Βαριά σχολική τσάντα

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.256
Αντιδράσεις
6.019
Πόσο βαριά ήταν η σχολική σας τσάντα? Η δική μου ήταν σχεδόν πάντα βαριά...Θυμάμαι ιδιαίτερα στην Δ τάξη όταν είχαμε Μουσική έπρεπε να φέρνουμε ένα ντοσιέ μεγέθους Α4 για τις παρτιτουρες στην τάξη και τη μελώντικα η οποία δεν χώραγε στην τσάντα λόγω του ντοσιέ και των υπόλοιπων σχολικών εφοδίων...(είχα την κλασική παραλληλόγραμμη τσάντα, στις δύο τελευταίες τάξεις του δημοτικού είχα τσάντα-σακίδιο). Επειτα ήταν και τα βιβία των Αγγλικών λίγακι βαριά (κάθε μέρα κάναμε Αγγλικά)...Υπολογίστε και την κασετίνα η οποία (τρόπος του λέγειν) ζύγιζε ένα κιλό...Τι αναμνήσεις!...
 
και τώρα τα ίδια χάλια πρέπει να είναι. Βλέπω τα παιδάκια του δημοτικού και έχουν κάτι τεράστιες τσάντες... με ρόδες( !; ) και κουβαλάνε ένα σκασμό βιβλία.
 
Τουλάχιστον τώρα τα παιδιά έχουν και τσάντες με ροδάκια. Χάθηκε να είχαμε κι εμείς τότε; Θυμάμαι να πονάνε οι ώμοι μου από το βάρος και να κόβονται τα λουριά. Νομίζω ότι το πρόβλημα ήταν ειδικά στο γυμνάσιο με κάτι βαριά βιβλία ιστορίας. Προσπαθώ να θυμηθώ πως πηγαίναμε στο φροντιστήριο τα βιβλία. Σε τσάντα ή στα χέρια;
 
Στο δημοτικο για καποιο λογο η δικη μου τσαντα ηταν πιο βαρια απο αλλων παιδιων. Δεν ξερω γιατι. Σιγουρα ομως σε εκεινη την ηλικια δεν πολυήξερα τι μου γινόταν, δεν ειχα αισθηση του χρονου ουτε πολλη επαφη με το περιβαλλον :ρ Φανταζομαι θα εβαζα καθημερινα ολα τα βιβλια, και οχι μονο αυτα που χρειαζομουν τη συγκεκριμενη μερα :D
 
johnny19818 είπε:
Τουλάχιστον τώρα τα παιδιά έχουν και τσάντες με ροδάκια. Χάθηκε να είχαμε κι εμείς τότε; Θυμάμαι να πονάνε οι ώμοι μου από το βάρος και να κόβονται τα λουριά. Νομίζω ότι το πρόβλημα ήταν ειδικά στο γυμνάσιο με κάτι βαριά βιβλία ιστορίας. Προσπαθώ να θυμηθώ πως πηγαίναμε στο φροντιστήριο τα βιβλία. Σε τσάντα ή στα χέρια;
πάντως εγώ είχα τη σχολική μου τσάντα για τα ιδιαίτερα μαθήματα Αγγλικών και Γαλλικών (στη Β' Γυμνασίου ειδικά ήταν την ίδια μέρα κι έτσι έφευγα από το σπίτι κουβαλώντας ένα σωρό βιβλία).

Αλλά και στο φροντιστήριο των σχολικών μαθημάτων όταν είχα πολλές ώρες μάθημα και είχα πολλά μαθήματα ήμουν με τη σχολική μου τσάντα...όταν είχα ένα μόνο μάθημα τότε πήγαινα με το βιβλίο μου, το τετράδιο και την κασετίνα μου στο χέρι...
 
Οι πιο ''μαγκες'' ειχαν λιγα βιβλια-τετραδια και μικρη τσαντα καναβινη ξεπλυμενο πρασινο το χρωμα, απο εξω εγραφαν με στυλο ονοματα ομαδων-συγκροτηματα κλπ.
Οι αλλοι κρεμαστες ωμου με λουρι αλλα τοτε δεν ηταν καλα τα στριφταρια και σε παιδευαν,οσοι δεν αντεχαν το βαρος την εβαζαν χιαστι να μην τους γλυστραει ενω μεσα απο το λουρι περναγες και την μπλουζα αμα τυχον σε επιανε ζεστη την εβγαζες και δεν ηθελες να την κρατας.
 
Πίσω
Μπλουζα