως παίζεται και το εγχειρίδιο χρήσης που είχα απλά είναι άχρηστο. Με είχε νευριάσει πολύ κι εμένα. Τώρα που ξέρω τα κόλπα του το παίζω πιο άνετα νομίζω. Δυστυχώς θα συμφωνήσω με το ΜΚ3 στην ίδια κονσόλα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λογω βιασυνης αλλα και λογω "μελετημενου" σερβιρισματος εκ μερους του διαδικτυακου μαγαζιου, ψωνισα component για XBOX1 χωρις οπτικη ινα! Μολις το παρελαβα, το πεταξα στα σκουπιδια απο τα νευρα μου.

Wavebird για GameCube που λειτουργει οποτε γουσταρει και αγαπα (σπανιως...ουτε του Αγιου Βαλεντινου δεν αγαπα το συγκεκριμενο :P ).
 
mike είπε:
Oχι δεν ηταν beat em up, ηταν ενα 3D στρατηγικης/μαχης, λεγοταν καπως σαν battleteck, mechteck, mechwarriors κτλ.
Μαλλον το Mechwarrior λες. Εχω το 2 στο saturn.

johnny19818 είπε:
Στο παρελθόν δεν μπορώ να πω ότι έκανα κραυγαλέα αποτυχημένες αγορές. Το μόνο που θυμάμαι και ψιλομετάνιωσα (τότε) ήταν το Primal Rage στο Game Gear. Για ένα περίεργο λόγο εκείνη την εποχή με έτρωγε το χέρι μου να αγοράσω ένα καινούριο παιχνίδι ας ήταν ότι να'ναι. Έτσι πήγα όλο χαρά στο μαγαζί όπου (απ'ότι θυμάμαι) είχε όλα κι όλα 2 παιχνίδια, το Primal Rage και το Devilish. Ευτυχώς δεν πήρα το Devilish αλλά και το Primal Rage δεν ήταν και αριστούργημα. Εν πάσει περιπτώση μου φάνηκε ένα μέτριο προς κακό παιχνίδι τότε. Τώρα μετά από χρόνια που το απέκτησα πάλι για συλλεκτικούς λόγους δεν μου φαίνεται τόσο κακό για τα δεδομένα της κονσόλα. Είχα μεγάλες προσδοκίες τότε από το Game Gear που νόμιζα ότι δεν ήταν και 8bit οπότε μάλλον γι'αυτό απογοητέυτηκα μάλλον.
Στον αντίποδα, γύρω στο 1995, που το μόνο που είχα ήταν ένα ταπεινό Game Boy, ήθελα να πάρω είτε το Mortal Kombat 3 είτε το Street Fighter 2. Βασικά ήμουν 90-10 υπέρ του ΜΚ 3 καθώς το έπειζα στα coin-op και μου άρεσε πολύ. Πηγαίνω λοιπόν στο μαγαζί και κοιτάζω το πίσω μέρος του κουτιού. Ευτυχώς έδειχνε φώτο από τους διαθέσιμους παίκτες κι εκεί ήταν που έφαγα την 1η ήττα. Δεν είχε τον (τότε) αγαπημένο μου Liu Kang και είχε κάτι Sheeva, Sindel, Kabal...Έτσι τελικά πήρα το SF2.
Οντως το Primal Rage δεν μπορεις να τος πεις κακο παιχνιδια για τα δεδομενα του GameGear αλλα το Devilish το ειχα παιξει και το τερματισα με αρκετα καντυλια! χαχα

Εαν καποτε βρεθει στον δρομο σου το Judge Dredd για GG τσιμπα το. Ειναι πολυ καλο και φτανει σε 16 bit επιπεδα η ποιοτητα του.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
DarkSynbios είπε:
Οντως το Primal Rage δεν μπορεις να τος πεις κακο παιχνιδια για τα δεδομενα του GameGear αλλα το Devilish το ειχα παιξει και το τερματισα με αρκετα καντυλια! χαχα
Εαν καποτε βρεθει στον δρομο σου το Judge Dredd για GG τσιμπα το. Ειναι πολυ καλο και φτανει σε 16 bit επιπεδα η ποιοτητα του.
Όπως το είπες, "εάν"! Σπάνια το βρίσκεις ολοκληρωμένο στην ευρωπαϊκή έκδοση...
 
