Ατομική εργασία και μαθήματα σχεδίου 1ης Λυκείου - Ενιαίο Πολυκλαδικό Λύκειο (ΕΠΛ)

pardalotzatziki

RetroNuts!
Joined
1 Δεκ 2012
Μηνύματα
2.019
Αντιδράσεις
325
Μετα την ομαδικη εργασια....

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?25703-%CF%EC%E1%E4%E9%EA%DE-%E5%F1%E3%E1%F3%DF%E1-1%E7%F2-%CB%F5%EA%E5%DF%EF%F5-%C5%ED%E9%E1%DF%E1-%D0%EF%EB%F5%EA%EB%E1%E4%E9%EA%DC-%CB%FD%EA%E5%E9%E1-%28%C5%D0%CB%29

...ηρθε η ώρα για την ατομικη. Αναποδα βεβαια, καθως στο πρωτο τριμηνο καναμε σχεδιο, στο δευτερο την ατομικη εργασια

και τελευταια την ομαδικη.

Ας τα βαλω καπως στη σειρα.Το μαθημα λεγοταν Τεχνολογια παραγωγης και πηγαιναμε σε εργαστηρια με διαφορα εργαλεια για να το παρακολουθησουμε(ωραιο πραγμα η αλλαγη αιθουσας). Μπορειτε να το δειτε και εδω

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?26880-%B8%EB%E5%E3%F7%EF%F2-%C5%F0%DF%E4%EF%F3%E7%F2-%C1-%C2-%C3-%CB%F5%EA%E5%DF%EF%F5-%C5%ED%E9%E1%DF%EF-%D0%EF%EB%F5%EA%EB%E1%E4%E9%EA%FC-%CB%FD%EA%E5%E9%EF-%28%C5%D0%CB%29-1991-94

Στο πρωτο τριμηνο καναμε σχεδιο, οπως αυτα που βλεπετε στις φωτογραφιες. Σκαναρα δειγματα γιατι ειναι πολλα, τα εχω ολα σε φακελο.

Επισης καπου στο πρωτο τριμηνο καναμε και μια μικρη κατασκευη. Ενα κομματι ξυλο, στο οποιο βιδωναμε/καρφωναμε μια λαμαρινα και χαραζαμε τα αρχικα μας.

Απλη, ετσι για να αποκτησουμε μια επαφη με εργαλεια.

Το σχεδιο(τα γραφω οπως τα βλεπω στο φακελο και με τις ελλειψεις)

1ο μαθημα - Ειδη γραμμων

2ο μαθημα - (λειπει ο τιτλος)

3ο μαθημα - Αριθμοι

4ο μαθημα - Οψεις

5ο μαθημα - Ισομετρικο σχεδιο

6ο μαθημα - (λειπει ο τιτλος)

7ο μαθημα -Χαρτες, κατοψεις, κλιμακες σχεδιασεως

8ο μαθημα - Γεωμετρικες κατασκευες, γραμματα

9ο μαθημα - Οψεις κυλινδρου και κωνου

10ο μαθημα - (δεν εχω τιτλο)

11ο μαθημα - Γραφικες παραστασεις, ραβδογραμματα

Η ατομικη εργασια ειχε δυο μερη, την γραπτη εργασια και την κατασκευη μιας μινιατουρας.

Η δικια μου εργασια ηταν το αυτοκινητο. Κατι θυμαμαι να ψαχνω και για ατμομηχανες αλλα δεν θυμαμαι γιατι.

Ισως για αλλη εργασια ή μετανιωσα λογω δυσκολιας κατασκευης της μινι ατμομηχανης.

Στις φωτογραφιες βλεπετε την εργασια και την κατασκευη.

Η εργασια εχει ενοτητες

1 Στοιχεια της κατασκευης (κατω αριστερα ειχα βαλει ενα αυτοκολλητο Carousel Cadillac 355)

2 Φωτογραφιες αυτοκ/των (με μια αφισα του απιστευτου Audi Quatro!! και διαφημισεις της εποχης)

3 Κατασκευαστικο σχεδιο

4 Οικονομικα στοιχεια

5 Εργαλεια και υλικα

6 Χρονοδιαγραμμα

7, 8, 9, 10 ,11 Ιστορικα και τεχνολογικα στοιχεια

Το αυτοκινητακι ειναι σχεδιασμενο και κομμενο σε λαμαρινα.

Οι καθηγητες ειχανε πει οτι ημουνα ο πρωτος που εκανε μεταλλικο αυτοκινητο(πςςςςςςςςςςςς :p ), ολοι οι αλλοι προτιμουσαν το ξυλο

Ροδες ξυλινες με συρμα για αξονα.

Δεν μοιαζει με το αυτοκινητο του Σαϊνη απο το πλαϊ;;;;;;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όπως έχω πει κάπου αλλού έχω φτιάξει ένα περισκόπιο αλλά ο θεός ξέρει που το έχει καταχωνιάσει η μάνα μου.
 
Πίσω
Μπλουζα