Βεντέτα (ΕΡΤ2)

xiaolin

RetroN00b
Joined
1 Σεπ 2007
Μηνύματα
14
Αντιδράσεις
1
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aς προσθέσουμε - μιας και άνοιξες το νήμα xiaolin - μερικά στοιχεία για την Σειρά που αναφέρεσε την Βεντέτα του - σχετικά πρόσφατα χαμένου - Θάνου Λειβαδίτη. Ήτανε μια σειρά με τον ίδιο σε διπλό ρόλο (συγγραφέας και ηθοποιός) και υποδείεται τον Άρη Μαρτέλη (έναν ήρωα που δημιουργησε και για άλλες 2 προγενέστερες σειρές Aξιόπιστοι και Αρχαιοκάπηλοι), που τύφλα να χει ο Τριανταφυλλόπουλος είναι αυτός ο δημοσιογράφος (εφημερίδας όχι καναλιού).

Αυτή η σειρά αφορά μια περίεργη υπόθεση που ξεκινά με την κατηγορία για φόνο του Βασίλη Τσάγκλου του συγχωρικού του Γιώργο Βελέντζα (παίζει μια παλιά βεντέτα και όλοι τον υποτεύονται εξάλλου βρίσκουν αίμα στο φανάρι του αγροτικού του). Στην πραγματικότητα όμως οι δολοφόνοι είναι ο Γιώργος Βασιλείου (όχι ακόμα καραφλος - αλλά με χαίτη - , όχι ακόμα θεοχάρης - σκουλήηηκιιιιι - , αλλά κακός, όχι ακόμα βουλευτής - καίμε και δάση άμα λάχει - αλλά τσιράκι) και ο Γιώργος Κόζης (ο καραφλος καθηγητής από το αραχτοί και λάιτ ακόμα και το 1986 τότε ήταν καραφλός), οι οποίοι δουλεύουνε για έναν ελληνοαμερικάνο μαφιοζοεπιχειρηματία ο οποίος είναι ο ευθύνων νούς, που σχεδίασε την δολοφονία. Το συγκλονιστικό είναι ότι διατηρεί σχέση με την κόρη του θανόντα και η ίδια τον θεωρεί υπέροχο και τρυφερό. Στην μέση μπλέκουνε όμορφες γυναίκες (Σιά Φαράκη), μηστηριόζοι μηστακιοφόροι (Νίκος Γαλανός), ναρκωτικά σε ρεζερβουάρ (του - εδώ μηχανουργού βαποράκι - Γιάννη Μπέζου), και τα κλασσικά μπερδεγουέι μηχανοραφικά τρικ των κακών στους καλούς (ακόμα και στον ήρωα Μαρτέλη) που απλά έχουνε σαν αποτέλεσμα το πίσμωμα του - πέρα από τον νόμο - δημοσιογράφου και την ψυχαγωγία του κοινού των Κυριακών της χειμερινής περιόδου 1986-87 μέσω ερτ-2.

Σώζω (η μάλλον διασώζω) μισό - τελικά είναι μισό και όχι ολόκληρο - επεισόδιο (ασπρομαυρό έχασε η κασσετα το χρώμα) από μια επανάληψη της ερτ-2 το 1993. Για την Ιστορία η σειρά ξεκίνησε να προβάλεται στις 30 Νοεμβρίου 1986 (έτσι λέει το imdb) στην ΕΡΤ-2 Κυριακή βράδυ (ώρα δεν θυμάμαι πάντως βράδυ ήτανε).

Σκηνοθεσία Κώστας Λυχναράς

Παραγωγή Δημήτρης Ποντίκας

Μουσική Πωλ Ραϊτ (αΚόμα την ψάχνω άπαιχτη)

Παίζουνε επίσης οι Στέλιος Λιονάκης, Βάσος Ανδρονίδης, Πίτσα Καπιτσινέα, Κώστας Σκωκος αφηγητής

Ξεκίνημα με τον Μαρτέλη να κοιτά - κατευθείαν εμπρός- στην κάμερα έξω από την Νέα Υόρκη ενώ μετά στο φόντο πέφτουν ηλεκ. τίτλοι : H BENTETA
 
Καταπληκτικη αναλυση Dominion, να προσθεσω οτι τα επεισοδια ηταν 13 των 45 λεπτων. Εχω βαλει και μια φωτο στο κουιζ.
 
Aγαπημενη μου σειρα!!!θυμομουν οτι ηταν 13 επεισοδια καθως και την καταπληκτικη μουσικη επενδυση της!!!την φωτο στο κουιζ την ειχα δει κανοντας μια αναζητηση στο φορουμ.μου χε κανει εντυπωση πως δε αναφεροταν πουθενα αλλου.
 
Kαλά τα λόγια είναι περιττά. Που θα βρούμε

1ον τη μουσική?

2ον τις σειρές?

Οσον αφορά στη μουσική, έψαχνα τις προάλλες στο dc++ και βρήκα καμιά δεκαριά κομμάτια vendetta αλλά δε νομίζω να έχουν σχέση. Θυμάστε πόσα soundtrack είχε ή αν ήταν ένα και το αυτό, δλδ αυτό της εισαγωγής που έσπαγε κόκκαλα..????

πΩλ ραιτ=== paul right? ή κάπως αλλιώς?

ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ??

ΕΧΩ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ
 
Xiaolin εχεις διαβασει καθολου τους Κανονισμους Λειτουργιας ?

Ξερεις τι πραγματευεται ο χωρος που ποσταρεις ? τι ακριβως κανουμε εδω και τι δεν κανουμε ?

@Dominion

και υποδείεται τον Άρη Μαρτέλη (έναν ήρωα που δημιουργησε και για άλλες 2 προγενέστερες σειρές Aξιόπιστοι και Αρχαιοκάπηλοι)
Οταν λες "Αρχαιοκαπηλοι" εννοεις τους "Ιεροσυλους" ?
 
[edit] Dead pictures [edit]

Aυτές ήσαν μερικά caps από την σειρά η βεντέτα (συγκεκριμένα από τους τίτλους αρχής). Τους τίτλους αρχής τους έχω ριπάρει προς το παρών σε 1 βιντεάκι avi αλλά είναι 109mb. Δεν γνωρίζω τρόπο να το αποστείλω για αυτό αν γίνεται να το στείλω σε κάποιονε μέσω mail να κάνει αυτός την βρωμοδουλεία (στείλτε πι μι)

[edit] Dead pictures [edit]

Ο Θεοχάρης (κατά κόσμο Γ. Βασιλείου) πάντα λύνει με αντρίκιο τρόπο τις πολιτικές του αντιπαραθέσεις.

Εδώ σαν Σταύρος (επώνυμο δεν έχει αλλά είναι κατακάθι της κενωνίας) φέρνει βόλτα τον κατά 2 κεφάλια ψηλότερό του Γ. Μπέζο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nice ξαναθυμηθηκα τα:

Τιτλους εισαγωγης.

Logo ΕΤ-2.

Στελιο Λεονακη. :D
 
Αυτά τα είχα σε βιντεοκασσέτα vhs από επανάληψη της ετ-2 (η γνωστή μας ΝΕΤ το 1986 λεγότανε ακόμα ερτ-2) το 1992 ή 1993 (μάλλον 1993 γενάρη με μάρτη ήτανε γιατί το σήμα που φαίνεται άλλαξε σε σκέτο 2 προς το καλοκαίρι του ίδιου χρόνου). Το σήμα επίσης που βλέπουμε είναι το 3ο χρονικά κατά σειρά της ερτ-2 (στην κανονική του προβολή ήτανε μπλέ φόντος με λευκά τα γράμματα). Ενώ προηγήθηκανε το πολύ παλαιό ρετρό πρώτο σήμα του 1983 (μπορείται να το δείτε σε σειρές όπως το Ορκιστείτε Παρακαλώ) και το σήμα του 1988 που είναι πολύ ποπ και είχε στα βασικά του χρώματα το κόκκινο και το μπλέ (ίσως και πράσινο).
 
hi dominion

:help:psaxno poly kairo na vro plhrofories gia th ventete

sygkekrimena psaxno to kommati poy epaize sthn arxh kathe epeisodioy

psaxno gia syntheth klp tipota.an gnorizeis kati please enhmerose me

to anaferei stoys titloys?

to mail moy einai harris6910@mail.gr

thanks in advance:)
 
Πω πω τι μου θυμίσατε τώρα...

Μιλάμε ότι καθόμασταν όλη η οικογένεια, περιμέναμε πως και πως να βάλει αυτή τη σειρά.

Ακόμα και ο μπαμπάς μου που δεν έβλεπε ποτέ τίποτα στην τηλεόραση στρωνόταν και περίμενε.

Ήταν πολύ ωραία σειρά για την εποχή της.

Σήμερα υπάρχει κορεσμός και ίσως δεν μας λέει κάτι αλλά εκείνη την εποχή νομίζω πως όλοι περιμέναμε να δούμε κάτι τέτοιο.
 
kai gw gia kairo nomisa oti itan to "miss you" tou big alice, alla fainetai oti einai diana ross!! treli anatrihila, thimamai pou mazevomastan mprosta stin tv kai to vlepame..
 
dianna ross?

pos kai etsi?nai alla kai pali pos lene to kommati?

kai poy tha to vroume re paidia?
 
ΤΙΤΛΟΙ ΑΡΧΗΣ

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=PA7gJ8yv9Do]YouTube - Ξ ΞΞΞΞ?ΞΞ?Ξ

Από την τελευταία επανάληψη του 1992
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παλιές ΚΑΛΕΣ,ΑΘΑΝΑΤΕΣ ελληνικές σειρές.....Τι μου θύμησες τώρα....
 
Πίσω
Μπλουζα