Βιβλία Πληροφορικής

Amstrad1981

RetroActive
Joined
26 Απρ 2009
Μηνύματα
432
Αντιδράσεις
86
Καταρχάς εύχομαι Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά σε όλο το Forum!!!

Έβαλα για ακόμη μια φορά το σαρωτή μου σε λειτουργία, για να σας παρουσιάσω τα πιο παλιά βιβλία πληροφορικής που έχω στην κατοχή μου!

Ποιοι από εδώ μέσα είχαν κάποια από αυτά;

Επίσης γνωρίζει κάποιος πληροφορίες για τον Αντώνη Βατικιώτη;
 
Image07.jpg

Υ.Γ. Το λεξικό πληροφορικής το είχα αγοράσει με κουπόνια από κάποια εφημερίδα το 1993.

Image04.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ωραία ρετρό βιβλία πληροφορικής!!
 
Τα παλαιότερα βιβλία πληροφορικής που έχω αφορούν κυρίως τον αγαπημένο μου 8μπιτο ZX Spectrum.

attachment.php


attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πραγματικοί θησαυροί. :eek:

Πόσες και πόσες φορές δεν τα είδαμε να διαφημίζονται στις σελίδες του Pixel...

Tρελλή νοσταλγία !!
 
Moρφή ο Νόρτονας. :thumbup:

Λοιπόν, αυτές τις μέρες είχα την ευκαιρία να "σκαλίσω" για retro υλικό στο πατρικό μου, και εντόπισα παλιά μου βιβλία !!

Ιδού:

cpcbooks.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μιας και βγήκε o scanner για άλλο λόγο θα ήταν κρίμα να μην συνεισφέρω με τη σειρά μου με τα πρώτα βιβλία πληροφορικής που έπεσαν στα χέρια μου και αποτέλεσαν την αρχή των πάντων.

(ο Χ. Κοίλιας τον οποίο έχω γνωρίζει και προσωπικά καθώς και ο Α. Βατικιώτης "έπαιζαν" σε ουκ ολίγα βιβλία πληροφορικής εκείνο τον καιρό. Εργολαβία ένα πράμα :D )

Κρατήθηκα για να μην κουράσω και άφησα στην άκρη ένα σωρό άλλα όχι και τόσο δημοφιλή (του στυλ ενδιάμεσες εκδόσεις dos πχ 4.0, Clipper, Dbase III+)

Προβολή συνημμένου 67796Προβολή συνημμένου 67797Προβολή συνημμένου 67798Προβολή συνημμένου 67799Προβολή συνημμένου 67800

Scan_Pic0005.jpg

Scan_Pic0004.jpg

Scan_Pic0003.jpg

Scan_Pic0002.jpg

Scan_Pic0001.jpg
 
RM/COBOL και τα μυαλα στα καγκελα :D Καποτε πρεπει να κατεβασω και τα δικα μου.
 
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=67800&d=1357310523

konc είπε:
(ο Χ. Κοίλιας τον οποίο έχω γνωρίζει και προσωπικά καθώς και ο Α. Βατικιώτης "έπαιζαν" σε ουκ ολίγα βιβλία πληροφορικής εκείνο τον καιρό. Εργολαβία ένα πράμα :D ) 




Προβολή συνημμένου 67800
Απο την ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ:Αντώνης Μηλάτος / Phoenix 9

" Γνώρισα τον Χρήστο Κοίλια που ήταν μαθηματικός με μεταπτυχιακό στο Παρίσι πάνω στο προγραμματισμό.

Ήμασταν μαζί στο Πυροβολικό στο Μεγάλο Πεύκο "

"Μετά την απόλυση από το στρατό και την υπογραφή της σύμβασης ο Κοίλιας και εγώ σκεφτήκαμε μπας και

μπορούσαμε να φτιάξουμε πραγματικούς υπολογιστές και να δημιουργήσουμε μια βιομηχανία."

Ακόμα δενήμασταν Γιγατρονικς. Η εταιρεία τότε λεγόταν Hardsoft διότι κάναμε απ όλα, software και hardware.

"Ο καιρός περνά, εγώ με τον Κοίλια και τον Κωσταράκη έχουμε ήδη φτιάξει υπολογιστές, πλήρεις σε λαμαρινένια

tower."

"Κωσταράκης δεν έμεινε παραπάνωαπό 2 μήνες, δεν μπορούσε και σαν χαρακτήρας να τα βρει με τους υπόλοιπους

και αποχώρησε. Ομοίως και ο Χρήστος Κοίλιας"
Λετε να προκειται για το ιδιο προσωπο ???:wink:

-UPD-

Από το 1977 μέχρι το 1985 εργάστηκε στην ανάπτυξη λογισμικού στον ιδιωτικό τομέα: Εταιρίες :eek: Hardsoft ::) , Computeman (υπεύθυνος έργου), Χανδρής Καλώδια ΑΕ (ως υπεύθυνος μηχανογράφησης), Scan Group (ως υπεύθυνος μικρουπολογιστικών συστημάτων).Από το 1985 μέχρι σήμερα είναι Επ. Καθηγητής του Τμ. Πληροφορικής του Τ.Ε.Ι Αθήνας.`Εχει γράψει μόνος του ή σε συνεργασία πάνω από 25 βιβλία πληροφορικής και ένα τίτλο CD-ROM.Υπήρξε μέλος του Δ.Σ. της Ελληνικής Εταιρίας Πληροφορικής και Η/Υ (ΕΠΥ) από το 1981 μέχρι το 1998.
>>> http://www.cs.teiath.gr/%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%82-%CE%BA%CE%BF%CE%AF%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%82/
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από το τεχνικό λύκειο που πήγαινα:

attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Dino, έτυχε να έχω αγοράσει *ακριβώς* το ίδιο βιβλίο Cobol, στις αρχές των nineties. :eek:

Ωραίες photos, κύριοι !! :thumbup:
 
Τι με θυμίζεις τώρα!!!