Ευχαριστώ Mike που μου δίνεις την ευκαιρία να πω για άλλη μια φορά πόσο μετάνιωσα που πήρα XBOX360. Φυσικά και μου χάλασε λίγο μετά την λήξη της 3ετούς εγγύησης, παρά τις φροντίδες και το ντάντεμα. Ναι, τελικά κατάφερα και το έφτιαξα μόνος μου αλλά και πάλι... Αμα είχα λεφτά θα το πέταγα στα σκουπίδια και θα έπαιρνα ένα slim μόνο και μόνο για να μην αχρηστευτούν τα games που μάζεψα. Ετσι κι αλλιώς δεν μπορώ να πω πως ενθουσιάστηκα και με τα exclusives του. Παιχνίδια που μου άρεσαν όπως Dead Space 1-2 και τα GTA υπάρχουν και στο PS3. Και τα GH/Rock Band που μάζεψα και αυτά στο PS3 μια χαρά είναι. Μόνο το Ninja Gaiden 2 θα έχανα (που στο PS3 είναι μάπα).

Με λίγα λόγια, no more Microsoft stuff for this fellow.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω συνεχιζω με μια λιγοτερο απογοητευτικη αγορα. Ειχε ο αδερφος μου το πρωτο GB το ασπρομαυρο (σε limited edition μαλιστα, το εχουμε ακομα) και ειχε καποια παιχνιδια με πολυ καλο gameplay οπως το tetris και το Mario:6 golden coins και ετσι αποφασισα να παρω εγω το ΜΚ3. Δεν μπορειτε να φανταστειτε τι βρισιδι εριξα με αυτο το παιχνιδι μικρος, ολο με σαπιζαν στο ξυλο και δεν μπορουσα να το προχωρισω. Αποτυχια αγορα στα σιγουρα.

@imgema : εγω πριν λιγες μερες μια χαρα το ειδα να παιζει το 360 σπιτι σου, εισαι M$ fan και δεν το ξερεις :P

Στο 3ο μερος των αποτυχημενων αγορων, θα γραψω για την σχεση μου με τα 360...
 
Απ'ότι βλέπω όλοι είχαμε θέμα με τα Mortal Kombat 3 στα φορητά. Ε, μα πραγματικά είναι άθλια.
 
Καλά κι εσείς πια δεν το είχατε μυριστεί ότι θα ήταν άθλια? Εκτός και αν ήσασταν μικρούτσικα οπότε και πάλι δεν θα έπρεπε να σας αφήνουν να αγοράσετε το Μortal Kombat 3 για κανένα μηχάνημα :P
 
Αποτυχημενες αγορες παιχνιδιων που με χαλασαν ειναι τα smash Tv(game gear) , shadow of the beast ( μην αρχισετε και εδω οι amigaδες για master system το ειχα :P ) και το Marcos magic football (snes). Τα επαιξα λιγο μονο και μονο για να μην κλαψω τα λεφτα μου και γιατι δεν ειχαμε και πολλα παιχνιδια.

Στο Hardware τωρα δεν νομιζω οτι εκανα καποια αποτυχημενη αγορα εκτος απο καποιες κονσολες μα'ι'μου nes που χαλαγαν στο δευτερολεπτο :D

ps. Οσο για το MK3 στο gamegear το ειχα και δεν μου φαινοταν και τοσο κακο :P . (πρεπει να ημουν 10-11 χρονων βεβαια...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Καλά κι εσείς πια δεν το είχατε μυριστεί ότι θα ήταν άθλια? Εκτός και αν ήσασταν μικρούτσικα οπότε και πάλι δεν θα έπρεπε να σας αφήνουν να αγοράσετε το Μortal Kombat 3 για κανένα μηχάνημα :P
14 χρονών γάιδαρο δεν τον λες και μικρούτσικο. Ευτυχώς όπως εξήγησα και παραπάνω το άφησα και πήρα το SF2 το οποίο και κατευχαριστήθηκα τότε.

Ajax87 είπε:
ps. Οσο για το MK3 στο gamegear το ειχα και δεν μου φαινοταν και τοσο κακο :P . (πρεπει να ημουν 10-11 χρονων βεβαια...)
Ήταν το 1ο ΜΚ που έπαιζες για την κονσόλα; Αν είχες παίξει τα πρώτα 2 ε, δεν μπορεί να μην είδες τη διαφορά.
 
johnny19818 είπε:
Ήταν το 1ο ΜΚ που έπαιζες για την κονσόλα; Αν είχες παίξει τα πρώτα 2 ε, δεν μπορεί να μην είδες τη διαφορά.
Τοτε δεν ειχα αλλη κονσολα με MK για απευθειας συγκριση αλλα ειχα παιξει το 2 σε megadrive και Snes.

Με κανατε και το εβαλα σε emulator να το θυμηθω , ειχα να το δω καμια 15αρια χρονια... Ειναι οντως πολυ χαλια χαχαχαχα . Τοτε δεν μου φαινοταν το επαιζα ανετα, τι να πω :P . ( Τουλαχιστον λιγο αργοτερα πηρα το 2 και το ultimate στο Snes που ηταν Super :) )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είχα ακούσει, με είχαν προειδοποιήσει, αλλα έκανα το μέγα λάθος να πάρω X360 (και ενώ είχα ήδη 2 PS3). Το πήρα μεταχειρισμένο κιόλας (δευτερο μεγα λάθος), μετα απο διαβεβαιώσεις ότι το μηχάνημα λειτουργεί άψογα. Μπρίζα, power-on, λίγο dashboard, κόκκινο λαμπάκι. Με συνοπτικές διαδικασίες πήρα τηλέφωνο των πωλητή, του είπα να το πάρει πίσω όπως είναι, με τα πολλά και με τα λίγα το πηρε. Ούτε που μου ξαναπέρασε απο το μυαλό να αγοράσω αυτή την αθλιότητα για κονσόλα !

Απο παιχνίδια, δεν νομίζω ότι έχω κάνει αποτυχημένες αγορές (ειδικά τις ρετρό τις έψαχνα και τις ψάχνω αρκετά πριν τσιμπήσω κάτι) , πέραν απο μερικά μεταχειρισμένα δισκάκια για το PS2 απο το public (ναι, ξέρω, πάλι μέγα λάθος), αλλα πήρα το μάθημά μου και απο εκεί και ξεμπερδέψαμε :P
 
Oχι δεν ηταν beat em up, ηταν ενα 3D στρατηγικης/μαχης, λεγοταν καπως σαν battleteck, mechteck, mechwarriors κτλ.
Ήταν μάλλον το Mechwarrior 1, (στο PC έχει φτάσει στο 4, με καλύτερο το 2ο μέρος), εάν ήταν για το SNES, οπότε παίζει στην κατηγορία, light simulations που οι κονσόλες δεν τα παν γενικά καλά.
 
Μιας και ζεσταθηκε το κλιμα με αναφορες σε new gen κονσολες, ας πω και εγω την ιστορια μου με τα 360, ολα τα μηχανημα που αναφερω ηταν αμονταριστα, δεν ειχαν ανοιχτει ποτε.

Οταν βγηκε ειχαν ακουστει διαφορα, αλλα εγω δεν μασαγα, σκεφτηκα οτι "θα την προσεχω", "θα παιζω λιγο", "δεν θα την αφηνω να ζεσταθει" και τετοια.

Οποτε αγοραζω το κανονικο ασπρο 360 μηχανημα. Αποφευγω να παιξω πανω απο 1 ωρα συνεχομενα, οποτε δεν εχει βγαλει κανενα θεμα. Ομως ολοι οι γνωστοι μου και πιο ειδικοι λένε "θα χαλασει, απλα δεν εγινε ακομα" κτλ Μετα απο αυτο το συνεχομενο "πριξιμο" περιπου 1.5 χρονο, εχω αρχισει να φοβαμαι, και αποφασιζω να την πουλησω ενω δεν εχει κανενα προβλημα, σε χαμηλη τιμη. Επειδη ακριβως δεν ειχε ποτε προβλημα, την εδωσα σε φιλο μου, να μην παει "χαμενη". Με τα χρηματα που περνω, συμπληρωνω μερικα ακομα και αγοραζω την "μαυρη" εκδοση του 360 (οχι slim) με τον πολυ μεγαλο δισκο, που υποτιθεται δεν χαλαει λογω αλλης μητρικης. Παιζω με αυτην (παλι χαλαρα) περιπου 1.5 χρονο και ολα τελεια. Μια και μοναδικη φορα, κατακαλοκαιρο, αποφασιζω να δω ενα DVD, στα 10 λεπτα ριχνει κοκκινο λαμπακι, αυτη η μαυρη που υποτιθεται δεν χαλαει! Για ενα διαστημα καποιων μηνων δεν ειχα 360, αλλα ειχα τα περιπου 200 αυθεντικα παιχνιδια (εχω παιξει τα 10, αλλη ιστορια!) και δεν ηθελα να πανε χαμενα. Ετσι τωρα εχω αγορασει και πληρωσει αρκετα ενα ασπρο 360 απο τις τελευταιες-τελευταιες μητρικες, τις πιο καλες.

Ειρωνια νο1 : το πρωτο μου προσεγμενο ασπρο 360 που εδωσα σε φιλο μου, δουλευει ακομα μια χαρα!

Ειρωνια νο2 : μολις αγορασα το τριτο μου ασπρο 360, καποιος μου χαρισε ενα RROD ασπρο, το οποιο εδωσα σε φιλο μου και "ζεστανε" και το εφτιαξε και παιζει, αλλα τα ειχα ηδη σκασει για να παρω το "τελευταιο" μου ασπρο 360.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απο παιχνιδια επειδη τα ψαχνω απο χιλιες μεριες ακομα και τοτε που δεν υπηρχε ιντερνετ κλπ δεν μπορω να θυμηθω καποια αποτυχημενη αγορα.Απο κονσολες οτι πιο αποτυχημενο εχω αγορασει ηταν το CD-i.Δεν ξερω πως και γιατι αλλα το ειχε φερει ενα βιβλιοπωλειο της περιοχης μου και γω εκανα σαν τρελος να μαζψω τα φραγκα να το παρω και οταν τελικα το πηρα δεν μπορουσα να βρω στο νομο πουθενα παιχνιδια να αγορασω οποτε το εκανα τραμπα λιγους μηνες μετα.Η πλακα ειναι πως χρονια αργοτερα το αγορασα ξανα για να παιξω καποια παιχνιδια που ηθελα :P
 
metalcandyman είπε:
Απο παιχνιδια επειδη τα ψαχνω απο χιλιες μεριες ακομα και τοτε που δεν υπηρχε ιντερνετ κλπ δεν μπορω να θυμηθω καποια αποτυχημενη αγορα.Απο κονσολες οτι πιο αποτυχημενο εχω αγορασει ηταν το CD-i.Δεν ξερω πως και γιατι αλλα το ειχε φερει ενα βιβλιοπωλειο της περιοχης μου και γω εκανα σαν τρελος να μαζψω τα φραγκα να το παρω και οταν τελικα το πηρα δεν μπορουσα να βρω στο νομο πουθενα παιχνιδια να αγορασω οποτε το εκανα τραμπα λιγους μηνες μετα.Η πλακα ειναι πως χρονια αργοτερα το αγορασα ξανα για να παιξω καποια παιχνιδια που ηθελα :P

Καλά ρε Βασίλη το μαγαζί που έφερε την κονσόλα δεν είχε ούτε ένα παιχνίδι;

activate off topic. Για πες μας ποια παιχνίδια έχεις; Hotel Mario και τα Zelda να υποθέσω;
 
To Ηotel Mario ειχε μονο και μετα παπαλα δεν μπορουσα να βρω τιποτα αλλο.Αργοτερα οταν πηρα ξανα την κονσολα πηρα και τα παιχνιδια που ηθελα να παιξω οπως τα Zelda και μερικα αλλα ομως επειδη δεν ειμαι συλεκτης και κραταω μονο αυτα που γουσταρω με ειχαν κανει μια πολυ καλη προσφορα που δεν μπορουσα να αρνηθω οποτε και το πουλησα.Αυτη την στιγμη και τζαμπα να με το δεινουν δεν το ξαναπαιρνω.
 
Πίσω
Μπλουζα