Βελτιωσεις Dreamcast

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.341
Αντιδράσεις
9.486
Προσφατα ειχα την ευκαιρια να αφιερωσω πολλες ωρες στο Dreamcast, δοκιμαζωντας τα Wingman Converter SD και StrikerDC. Απο την πρωτη στιγμη που αναψα την κονσολα κατι ηταν προφανες: πρεπει αμεσα να κανω κατι για την φασαρια που κανει το ανεμιστηρακι. Αφου πηρα την αποφαση αυτη, ειπα να σκοτωσω με ενα σμπαρο δυο τρυγόνια και να διορθωσω την αποτυχημενη προσπαθεια βελτιωσης που ειχα κανει πριν πολλα χρονια για την εσωτερικη μπαταρια.

Την σημερον ημερα ειναι παρα πολυ ευκολο να προμηθευτει κανεις τα απαραιτητα εξαρτηματα για να κανει αυτες τις επεμβασεις, απο διαφορες πηγες οπως πχ το ebay.

Ξεκινησα με ενα kit που περιεχει ενα battery holder, διαφορα χρωματα led, μια επαναρυθμιζόμενη ασφάλεια (τραγικη μεταφραση τυπου RAM!) και εναν πυκνωτη.



Πηρα ακομα δυο επαναφορτιζόμενες μπαταριες LIR2032. Δωρο μια βεντουζα(!). o_O



Απο αυτα θα χρησιμοποιησω το battery holder, την μπαταρια, την ασφαλεια και τον πυκνωτη.



Σειρα εχει το kit για την αντικατασταση του ανεμιστηρα. Ειναι 3d printed, ετσι κι ετσι ποιοτητας.



Αυτα τα kit ειναι σχεδιασμενα για χρηση με ανεμιστηρα 4cm Noctua NF-A4x10 FLX, τον οποιο προμηθεύτηκα απο σκρουτζομαγαζο.

Fun trivia: 22 χρονια επαγγελματιας τεχνικος Η/Υ πρωτη φορα βλεπω απο κοντα ανεμιστηρα Noctua. Για οσους δεν ασχολούνται πολυ με το άθλημα, ειναι για τους ανεμιστήρες οτι ειναι η Maybach για τα αυτοκίνητα.

Το άκρον άωτον της πολυτέλειας απαιτει ενα unboxing. Ιδού.



Σε αυτη τη φωτογραφια, καποιος παρατηρητικός μπορει να δει το λαθος που εκανα. Αλλα προτρέχω...






Το πως ανοιγουμε το Dreamcast μας το εχουμε ξαναδει.

Οταν πηγα να αφαιρεσω το controller port pcb μου εμεινε το battery holder που ειχα τοποθετησει στο χερι.



Να μια φωτογραφια λιγο πριν ξεκινησω την αντικατασταση των εξαρτηματων. Η βασικη αλλαγη ειναι το battery holder, αλλα μιας και ειμαστε εδω θα αλλαξω και την ασφαλεια που προστατευει τις θυρες. Απο την μανα της η κονσολα εχει ασφαλεια μιας χρησης. Αν καει, θα πρεπει να αντικατασταθει για να ξαναλειτουργησει η κονσολα μας. Θα την αλλαξουμε με μια αλλη ασφαλεια που δεν καιγεται και απλα σβηνουμε την κονσολα μας και την ξαναναβουμε για να επανελθει στην λειτουργια. Επιπλεον θα αλλαξουμε και τον ενα πυκνωτη, γιατι ετσι.



Ξεχασα να βγαλω ξεχωριστη φωτογραφια απο το τελικο αποτελεσμα, αλλα το ολο πραγμα ηταν παρα πολυ ευκολο και γρηγορο.

Παμε τωρα να δουμε την αντικατασταση του ανεμιστηρα.

Επειδη η νεα βαση ειναι πιο μεγαλη, βρισκει ο μηχανισμος που ανοιγει το πορτακι του cd. Γι' αυτο πρεπει να τον αντικαταστησουμε με τον παρεχομενο. Αφαιρουμε το ελατηριο και δυο βιδες.



Τοποθετουμε τον νεο μηχανισμο, βιδωνουμε τις βιδες και ξαναβαζουμε το ελατηριο.



Δυο βιδες μας επιτρεπουν να αφαιρουμε το παλιο ανεμιστηρακι μαζι την βαση του.



Τοποθετουμε την νεα βαση και την βιδωνουμε με τις ιδιες αυτες βιδες.



Τοποθετουμε τον ανεμιστηρα Noctua και χρησιμοποιουμε μια απο τις βιδες του για να τον στερεωσουμε στην θεση του.




Συνδεουμε τον παρεχόμενο μετατροπέα που μας παει απο το βυσμα του ανεμιστηρα σε αυτο που χρειαζεται για να συνδεθει με την κονσολα μας. Μαζευουμε καπως τα καλωδια για να μην μας εμποδιζουν οταν παμε να κλεισουμε την κονσολα.




Πηγα να κανω δοκιμη και εδω ειναι που διαπιστωσα το μεγαλο λαθος μου. :eek::banghead::bash:

Για να δουμε αν θα το βρειτε, αλλιως καποια στιγμη αυριο θα το παρει το ποταμι.
 
Πήρες 12βολτο fan; Άρα θα το συνδέσεις στα 12ν του τροφοδοτικού. Άλλωστε έχεις βγάλει το drive και έχεις gdemu
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σωστος! :award:

Ναι, πηρα τον λαθος ανεμιστηρα... Για την ωρα εβαλα τον παλιο στην θεση του και συντομα θα παρω τον σωστο ανεμιστηρα.

Οποιος δεν εχει μυαλο, εχει ποδια (και ελαφρυ πορτοφολι)!

Το υπολοιπο mod παντως λειτουργει αψογα, πλεον θυμαται τις ρυθμισεις κανονικα και με τον νομο.

Εκανα και εγω το δυσκολο καθήκον και επαιξα καμποσες ωρες για να φορτισει η μπαταρια. Ειναι μια βρωμικη δουλεια, αλλα καποιος πρεπει να την κανει. :diablotin:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Νομίζω καλύτερα να βάλεις τον 12βολτο κατευθείαν στα pins του τροφοδοτικού καθώς από ότι έχω διαβάσει όταν αφαιρούμε το drive και δεν τραβάει κάτι ρεύμα από την γραμμή των 12 το Dreamcast υπερθερμαίνεται...Εγώ έχω κρατήσει το μαμά fan αλλά έχω βάλει μια αντίσταση (δεν θυμάμαι πόσα ohm) πάνω στα 12v του τροφοδοτικού. Άλλοι λένε ότι πρέπει κάτι να τραβάει ρεύμα, άλλοι ότι δεν χρειάζεται...Άλλοι πάλι αφαιρούν τον regulator καθώς τα 12volt χρειάζονται μόνο για το drive.
 
έχω βάλει μια αντίσταση (δεν θυμάμαι πόσα ohm) πάνω στα 12v του τροφοδοτικού. Άλλοι λένε ότι πρέπει κάτι να τραβάει ρεύμα, άλλοι ότι δεν χρειάζεται...
Θα ειναι και το τροφοδοτικο λιγο πιο ξεκουραστο αν το dreamcast τραβαει λιγοτερο ρευμα.Η αντισταση και το οτι λενε κατι πρεπει να τραβαει ρευμα απο τα 12v του τροφοδοτικου δεν βλεπω να εχουν καποια λογικη.
 
Ναι, τα εχω δει ολα αυτα, αλλα και εγω τεινω να συμφωνησω με τον @milntov για τα περι φορτιου. Οχι οτι ξερω τι μου γινεται σχετικα με τα θεματα αυτα, αλλα λεμε... :fafoutis:

Οντως θα μπορουσα να κανω αυτο που λεει ο φιλος @Stormwatch, αλλα αφου εχω ηδη ετοιμο ωραιο καλωδιο, ειπα να το κανω με τον πιο απλο τροπο.
 
Αυτό που διαβασα είναι πως όταν αφαιρέσουμε το drive επειδή δεν τραβάει κάτι ρευμα από την γραμμή των 12v, η τάση στην έξοδο του regulator φτάνει τα 14v με αποτέλεσμα να έχουμε υπερθέρμανση. Γιαυτό βάζουν αντίσταση 330 Ohm (τρεις των 1000 συνδεδεμένες παράλληλα) ώστε να ζεσταίνεται αυτή.

Επίσης καλό είναι με ένα κομμάτι χαρτόνι να κατευθύνουμε τον αέρα του fan προς το τροφοδοτικό. Όταν υπάρχει το drive ο αέρας πηγαίνει προς τα εκεί, αλλά με το gdemu εγκατεστημένο ο αέρας διαχέεται σε όλο το εσωτερικό και δεν γίνεται σωστά ο εξαερισμός.

vjK7Y0h.jpeg
 
Κομπλε το dreamcast.Εγω εχω το dreamcast με το gd rom αλλα το θεμα ειναι αν οντως θεωρειται αυτο προβλημα η ηταν εξαρχης φτιαγμενη η εξοδος για υψηλες θερμοκρασιες γιατι στην περιπτωση που ανοιγουμε το dreamcast χωρις παιχνιδι cd το gd rom ειναι σχεδον ανενεργο η θα τραβαει λιγοτερο ρευμα σε σχεση με τις κινησεις που κανει οταν διαβαζει το cd οποτε παλι η εξοδος λογικα θα ανεβαζει τις θερμοκρασιες σαν να εχουμε αφαιρεσει το gd rom.

