Αράχνη, Spiderman...

giorgos

Banned
Joined
20 Ιουλ 2006
Μηνύματα
233
Αντιδράσεις
12
Στο μεγαλο σχημα ή μετα στο μικρο?... :p
 
Όντας μεγάλος φαν του Σπαιντι είχα τεύχη απο το νούμερο 75 και τα έπαιρνα απο το περίπτερο της γειτονιάς κάθε Τρίτη. Τότε τα εκδιδαν οι εκδόσεις Καμπάνα σε μικρό σχημα και με τρείς ιστορίες το κάθε τεύχος, Παντα πρώτη του Σπαιντι συνήθως δεύτερη του Καπταιν Αμέρικα και η τρίτη του Μάστερ Κουνγκ-φου ή του Iron man ή του Χούλκ (κατα τους τότε μεταφραστές) και μετέπειτα τους Εκδικητές και τον Ιππότη του διαστήματος τον ΡΟΜ. Στις σελίδες του κυριαρχούσε το πορτοκαλί χρώμα και εννοείται καθόλου διαφημίσεις. Όταν αργότερα πέρασε στα χέρια της Modern Times έχασε οριστικά την γοητεία του. Πολλές διαφημίσεις και χάλια μετάφραση και μία μόνο ιστορια. Φοβερός Υπερ ήρωας που καταξιώθηκε στις μέρες μας λόγω της ομόνυμης ταινίας. Αν είχε καταξιωθεί τότε θα ήμουν ο πιο ευτυχισμένος άνθρωπος του πλανήτη. Θυμάμαι που κάποτε έβλεπα με ζήλο μια μάλλον "κακιά" σειρα του spiderman στις αρχές λειτουργίας του Mega Channel. Ωραίες εποχές.... ;)
 
Καταπληκτικο περιοδικο θυμαμαι το αγοραζα σε εβδομαδιαια βαση μαζι με το αγορι φοβεροι χαρακτηρες και το καλυτερο ηταν οτι ολοι οι ηρωες αλληλοσυνδεονταν μεταξυ τους. Μην ξεχναμε MARVEL UNIVERSE. Επισης if memory serves right την καλυτερη εικονογραφηση ειχε το λεγομενο MARVEL TEAM UP ιστορια με πρωταγωνιστη παντα τον spidey και συμπρωταγωνιστη καθε εβδομαδα και αλλον. ;)
 
Προτυμούσα το μικρό.Μικρότερη τιμή και περισσότερες ιστορίες.

Πέρα από τον Spiderman μου άρεσαν πάρα πολύ οι ιστορίες του Ironman.
 
Απίστευτο !

Τούρκικη ταινία : SPIDERMAN vs CAPTAIN AMERICA !

[edit] dead external link [edit]

Μάλιστα ο SPIDER-MAN είναι ο "κακός" και κρατάει ... σουγιά !

Μόνο οι "καλοί γείτονές μας" θα τόλμαγαν να γυρίσουν κάτι τέτοιο !

Υ.Γ. : Όποιος την βρει, του ανάβω τρίμετρη λαμπάδα !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
θα ηθελα να την δω αυτη τη ταινια.... :D
 
Wally είπε:
θα ηθελα να την δω αυτη τη ταινια.... :D
Έχω βάλει λυτούς και δεμένους να ψάχνουν.

Ίσως είμαστε τυχεροί σε 1-2 εβδομάδες ...

Εκτός αν προλάβει και την παίξει το ... κανάλι της Βουλής !!! :D
 
Προτιμούσα το μικρό μέγεθος με τις εκπληκτικές ιστορίες. Βέβαια αυτό το όπλο του ΡΟΜ που ανέφερες θύμιζε τη φωτογραφική μηχανή του Βέγγου και θυμάμαι ότι μου προκαλούσε θυμηδία από τότε. Άσε εκείνους τους εξωγήϊνους με τα τρυπάνια του Μπομπ του μάστορα στη γλώσσα. Πάντως η πλοκή ήταν εξαιρετική. Αν θυμάμαι καλά του είχαν πλασάρει και γκομενάκι σε κάποια φάση. Πάντως για εκείνους που τους αρέσει πραγματικά ο Spidey, κυκλοφορούν τα Essential Amazing Spiderman της Marvel που άμα τα διαβάσει ο απλός αναγνώστης της συγκεκριμένης περιόδου θα κυλήσει ένα δάκρυ στα ματάκια του...
 
Τα Essential Amazing Spiderman είναι φοβερά αλλά και βλακωδώς ακριβά.

Επίσης υπάρχουν και για ironman,fantastic four κτλ.
 
Όχι άμα τα παραγγείλεις από το amazon. Μόλις 12$ ο τόμος.
 
Όχι άμα τα παραγγείλεις από το amazon. Μόλις 12$ ο τόμος.
 
