Αρχείο Αγώνων Μπάσκετ

FORD231

RetroNuts!
Joined
28 Φεβ 2010
Μηνύματα
3.087
Αντιδράσεις
3.596
Ηταν 26 Μαρτιου του 1991 οταν ο ΠΑΟΚ κερδιζε στη Γενευη τη Σαραγοσα με

76-72 και κατακτουσε το Κυπελλο Κυπελλουχων στο ((Πατινουαρ ντε Βερνε))

εκει οπου κατεκτησε τον πρωτο του ευρωπαικο τιτλο νικωντας στον τελικο του Κυπελλου Κυπελλουχων της Ευρωπης

μεταδοθηκε απο την ΕΤ 2 το 1991

http://www.youtube.com/watch?v=t_zuWY3wyPg
 
16 Μαρτιου 1993 στο Τορινο της Ιταλιας ο Αρης κατακτα το Κυπελλο Κυπελλουχων στο μπασκετ με την νικη του επι της Εφες Πιλσεν με 50-48

Μετα την ληξη του αγωνα υπηρξε συμπλοκη μεταξυ των φιλαθλων

δειτε τι εγινε....

μεταδοθηκε απο την ΕΤ 1

http://www.youtube.com/watch?v=HgZuGBrCBPA
 
16 Μαρτιου 1994 ο ΠΑΟΚ στη κορυφη της ευρωπης

κατακτα το κυπελλο κορατς ((για πρωτη φορα στην Θεσσαλονικη))

νικωντας την Στεφανελ με 100 ποντους

μεταδοθηκε απο την ΕΤ2

http://www.youtube.com/watch?v=_HecUi3CbZA
 
Θυμάμαι τι εκπληκτικό μπάσκετ, είχαμε παίξει με την Στεφανέλ στο Μιλάνο. 100 πόντοι σε τελικό και μάλιστα στην έδρα του αντιπάλου, δεν είχε ξαναγίνει. Όλα έμπαιναν εκείνη την μέρα...
 
Δειτε τα τελευταια δευτερολεπτα απο τον αγωνα μπασκετ ΑΡΗΣ (88 ) - ΠΑΟΚ (85)

που μεταδοθηκε απο την ΕΤ 1 το 1989

[video=youtube;KZc1-zAHZaA]http://www.youtube.com/watch?v=KZc1-zAHZaA
 
Γιατί δεν παίζει το τελευταίο βιντεάκι;
 
RIO είπε:
Γιατί δεν παίζει το τελευταίο βιντεάκι;
ΟΚ εντάξει είναι. μήπως έχεις ένα 99-93 σε Παοκ-Άρης του 1992, που ο Φασούλας νομίζοντας οτι είχε τελειώσει ο αγώνας, κλότσησε την μπάλα στην κερκίδα πανηγυρίζοντας; :D Μου έχει μείνει το σκηνικό...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
RIO είπε:
ΟΚ εντάξει είναι. μήπως έχεις ένα 99-93 σε Παοκ-Άρης του 1992, που ο Φασούλας νομίζοντας οτι είχε τελειώσει ο αγώνας, κλότσησε την μπάλα στην κερκίδα πανηγυρίζοντας; :D Μου έχει μείνει το σκηνικό...
Δεν νομιζω αλλα θα ψαξω το αρχειο μου και θα σου πω.. :)
 
Τελική φάση από το πρωτάθλημα μπάσκετ περιόδου 1991-1992

από το στάδιο ειρήνης και φιλίας μεταξύ των ομάδων Ολυμπιακού

Παοκ

Πρωταθλητής ΕΛΛΑΔΟΣ ο ΠΑΟΚ με 97 πόντους

έναντι του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ με 82 πόντους

μεταδόθηκε από το mega στις 22 Απριλίου 1992

[video=youtube;4-WyXdNdDp0]http://www.youtube.com/watch?v=4-WyXdNdDp0
 
Το βίντεο που ακολουθεί δεν είναι δική μας ανακάλυψη αλλά ενός φιλάθλου του ΠΑΟΚ και γιʼ αυτό το λόγο δημοσιεύουμε και την περιγραφή που υπάρχει για το παιχνίδι του «Δικεφάλλου του Βορρά» με τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι…
Στις 13/1/1988 στη «Χάλα Πιονίρ» του Βελιγραδίου ο ΠΑΟΚ κατεβαίνει αποφασισμένος για νίκη, προκειμένου να μείνει στο παιχνίδι της πρόκρισης απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα...

Στο 10ο λεπτό, ο Ραντ δίνει back door πάσα στον Πέτγουει που καρφώνει εντυπωσιακά, κάνοντας θρύψαλλα το ταμπλό και κόβοντας το χέρι του... Το ματς διακόπτεται για 25 λεπτά προκειμένου να αντικατασταθεί το ταμπλό, και ο Πέτγουέι φεύγει για το νοσοκομείο για τις πρώτες βοήθειες.

Εν τω μεταξύ τα αίματα έχουν ανάψει για τα καλά. Στο 21' ο Κόρφας αρπάζεται με τον Γιάνκοβιτς, και σχεδόν αμέσως όλοι οι παίκτες αρχίζουν τα γρονθοκοπήματα (από πλευράς ΠΑΟΚ πρωταγωνιστές οι Μπακόπουλος, Κόρφας και Καρατζουλίδης και από τους Σέρβους οι Γιάνκοβιτς και Μιλίσεβιτς).

Ο Πέτγουει θα επιστρέψει στο 32' του αγώνα και θα συνεχίσει να αγωνίζεται με τα αίματα να στάζουν από το μπανταρισμένο, λαβωμένο χέρι του... η ομάδα του ΠΑΟΚ το παλεύει, και το σκορ μετά από 40' είναι ισόπαλο 83-83.

Ο Ραντ κλείνει το ματς με 32 πόντους (3 τρίποντα), αλλά είναι και αυτός που είκοσι δεύτερα πριν τη λήξη της παράτασης (με το σκορ στο 91-88 υπέρ των Σέρβων) αστοχεί δύο φορές σε τρίποντο. Τελικά οι Θεσσαλονικείς έχασαν με 93-88 και μαζί ένα μεγάλο μέρος των ελπίδων μας για πρόκριση...

Πρέπει να πούμε ότι η διαιτησία σε όλο το ματς ήταν απαράδεκτη -- ιδιαίτερα αυτή του Ιταλού Πίντο (ένα χρόνο μετά ο Νιούμαν στο ίδιο γήπεδο θα βγάλει το άχτι του σε έναν άλλο συμπατριώτη του, τον Γκρόσι)..."

ΠΗΓΗ PAOKMANIA FOROUM Π.Α.Ο.Κ. Basketball Retro TRIKALIOTIS


Πηγη : http://www.superbasket.gr/permalink/141558.html
 
Απιστευτο μπουκετο! Που ειναι ο Κορφας τωρα? Εχω να ακουσω καιρο γι αυτον. Μεγαλος παιχτης
 
Είχε αναλάβει προπονητής στον ΠΑΟΚ πριν 3-4 χρόνια, τώρα δεν γνωρίζω που βρίσκεται.
 
