Από την μυθολογία στην ιστορία....

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.879
Αντιδράσεις
3.849
Θυμηθηκα στο δημοτικο το μαθημα της "Μυθολογιας" που καναμε και το ποσο μου αρεσε.

Το καλυτερο μου μαθημα στην τριτη δημοτικου ηταν ,απο την τεταρτη μπηκαμε στην "Αρχαια Iστορια" και αρχισαν τα χασμουρητα. :D

Μυθοι σαν παραμυθια με τον "Ιασωνα και το χρυσομαλλο δερας" την Αργω τους αργοναυτες,τον Ηρακλη και τους 12 αθλους,το φιδι που επνιξε οταν ηταν μωρο και αλλα που δεν θυμαμαι .

Τhose were the years....... :bow:

[edit] dead photo [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προσθέσω τον Θησεα με τον μίτο της Αριάδνης στο Λαβύρινθο.

Δεν ειμαι σιγουρη αν στο ιδιο βιβλιο ειχαμε και το μυθο του Δαιδαλου και του Ικαρου...
 
Ναι ναι.... Με το διάβασμα, πλάθαμε ολόκληρα σκηνικά με την παιδική μας φαντασία!

Η καλύτερή μου ήταν όταν ανακάλυψα τις ταινίες της Cinecita στην τηλεόραση, με θέμα την Ελληνική μυθολογία (Ηρακλής, Μασίστας, Ιάσονας κλπ.) :D
 
Σωστηηηηη, βεβαιως το τρομακτικο τερας. :precry:

fetch


Θυμηθηκα και την πορωση με του "Ομηρου Οδυσσεια" καθως και την "Ιλιαδα" στο γυμνασιο αλλα αυτο σε αλλο θρεντ. :D

Dino εβαλα να δω το "Jason and the argonauts" του '63. :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
είχε φοβερά σχέδια που έκαναν την φαντασία μας να οργιάζει...μακάρι να είχαμε καμιά φώτο...όποιος μπορεί ας βοηθήσει στην αναβίωση της ανάμνησης
 
(...αμα ηταν ετσι η Αριαδνη θα την ειχε "φαει" ο Μινωταυρος :D )
 
Εγω περιμενω να πεταχτει ο Conan απο καμμια γωνια να την σωσει. :D

Σωστος ο Spyros ειχαν και καταπληκτικα σχεδια.

Και το εξωφυλλου του βιβλιου να βρισκαμε μια χαρα,αλλα που;;;;;; :precry:
 
Ήταν ένα μικρό και λεπτό βιβλίο με κάποιον που έπαιζε άρπα, ντυμένος στα μωβ;;;

Θυμάμαι την ιστορία του Αιγέα που έπεσε από το Σούνιο, επειδή ο κανακάρης του ο Θησέας ξέχασε να αλλάξει τα πανιά... :frypan:

Είχα ρίξει πολύ κλάμα... :points:
 
Εγω θυμηθηκα την Λερναια υδρα και τα 7 κεφαλια που εβαλε φωτια ο Ηρακλης για να μην ξαναφυτρωσουν καθως και τους "Κοπρους του Αυγεια" που δεν καθαριζε το ....... με τιποτα ωσπου εστρεψε τα ποταμια ο Χερκουλες....

Γελιο πιτσιρικας. :D
 
Από αυτο το βιβλιο, θυμαμαι σχεδον τα παντα, (εχω αριστη μνημη), ηταν το αγαπημενο μου.

Αν μπορεσω να βρω καμια φωτογραφια....

Προς το παρον, αναφερω τι θυμαμαι...

Ξεκινουσε με την ιστορια της δημιουργιας του κοσμου.

Η γη με τον ουρανο, εσμιξαν και έκαναν τους τιτανες. Η γη ομως καποτε θυμωσε με τον ουρανο, και οταν εκεινος την πλησιασε, τον τρυπησε με ενα δρεπανι. Απο το αιμα του που επεσε στην θαλασσα γεννηθηκε η Αφροδιτη

Σημ... δεν ειναι ακριβως ετσι η γεννηση της Αφροδιτης.. αλλά τι να εγραφαν σε παιδακια 3ης δημοτικου...