Δεν ξερω αν εχουν γινει καποιες μετρησεις της θερμοκρασιας στην εξοδο χωρις cd και με cd και με αφαιρεση του gd rom ωστε οντως να χρειαζονται οι αντιστασεις για την υπερθερμανση.
 
Γιατι δεν δοκιμαζετε να βάλετε το DreamPSU που ειναι πιο μικρη η πλακετα και δεν ζεσταινει πολυ; Εγω στο δικο μου Dreamcast εχω αφησει το GDROM επειδη αγοραζω καποια καινουργια παιχνιδια που βγαινουν.
 
Γιατι δεν δοκιμαζετε να βάλετε το DreamPSU

Γενικα το εχω στα ισως, αλλα δεν εχω πεισθεί ακομα 100%.

στο δικο μου Dreamcast εχω αφησει το GDROM

Καλα εχω αλλο ενα που δεν εχει υποστει αλλαγες για τετοιες περιπτωσεις αλλα και για backup.
 
Το εχω πανω απο ενα χρονο και μπορω να πω οτι δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα. Βεβαια καλο ειναι παντα να εχεις και ενα πολυ καλο τροφοδοτικο.
 
Πες μας τι τροφοδοτικο χρησιμοποιησεις.
 
Η μονη μου αντιρρηση με λύσεις picoPSU & DreamPSU ειναι οτι στην πραγματικότητα, βγαζεις το τροφοδοτικό έξω απο το μηχανήμα,
 
Η μονη μου αντιρρηση με λύσεις picoPSU & DreamPSU ειναι οτι στην πραγματικότητα, βγαζεις το τροφοδοτικό έξω απο το μηχανήμα,
Το ξερω και δεν εχω θεμα να αφησω το παλιο αλλα οταν τα τιναζει και δεν βρισκεις υπαρχει θεμα. Επισης ειναι κριμα να παρω απο αλλο μηχανημα.
 
Το ξερω και δεν εχω θεμα να αφησω το παλιο αλλα οταν τα τιναζει και δεν βρισκεις υπαρχει θεμα. Επισης ειναι κριμα να παρω απο αλλο μηχανημα.
Μαζί σου, απλα δεν είναι η σουπερ ουαου και καθαρή λύση που θελουν να μας πεισουν οτι είναι.
 
Μια συντομη ενημερωση.

Αφου παράγγειλα το σωστο ανεμιστηρα, φυσικά μου έστειλαν αλλη λαθος εκδοση (αυτη την φορα ελαβα την PWM εκδοση, ετσι για ποικιλία :banghead:). Τον επέστρεψα και τελικα ελαβα τον σωστο και πλεον ολα δουλευουν αψογα.

Πρεπει να πω παντως οτι αν και ο θόρυβος ειναι σημαντικά μειωμένος από πριν, δεν την λες και αθόρυβη την κονσόλα. Οποτε αν στόχος σας ηταν να εχετε μια τελείως αθόρυβη κονσολα, θα πρέπει να ψάξετε αλλού.

Τελος να αναφερω οτι εντυπωσιάστηκα απο την διαδικασια επιστροφης του skroutz. Συνηθως το να επιστρεφεις κατι σε ελληνικο μαγαζι ειναι απο εξαιρετικά ενοχλητικο εως πολυ δυσάρεστο (οταν δεν ειναι απλά αδύνατο). Με το skroutz η εμπειρια ηταν διεθνών προδιαγραφών! Ετσι για να μην λεμε μονο τα αρνητικά... :thanks:

Μελλοντικά ισως ενα απο αυτα τα καλύμματα για το gdemu; Διστάζω γιατι εχω πολυ κακη εμπειρία με τα sd card extenders...
 
Μπορω να πω το ιδιο για τον ανεμιστηρα αλλα τουλαχιστον ακουγεται πιο χαμηλα. Το SD card reader που εχω εγω ειναι πιο καλης ποιοτητας σε σχεση με κατι αλλα που θυμιζουν τραγικες πατεντες. Επισης κυκλοφορησαν νεες εκδόσεις GDEMU κλώνων με την τελευταια αναβαθμιση.
 
Πίσω
Μπλουζα