Βιβλία Δημοτικού

Λορένα

RetroNuts!
Joined
21 Απρ 2008
Μηνύματα
1.607
Αντιδράσεις
281
Λοιπόν, βρήκα και σκανάρισα τα βιβλία της πρώτης δημοτικού.

και μαζί με καποιο απο το περιεχόμενο τους.

Τα έχω, και είναι σε εξαιρετική κατασταση.

Αυτά ειναι τα πρώτα που βρήκα (δεν έψαξα καλά ακόμη :p )

Η γλώσσα μου :

fetch


και καποιες απο τις σελιδες του βιβλιου

fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


το ανθολόγιο Α, Β δημοτικού

fetch


σελιδες του βιβλίου

fetch


Το ανθολόγιο Γ,Δ δημοτικού

fetch


σελιδες του βιβλίου

fetch


Τα μαθηματικα Α δημοτικόυ τόμος 1ος

fetch


σελίδες του βιβλίου

fetch


fetch


Τα μαθηματικα Α δημοτικού τόμος 2ος

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε λιγο καιρο θα τα εχω και γω αυτα τα βιβλια. :D

Οι φωτογραφιες ειναι στο αλμπουμ σου φανταζομαι...
 
Απίστευτο!!!

Το αλφαβητάριο της Λορένας είχε εικόνες από το δικό μας με το Μίμη και τη Λόλα :eek:

Ήταν τόσο ωραία τα σχέδια που τα συμπεριέλαβαν και σε επόμενα αναγνωστικά :cool:
 
Βρε Χουανιτα,αφου τα εχεις που τα εχεις...δεν σκαναρεις τιποτα να θυμηθουμε και εμεις οι παλαιοτεροι την ωραια περιοδο του Δημοτικου σχολειου?
 
(και να δούμε επίσης αν είχες τίποτα άλλο ζωγραφισμένο)
 
Κοίτα να δεις που και γω αν και 14 χρονών τα ίδια βιβλία είχα!Τώρα τα έχουν αλλάξει από όσο γνωρίζω.
 
Να'σαι καλά Λορένα, είχα από τότε να τα δω αυτά τα βιβλία (άντε ίσως και 5 χρόνια αργότερα όταν πήγε σχολείο η αδερφή μου...

//Πάντως δεν πρέπει να είμαστε και πολλοί εδώ μέσα αυτοί που τα προλάβαμε... Πότε ξεκίνησαν, αλήθεια???
 
Να υποθέσω ότι έβαζες και "ντύματα" στα βιβλία σου ;
 
Wally είπε:
Βρε Χουανιτα,αφου τα εχεις που τα εχεις...δεν σκαναρεις τιποτα να θυμηθουμε και εμεις οι παλαιοτεροι την ωραια περιοδο του Δημοτικου σχολειου?

Εμμμ... ξέρεις... εμμμ... μάλλον έχει χαλάσει το σκάνερ... :p

Και μην περάσει από κανενός το μυαλό πως απλώς τεμπελιάζω :eek:

:diablotin: H πρωταπριλιά κρατάει και αυτή σαν τις υπόλοιπες γιορτές 40 μέρες;;;;
 
Έλα μου ντε!

Πάντως εμένα τα ντύματα μου την έδιναν για κάποιο λόγο...

ίσως γιατί μετά από λίγο καιρό ξεφτίζαν στις άκρες και τη ράχη του βιβλίου και κολλούσαν
 
Εγώ πάλι τα έντυνα με εικόνες από Μανίνες Κατερίνες κλπ με αποτέλεσμα όποιο έχει επιζήσει από τον τυφώνα Mother να είναι μη αναγνωρίσιμο... :p
 
Σήμερα ανακάλυψα σε παλαιοβιβλιοπωλείο και το βιβλίο της ΣΤ' Δημοτικού.

Σχεδόν το είχα αποβάλει από τη μνήμη μου ως ένα από τα χειρότερα βιβλία που είχα ποτέ :xm:

Εννοείται πως δεν το αγόρασα, αλλά σκέφτομαι να το βγάλω φωτό για το αρχείο μας... :cool:
 
Πω πω! Απίστευτο! Κάπου υπάρχουν και τα δικά μου, λογικά στο πατάρι... Εννοείται οτι δεν πετούσα ποτέ τα βιβλία μου (ούτε τα μαθηματικά που τα σιχαινόμουν) αντίθετα με μερικά παιδιά της γειτονιάς που τα έκαιγαν μαζί με τους Μάηδες του Αϊ Γιαννιού... Τώρα που το θυμάμαι, εκνευριζομαι!
 
Αν την παλεψεις φιλτατη serano,ριξε καμια φωτο ή scan ;)
 
Πολύ όμορφες αναμνήσεις! Να σου ζητήσω μια χάρη; Θα ήθελα να δημοσιεύσεις και κάποια φωτογραφία από το ποίημα Ειρήνη. (Παρεμπιπτόντως όλα τα δικά μου βιβλία μαζί με τους τότε συμμαθητές μου, τα δώσαμε πίσω στο σχολείο για ανακύκλωση. Αν θυμάμαι καλά πρέπει να ήμουν στην Πέμπτη τάξη.)
 
Wally είπε:
Αν την παλεψεις φιλτατη serano,ριξε καμια φωτο ή scan ;)
Προχθές συζητούσαμε με τον αδερφό μου ότι πρέπει να κάνουμε μια ανασκαφή στο πατάρι, όταν γίνει αυτό θα ανακαλύψουμε πολλα! Όμως χρειάζεται χρόνος και υπομονή. Επιφυλάσσομαι... :)
 
Αγωγή Πολίτη - Αγωγή Κοπρίτη!!!!!!

Αυτό μαζί με τα "καλλιτεχνικά" και τη "μουσική".

Είχαμε για καθηγητή στο Γυμνάσιο έναν απίστευτα κολλημένο με τη κλασσική μουσική, λες και άλλο είδος μουσικής δεν υπήρχε.........

Στο Δημοτικό μου την έδιναν απίστευτα τα Θρησκευτικά..........
 
Kambia είπε:
Δεν ξερω για σας αλλα το μαθημα που δεν χώνεψα με τιποτα ηταν η Αγωγή του πολίτη
+1

Δε μου άρεσε με τίποτα. Έπαιζε βέβαια ρόλο και ο τρόπος που μας τα "μάθαιναν" οι δάσκαλοι
 
Πίσω
Μπλουζα