Βαβούρα: Αυτοτελείς ιστορίες

akmakas

Banned
Joined
3 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.204
Αντιδράσεις
74
Βαβουρα καλο κομιξ!!!

Με αυτοτελεις ιστοριουλες οπως!Νικησε τον γειτονα σου,Η τριξη που εξαφανιζεται,ο βουλοματης,Ο φιτσουλας(Που εβγαζε κερδος απο τα παντα)

Πως καταφερναν και χωρουσαν μια ολοκληρη ιστορια σε μια σελιδα δεν το καταλαβα ποτε!
 
...πολύ γέλιο με την Βαβούρα, πράγματι !!

...θυμάμαι και εγώ διάφορες ιστορίες και χαρακτήρες, όπως τους "Ζίπι και Ζάπε" (τα... διαόλια "σήμα κατατεθέν" της Βαβούρας), Πόνγκο "ο βρωμιάρης", "O άτυχος", "Σουήνυ" (εκείνος ο σατανικός μπέμπης) κ.α.

Πού και πού πετύχαινα μέσα και ιστοριούλες απο το 2000AD (που κατά κανόνα έβαζαν άλλα περιοδικά, όπως το "Αγόρι") , και η πρώτη που έρχεται στο μυαλό μου είναι το "Ξαναπαίξ' το Σαμ"...

...αλήθεια, το περιοδικό MAD το θυμάστε; (μιλάμε επί εποχής "Σαμούχου"). Και τι δεν είχα πετύχει εκεί μέσα... απο παρωδίες των Ντιούκς και του Star Wars (Ο Πόλεμος των Αστρων MAD musical !!), μέχρι Ρόκυ, Ιππότη της Ασφάλτου, Σταρ Τρεκ, Τ. Τζ. Χούκερ, και πάει λέγοντας !! (και βέβαια πάντα στο τέλος η "σελίδα που διπλώνει" και στο εξώφυλλο η γνωστή φάτσα του "Αlfred Neuman".

...μάλιστα, αυτή τη στιγμή μου έρχεται στο μυαλό και ένα στιχάκι απο τον Αρχοντα των Δακτυλιδιών (1978) σε διασκευή MAD μιούζικαλ :

Τον παλιό εκείνο τον καιρό

πριν ακόμα η Βουγιουκλάκη γεννηθεί

σ' έναν τόπο μακρυνό

που τον 'λέγαν "Μέση Γη"

ζούσε τούτο το λεφούσι

είν' αλήθεια, κι όχι μούσι... :D
 
ΜΑD Rulez

Βαβούρα? πολύ πριν το "Ε" της Ελευθεροτυπίας, το πρώτο περιοδικό που διαβαζόταν ανάποδα...

ΟΔΟΣ ΤΡΕΛΑΣ 13 - in color where available ;)
 
Παιδες εγω απο βαβουρα διαβαζα πολυ τον υπερφυσικο μπεμπε σαμ και τους πλουσιους που ηθελαν να φτωχυνουν και παντα στο τελος κερδιζαν λεφτα

Απο mad(και εχω μπολικα και ελληνικα και αμερικανικα)οντως παροδουσε ολες τις ταινιες της εποχης(rocky κτλ).Το αγγλικο παντως βγαινει ακομα αν δεν απατωμαι.
 
cult είπε:
Το αγγλικο παντως βγαινει ακομα αν δεν απατωμαι.

...έτσι πιστεύω και εγώ - στην Αμερική πρέπει να είναι ακόμα στην κυκλοφορία.

Να σημειώσω επίσης, ότι εκτός απο τα παλιά τεύχη του MAD την περίοδο των 80s, αρκετά χρόνια αργότερα (το '96 αν θυμάμαι καλά) εμφανίστηκαν και πάλι καινούρια τεύχη του περιοδικού, αυτή τη φορά απο την εταιρία του Δελή (που έβγαζε και το User). Είχα πάρει και τότε μερικά τεύχη, αλλά κάπου μέσα στο '98 σταμάτησα να το αγοράζω, και δεν ξέρω αν και για πόσο συνέχισε να κυκλοφορεί...

...και μία πολύ retro ανάμνηση: Θυμάται κανείς την διαφήμιση του MAD στην τηλεόραση;

...εκείνη που σε κάποια στιγμή εμφανιζόταν ένας "δικτάκτορας" (σαν τον Χίτλερ) που διάβαζε MAD και μετά αυτοκτονούσε με περίστροφο; :D
 
baboura

Oικογένεια αφηρημένων!!!

Γουρουνομούρης!!!

Οδός Τρέλας 13

Αααχ εποχές!!!
 
cult είπε:
Παιδες εγω απο βαβουρα διαβαζα πολυ τους πλουσιους που ηθελαν να φτωχυνουν και παντα στο τελος κερδιζαν λεφτα
ΟΙ ΔΙΣ-ΔΙΣ-ΔΙΣ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟΥΧΟΙ, λεγόταν !

Ήταν η οικογένεια ΜΠΑΜΚΙΝ !

Που προσπαθούσαν να φτωχύνουν, και

όλο γίνονταν πλουσιότεροι !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To MAD ειχε ξανακυκλοφορησει στην Ελλαδα πριν 8-9 χρονια. Τα ειχα παρει ολα τα τευχη, δεν ηταν πολλα.

ΒΑΒΟΥΡΑ: ο Τηλεορασακιας!

Μεγαλη φαση ομως ειχε η πολυκατοικια του οπισθοφυλλου...

αχαχαχαχα-χαχαχα,οι...MΠΑΜΚΙΝ !!

Που τους θυμηθηκες παλι ρε Εχετλεε??!!
 
giorgos είπε:
To MAD ειχε ξανακυκλοφορησει στην Ελλαδα πριν 8-9 χρονια. Τα ειχα παρει ολα τα τευχη, δεν ηταν πολλα.
ΒΑΒΟΥΡΑ: ο Τηλεορασακιας!

Μεγαλη φαση ομως ειχε η πολυκατοικια του οπισθοφυλλου...

αχαχαχαχα-χαχαχα,οι...MΠΑΜΚΙΝ !!

Που τους θυμηθηκες παλι ρε Εχετλεε??!!
Σιγά μην τους ξέχασα !

Η μνήμη μου είναι καμμένη. Δεν "αντιλαμβάνεται" από το έτος 2000 και έπειτα, συνεπώς έχω αναμνήσεις μόνο από 1980-90 !

Η "πολυκατοικία του οπισθόφυλλου" λεγόταν "οδός Τρέλλας 13".

Θυμάμαι ότι στην σοφίτα έμεν κάποιος που πάντα κρυβόταν, για να μην πληρώσει το ενοίκιο στον ιδιοκτήτη !
 
Τώρα να σας 'φτιάξω' λίγο με οδος τρέλας 13; :)

[edit] dead imageshack photo [edit]

 


[edit] dead imageshack photo [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απίστευτο!

Εύγε telonio!!
 
telonie telonie μας εφτιαξες!!!!Η τελευταια σελιδα

απο το αγαπημενο μου περιοδικο...ΒΑΒΟΥΡΑ!!!!!!

Οδος τρελας 13 απλα τελειο!!!Ισως να σκαναρες κανενα τευχος

καποια στιγμη!!Δυστυχως δεν εχω ουτε ενα!!!
 
akmaka θα σκανάρω ευχαρίστως μερικά τεύχη το συντομότερο! :)
 
telonio είπε:
akmaka θα σκανάρω ευχαρίστως μερικά τεύχη το συντομότερο! :)
Πολύ ευχάριστο αυτό...

σημαίνει ότι υπάρχει αρκετό πράγμα,

και δεν θα μείνουμε στην μία τζούρα.
 
Καλο χειμωνα θα εχουμε!!!Pixelakia βαβουρες περιοδικα papercrafts

ωραια!!! :D :D :D :D
 
:D :D :D well done telonio!!!Αν βλέπαμε και τίποτα απο mad, τι καλά θα ήτανε...
 
Αν και δεν επαιρνα τακτικα ΒΑΒΟΥΡΑ το διαβαζα μονο οταν επεφτε στα χερια μου το συγκεκριμενο το πηρα λογω του εξωφυλλου(ημουν μαρβελοφανφαγος):biglaugh:

[edit] dead imageshack photo [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
supersonic εξαιρετικο το site σου!! συγχαρητηρια
 
Πίσω
Μπλουζα