Παιδιά ασχολούμε με κομικς πάρα πολλά χρόνια και άρχισα και εγώ με το σπάινετρμαν της καμπάνας. Μετά αγόρασα και τα xmen και spiderman της Μαμούθ κόμικς και σήμεα έχω πάνω απο 3000 τεύχη από τα αυθεντικά αμερικάνικα. Οι σειρές essential είναι επανέκδωση από την marvel των ιστοριών που έκδιδε η καμπάνας.
 
Ξέρω, ανασταίνω πεθαμένο thread αλλά δεν γίνεται να μην πω κι εγώ πόσο πολύ μου άρεσε ο spidey! Ειδικά τα τεύχη που ζούσε τον έρωτά του με τι Μαύρη Γάτα της οποίας είμαι φαν!

Θυμάμαι και το παιδικό άλλα καμια σχέση με την αγάπη μου προς το κόμικ!
 
Mακαρι να ανασταιναν και αλλοι "πεθαμενα" threads ,εχουν ολοι μια μανια να μας εντυπωσιασουν ανοιγοντας καινουργια .

Βρε αδελφε περασε απο ολα τα παλια πες πρωτα την γνωμη σου ,ανακουνησε τα να δεις τι ωραιες κουβεντουλες θα ξανανοιξουν και μετα αν βρεις γραφεις και καινουργια. :D
 
Σωστός ο AARDVARK. :thumbup:

Άλλωστε δεν υπάρχουν ζωντανά και νεκρά threads σε αυτό το φόρουμ. Τα περισσότερα απο αυτά που συζητάμε εδω μέσα ζούν μόνο στις αναμνήσεις μας. Αυτός ήταν και ο αρχικός σκοπός του φόρουμ - η νεκρανάσταση όλων αυτών, οπότε ... Λάζαρος FTW!! :biglaugh:
 
Ναι, το παρατήρησα αυτό! Να σκανάρω και κανένα εξώφυλλο του περιοδικού να γίνει πάρτυ στο thread? :D

Aardvark δε νομίζω(αλλά ελπίζω) να υπάρχει σχετικό thread αλλά το παιχνιδάκι της υπογραφής σου το είχα! Και ένα παρόμοιο που πέταγες πίτσες!
 
Eσυ το ειχες και εγω το ψαχνω αααχ. :icon_cry:
 
Ω! τι κρίμα! Κι εγώ είμαι σίγουρη πως το έδωσα σε μια φίλη μου οπότε ..
 
"Σπαϊντερμαν"

Μολις επιασα τα "teens" καπου στην ηλικια των 13ων αλλαξα ελαφρως προτιμησεις στα κομικ καθως τα γουστα μου ελαφρα ενηλικιωθηκαν ,δηλαδη απο Νο1 που ειχα το "Μικυ μαους" ξαφνικα ανακαλυψα τον μαγικο κοσμο της "Μαρβελ" και ολα αυτα χαρη σε ενα εβδομαδιαιο περιοδικο απο τις εκδοσεις "Καμπανας" ονοματι "Σπαϊντερμαν". 8)

Τι να πρωτογραψω για τον τεραστιο και αχανες κοσμο της Μαρβελ με πληθος υπερηρωων και σουπερκακων.

Aτακα που μου ειχε μεινει απο την εποχη που την βαζαν σαν διαφημιση στο περιοδικο ηταν:

"Tα περιοδικα της σκληρης γενιας"

SpiderManKabanas_0001.jpg

SpiderManKabanas_0069.jpg

SpiderManKabanas_0073.jpg

εξωφυλλα απο GreekComics.gr

Οπως αναφερα το περιοδικο κυκλοφορησε σε εβδομαδιαια βαση καπου το 1984 μιας και στην αρχικη του μορφη σε μεγαλο μεγεθος ειχε πρωτοκυκλοφορησει απο την "Καμπανας" το 1977 ,λοιπον στην εβδομαδιαια του μορφη το περιοδικο σαν πρωτη ιστορια ειχε τον γνωστο πια ,μεσα απο τις ταινιες του "Ανθρωπο αραχνη" και στις υπολοιπες σελιδες εναλασονταν διαφοροι αλλοι σουπερ ηρωες ,οπως:

Καπταιν αμερικα

Χουλκ

Ιπποτης του διαστηματος Ρομ

Μαστερ οφ Κουνγκ Φου

Εκδικητες

Αιρον μαν

Επισης καταπληκτικη εικονογραφηση ειχαν και οι ιστοριες του απο το "Marvel team up" (αγαπημενες μου)

Απο εκει γνωρισαμε επισης και τα "Secret wars" 1 και 2 αλλα ας το αφησουμε εδω μιας και ειπαμε το marvel universe ειναι απεραντο.

Κατα πασα πιθανοτητα το περιοδικο εφτασε μεχρι το Νο 589 (Σεπτεμβριο του 1992) και απο εκει και περα το αναλαβαν αλλες εκδοτικες εταιριες αλλα καμμια δεν εφτασε την "Καμπανας".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα