* Α' Λυκείου

Rygar

Apple Lover
Joined
14 Ιουλ 2006
Μηνύματα
8.287
Αντιδράσεις
3.337
Γραμματικη της Αρχαιας Ελληνικης

12419.jpg

Ιστορια των Αρχαιων χρονων

12416.jpg

Κειμενα Νεοελληνικης Λογοτεχνιας

12417.jpg

Εκφραση - Εκθεση

12418.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα Μαθηματικά μας!

12468.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ιστορία του ανθρώπινου γένους :cool: και Θρησκευτικά
12534.jpg12533.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συντακτικό Αρχαίων που είχαμε και στις 3 τάξεις του Λυκείου!

12540.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπροστά από την εποχή του...

Διδάχτηκα αυτό το καταπληκτικό σχολικό εγχειρίδιο ,είναι το μόνο που έχω κρατήσει από την Α' Λυκείου, και το δανείζω όπως τα υπόλοιπα βιβλία μου...τώρα το έχει μια φίλη μου πολύ μεγαλύτερη.

Ένα βιβλίο για ανοιχτόμυαλους ανθρώπους, χωρίς ταμπού και κολλήματα!

Ένα ορμητήριο σκέψης και στοχασμού! Το αγάπησα πολύ...

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δηλώνω παρών και έτοιμος να ισοπεδώσω τα πάντα. Ξεκινώ λοιπόν:

Το παρών "σχολικό" βιβλίο δεν το θυμάμαι. Παίζει να μην το άνοιξα και ποτέ. Ούτε και κανένα άλλο "βιβλίο" από το "Λύκειο" θυμάμαι.

Προτιμούσα να διαβάζω pixel την ώρα του "μαθήματος" και την ώρα της "μελέτης" στο σπίτι να ασχολούμαι με το ZX-Spectrum. 'Aλλωστε έβρισκα (και βρίσκω) την ενασχόληση με τα games περισσότερο ανταποδοτική, το "σχολείο" και τα "βιβλία" του δεν μου πρόσφεραν προσωπικά τίποτε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
saboter είπε:
Διδάχτηκα αυτό το καταπληκτικό σχολικό εγχειρίδιο ,είναι το μόνο που έχω κρατήσει από την Α' Λυκείου, και το δανείζω όπως τα υπόλοιπα βιβλία μου...τώρα το έχει μια φίλη μου πολύ μεγαλύτερη.Ένα βιβλίο για ανοιχτόμυαλους ανθρώπους, χωρίς ταμπού και κολλήματα!

Ένα ορμητήριο σκέψης και στοχασμού! Το αγάπησα πολύ...

picture.php
απόσπασμα από τα κείμενά του

Η καθημερινή ζωή ενός Αμερικάνου

«...Ο τυπικός σημερινός Αμερικανός πολίτης, σηκώνεται από το κρεβάτι του που είναι φτιαγμένο πάνω σε ένα μοντέλο που προέρχεται από την Εγγύς Ανατολή και τροποποιήθηκε στη Β. Ευρώπη, πριν μεταφερθεί στην Αμερική.

Πηγαίνοντας για πρόγευμα, σταματάει να αγοράσει μια εφημερίδα πληρώνοντας με νομίσματα, που είναι μια αρχαία εφεύρεση της Λυδίας... Το πιάτο του είναι ένα είδος αγγειοπλαστικής που εφευρέθηκε στην Κίνα. Το μαχαίρι του είναι από ατσάλι, ένα μεταλλικό κράμα που πρωτοφτιάχτηκε στη Ν. Ινδία, το πιρούνι του, μια μεσαιωνική ιταλική εφεύρεση, και το κουτάλι του, ένα παράγωγο ενός ρωμαϊκού πρωτοτύπου. Έπειτα παίρνει τον καφέ του, ένα προϊόν από ένα φυτό της Αβυσσηνίας, με κρέμα και ζάχαρη.

Όταν ο φίλος μας έχει τελειώσει το φαγητό του, κάθεται αναπαυτικά στην καρέκλα του, για να καπνίσει, που είναι μια ινδιανο-αμερικάνικη συνήθεια,για να απολαύσει καπνίζοντας το προϊόν ενός φυτού που εγκλιματίστηκε στη Βραζιλία...Ενώ καπνίζει, διαβάζει τις ειδήσεις της ημέρας, καταχωρημένες στον τύπο με στοιχεία που εφευρέθηκαν στη Γερμανία.

Καθώς απορροφάται με τις περιγραφές των ξένων προβλημάτων - κι αν είναι ένας καλός συντηρητικός πολίτης- ευχαριστεί μια εβραϊκή θεότητα στην ινδο-ευρωπαϊκή γλώσσα για το ότι γεννήθηκε 100% γνήσιος Αμερικάνος..

(Λ. Σταυριανού, 1985:24-25).
 
Σας παρακαλω να μου κανετε τη χαρη και να μην τραβηξετε το θεμα απο τα μαλλια.

Το forum μας δεν πολιτικοθρησκευτολογει και στο συγκεκριμενο thread απλα παρουσιαζουμε/θυμομαστε και θυμιζουμε σχολικα βιβλια του παρελθοντος.

Εχω ηδη σβησει κειμενα υπο μορφη αναλυσης που ανεβηκαν εδω αλλα βλεπω οτι επανερχονται τετοια και σε μορφη κειμενου και σε μορφη links.

Δεν θα ηθελα να παμε προς τα εκει - δεν εχει σχεση με τη μορφη και το σκοπο του retromaniax.
 
Α' Λυκείου

Χθες,γυρνώντας από ένα περίπατο,ενώ περνούσα δίπλα από ένα μισάνοιχτο κάδο ανακύκλωσης πήρε το μάτι μου τη λέξη "φυσική".περίεργος γι'αυτό που παρατήρησα,άνοιξα το κάδο και μέσα ανακάλυψα δύο σακούλες με παλιά σχολικά βιβλία! εννοείται πως τα πήρα χωρίς δεύτερη σκέψη! αποφάσισα λοιπόν να τα σκανάρω και τώρα θα σας παρουσιάσω τα ευρήματά μου :D .

πρώτη λυκείου
 

Συνημμένα

  • 21551.jpg
    21551.jpg
    143,6 KB · Προβολές: 4
  • 21550.jpg
    21550.jpg
    72,1 KB · Προβολές: 5
  • 21552.jpg
    21552.jpg
    94,9 KB · Προβολές: 1
  • 21553.jpg
    21553.jpg
    97 KB · Προβολές: 1
  • 21554.jpg
    21554.jpg
    163,2 KB · Προβολές: 0
  • 21555.jpg
    21555.jpg
    167,1 KB · Προβολές: 0
  • 21556.jpg
    21556.jpg
    74,2 KB · Προβολές: 3
  • 21557.jpg
    21557.jpg
    141,4 KB · Προβολές: 4
  • 21558.jpg
    21558.jpg
    125,6 KB · Προβολές: 5
  • 21559.jpg
    21559.jpg
    147,9 KB · Προβολές: 7
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
να προσθέσω ένα σχόλιο στα βιβλία της α λυκείου που βρήκα.

στη φυσική,η οποία έχει σκαναριστεί δύο φορές,ανάμεσα στην έκδοση του 77 και του 82 υπάρχουν ορισμένες διαφορές,συγκεκριμένα,το βιβλίο του 82 εκτός από το διαφορετικό χρώμα στο εξώφυλλο,είναι ψηλότερο και έχει λιγότερες σελίδες καθώς και λιγότερη ύλη αν κρίνω από το γρήγορο έλεγχο που του έκανα.φαίνεται ότι κάποια στιγμή σε αυτά τα πέντε χρόνια αποφάσισαν να αναθεωρήσουν ελαφρώς την ύλη.
 
Αν και, φυσικά τη φυσική, δεν θέλω ούτε να τη θυμάμαι (τώρα που την είδα με έπιασε ένα σύγκρυο!), τα ονόματα των συγκροτημάτων στο εξώφυλλο της Θεωρητικής Γεωμετρίας είναι όλα τα λεφτά! Και μου άρεσε και μια ατάκα που είναι γραμμένη: "Σε αγαπώ γιατί δεν με καταπιέζεις", απλή αλλά σοφή και διόλου αυτονόητη! Ωραίο εύρημα krem!
 
..ενας profiler θα ειχε πολυ δουλεια μ αυτο το ατομο που ειχε στην κατοχη το αυτα τα βιβλια(οπως και μ αυτους που τα μαζευουν..)

ενδιαφερον στοιχειο(για τον η την κατοχο της θ.γεωμετριας) ειναι επισης η αναγραφη μεταλλικων γκρουπ που σημερα τα θεωρουμε ετεροκλητα (πχ DIO-possesed-motley crue)

πριν το"σχισμα" ολα ηταν μεταλ,απο ratt μεχρι venom.. :D

απο τον τροπο γραφης μαλλον προκειται για κοπελα..

οσο για τον(πρωην)κατοχο της συλλογης αν δεν ηταν καθηγητης φυσικος,

μαλλον ηταν..αιωνιος μαθητης α΄λυκειου η επικινδυνος φετιχιστης! :D :D
 
Μπορεί πάλι να ανήκαν σε οικογένεια με τρία παιδιά το ένα εκ των οποίων να ήταν κορίτσι και να είχαν το μεγαλύτερο από το μικρότερο γύρω στα 5-6 χρόνια διαφορά... :p
 
Πωπω απλά τα σπάω με το εξώφυλλο της Γεωμετρίας τίγκα στα Μεταλλικά σχήματα. Και μόνο που έχει γράψει ΘΕΟΥΣ Toxik (παρόλο που το έχει γράψει λάθος) κερδίζει τον σεβασμό μου!!! Τα σπάω επίσης βλέποντας τα ονόματα των Flames και Thanatos (.inc).

Αρκετό Thrash και Death άκουγε η κοπέλα πάντως αλλά τα ρομαντικά στιχάκια και οι Def Leppard δείχνουν πως ήταν μια τρυφερή ψυχή κατά βάθος! :p

Συμφωνώ με την παρατήρηση του Don και δίνω ακόμα μεγαλύτερο Respect μιας και το όνομα των θεών Manowar κοσμεί το βιβλίο της κοπελιάς μας.

Κρίμα που το είδος πάει εκλείψει πλέον...

(Κοπέλα+Heavy Metal).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
we are on topic!ρετρο ψυχογραφημα... :D :D:D
 
Πίσω
Μπλουζα