Αtari 2600,7800 κ.α Longplays by Metalcandyman

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.318
Αντιδράσεις
5.876
gggggg.jpg

Eγκαινιαζω αυτο το θεμα με longplays παιχνιδιων απο διαφορα συστηματα της Αtari με ενα παιχνιδακι που πρωτη φορα νομιζω πως αναφερθηκε εδω μεσα λιγα χρονια πριν και απο τοτε το παρακολουθω στενα.Το παιχνιδι ειναι το Κnight Guy in Low Res World: Castle Days και εχει κυκλοφορησει σε Atari 2600 και Atari 7800.Παρακατω longplay της εκδοσεις για το Atari 2600 και θα ακολουθησει καποια στιγμη και η εκδοση του 7800.

Download Link: https://atariage.com/forums/topic/307237-knight-guy-in-low-res-world-castle-days/

Knight Guy in Low Res World: Castle Days - Longplay - No Death​


 
Game of the Bear και Game of the Bear 2: Much to Bear δυο ακομα παιχνιδαρες απο τον δημιουργο του Knight Guy in Low Res World: Castle Days.


Game of the Bear - Longplay - No Death​



Game of the Bear 2: Much to Bear - Longplay - No Death​


 
Ωραίο video και ωραίο παιχνίδι!

Ένα σχόλιο θα 'θελα να κάνω όσο αφορά τον προγραμματισμό του Αtari 2600. Ξεκίνησα να μαθαίνω τα βασικά σε 6502. Το έχω βάλει στην άκρη για την ώρα λόγω έλλειψης ελευθέρου χρόνου και επειδή ασχολούμαι με x86 assembly αρκετά χρόνια. Τέλος πάντων, δοκίμασα C64, NES και 2600, μηχανάκια που πέρασαν από τα χέρια μου στο παρελθόν. Το ίδιο βράδυ μπόρεσα (ακολουθώντας κάποια tutorial) να κάνω scrolling αριστερά-δεξιά στην οθόνη, να μετακινήσω sprites, κ.α απλά πράγματα. Το NES με μια πρώτη ματιά μου φάνηκε πιο εύκολο στον προγραμματισμό του, ο C64 έχει τεχνικές πληροφορίες και πολλά μυστικά που θέλουν διάβασμα. Στο 2600 όμως τα ψιλοείδα όλα. Όσο πιο πίσω στο παρελθόν κοιτάς τόσο πιο περίπλοκα γίνονται τα πράγματα. Θέλω να πω, τα παιχνίδια του 2600 μπορεί να δείχνουν απλοϊκά ο προγραμματισμός τους σε 6502 μόνο απλοϊκή υπόθεση δεν είναι.
 
Πίσω
Μπλουζα