Αστροφεγγιά

johnalepou

Human RetroDatabase
Joined
28 Αύγ 2006
Μηνύματα
3.362
Αντιδράσεις
529
"ΑΣΤΡΟΦΕΓΓΙΑ"

RetroDB: http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Αστροφεγγιά

Πρεμιέρα : Τετάρτη 30 Απριλίου 1980 (ΕΡΤ)

Κοινωνική σειρά 26 επεισοδίων από το ομότιτλο βιβλίο του Ι. Μ. Παναγιωτόπουλου

Σκηνοθεσία: Διαγόρας Χρονόπουλος

Σενάριο: Βαγγέλης Γκούφας

Μουσική : Γιάννης Ζουγανέλης

Παίζουν:

ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΑΦΕΤΖΟΠΟΥΛΟΣ........... Άγγελος Γιαννούζης

ΝΟΡΑ ΒΑΛΣΑΜΗ..................................Δάφνη

ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΙΜΟΥΛΗΣ...........................Νίκος Στέργης

ΝΕΛΛΗ ΑΓΓΕΛΙΔΟΥ............................Μάρθα Γιαννούζη

ΣΤΑΥΡΟΣ ΞΕΝΙΔΗΣ.............................Θάνος Γιαννούζης

ΡΑΝΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΔΟΥ.........................Έρση

ΑΡΗΣ ΡΕΤΣΟΣ.....................................Πασπάτης

ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΕΤΡΟΧΕΙΛΟΣ......................Δημήτρης Πετρόπουλος

ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΒΑΛΤΙΝΟΣ.........................Αργύρης Χριστοφύλλης

ΟΛΓΑ ΤΟΥΡΝΑΚΗ................................Κυρία Χριστοφύλλη

ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΟΣΧΙΔΗΣ.............................Αφηγητής

ΔΑΝΗΣ ΚΑΤΡΑΝΙΔΗΣ............................Αλέξης

ΜΙΜΗ ΝΤΕΝΙΣΗ.....................................Τζένη Στέργη

Μίνα Αδαμάκη, Αλίκη Αλεξανδράκη, Μιχάλης Μητρούσης, Ρίτα Μουσούρη, Αριέττα Μουτούση, Άννα Μακράκη, Ασπασία Τζιτζικάκη, Νίκος Κούρος, Νίκος Γαροφάλλου, Κώστας Τσιάνος, Ελένη Κούρκουλα, Παύλος Κοντογιαννίδης,Γιάννης Μποσταντζόγλου

Η "Αστροφεγγιά" είναι αυτοβιογραφικό έργο του Ι. Μ. Παναγιωτόπουλου και αναφέρεται στην ιστορία μιας εφηβείας, της δικής του και της παρέας του, αρχίζοντας από 1918, όταν τα παιδιά αυτά αποφοιτούν από το γυμνάσιο και τελειώνοντας το 1924.

Μέσα σ' αυτό το χρονικό διάστημα παρακολουθούμε τη ζωή αυτών των παιδιών και τα προβλήματά τους, κοινωνικά, οικονομικά, οικογενειακά, έως ότου φτάνουμε στη διασπορά

αυτής της πολύ ζεστής παρέας.

Ο ίδιος ο συγγραφέας χαρακτηρίζει την Αστροφεγγιά ιστορία μιας εφηβείας. δεν έχει άδικο, δεδομένου ότι δεν αναφέρεται μόνο στην προσήλωση του Άγγελου στη Δάφνη, αλλά παρουσιάζει ταυτόχρονα τον τρόπο σκέψης και λειτουργίας μιας ολόκληρης ομάδας εφήβων. Ο προικισμένος παιδαγωγός, μακριά από κάθε έννοια δασκαλισμού, φέρνει εδώ τον αναγνώστη κοντά στην οπτική γωνία των νέων ανθρώπων. του δίνει την ευκαιρία να χαρεί τη δροσερή τους σκέψη και την ανέμελη συμπεριφορά τους, δημιουργώντας κλίμα ευφορίας. Επιπλέον, η ζωή αυτών των εφήβων είναι κεντημένη πάνω στον κοινωνικό καμβά της περιόδου μετά τη Μικρασιατική Καταστροφή, και επομένως κυλάει μέσα στα ήθη εκείνης ακριβώς της εποχής.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλογυρισμενη και με πολυ καλες ερμηνιες.

Σε καποια απο τις επαναληψεις της δεκαετιας του 90,επεδιωξα & <<καταφερα>> να δω ολα τα επεισοδεια.

Παρολα αυτα οσες φορες μετεπειτα, ετυχε να <<πεσω>>πανω της και τη ξαναπαρακολουθησω για λιγο ,μου δημιουργουσε ενα ψυχοπλακωμα-στεναχωρια- π.χ.κατι αντιστοιχο με το συναισθημα που σου μετεδιδε το The hours
 
Ίσως η ποιο αγαπημένη μου σειρά.

Είχα την τύχη να την παρακολουθήσω στην εφηβεία μου (αρχές δεκαετίας του '80)

Οι σχεδόν έφηβοι τότε Καφετζόπουλος και Κιμούλης, έδειξαν τα δόντια τους για το υποκριτικό τους ταλέντο. Ο Ξενίδης που πρόσφατα άφησε αυτό τον κόσμο, έπαιξε εξαιρετικά το "ανθρωπάκι".

Και μια Νόρα Βαλσάμη που δεν μπορούσες να κάνεις τίποτε άλλο βλέποντας την, από το να την ερωτευτείς.

Να πω ότι μπορείτε να δείτε όλα τα επισόδεια στο internet από το οπτικοακουστικό αρχείο της ΕΡΤ.
 
πόσο το αγαπούσα αυτό το έργο μικρή ... θυμάμαι πως περίμενα με αγωνία το επόμενο επεισόδιο. τώρα θυμάμαι μόνο την κατάθλιψη, βέβαια δεν ευθύνεται το έργο αλλά η εποχή.

θυμάται κανείς ποιος ήταν ο φυματικός, εγώ θυμάμαι τον Άγγελο αλλά η μητέρα μου επιμένει πως ήταν (και) κάποιος άλλος (ο πασπάτης μάλλον).
 
Clemence είπε:
θυμάται κανείς ποιος ήταν ο φυματικός, εγώ θυμάμαι τον Άγγελο αλλά η μητέρα μου επιμένει πως ήταν (και) κάποιος άλλος (ο πασπάτης μάλλον).
Όντως ο Πασπάτης. Καλά θυμάται η μητέρα σου :)

Ο Άρης Ρέτσος δίνει μια από τις καλύτερες ερμηνείες που έχει δει ποτέ η ελληνική τηλεόραση σ' αυτόν τον ρόλο.
 
οκ, καλά τα πάει η μάδερ :p αλλά έχω τόσο άδικο να θυμάμαι ότι κόλλησε και ο άγγελος δλδ?

πλζζζζζζζζ :eek:
 
Και το βιβλίο παιδιά είναι καταπληκτικό.

Και είναι τραγική η διαπίστωση ότι η σαπίλα της ελληνικής κοινωνίας

που περιγράφει ο συγγραφεύς τη δεκαετία του 1920 , παραμένει απαράλλαχτη μέχρι σήμερα.

Μέσα στη φούρια του πολέμου , ο Άγγελος που ήταν φτωχός και δεν είχε "μέσα"

πήγε να υπηρετήσει στο μέτωπο , 1η γραμμή.

Ο Πετρόπουλος που είχε μπάρμπα από την Κορώνη ,

υπηρετούσε ... στο Λυκαβυτό!

Ο Πασπάτης ονειρευόταν να μπει στη Σχολή Ευελπίδων,

τα σημερινά Δικαστήρια στην Αθήνα.Αρρώστησε και δεν είχε την τύχη.

Λίγο πριν φύγει για το Σανατόριο (όπου θα έφευγε και από τη ζωή)

πήγε ένα βράδυ να δει τη Σχολή Ευελπίδων απ' έξω ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Clemence είπε:
οκ, καλά τα πάει η μάδερ :p αλλά έχω τόσο άδικο να θυμάμαι ότι κόλλησε και ο άγγελος δλδ?
πλζζζζζζζζ :eek:
Πράγματι έτσι είναι. Ο Άγγελος πήγαινε και έβλεπε το φίλο του όσο εκείνος ήταν άρρωστος. Και τελικά κόλλησε κι αυτός...
 
Karnov είπε:
Μέσα στη φούρια του πολέμου , ο Άγγελος που ήταν φτωχός και δεν είχε "μέσα"

πήγε να υπηρετήσει στο μέτωπο , 1η γραμμή.

Ο Πετρόπουλος που είχε μπάρμπα από την Κορώνη ,

υπηρετούσε ... στο Λυκαβυτό!
Κι ο Στέργης (Κιμούλης) έφυγε "ελέω μπαμπά" στο εξωτερικό για ν' αποφύγει μια και καλή τις στρατιωτικές υποχρεώσεις. Θυμάμαι καλά;
 
Ι Μ Παναγιωτόπουλος χμμμμ πως πήγε το μυαλό μου στον Παπανούτσο που διαβάζαμε τότε για την έκθεση ... αλλά όσο κι αν σπάω το κεφάλι μου δε μπορώ να θυμηθώ τι μπορεί να έχω διαβάσει από δικά του ...? καμιά ιδέα κανείς?
 
Clemence είπε:
Ι Μ Παναγιωτόπουλος χμμμμ πως πήγε το μυαλό μου στον Παπανούτσο που διαβάζαμε τότε για την έκθεση ... αλλά όσο κι αν σπάω το κεφάλι μου δε μπορώ να θυμηθώ τι μπορεί να έχω διαβάσει από δικά του ...? καμιά ιδέα κανείς?
Γιααα δες εδώ: :)

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%99.%CE%9C._%CE%A0%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B3%CE%B9%CF%89%CF%84%CF%8C%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%BF%CF%82
 
Πολύ ωραία σειρά! Η τελευταία σκηνή, οπού ο καφετζόπουλος ξεψυχά, ενω η μητέρα του είναι γυρισμένη απο την άλλη πλευρά και δεν το έχει αντιληφθεί, μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση...
 
Η αστροφεγγιά είναι το 2ο μέρος της 3λογίας του συγγραφέα.

1ο βιβλίο "Η Χαμοζωή" και

3ο βιβλίο "Οι αιχμάλωτοι".

Οι ήρωες δεν είναι οι ίδιοι.

Στο πρώτο δικηγείται την ιστορία παιδιών κατά τους Βαλκανικούς , περίοδο δόξας του Ελληνισμού και εθνικής ανάτασης & θριάμβου.

Η αστροφεγγιά , λαμβάνει χώρα από το τέλος του 1ου Παγκοσμίου , μέχρι λίγο μετά τη Μικρασιατική Καταστροφή , ζοφερή περίοδο έντονων διαψεύσεων εθνικών πόθων και διηγείται μια ιστορία εφήβων.

Οι αιχμάλωτοι , έχει ήρωες ενηλίκους κατά την περίοδο του Β' Παγκοσμίου.
 
Αγαπημένο βιβλίο κ σειρά...σκετα διαμάντια..
 
Δημοσίευμα από περιοδικό της εποχής

getphoto.php
 
Συνέντευξη της Νόρας Βαλσάμη για τη σειρά λίγο πριν την έναρξή της

getphoto.php
 
Υπέροχα! Μπράβο Γιάννη! (βάζε βρε και κάνα τίτλο του νικ σου πάνω στη φωτό!) :)
 
Δικιο εχεις Αναστασια μου αλλα ειμαι λιγο τεμπελακος!!!
 
Πίσω
Μπλουζα