Μετα, ο γαμος του Κρονου με την Ρεα (τιτανες) και ο θανατος των παιδιων που γεννιοταν. Τα καταπινε ο κρονος. Μεχρι που η Ρέα, εκρυψε το τελευταιο, τον Δια, καπου στην κρητη, οπου τον προσεχαν οι νυμφες και τρεφοταν απο τα αγαθα που εβγαζε το κερας μιας κατσικας, της Αμαλθειας. Εξ ου και "κέρας της Αμάλθειας".

Μετά η πονηρια του Δια να σωσει τα αδερφια του, ο πολεμος τους με τους τιτανες και η τελικη κυριαρχια των θεων.

Η δημιουργια των ανθρωπων.. ο μυθος του Προμηθέα.

Ο Δευκαλιωνας και η Πυρρα και ο κατακλυσμος απο τον Δια (παρομοιος με του Νωε).

Το κουτι της πανδωρας, που εξαπελυσε να κακα στον κοσμο, με τελευταια την Ελπίδα.

Και μετα ειχαν σειρα, ο μύθος του Ηρακλη, του Θησεα, του Ιασωνα με τους Αργοναυτες, του Παρη με το μηλο που θα το εδινε στην ομορφοτερη θεα, του Τρωικου πολεμου, και των περιπετειων του Οδυσσεα, οπότε και τελειωνε, με την συναντηση του Οδυσσέα με τον πατερα του Λαέρτη.

Σε ολα αυτά, το βιβλιο, εδινε απιστευτες λεπτομερειες, και χαρη σε αυτο παλι το βιβλιο, λατρεψα την ελληνικη μυθολογια...
 
Παιδιά θα μπορούσαμε να το σκανάρουμε για να το έχουμε όλοι ή υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα για αυτό και απαγορεύεται;
 
Και εμένα μου άρεσε πολύ αυτό το βιβλίο!!!

Μόνο που... δε θυμάμαι τίποτα από όσα είχα διαβάσει...

Λορένα είσαι άπαιχτη... :cheers:
 
spyros_s είπε:
Παιδιά θα μπορούσαμε να το σκανάρουμε για να το έχουμε όλοι ή υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα για αυτό και απαγορεύεται;
Θα το κοιτάξουμε φίλε μου,αν κι η απάντηση είναι μάλλον ναι.

(για το περί πνευματικών δικαιωμάτων ομιλώ..)
 
ποτέ δεν πίστεψα ότι όλα αυτά ήταν μύθοι αλλά ιστορία.. και από μικρός είχα πολλές διαφωνίες με την δασκάλα μου..μάλιστα μπροστά στο βιβλίο είχα γράψει με στυλό Ιστορία.. μυθολογία για εμένα ήταν τα θρησκευτικά στο γυμνάσιο..
 
Μυθολογια... μιλαμε οτι εδινα ρεστα. Βασικα υπευθυνη η μαμα. Οταν ημουν σε ηλικια που μιλαγα (και μιλαγα πολυ το ατιμο) και καταλαβαινα αντι για παραμυθια, μου ελεγε ιστοριες απο την ελληνικη μυθολογια.
 
DINO είπε:
Ναι ναι.... Με το διάβασμα, πλάθαμε ολόκληρα σκηνικά με την παιδική μας φαντασία!Η καλύτερή μου ήταν όταν ανακάλυψα τις ταινίες της Cinecita στην τηλεόραση, με θέμα την Ελληνική μυθολογία (Ηρακλής, Μασίστας, Ιάσονας κλπ.) :D

Aardvark είπε:
Dino εβαλα να δω το "Jason and the argonauts" του '63. :D
ΑΥΤΗ ακριβώς η ταινία μου ήρθε στο μυαλό όταν ο Dino έγραψε για cinecita...(αγαπημένη)

fetch


Telamonas.stokos είπε:
(...αμα ηταν ετσι η Αριαδνη θα την ειχε "φαει" ο Μινωταυρος :D )
Αν το βιβλίο ήταν εικονογραφημένο από τον Boris Vallejo, μόνο με τους μύθους δεν θα ασχολούμασταν...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν ο Βοris εικονογραφουσε τα βιβλια, θα ειμασταν ολοι εξπερ στην μυθολογια
 
Βλεπω μια ανακριβεια στο σχεδιο.. που ειναι ο Θησεας; :Ρ
 
Πίσω
Μπλουζα