Wally είπε:
Απιστευτο μπουκετο! Που ειναι ο Κορφας τωρα? Εχω να ακουσω καιρο γι αυτον. Μεγαλος παιχτης

alkis21 είπε:
Είχε αναλάβει προπονητής στον ΠΑΟΚ πριν 3-4 χρόνια, τώρα δεν γνωρίζω που βρίσκεται.
Προπονητής στη Χ.Α.Ν.Θ Α΄ Τοπικό Θεσσαλονίκης
 
Wally είπε:
Που ειναι ο Κορφας τωρα? Εχω να ακουσω καιρο γι αυτον. Μεγαλος παιχτης


[18.10.2011 - Basketball Retro Stories] Τζον Κόρφας

http://www.paokwebtv.com/index.php/basketball/basketball-retro-stories

ΒTW

στο ιδιο μερος θα βρειτε αντιστοιχα αφιερωματα για τον Kenneth Barlow & Γιάννη Πολίτη (τον οποιο μολις προλαβα ελαχιστα στις αρχες της δεκαετιας του 80 , λεει δε λεπτομερειες για τον τελικο των ξυρισμενων κεφαλιων , ο κουρεας μαλιστα ηταν ..........)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
Απιστευτο μπουκετο! Που ειναι ο Κορφας τωρα? Εχω να ακουσω καιρο γι αυτον. Μεγαλος παιχτης

Η πρώτη φορά που ... "γνώρισα" αυτόν τον παίκτη ήταν σε ματς Ηλυσιακού - ΠΑΟΚ γύρω στα μισά των 80ς !!! Εκείνη την εποχή εμείς οι "εφηβοπαρέα" περιοχής Ζωγράφου ρυθμίζαμε τα απογεύματα του Σαββάτου μας ως εξής : Παίζαμε μπάσκετ στις μπασκέτες έξω απ' το κλειστό της γειτονιάς μας [κλειστό Ιλισίων] μέχρι την ώρα που, μέσα από το Κλειστό, θα άρχιζε το "επαγγελματικό παιχνίδι" !!! Εκείνη τη χρονιά η ομάδα μπάσκετ της γειτονιάς μας [ο λατρεμένος μας ΗΛΥ] είχε καταφέρει για πρώτη φορά στην ιστορία της να ανέβει στην Α1 και η χαρά ημών των πιτσιρικάδων δεν περιγραφόταν : Ναιιιι ... κάποια Σάββατα θα μπορούμε να δούμε "δυο βήματα απ' το σπίτι μας" τον Γκάλη, τον Γιαννάκη, τον Φασούλα, τον Φάνη Χριστοδούλου και άλλους "ήρωές" μας ....

Λοιπόν, στο ματς Ηλυσιακός - ΠΑΟΚ συνέβη το εξής : Ακριβώς με τη λήξη του ημιχρόνου ο Κόρφας έκανε σουτ πίσω από το κέντρο του γηπέδου και .... πέτυχε καλάθι !!! Μείναμε άφωνοι .... Άρχισα να ρωτάω τους διπλανούς μου στην κερκίδα : "βρε παιδιά, ποιος είναι αυτός ο απίθανος παίχτης" ??? "Λέγεται Μόρφης", ήτο η λανθασμένη απάντηση / "παραπληροφόρηση" των θεατών που κάθονταν δίπλα μου ..... :p :p:cool: :cool: :sealed:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι μου θύμισες... Τον Κόρφα τον θεωρώ ακόμα (ακούσια) υπεύθυνο για το γεγονός ότι δεν κατόρθωσα ποτέ να παίξω μπάσκετ σε υψηλή κατηγορία στην Ελλάδα... :(

Καλοκαίρι του 2001, ο Παπάγου μόλις είχε τελειώσει την πρώτη σεζόν στην Α'2 μετά από χρόνια στην Α'1, με τον Κόρφα να είναι παίκτης-προπονητής στο τέλος. Εγώ 20 χρονών στα ντουζένια μου, έτοιμος για το μεγάλο βήμα μετά από μια... δεκαετία και βάλε στα παιδικοεφηβικά του Πανιωνίου και 2 χρόνια στον Ίκαρο που τώρα είναι από τις πιο νοικουρεμένες ομάδες της Α'1, αλλά τότε βολόδερνε στις τοπικές κατηγορίες, πάω να δοκιμαστώ στον Παπάγου. Μετά από ένα μήνα προπονήσεων (καμιά φορά έκανε κι ο Κόρφας μαζί μας), με καλεί στο γραφείο του την τελευταία μέρα πριν τις καλοκαιρινές διακοπές, όπου μου λέει ότι με θέλει, γιατί έχει σκοπό να φτιάξει μια ομάδα από 7-8 έμπειρους παίκτες οι οποίοι θα πλαισιώνονται από 4-5 πιτσιρικάδες κ.λπ. (για να είμαι ειλικρινής, περισσότερο μου μίλαγε ο Τζορτζ Παπαδάκος που εκτελούσε χρέη ασίσταντ κόουτς, αφού τα Ελληνικά του Κόρφα ακόμα και μετά από τόσα χρόνια στην Ελλάδα δεν ήταν και τα καλύτερα... Στο τσακ ήμουν να του ζητήσω να μιλήσει στα Αγγλικά, αφού σίγουρα θα τα καταλάβαινα καλύτερα από τα ελληνοαμερικάνικά του! :p ). Ενθουσιασμένος εγώ που θα παίξω Α'2 και μάλιστα σε μια ομάδα που μέχρι πριν 1-2 χρόνια έπαιζε Ευρώπη, περιμένω για κανένα μήνα τηλέφωνο από τον Παπάγου για να πάω να υπογράψω κι επίσημα, μέχρι που 2-3 μέρες πριν τελειώσουν οι μεταγραφές, διαβάζω στην εφημερίδα ότι ο Παπάγου "τα έσπασε" με τον Κόρφα, γιατί ο τελευταίος αποφάσισε να γυρίσει στις ΗΠΑ για να κάνει σπουδές προπονητικής, αν θυμάμαι καλά. Παίρνω λοιπόν πανικόβλητος τηλέφωνο τον... Παπαδάκο και ρωτάω αν αυτό επηρεάζει τη συμφωνία και μου ζητά να περιμένω καμιά βδομάδα μέχρι να βρεθεί ο νέος προπονητής. Όταν του λέω πως οι μεταγραφική περίοδος τελειώνει μεθαύριο, μου λέει πως για τις ομάδες της Α'1-Α'2 κρατά μερικές βδομάδες ακόμα. Δυστυχώς όμως δεν είχα προφανώς συνομιλήσει με άλλες ομάδες Α'1-Α'2 για να το ρισκάρω και να περιμένω, οπότε τον ευχαρίστησα και συμφώνησα με μια ομάδα Γ'Εθνικής (τουλάχιστον πήρα πρωτάθλημα εκεί) και απογοητεύτηκα τόσο που ποτέ ξανά δεν κυνήγησα το βήμα παραπάνω... Από την άλλη, αν τελικά πήγαινα τότε στον Παπάγου (και αν φυσικά συνέχιζα για χρόνια σε τέτοιο επίπεδο), το πιο πιθανό είναι σήμερα ακόμα να πάλευα να πάρω το πτυχίο μου (αν δεν είχα παρατήσει εντελώς το πανεπιστήμιο), καθώς και... μερικές δεκάδες χιλιάδες ευρώ που θα μου χρωστούσαν οι διάφορες ομάδες που θα αγωνιζόμουν (ενώ τώρα τουλάχιστον το νούμερο είναι ευτυχώς "απλώς" τετραψήφιο... :p ).

Δεν πειράζει, τουλάχιστον έστω και στα γεράματα κατόρθωσα να παίξω σε επαγγελματικό πρωτάθλημα και να βγάλω κι αυτό το απωθημένο... ;) Όσο δηλαδή "επαγγελματικό" μπορεί να θεωρείται το πρωτάθλημα της Μ.Βρετανίας, όπου λόγω της οικονομικής αδυναμίας των ομάδων, έχει να αγωνιστεί βρετανική ομάδα σε ευρωπαϊκή διοργάνωση εδώ και 3-4 χρόνια... :p

//Rinus Cesar, τώρα που είπες για Ηλυσιακό, έχω συμπαίκτη φέτος εδώ στην άλλη άκρη της Ευρώπης παίκτη που είχε περάσει από εκεί, όταν είχε ξανανέβει η ομάδα στην Α'1 πριν από κάπου 8 χρόνια! Πρόκειται για τον Ραλφ Μπούτσι που μετά τον Ηλυσιακό έμεινε καμιά 7ετία στην χώρα μας (Δάφνη, Περιστέρι και πρόπερσι ανέβασε τον Ηρακλή στην Α'1).
 
Olorin είπε:
//Rinus Cesar, τώρα που είπες για Ηλυσιακό, έχω συμπαίκτη φέτος εδώ στην άλλη άκρη της Ευρώπης παίκτη που είχε περάσει από εκεί, όταν είχε ξανανέβει η ομάδα στην Α'1 πριν από κάπου 8 χρόνια! Πρόκειται για τον Ραλφ Μπούτσι που μετά τον Ηλυσιακό έμεινε καμιά 7ετία στην χώρα μας (Δάφνη, Περιστέρι και πρόπερσι ανέβασε τον Ηρακλή στην Α'1).
Τον συμπαίκτη σου δεν τον γνωρίζω !!! Τη 2η φορά που ο Ηλυσιακός ανέβηκε στην Α1 ήμουν στη Θεσσαλονίκη για "μετεκπαίδευση" κι έτσι ... δεν ήμουν "μέσα στα πράγματα" σε σχέση με ό,τι συνέβαινε στη γειτονιά μου !!! Τώρα, όμως, που μετά από τις "περιπέτειές" μου [σπουδές, μεταπτυχιακά, στρατιωτικό, υπηρεσιακές μεταθέσεις κλπ] γύρισα ξανά στη γειτονιά μου και ο Ηλυσιακός ήδη διανύει την 3η χρονιά του στην Α1 [και, όπως δείχνουν τα πράγματα, θα ριζώσει για τα καλά] ... δεν έχω χάσει σχεδόν κανένα ματς από τα "εντός έδρας" τα τελευταία 3 χρόνια !!! Πες, πάντως, του συμπαίχτη σου ότι ... τίποτε δεν έχει αλλάξει : το ίδιο κλειστό γήπεδο, οι ίδιες κερκίδες κλπ κλπ .... όλα είναι όπως τα άφησε :cool: :cool:.....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Olorin είπε:
αφού τα Ελληνικά του Κόρφα ακόμα και μετά από τόσα χρόνια στην Ελλάδα δεν ήταν και τα καλύτερα... Στο τσακ ήμουν να του ζητήσω να μιλήσει στα Αγγλικά, αφού σίγουρα θα τα καταλάβαινα καλύτερα από τα ελληνοαμερικάνικά του! :p ).
Ο Κόρφας όταν είχε πρωτοέρθει στην Ελλάδα είχε δώσει μία συνέντευξη σε αθλητικό έντυπο μιλώντας μ' αυτά τα ελληνοαγγλικά του, τα λεγόμενά του παραποιήθηκαν, ο αθλητικογράφος έγραψε άλλα 'ντ' άλλων, ο Κόρφας όταν πήρε χαμπάρι τι έγινε ενοχλήθηκε πολύ, κι από τότε δεν μίλησε ποτέ δημόσια στα ελληνικά.
 
Το 1988 τον Νοέμβριο δεν ήταν πάλι σε έναν αγώνα με τον Ερ. Αστέρα που ο τότε προπονητής του ΠΑΟΚ αμερικανός Τζον Νιούμαν είχε σπρώξει δυνατά έναν διαιτητή με αποτέλεσμα να διακοπεί ο αγώνας και ο ΠΑΟΚ να αποκλειστεί απο το κύπελλο Κόρατς.

[video=youtube;b-M_KgybKkg]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα