Βάψιμο αμίγκας

mike

RetroJunkie™
Joined
17 Νοέ 2008
Μηνύματα
2.153
Αντιδράσεις
86
Ενα θεματακι για το βαψιμο της αμιγκα λοιπον.

Αρχικα η σκεψη μου ηταν απλα να βαψω μια-δυο Α500 επειδη ηταν πολυ κιτρινες. Γενικα δεν κανω ποτε retrobright στα μηχανηματα, εκτος απο το οτι δεν το πετυχαινω, μετα απο καποιο διαστημα τα μηχανηματα ξανακιτρινιζουν και δεν μου αρεσει. Ετσι λοιπον ειπα να βαψω καμια αμιγκα για την πλακα μου. Αρχισα με διαφορες δοκιμες. Τα σημαντικα στοιχεια ειναι δυο: το χρωμα που θα ψεκασετε και η τεχνικη του βαψιματος. Αρχιζουμε με το καταλληλο χρωμα. Το σωστοτερο ειναι να φτιαξετε την αποχρωση που θελετε με χρηση διαφορων συνδιασμων του ασπρου και καποιο πιο σκουρου χρωματος. Αλλα υπαρχουν και τα ετοιμα χρωματα, τα οποια δεν ειναι τελειως ομοια με της Α500, αλλα εγω δεν ηθελα να την κανω “μπεζ” ηθελα να την κανω πιο ανοικτο χρωμα απο το original και ετσι βρηκα την καταλληλη αποχρωση. Φυσικα δεν χρησιμοποιουμε γυαλιστερο χρωμα, αλλα παντοτε ματ, για να ταιριαζει με την υφη του πλαστικου (και να μην ειναι κιτς!). Επισης πριν κανετε οτιδηποτε, να μην ξεχασετε να καλυψετε με ειδικη χαρτοταινια τα λογοτυπα και οτιδηποτε αλλο δεν θελετε να βαφτει, οπως τα ταμπελακια με τα serial numbers. Αφου διαλεξουμε το χρωμα, παμε στην τεχνικη. Και εδω ολα μαθαινονται με δοκιμες. Η αποσταση και η ποσοτητα του χρωματος ειναι σημαντικα. Μεγαλη αποσταση και αραιη ποσοτητα εχει αποτελεσμα να αφηνονται κενα, ενω μεγαλη ποσοτητα και κοντινο ψεκασμα εχει ως αποτελεσμα να τρεξει το χρωμα και να κανει “σταγονες”. Αποφευγουμε την δευτερη περιπτωση. Ακομα και να κανουμε λαθος (πολυ αραιο ή λαθος αποχρωση) δεν τρεχει τιποτα, την επομενη μερα μπορουμε να το ξαναβαψουμε απο επανω. Ετσι με διαφορες δοκιμες και αφου εχετε βαψει καποιες φορες τα πλαστικα πετυχαινετε το σωστο αποτελεσμα.

Παμε τωρα στο πιο δυσκολο, το πληκτρολογιο. Καταρχην δεν βαφουμε τα πληκτρα ενω τα εχουμε σε εφημεριδες, γιατι κολλαει το χρωμα στην κατω πλευρα (εκει που το κουμπι ακουμπαει στην εφημεριδα). Τα βαφουμε παντα πανω στη βαση που εχουν στο πληκτρολογιο της Α500. Οπως καταλαβατε μια βαση θα καταστραφει αφου θα πεσει χρωμα και σε αυτην. Αρα εχουμε μια spare βαση πληκτρων (μαζι με τα μεταλλικα ελατηρια και τα πλαστικα ελασματα απο κατω) οπου σε αυτην βαφουμε ολα τα πληκτρα μας. Μερικα πληκτρα δεν ταιριαζουν (π.χ. Γερμανικο πληκτρολογιο ή πληκτρολογιο Α600) οποτε μπορουμε να τοποθετησουμε τα πληκτρα σε καποια αλλη θεση. Προσοχη οταν βγαζουμε τα πληκτρα απο μια αμιγκα και τα τοποθετουμε στη spare βαση για βαψιμο, τα βαζουμε ακριβως στην θεση απο την οποια τα βγαλαμε. Γιατι μετα το βαψιμο θα ειναι ολα μαυρα και δεν θα ξεχωριζουν οι γραμματοσειρες. Ετσι τα βγαζουμε ενα-ενα και τα τοποθετουμε (βαμενα) ακριβως στην θεση τους. Εαν τα βγαλουμε ολα μαζι, θα ανακατευουν και τα πληκτρα δεν ειναι ιδια μεταξυ τους (αλλη κληση και μεγεθος) και δεν θα μπορουμε να τα βαλουμε μετα στην σωστη θεση τους. Αρα ενα-ενα στην σωστη θεση τους. Το βαψιμο και εδω γινεται με δοκιμες. Αυτο που θα πρεπει να προσεξουμε ειναι να ψεκαζουμε με κοφτες κινησεις αναμεσα στα πληκτρα ωστε να βαφτουν ομοιομορφα οι πλευρες αναμεσα στα πληκτρα. Η επανω επιφανεια δεν εχει προβλημα. Εδω και να μας τρεξει το χρωμα δεν υπαρχει προβλημα, θα κατσει κατω-κατω στο πληκτρο και θα κολησει με το διπλανο πληκτρο. Οταν στεγνωσει βγαζουμε το πληκτρο απο τη βαση και απλα με μια λιμα ξυνουμε και ομαλοποιουμε το σημειο που ηταν “το κολλημα”του χρωματος με το διπλανο πληκτρο και δεν φαινεται καθολου. Αφου στεγνοσουν και τοποθετηθουν πανω στην κανονικη βαση τους (οχι την spare βαψιματος) τοποθετουμε τις γραμματοσειρες που εχουμε ειτε φτιαξει ειτε καλυτερα αγορασει απο το ιντερνετ. Εδω θα πρεπει να προσεξετε να μην την πατησετε οπως εγω και αγορασετε γραμματοσειρες για λαπτοπ, γιατι δεν εχουν το αριθμητικο πληκτρολογιο. Θα παρετε μια για φουλ πληκτρολογιο πισι ή καποιες για αμιγκα. Υπαρχουν δυο επιλογες: ας πουμε οτι βαφετε την Α500 μαυρη. Μπορειτε να παρετε αυτοκολλητα σε μαυρο φοντο με ασπρη γραμματοσειρα. Αυτο εχει το θετικο οτι το μαυρο φοντο καλυπτει τυχον ατελειες στο βαψιμο των πληκτρων και δειχνουν τελειως ομοιομορφα. Ομως το μαυρο φοντο δεν ειναι το ιδιο χρωμα με το χρωμα που εχετε βαψει και φαινεται η διαφορα εκει που ειναι το αυτοκολλητο και εκει που ειναι το χρωμα. Η δευτερη επιλογη για το παραδειγμα της μαυρης Α500, ειναι να παρετε διαφανη αυτοκολλητα με ασπρες γραμματοσειρες επανω. Το διαφανο αφηνει το μαυρο χρωμα που εχετε βαψει να φαινεται και απο επανω ξεχωριζουν τα ασπρα γραμματα. Εδω το πληκτρο δεν καλυπτεται απο το αυτοκολλητο και το χρωμα ειναι ενιαιο. Τα ιδια περιπου ισχυουν και στο ασπρο βαψιμο. Μπορειται επισης να χρησιμοποιησετε και σικατες μπλε ή αλλου χρωματος γραμματοσειρες. Τελος αυτο που πρεπει να φτιαξετε ειναι τα λογοτυπα, μπορειτε να βρειτε τα λογοτυπα στο ιντερνετ και να τα εκτυπωσετε. Και να θυμαστε οτι το αριστο αποτελεσμα (οπως στις φωτο) ερχεται με πολλες δοκιμες, μην φοβαστε να βαψετε και να ξαναβαψετε.

Τα project στις φωτο δεν ειναι ολοκληρωμενα...

Μια κατασπρη Α500, πληκτρολογιο και πληκτρα ειναι κατασπρα επιτηδες γιατι η συγκεκριμενη Α500 ειναι για δωρο για εναν φιλο μου (με αφιαιρωση με graffiti)

dsc00810ip.jpg


Τα πληκτρα απο κοντα

dsc00818se.jpg


Να πως γιαλιζουν

dsc00811ue.jpg


Επισης μια αλλη Α500 βαμενη, με τα μισα πληκτρα βαμενα ασπρα (ετσι οπως πρεπει)

dsc01167u.jpg


Απο πισω με χαρτοταινια ειχε καλυφτει το ταμπελακι

dsc01168vs.jpg


Μια Α500 που ειχε βαφτει πριν καμια 5ετια και εχει το χρωμα φθαρει απο την χρηση

dsc01179xi.jpg


Αλλη μια παλιοτερη βαμενη

dsc01181j.jpg


με το ταμπελακι

dsc01180ppl.jpg


Μια μαυρη βαμενη

dsc01171hf.jpg


Το πληκτρολογιο της

dsc01172gs.jpg


Απο πισω, δειτε το μη-βαμενο αυτοκολλητο της εγγυησης

dsc01175cp.jpg


Μια ακομη Α500 σε μαυρο χρωμα

dsc01177sb.jpg


Με το αλλου τυπου γραμματοσειρα (η σκονη ειναι δωρο)

dsc01178dv.jpg


Εαν 1084SD2 μαυρο

dsc01189sc.jpg


Η πισω πλευρα με το ταμπελακι που εχει διατηρηθει

dsc01186kb.jpg


Η δεξια πλευρα με το αριστο χρωμα

dsc01185rw.jpg


Η δεξια πλευρα επισης

dsc01184n.jpg


Μπροστα δεν εχει ολοκληρωθει, μενει να τοποθετησω τα μαυρα ταμπαλακια με τα "ρυθμιστικα"

dsc01183fm.jpg


Οι γραμματοσειρες που χρησιμοποιηθηκαν

dsc01190ts.jpg


Μια μαυρη γραμματοσειρα

dsc01195g.jpg


Τα μαυρα λογοτυπα

dsc01191kxj.jpg


Τα ασπρα λογοτυπα

dsc01194b.jpg


Αντε και καλη διασκεδαση με το βαψιμο
 
Ωραίο θέμα Μιχάλη!

Θέλω να βάψω μαύρη τη 1200, αλλά επειδή δε το έχω ξανακάνει, θα πάρω πρώτα spare καπάκια και πληκτρολόγιο για "πεδίο βολής"...

Ούτε retrobright, ούτε τπτ! Μετά τέρμα και οι κιτρινίλες...

Επίσης για μαύρο βάψιμο, νομίζω ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις απευθείας και τα πλήκτρα από το μαύρο πληκτρολόγιο του CDTV, σωστά?
 
Πολυ καλο το tutorial με μερικες παρατηρησεις-σχολια:

α)Τι χρωμα χρησιμοποιησες (ελπιζω να μας πεις μαρκα και να μην θεωρηθει διαφημιση).Χρησιμοποιησες krylon?

β)Μπορεις αντι για αυτοκολλητα να χρησιμοποιησεις letraset-πιο δυσκολο αλλα μαλλον πρεπει να το καλυψεις με διαφανο βερνικι μετα)

γ)Αντι για βαση αμιγκας μπορει να χρησιμοποιηθει ισως για βαση απο χαλασμενο usb πληκτρολογιο ή και καποια αυτοσχεδια (πχ ξυλακια απο σουβλακι πανω σε φελιζολ)-δυσκολο να εχει καποιος spare πληκτρολογιο αμιγκας!!

δ)Μαυρη amiga και 1084????:augenrollen:Ιt's α blasphemy!!!!Στην πυρα :diablotin: !!!Προβολή συνημμένου 81396

onfire.gif
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@ angel_grig : δεν ανεφερα επιτηδες μαρκα χρωματος για ευνοητους λογους. Μπορω ομως να πω την γνωμη μου για καθε εναν κωδικο χρωματος. Για βαση δεν χρειζεσαι ολοκληρο πληκτρολογιο, μονο αυτο το μαυρο πλαστικο που κραταγε τα πληκτρα. Ουτε πληκτρα, ουτε ελατηρια, ουτε controller, ουτε μεταλλικη βαση κτλ δεν χρειαζονται. Φυσικα αυτο που ειπες ισχυει, μπορεις να χρησιμοποιησεις καποιο πισι πληκτρολογιο αρκει 1) να ταιριαζουν τα ελατηρια και τα ελασματα 2) να εχει αρκετο χωρο για καποια μεγαλα πληκτρα της αμιγκα οπως το διαφορετικο return.
 
tmp_IMG_20140420_1818531304669937.jpg η δική μου λευκή Amiga 500. Mike περιμένω τη γνώμη σου. Αν και έχει μάλλον πρόβλημα η πλακέτα και δεν είναι πλήρως λειτουργική.
 
Ωραιο βγηκε το χρωμα, χρησιμοποιησες αυτα που σου ειπα στο πμ?

Τι προβλημα εχει η πλακετα? μηπως μπορουμε να βοηθησουμε εξ' αποστασεως.
 
Ναι αυτό χρησιμοποίησα. Το πρόβλημα είναι ότι σε όλα τα παιχνίδια χωρίς να έχω καν κουμπωμενο το πληκτρολογιο η κάποιο. Joystick ο χαρακτήρας κινείται μονίμως προς τα αριστερά. Οι υποδοχές port1 κ 2 εμφανισιακά δεν έχουν πρόβλημα.
 
stratos84 είπε:
Ωραίο θέμα Μιχάλη!
Θέλω να βάψω μαύρη τη 1200,

................................

Επίσης για μαύρο βάψιμο, νομίζω ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις απευθείας και τα πλήκτρα από το μαύρο πληκτρολόγιο του CDTV, σωστά?
Κατι μου θυμιζει αυτο ....

ενα αλλο project ....

http://partsfromthepast.blogspot.gr/

20130606_165638.jpg
 
Το προβλημα ειναι ειτε στα CIA, τα δυο μεγαλα τσιπ πανω και δεξια, κοντα στο φλοπυ (αυτα ελεγχουν τα ports) ειτε στα ιδια τα ports.

Δεν υπαρχει κατι αλλο που να εχει σχεση.
 
Ναι ειδικα για το CDTV υπηρχε μαυρο 1084.

Εαν βρειτε κανενα παρτε με τηλεφωνο, αλλα πρωτα παρτε το αγκαλια μην σας φυγει :diablotin:
 
Πολύ καιρό μετά ορίστε και η παρουσίαση της βαμμένης λευκής amiga 500

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αααααυτα ειναι!
 
LOL και παλι LOL , εχεις τοποθετησει την κατω γραμματοσειρα λαθος :biglaugh:

τα πληκτρα ή τα γραμματα zxcvbnm,./ ειναι τοποθετημενα μια θεση πιο αριστερα !!!
 
mike είπε:
LOL και παλι LOL , εχεις τοποθετησει την κατω γραμματοσειρα λαθος :biglaugh:
τα πληκτρα ή τα γραμματα zxcvbnm,./ ειναι τοποθετημενα μια θεση πιο αριστερα !!!
Mike και όμως ρε συ επειδή το πληκτρολόγιο αυτό είναι γερμανικό τουλάχιστον τα γράμματα είναι τοποθετημένα σωστά. τα έχω τσεκάρει. τα σύμβολα στην τελευταία σειρά και τα σημεία στίξης είναι μάλλον σε λάθος θέση.
 
Kαι ομως ειναι λαθος. Και στο γερμανικο και στο αγγλικο και σε ολα τα πληκτρολογια, διαβαζοντας τα πληκτρα διαγωνια απο πανω προς τα κατω η σειρα ειναι 1QAZ οπως και στο pc και παντου. Απλα τα εχεις τοποθετησει λαθος. Ελπιζω απλα τα πληκτρα να ειναι λαθος τοποθετημενα, και οχι τα αυτοκολλητα επανω τους.
 
mike είπε:
Kαι ομως ειναι λαθος. Και στο γερμανικο και στο αγγλικο και σε ολα τα πληκτρολογια, διαβαζοντας τα πληκτρα διαγωνια απο πανω προς τα κατω η σειρα ειναι 1QAZ οπως και στο pc και παντου. Απλα τα εχεις τοποθετησει λαθος. Ελπιζω απλα τα πληκτρα να ειναι λαθος τοποθετημενα, και οχι τα αυτοκολλητα επανω τους.
ίσως να έχεις και δίκιο. δεν επιμένω. άλλωστε απλά μου διακοσμεί τον χώρο. δεν την έχω ως κύρια.
 
Πίσω
Μπλουζα