Αρκάς

θανος

RetroJunkie™
Joined
18 Αύγ 2009
Μηνύματα
2.242
Αντιδράσεις
606
ανοιγω αυτο το θεμα καθοτι φαν του αρκα πολλα χρονια εχω ολα τα βιβλια του ομως παντα ειχα την απορια ποιος ειναι ο αρκας??δεν εχω βρει ποτε ουτε συνεντευξη του ουτε φωτογραφια του πουθενα εχω διαβασει πολλα σεναρια οτι ειναι γιατρος και γραφει τα βιβλια απο εμπειριες ασθενων του οτι ειναι στην φυλακη και για αυτο εβγαλε τον ισοβιτη οτι το αρκας ειναι ψευδωνυμο του γιατι ειναι απο την αρκαδια ειλικρινα ομως θα ηθελα πολυ να ξερω ποιος κρυβεται πισω απο τα ισως καλυτερα κομιξ απο ελληνα σχεδιαστη καποιος που ισως να γνωριζει πιο πολλα?
 
Ενας φιλος μου λεει οτι τον εχει γνωρισει (μεσω των γονιων του) και μου εχει πει και αυτος οτι ειναι γιατρος, εκτος αν αναπλαθει καποιο μυθο.

Ενας γνωστος μου σκιτσογραφος, κι αυτος τον εχει γνωρισει και ειπε πως ο Αρκάς δεν ηθελε το εργο του δεν εχει καμια σχεση με την προσωπικη του ζωη η να γινει γνωστος απο το προσωπο του. Γι' αυτο αλλωστε και δεν εχει εμπλακει με δημοσιοτητα, παρουσιασεις και P.R.

Παντως εγω τον καταλαβαινω, αφου εχω αλλεργια σε φωτογραφιες :p και δε θα γουσταρα καθολου να βλεπω το ονομα μου εδω κι εκει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τον αγαπώ πολύ! Αγαπημένη σειρά είναι ᾽Ὀ ισοβίτης᾽᾽με τις θανάσιμες ατάκες. Ακολουθεί το ᾽᾽Χαμηλές πτήσεις᾽᾽. Αυτό με τον κόκκορα μου φαινόταν πολύ μίζερο καθώς και ᾽᾽Μετά την καταστροφή᾽᾽ όπως και τα πειραματόζωα.
 
καλα αλλο φοβερο και αυτο αρκας..........ισοβιτης λατρεμενοςτα διαβαζω συνεχεια απλα υπεροχος λατρευω το ποντικι μπραβο θανο!!!!!!!!!!!!!!!
 
Ποια ήταν η αγαπημένη σας ατάκα από Αρκά; Θυμήθηκα και αυτό με τους περιπλανώμενους ρετρό καλλιτέχνες του δρόμου το Show Business νομίζω με αρκουδιάρη και αρκούδα! Οχι από τα γνωστά αλλά εξαιρετικό και αυτό. Εγώ λατρευω τους δευτερους χαρακτήρες από ισοβιτη τον μελλοθάνατο, τον μάγειρα, τον γιατρό, τον μόνιμα κερατωμένο σύζηγο. Η αγαπημένη μου ατάκα είναι το

-Η μητέρα μου πάντα μου έλεγε πως θα καταλήξω εδώ.

-Εγώ πάλι δεν είχα καμμία ενθάρρυνση από το σπίτι.

Μαζι με το

-Τι σου ειπε η μάνα σου οταν σε είδε εδώ;

-Καλώς τον!

Μαυρο, κατάμαυρο, σαρδόνιο και πικρό χιούμορ.
 
Διαβάζω Αρκά από μικρός και έχω όλα τα βιβλία του. Δε παίζεται ο άνθρωπος. Το μόνο που έχω ακούσει είναι ότι το όνομα του είναι Αντώνης Ευδαίμων. Μπορεί και να μην ευσταθεί βέβαια.
 
Δεν νομίζω παιδιά πως έχει τόσο σημασία να μάθουμε το ονομα! Εμεις ως Αρκά τον γνωρίσαμε. Αρκεί που υπάρχει. Με τον άντρα μου συχνά ανταλλάσουμε σαν παιχνίδι τσιτάτα από τα βιβλία του. Εκπληκτικός. Νομιζω πως κανείς δεν έχει αποδώσει τοσο καλά την Αθήνα σαν αισθηση οσο αυτός στο Χαμηλές Πτήσεις.
 
Κι εμένα μου αρέσει πάρα πολύ ο Αρκάς. Μάλιστα κάπου είχα βρει μια ταινία της ΕΤ1 με τον Ισοβίτη!

Λατρεμένος Αρκάς με το σατανικό του χιούμορ... Αγαπημένες μου σειρές είναι "Η ζωή μετά" και ο "Καστράτο". Πεθαίνω με τις ατάκες της Λουκρητίας. :D
 
Τα θυμάμαι στην ΕΡΤ! Δεν ειναι ταινία αλλά 5λεπτα ταινιάκια σφήνα στο πρόγραμμα. Ωραία ήταν. Ευτυχώς ο αρκάς έχει σωθεί όλος αν και σε κακή κατάσταση.
 
Χμ, εγώ το είχα βρει ενσωματωμένο ολόκληρο και νόμιζα ότι ήταν ταινία... Δεν πρόλαβα τις σφήνες ή δεν τις θυμάμαι. :)
 
Μια δημοσκόπηση με αγαπημένη σειρά του Αρκα δεν θα ήταν ωραία ιδέα. Εγώ πάντως προτιμώ τον Καστράτο. Η Λουκριτία ε'ιναι όλα τα λεφτά
 
Ετοιμη!

Απλα λογω οριου των 10 επιλογων, εβαλα μονο τα εργα του ηταν "σειρες" (αποτελουντο απο περισοτερα του ενος βιβλια)
 
εβαλα την επιλογη αλλο για να καταφερω να ψηφισω το αγαπημενο μου βιβλιο που ειναι ο καλος λυκος οι ατακες ειναι φοβερες μιλαει για εναν λυκο που ειναι απελπισμενα ερωτευμενος με ενα προβατο θυμαμαι χαρακτηριστικα που ελεγε ο λυκος στον λαγο μα γιατι δεν δεχτηκε τα λουλουδια μου??και λεει ο λαγος μα λουλουδια σε προβατο ρε βλακα??παλι καλα που δεν της πηγες μαλλινο πουλοβερ
 
Ψηφίζω Ισοβίτη, ήταν το πρώτο βιβλιαράκι του Αρκά που διάβασα. Φοβερό πανέξυπνο χιούμορ!
 
Καστράτο. Οι ατάκες της Λουκριτίας όλα τα λεφτά
 
Μετά από πολύ ζόρι ψήφισα τον Ισοβίτη.

Κατ' εμέ, όλα τα παλιότερα του (Κόκορας, Show Business, Ξυπνάς μέσα μου το Ζώο, Ισοβίτης) είναι απίστευτα. Τα έχω διαβάσει τόσες φορές και ακόμα γελάω. Αν μπορούσα θα έδινα μια ψήφο στο καθένα.

Στα πιό πρόσφατα, παρόλο που είναι επίσης πολύ καλά, αν κοιτάξεις προσεκτικά θα δεις ότι ορισμένα patterns "αστείων" αρχίζουν και επαναλαμβάνονται.
 
Μεταξύ Ισοβίτη και Χαμηλες πτήσεις ένα κλικ πιο πάνω οι χαμηλές πτήσεις
 
αρνουμαι να ψηφισω!γιατι ο Αρκας απλα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!

χεχεχεεε....
 
Θέλω να νικήσει ο Ισοβίτης το πιο πικρόχολο, κυνικο και κακιασμένο από ολα. Θυμήθηκα τώρα και τον εξης διάλογο όπου ο Μοντεχρήστος ρωτάει τον Ισοβίτη ποιος ήταν ο εν λογω κύριος. Ο Ισοβιτης απαντάει ᾽᾽ένας που τον βάλανε άδικά φυλακή αλλά μετά βγήκε και τους εκδικήθηκε όλους᾽᾽ και ο δικός μας λέει το αμίμητο ᾽᾽καλά τους έκανα!᾽᾽. Και απίστευτο σχέδιο!

Αν ξέρει κάποιος αν τα κουκλάκια από τα 5λεπτα της ΕΡΤ με Ισοβίτη κυκλοφορούν ως κούκλες ας κάνει τον κοπο να μου στείλει pm. Δεν ήξερα πως υπάρχει και ως ταινία θα το ψάξω.

Τον Καλό Λύκο τον είχα ξεχάσει, ομολογώ πως δεν μου πολυάρεσε.

(αν δεν το καταλάβατε ηδη είμαι μεγάλη φαν του Ισοβιτη και αποτι βλέπω προηγήται!)

Maddog το οτι τα αστεια επαναλαμβάνονται ειναι μερος του κόνσεπτ για να μη τα ξεχάσεις ποτέ. Τα πιο πρόσφατα πάντως δεν έχουν τον ίδιο ρυθμό και ειναι κάπως καταθλιπτικά. Καλά βέβαια.

(λες και έχουμε πολλούς σαν τον Αρκά για να γκρινιάζω κιόλας αλλά ειναι φοβάμαι η αλήθεια πως τα τελευταια έχουν κάπως παρακμάσει)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα