Αmiga 500: Σύγχρονα περιφερειακά

Rygar

Apple Lover
Joined
14 Ιουλ 2006
Μηνύματα
8.285
Αντιδράσεις
3.324
Σκέφτηκα να ανοίξω ένα θρεντ, ενημερώνοντάς το κάθε λίγο με οτιδήποτε καινούριο περιφερειακό βρίσκω για την Α500 μας.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΑ και σφραγισμένα φλοπι , από το ΕΒΑΥ, σε πολύ ελκυστική τιμή. Ιδού!

EDIT: Παρελήφθησαν και είναι όντως καινούρια!!

EDIT2: Floppy τέλος!

Εδώ θα βρείτε σχέδια για έναν IDE adapter για την Α500 που πατάει επάνω στον 68000, και με έναν CF adapter ή έναν 2.5" δίσκο, καθαρίσατε. Εδώ θα βρείτε και κάποιo mail επικοινωνίας με τον τύπο που τα φτιάχνει. Το κόστος τους είναι 50 ευρώ ανά τεμάχιο και 6 ευρώ μεταφορικά. Εάν κάποιος πάρει 2, είναι 80 ευρώ. Εχω ήδη επικοινωνήσει και ο τύπος θα έχει έτοιμα μερικά σε 1 εβδομάδα. Υπάρχει ένα μικρό θέμα μ΄αυτά. Δε μπουτάρουν την A500, γιατί το kickstart 1.3 δεν το υποστήριζε αφου δεν υπήρχε το scsi.device μεσα στη ROM εν ετει 1987. Κάποιος τύπος έχει βρει έναν τρόπο για να ενσωματώσετε το scsi.device μεσα στο 1.3. Αυτή η πληροφορία αναφέρεται στο πιο πάνω λινκ. Εκτός κι αν έχετε βέβαια kickstart 2.05 ή ανώτερο (από Α600 ή ανώτερη, δηλαδή), αλλά τότε δε θα παίζουν πολλά παιχνίδια που απαιτούσαν την ύπαρξη του 1.3.

Και εδώ έρχεται αυτός ο τύπος, να δώσει λύση φτιάχνοτας ένα kickstart switcher ΧΩΡΙΣ διακόπτη. Το switching γίνεται πατώντας τα Ctrl+A+A επί 3 δευτερόλεπτα. Ετσι μπορείτε να έχετε το δίσκο (ή τη CF) συνδεδεμένη εσωτερικά και να ξεκινάτε με 1.3 για να παίξετε παλιά παιχνίδια (ή το Workbench έχοντας πρόσβαση και στο δίσκο) ή με τον πιο πάνω συνδυασμό πλήκτρων, ξεκινάτε σε Kickstart 2.05 ή ανώτερο, μπουτάροντας από το δίσκο και έχοντας φορτώσει κάποιο πιο ανώτερο OS από το 1.3.

EDIT: SOLD OUT και δυστυχώς δε θα ξαναφτιάξει αλλα :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τωρα τι θες? Ε? Τι θες? :frypan:

μπφφφφρφφφρρφφρφρφρ.......... :tsktsk:
 
Ελα ρα, αφου θα την κρατήσεις! .
 
Σημερα παρέλαβα το Kickstart switcher μαζί με μερικές Eproms.Μόλις το εγκατέστησα παρέα με τo αρχικo kickstart 1.3 και επίσης το 2.05 της A600 καμμένο σε μια από τις eproms. Το αποτέλεσμα είναι άκρως ικανοποιητικό. Δε χρειάζεται διακόπτης. Πατάς 3 δευτερόλεπτα τα Ctrl+A+A, τα αφήνεις και το σύστημα ξεκινά με το άλλο kickstart. Τα ξαναπατάς και ξεκινά με το αρχικό. Κλείνεις το αμιγκάκι, το ανοίγεις και θυμάται με ποιό είχε ξεκινήσει. Αναμένω και το cfide68k και θα βάλω φωτογραφίες από το σύστημα κομπλέ. Ο σκοπός μου είναι να έχω σκληρό δίσκο (ή CF, δεν έχω αποφασίσει) ο οποίος να μπουτάρει το σύστημα σε OS2.05, αρα χρειάζεται το kickstat 2.05, και αμα θέλω να παίξω κανένα παιχνιδάκι, ξεκινώ με το 1.3 και μπουτάρω από δισκέτα. Το μόνο επιπλέον που χρειάζεται είναι 0.5ΜΒ μνήμης που δεν τα διαθέτω, αλλά θα ήθελα να βάλω τουλάχιστον 2ΜΒ στο πλάι. Αυτό που δε γνωρίζω είναι εάν τα παιχνίδια που ήθελαν 1ΜΒ (βλέπε Agony), υποστηρίζουν μόνο τα εσωτερικα 0.5ΜΒ ή βλέπουν και την πλαινή μνήμη, σε μεγαλύτερο μέγεθος, εάν υπάρχει. Παράδειγμα μνήμης είναι μια Supra 2MB ή μια Alphadata 8MB.
 
Αν η Α500 είναι rev 6A και άνω,μπορείς να βάλεις εσωτερικά συν 512k ram για να γίνει 1ΜΒ chip ram.Παίζει κανονικά όλα τα παιχνίδια που θέλουν 1MB όπως επίσης παίζει και με 512k slow ram απο το trapdoor.Έχεις δηλαδή 1.5ΜΒ ram άνετα και σχετικά εύκολα,αφού θέλει μια μικρή(.....) μετατροπή για να βλέπει αυτόματα 1ΜΒ chip.
 
Ναι, rev 6Α είναι! Θα το δούμε ιδιαιτέρως αγαπητέ μου μικρέ. :D
 
Περισυ αρχές του χρόνου, κάποιος τύπος είχε ξεκινήσει την κατασκευή ενός εξωτερικού scandoubler αποκλειστικά για Α500. Είχε μπει και σχετικό ποστ στο Amiga.org Σε κάποια χρονική στιγμή είχε έτοιμη την έκδοση για NTSC Amiga αλλά είχε κάποιο πρόβλημα χρονισμού με τις PAL εκδόσεις. Μιλάμε τώρα για πέρισυ τον Ιούνιο-Ιούλιο. Προχτές του ξαναέκανα μια νύξη και μου απάντησε ότι έχει έτοιμη την PAL έκδοση με μόνο μειονέκτημα ότι καμια φορά εμφανίζονται μικροπαράσιτα αλλά είναι πολύ ανεπαίσθητα και φαίνονται μόνο σε στατικές οθόνες, π.χ. μεσα στο Workbench και όχι όταν παίζει κανείς παιχνίδια (αυτό που κάνουν όλοι δηλαδή). Θα μου στείλει έναν από 1η Απρίλη να τον δοκιμάσω και θα σας πω τη γνώμη μου. Εάν θυμάμαι καλά το κόστος ήταν γύρω στα 60 ευρώ. Πιστεύω ότι είναι μια καλή ευκαιρία να καταργηθεί εντελώς το οποιοδήποτε (ταλαιπωρημένο) μόνιτορ χρησιμοποιεί κανείς αφήνοντάς το στην άκρη για μια LCD οθόνη.
 
Ο άνθρωπος είναι πάρα πολύ καλός!!Πρέπει να πάρω κι εγώ κάτι..Φίλε Rygar,θέλω ένα drive για A500 να αγωράσω ή 2.Επιδεί δεν έχω αγωράσει απο e-bay,μήπως είναι εύκολο να σου δώσω τα χρήματα και να κάνουμε καμια παραγκελία μαζί?Σέ παρακαλώ,εάν θέλεις πάρε με ένα τηλ. 6942612177 - 2104959688 να ξεναμιλήσουμε.Τόλης
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φωτογραφίες από το kickstart switcher και το CFIDE68K μπορείτε να δείτε εδώ! Φωτογραφίες του συστήματος εν δράσει θα βάλω μόλις παραλάβω τον scandoubler. Για μένα η όλη διαδικασία αξίζει τα χρήματά της. Το switcher ΔΕΝ έχει διακόπτη και η εναλλαγή γίνεται με πάτημα των CTRL+A+A (ο συνδυασμός του reset δηλαδή) για 3 δευτερόλεπτα. Το σύστημα μπουτάρει με kickstart 1.3 για να τρέξεις παιχνίδια και προγράμματα από δισκέτες, ή σε OS 2.05 μέσω της CF όπου εκεί, έχοντας γεμίσει την CF με αρχεία ADF, φτιάχνεις δισκέτες σε χρόνο dt. Πιθανόν και μεσα από το 2.05 να μπορείς να τρέξεις και κάποιο πρόγραμμα/παιχνίδι που υποστήριζε εγκατάσταση σε σκληρό δίσκο. Σίγουρα όμως το 2.05 απαιτεί τουλάχιστον 1ΜΒ μνήμης, αφου με τα stock 512ΚΒ, απομένουν μολις 100ΚΒ μετά το boot.

Η εγκατάσταση και των 2 είναι πανεύκολη με εξαίρεση μια απλή κόλληση ενός καλωδίου επάνω στη μητρική για να λειτουργήσει το CFIDE68k. Σε motherboard revision μικρότερη της 6Α χρειάζονται 1-2 μικροαλλαγές μόνο επάνω στο switcher, αλλά οι οδηγίες του κατασκευαστή είναι πλήρεις και αναφέρουν και αυτή την περίπτωση.

To switcher κόστισε 25 ευρώ και 56 ευρώ με τα μτφ το CFIDE68k.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
δίχνει πάρα πολύ εύχρηστο, αξίζει η συγκεκριμένη αναβάθμιση, σωστός ο Rygar !!!
 
Rygar είπε:
Περισυ αρχές του χρόνου, κάποιος τύπος είχε ξεκινήσει την κατασκευή ενός εξωτερικού scandoubler αποκλειστικά για Α500. Είχε μπει και σχετικό ποστ στο Amiga.org Σε κάποια χρονική στιγμή είχε έτοιμη την έκδοση για NTSC Amiga αλλά είχε κάποιο πρόβλημα χρονισμού με τις PAL εκδόσεις. Μιλάμε τώρα για πέρισυ τον Ιούνιο-Ιούλιο. Προχτές του ξαναέκανα μια νύξη και μου απάντησε ότι έχει έτοιμη την PAL έκδοση με μόνο μειονέκτημα ότι καμια φορά εμφανίζονται μικροπαράσιτα αλλά είναι πολύ ανεπαίσθητα και φαίνονται μόνο σε στατικές οθόνες, π.χ. μεσα στο Workbench και όχι όταν παίζει κανείς παιχνίδια (αυτό που κάνουν όλοι δηλαδή). Θα μου στείλει έναν από 1η Απρίλη να τον δοκιμάσω και θα σας πω τη γνώμη μου. Εάν θυμάμαι καλά το κόστος ήταν γύρω στα 60 ευρώ. Πιστεύω ότι είναι μια καλή ευκαιρία να καταργηθεί εντελώς το οποιοδήποτε (ταλαιπωρημένο) μόνιτορ χρησιμοποιεί κανείς αφήνοντάς το στην άκρη για μια LCD οθόνη.
Με ενδιαφερει αμεσα αυτο.Θα περιμενουμε νεα!
 
Οπωσδήποτε! Η τιμή του είναι 48 ευρώ και μαζί με τα μεταφορικά δεν ξεπερνά τα 60. Εχω και φωτογραφίες:

picture.php


picture.php


Δεν είναι δικές μου αλλά του τύπου που τον φτιάχνει. Απ'ο,τι μπορώ να καταλάβω, θέλει και εξωτερικό ρεύμα. Πάντως το κέλυφος είναι κατασκευασμένο έτσι ώστε να θυμίζει κάτι ρετρό και πιστεύω ταιριάζει με την εμφάνιση της Α500.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απλά με τουw scandoublers να ξεχάσετε το smooth scrolling. Εκτός αν πάτε για τις NTSC versions των παιχνιδιών.
 
Να κάνω μια αφελή ερώτηξη? Αν φτιάξεις το καλώδιο RGB-scart (ελάχιστο κόστος) και συνδέσεις την Amiga σε μια οποιαδήποτε LCD TV, πόσο μεγάλη διαφορά θα έχει από το scan doubler (για εικόνα amiga πάντα) που δικαιολογεί τα 60 ευρώ και ένα επιπλέον τούβλο που θέλει και τροφοδοσία?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αφελέστατε νέε μου, για να συνδέσεις την Α500 με τέτοιο καλώδιο, επιβάλλεται να έχεις LCD-TV ή TV. Ενώ ο scandoubler δε σε περιορίζει. Οπως είπα, θα τον παραλάβω από 1η Απρίλη και θα σας πω. Οσον αφορά την τροφοδοσία, δεν είμαι σίγουρος τί ρεύμα χρειάζεται. Για όλα υπάρχουν λύσεις. Ισως το σήμα να είναι καλύτερο από το SCART και να αξίζει τα χρήματά του. Οπως και να'χει, το σημαντικό με αυτά τα τόσο παλιά συστηματα είναι να μην περιορίζεσαι από λύσεις, δηλαδή να μη θες υποχρεωτικά μία τηλεόραση ή LCD-TV μονιτορ ή το 1084. Θα εξαρτηθεί από την ποιότητα του σήματος της συσκευής πάντως.
 
Δηλαδή τι μου προσφέρει παραπάνω από το καλώδιο scart ο scandoubler, τη δυνατότητα να συνδέσω την amiga σε monitor PC, τη στιγμή που πια οι τηλεοράσεις LCD και τα monitors τείνουν να γίνουν το ίδιο πραγμα? Και άντε να δεχτώ ότι θα δίνει καλύτερη απεικόνηση απότι το απλό RGB καλώδιο, πόσο καλύτερο μπορεί να γίνει το σήμα μιας amiga500, και λίγο καλύτερο να είναι δεν είναι και τίποτα σημασίας (που ήδη το RGB σήμα της amiga είναι παρα πολύ καλό).

Εγώ προσωπικά δε βλέπω να παρέχει κάτι ουσιαστικό αυτό το μηχανάκι. Για τα αμερικανάκια που οι τηλεοράσεις τους δεν έχουν scart ίσως να έχει νόημα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ θέλω να πάρω την Α500 μου και να πάω σε ένα φίλο μου που ΔΕΝ έχει LCD-TV και να μπορώ να τη συνδέσω. Επίσης δε θέλω να έχω και 2η LCD TV στο σπίτι. Η πρώτη είναι κατειλλημένη από το PC. Θα μου πεις, το ξεσυνδέω και συνδέω την Α500. Οχι, είμαι κατά του συχνού-βγάλε. Μπορεί να έχω συνδεδεμένω κάτι άλλο επάνω της περαν του PC. Ρε φίλε, στο φινάλε θέλω να ξοδέψω! :D
 
Αν αυτο ειναι το πρόβλημα, πρώτον η SCART input είναι διαφορετική από την VGA οπότε εχεις τα δύο συνδεδεμένα ταυτόχρονα. Δεύτερον επειδή όπως προείπα πέραν του Horizontal sync ανεβάζει και το vertical sync στα 60Ηz. Εκεί έχεις πρόβλημα γιατί χάνεις το vertical sync της Α500. Οπότε το αποτέλεσμα είναι σαν να παίζεις σε emulator. Οπότε ή χρειάζεσαι monitor που να κάνει sync στα 50Ηz ή tft tv.
 
Rygar είπε:
Εγώ θέλω να πάρω την Α500 μου και να πάω σε ένα φίλο μου που ΔΕΝ έχει LCD-TV και να μπορώ να τη συνδέσω. Επίσης δε θέλω να έχω και 2η LCD TV στο σπίτι. Η πρώτη είναι κατειλλημένη από το PC. Θα μου πεις, το ξεσυνδέω και συνδέω την Α500. Οχι, είμαι κατά του συχνού-βγάλε. Μπορεί να έχω συνδεδεμένω κάτι άλλο επάνω της περαν του PC. Ρε φίλε, στο φινάλε θέλω να ξοδέψω! :D
Μόνο οι LCD TV έχουν scart input? Οι CRT δεν έχουν δηλαδή?
 
Εχουν βεβαίως. Αλλά είναι και ολίγον τί γομάρια. Γι'αυτό και έχουν εφευρεθεί οι TFT και οι LCD TV με SCART για να ελαφρύνει το γραφείο και να εχεις και περισσότερο χώρο. Επίσης, οι scandoublers υπάρχουν (για όσα συστήματα υπάρχουν) για να μπορείς να βάλεις ένα τέτοιο παλιό σύστημα σε μία VGA οθόνη (CRT ή TFT, αλλά είπαμε, τέλος οι CRT!) και να μην είσαι υποκεχρεωμένος στη χρήση του SCART ας πούμε.

Ο,τι και να λέτε, θα πω τη γνώμη μου για την ποιότητα του σήματος, όταν τον δοκιμάσω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα