Βαρομετρικό Χαμηλό - Cliffhanger (1993)

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.934
Ο Γκέιμπ Γουόκερ (Συλβέστερ Σταλόνε) ανήκει στην ορειβατική ομάδα διάσωσης, που δρα στα Βραχώδη 'Ορη. 'Οταν αποτυγχάνει να σώσει την ζωή μιας φίλης του και γίνεται μάρτυρας της θανάσιμης πτώσης της, ο Γουόκερ φεύγει μακρυά, εγκαταλείποντας τους φίλους του και την κοπέλα του, σε μια προσπάθεια να συμβιβαστεί με τις "ενοχές" του. Οκτώ μήνες αργότερα, επιχειρείται μια αεροπειρατία πάνω από τα Bραχώδη 'Ορη,με λεία 100 εκατομμύρια δολάρια. 'Ομως, η εναέρια χρηματομεταφορά δεν επιτυγχάνει και οι τρεις βαλίτσες πέφτουν σε τρια διαφορετικά σημεία των βουνών. Η συμμορία των αεροπειρατών, αφού προσγειώνονται ανώμαλα σε κάποιο οροπέδιο στα 10.000 πόδια, υποκρίνονται πώς είναι εκδρομείς που είχαν ατύχημα και καλούν σε βοήθεια την ομάδα διάσωσης της περιοχής. Στο μεταξύ, ο Γουόκερ έχει επιστρέψει και καλείται να πάρει μέρος στη διάσωση από έναν συνάδελφό του. Τα υπόλοιπα μέλη της ομάδας βρίσκονται σ' ένα καταφύγιο και έτσι, οι δυο άνδρες ξεκινούν μόνοι τους. Φθάνοντας στους αβοήθητους "εκδρομείς", η πραγματική ταυτότητα των τελευταίων αποκαλύπτεται. 'Ετσι, με την απειλή όπλου, υποχρεώνονται, χρησιμοποιώντας τις γεωγραφικές αλλά και ορειβατικές τους γνώσεις, να εντοπίσουν τις τρεις "χρυσοφόρες" τοποθεσίες. Ο Γουόκερ όμως καταφέρνει να ξεφύγει και τότε είναι που αρχίζει ένα επικίνδυνο όσο και αγωνιώδες κυνηγητό στα απλησιάστα ύψη...

πηγή

Προβολή συνημμένου 99638


Ακόμη μια ωραία περιπέτεια του Σλάι με τον ελληνικό τίτλο να είναι πάλι ότι να'ναι :) .
 
Θρυλική η σκηνή με τον Σλάι να κρατάει το χέρι της γυναίκας, που κρέμεται στην άκρη του γκρεμού...
 
Από τις ταινίες που μου έμειναν αξέχαστες....

Όταν -μερικά χρόνια αργότερα- άρχισα να κάνω αναρρίχηση, είχα μερικές ενδιαφέρουσες εικόνες να με στοιχειώνουν...

Αξιοσημείωτο είναι ότι εκτός από αυτές τις πολύ συγκεκριμένες σκηνές, δε μου έχει μείνει τίποτα από την υπόλοιπη ταινία. Κάποια στιγμή θα δοκιμάσω να την ξαναδώ.
 
Τι λες τώρα, αγαπημένη ταινία δράσης. Πρέπει να την έχω δεί αρκετές φορές. Με αυτή ενισχύθηκε η αγάπη μου για τα βουνά και έτσι παρά την υψοφοβία μου, αργότερα άρχισα την αναρρίχηση και την σπηλαιολογία. Μέχρι που έγινα κανονικός σπηλαιολόγος μέχρι σήμερα (έχω βρει πεταμένο ρετρό ibm pc με οθόνη μέσα σε σπήλαιο - ότι είχε μείνει δηλαδή). :D
 
Καλη ταινια αν και δεν τρελαθηκα , εχω συνηθησει τον Σταλονε σε ταινιες με πολυ πιστολοδι (εκτος των Ροκυ φυσικα).
 
Αγαπημενη ταινια του σταλονε που παντα την βλεπω αν την πετυχω στην τηλεοραση γιατι πολυ απλα μιλαμε για φυσιολογικα πραγματα και οχι ενας εναντιον ολοκληρου στρατου με ενα τοξο και μαχαιρι :p
 
Αν και δεν πάω τον Σταλόνε, η συγκεκριμένη ταινία είναι από τις 2-3 ταινίες του που αγαπώ
 
metalcandyman είπε:
Αγαπημενη ταινια του σταλονε που παντα την βλεπω αν την πετυχω στην τηλεοραση γιατι πολυ απλα μιλαμε για φυσιολογικα πραγματα και οχι ενας εναντιον ολοκληρου στρατου με ενα τοξο και μαχαιρι :p
Μα αυτο ειναι το ωραιο :p
 
metalcandyman είπε:
γιατι πολυ απλα μιλαμε για φυσιολογικα πραγματα
Δεν ξερω κατα ποσο μπορει να ειναι φυσιολογικο να εισαι σε ενα καποιο υψομετρο

στα Βραχωδη Ορη με κοντομανικο φακελακι!!!!! :eek:

Αλλα απο την αλλη....μονο ο Sly θα εκανε κατι τετοιο.... :D :p

Παντως θυμαμαι οτι τα περιοδικα κινηματογραφου τοτε την ειχαν

χαρακτηρισει την ταινια με τα πιο πολλα λαθη!

Δυο που θυμαμαι ειναι τα παρακατω...

1) Οταν πεφτει το αεροπλανο και καταληγει στην ακρη του γκρεμου

φαινεται ξεκαθαρα οτι κρεμοταν σχεδον το μισο,στο αμεσως επομενο

πλανο το αεροπλανο ως δια μαγειας φαινεται να παταει ολοκληρο στο χιονι!!!!!! :eek:

2) Στην σκηνη ωπου ο Sly ειναι μεσα στην λιμνη και τον πυροβολει

ο κακος απο πανω,φαινεται οτι ξεκαθαρα οτι ο παγος ειναι διαφανες

κι ομως....μερικα καρε πιο πισω φαινεται να ειναι συμπαγης και αδιαφανες!!!!! :eek:
 
Πολυ καινουργια η ταινια για τα δικα μου γουστα. Σχεδον παντα οι ταινιες που βλεπω ειναι γυρισμενες μεχρι και τη δεκαετια του '60 και τις υπολοιπες τις αγνοω.

Τη συγκεκριμενη ομως την ειχε βαλει η τηλεοραση πριν απο χρονια και μολις ειδα τι εγινε στην αρχη, καθισα και την παρακολουθησα μεχρι το τελος.

Πολυ δυνατη η σκηνη της πτωσης της κοπελας και μαλιστα με το "καλημερα" του εργου. Πρωτοτυπη και πανεξυπνη κινηση γιατι συνηθως ο θεατης περιμενει να αρχισει η δραση λιγο αργοτερα και στην αρχη ειναι πιο χαλαρος. Ασε που σχεδον ολοι πιστευαμε οτι ο Σταλονε θα εσωζε το κοριτσι, ωστε να μας δειξει απο την αρχη το ποσο "μεγαλος" ειναι.

Αλλα πεσαμε εξω. Ευτυχως.
 
Λεω ειναι φυσιολογικο γιατι η ιστορια ειναι κατι που θα μπορουσε πχ να σημβει δεν ειναι τραβηγμενη απο τα μαλια σαν της ταινιες με τον βλακα american hero που τα εβαζε με στρατιες ολοκληρες και ηταν παντα αυτος ο νικητης.
 
Eτοιμα και τα αναλογα καρε... :)

stayros είπε:
Δεν ξερω κατα ποσο μπορει να ειναι φυσιολογικο να εισαι σε ενα καποιο υψομετρο στα Βραχωδη Ορη με κοντομανικο φακελακι!!!!! :eek:
attachment.php


attachment.php


attachment.php


Να λυσσομαναει εκει πανω στις βουνοκορφες και ο Σιλβεστρος εκει....με το κοντομανικο....να φανει το μουσκουλο!!!!!!:biglaugh:

stayros είπε:
1) Οταν πεφτει το αεροπλανο και καταληγει στην ακρη του γκρεμουφαινεται ξεκαθαρα οτι κρεμοταν σχεδον το μισο,στο αμεσως επομενο

πλανο το αεροπλανο ως δια μαγειας φαινεται να παταει ολοκληρο στο χιονι!!!!!! :eek:
attachment.php


attachment.php


Αν δεν εγινε καποια μαγικο τρολαρισμα εκει πανω στον γκρεμο....Σιγουρα 100% εγινε κατι τετοιο... :biglaugh:

stayros είπε:
2) Στην σκηνη ωπου ο Sly ειναι μεσα στην λιμνη και τον πυροβολει ο κακος απο πανω,φαινεται οτι ξεκαθαρα οτι ο παγος ειναι διαφανες

κι ομως....μερικα καρε πιο πισω φαινεται να ειναι συμπαγης και αδιαφανες!!!!! :eek:
Μερικα καρε πριν...Συμπαγης και αδιαφανες!!!!

attachment.php


Μερικα καρε μετα...πληρη διαφανεια!!!!! :eek:

attachment.php


attachment.php


Κι εδω ανευ κοντομανικου!!!! Ε...να δειξουμε και λιγο γραμμωση ρε παιδι μου!!!!!:biglaugh:

Τελικα θα αρπαξει καμια πουντα αυτο το παιδι....:biglaugh:

Και ερχομαστε στην σκηνη με το ελικοπτερο.

Ξεκιναμε με το καρε ωπου φαινεται ξεκαθαρα -δηλαδη το γραφει το σεναριο και δεν μπορουμε να παμε κοντρα.... :D - οτι

το ελικοπτερο ειναι δεμενο με το βιντσι,στην σκαλα που υπαρχει στο βουνο...

attachment.php


...ομως οταν τουμπαρει και κρεμεται αναποδα -εδω μαλλον ξεχασε να το αναφερει

ο σεναριογραφος οτι θα εχει μερικα εξτρα σκοινακια η ολη σκηνη... :D - βλεπουμε εκτος

απο το προαναφερθεν βιντσι και αλλα σκοινια να κρατανε το ελικοπτερο,

μαλιστα βγαζει ματι η βαση στην οποια ειναι δεμενο το σχοινι!!!! :eek:

Τα βλεπετε σημειωνενα με τα βελη....

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


Τελικα στα credits δεν μας ειπαν....ο Σιλβεστρος...το κρυωμα το γλυτωσε???!!!!:biglaugh::biglaugh:
 
Άντε να δούμε. Κλασσική νοοτροπία πάντως. Παίρνουμε μια παλιά ταινία που έκανε επιτυχία και την πετάμε ξανά στο πανί 20 χρόνια μετά για να τη δει και η νέα γενιά βρε αδερφέ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αγαπημενη ταινια η πρωτη σκηνη με την γυναικα που φευγει μεσα απο το χερι του σλαι με εχει στοιχειωσει
 
Συμφωνώ, η πρώτη σκηνή μένει αξέχαστη. Την ταινία την είχα πετύχει στην τηλεόραση και με κράτησε ως τέλους, αρκετά συμπαθητική.
 
Επειδή τις τελευταίες μέρες είδα μερικά θέματα ότι αναζωογονηθηκαν στο φόρουμ με ταινίες του Σταλονε, έκατσα χτες και σήμερα και είδα κάποιες που είναι στο poll.

Χτες είδα το Nighthawks και δικαστή Dredd και πριν λίγο τελείωσε το Cliffhanger.

Συμπερασμα: καλά έκανα κι έδωσα ψήφο στο Lock-Up κι απορώ πώς αρκετοί ψηφίσατε το Cobra και το Cliffhanger/Nighthawks..

Eιδικά το Cliffhanger κι ιδιαίτερα η πρώτη σκηνή που σας έμεινε.. Θα συμφωνησω ότι έμεινε, αλλά για κακό λογο: ότι η χαζογκομενα έκανε ΤΟ ΑΔΥΝΑΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ κι ο, τι μπορούσε για να ΠΕΘΑΝΕΙ! τι σαν υστερικια να κουνάει χερια-ποδια, τι να σκούζει ότι δε θέλει να πεθάνει, τι να προσπαθεί η γυναίκα με τα χίλια ζόρια να απαγκιστρωθει απ'το χέρι του Σταλλονε που ο καημένος πάλευε να την κρατήσει στην ζωή.. Μάταια, υπολόγιζε χωρίς τον ξενοδοχο: αυτή ήθελε να αυτοκτονήσει με το στανιό κι απλά δε το είπε σε κανέναν, έψαχνε μια αφορμή..!! Νταξει, μιλαμε το έβλεπα να το ξαναθυμηθω και μ'ανεβηκε το αίμα στο κεφάλι από τα νεύρα.. Είχε κι άλλες ψιλοκουλές σκηνές γενικά, αλλά η πρώτη ήταν η χειρότερη..

Αύριο μπορεί να κάτσω να φρεσκαρω τα Cobra και Daylight, αλλά είμαι σίγουρος ότι θα μείνω με την αρχική μου άποψη..

Υ. Γ. αλήθεια, το Οι Σπεσιαλίστες δεν άξιζε να πάρει κάποια άλλη θέση στο poll και δε μπήκε? Γιατί, σνομπάρουμε την θέα Σάρον? :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
δεν ειναι ετσι φιλε μου και εξω απο το χωρο πολλα τραγουδια λεμε η κοπελα ηταν ασχετη με την αναριχηση και φοβισμενη πριν γινει το κακο. σκεψου τωρα εσυ απο το πουθενα να μεινεις χωρις εξαρτηση και να χασκει απο κατω το χαος και μετα θα λεγαμε πως θα καναμε και εμεις
 
Στην πραγματικότητα και σε ρεαλιστικές συνθήκες, δεν υπάρχει καμία περίπτωση απολύτως να χάσεις/μείνεις χωρίς εξάρτηση/υλικά. Εντάξει ταινία είναι, αν δεν είχε υπερβολές προφανώς δεν θα είχε και τόσο ενδιαφέρον.
 
Α γεια σου telonio, πες'τα χρυσοστομε,

ν'αγιάσει ο στομας σου!!
 
Πίσω
Μπλουζα