Όλη η συλλογή είναι στο πατρικό μου στην Αλεξανδρούπολη ..., στο μαγαζί του πατέρα μου (κατάστημα πληροφορικής από το '86 και με μεγάλη συλλογή βιβλίων, οπότε καταλαβαίνετε τι πράμα υπάρχει...)

Κλασσική σκηνή με αυτό το θέμα:

(Μπαίνει ένας μπάρμπας στο μαγαζί. Εγώ τότε, πιτσιρικάς, πάω να τον εξυπηρετήσω)

- Παρακαλώ, μπορώ να σας βοηθήσω;

- Ναι. Θα ήθελα το βιβλίο του δεσπότη.

(Του δίνω λοιπόν το "Αναλυτικό λεξικό πληροφορικής και υπολογιστών" του Γιώργου Δεσπότη, που τότε πουλούσε τρελά)

- Όχι! Δε θέλω αυτό!

- Μα αυτό δε μου είπατε;

- Όχι, θέλω το βιβλίο του δικού μας δεσπότη!!

(ήχος "γαργάρα" από παλιές ελληνικές κωμωδίες)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nemo είπε:
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=67800&d=1357310523


Απο την ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ:Αντώνης Μηλάτος / Phoenix 9

Λετε να προκειται για το ιδιο προσωπο ???:wink:

-UPD-

>>> http://www.cs.teiath.gr/%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%82-%CE%BA%CE%BF%CE%AF%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%82/


Ο Κοίλιας είναι καθηγητής μου στα ΤΕΙ!!!

Είναι από τους λίγους που κάνουν πραγματικά μάθημα. Έχω κάποια από τα βιβλία (Αλγοριθμική και Δομές Δεδομένων) και λέω κάποια, γιατί πρέπει να έχει εκδόσει καμιά 30ριά. Εάν δεν κάνω λάθος πρέπει να έχει τις "Εκδόσεις Νέων Τεχνολογιών".
 
Πώπω μνήμες. Μου αρέσει η ρετρίλα στο illustration με τα χοντρά διαστημικά wireframes!

Αν έχω κάτι στο σπίτι και δεν βαριέμαι θα βγάλω καμιά φωτογραφία.
 
Αυτά τα δύο τα χρειάστηκα (κι ίσως ήταν και τα μόνα που υπήρχαν) για τη διπλωματική μου το 1992, που περιείχε ρουτίνες προγραμματισμού για το AutoCAD. Απόν και το Ίντερνετ φυσικά τότε...

Προβολή συνημμένου 67805 Προβολή συνημμένου 67806
 
Το "Γλώσσα μηχανής για αρχάριους στον Amstrad" το είχα και εγώ. Είχα φάει το Z-80 με το κουτάλι. Από RSX εντολές μέχρι sprites είχα φτιάξει. Όταν δεν μου έφτανε πλέον αυτό το βιβλίο έψαχνα να βρω το περίφημο βιβλίο του Zaks (Programming the Z80). Δυστυχώς δεν υπήρχε πουθενά τότε στα Χανιά για να το αγοράσω αλλά το εβγαλα όλο φωτοτυπία από ένα φίλο (νομίζω, φωτοτυπία της φωτοτυπίας). Το έχω ακόμα. Ίδια τύχη και το manual της QuickBasic 4.5 που το βρήκα όταν έκανα πρακτική στο Πολυτεχνείο (την είχαν αγοράσει, εγώ ο ίδιος την είχα εγκαταστήσει). Από ελληνικά βιβλία πληροφορικής δεν είχα πάρει πολλά: εκτός από τη γλώσσα μηχανής του amstrad (που πιστεύω έχει πεταχθεί), το πρώτο που αγόρασα (και από το οποίο μετέτρεψα αρκετούς αλγόριθμους για τον ΤΙ-99) ήταν το "Γλώσσα προγραμματισμού BASIC" των Βουτυρά / Ρούβα. Αυτό υπάρχει κάπου πιστεύω αν και έχω χάσει τα ίχνη του. Αν το βρω όμως θα σας το βγάλω μια φώτο, είναι αξιόλογο.

Αυτές τις μέρες κάνω συντήρηση σε μια σχολή, έχουν αρκετά παλιά ελληνικά βιβλία πληροφορίκης. Θα ανεβάσω φώτο αύριο!
 
Nemo είπε:
Λετε να προκειται για το ιδιο προσωπο ???:wink:
Ναι φίλε μου, δεν αναφέρθηκα τυχαία σε αυτόν. Όντως πρόκειται για το ίδιο πρόσωπο και όντως είναι καθηγητής ΤΕΙ πλεόν.

Με την οικειότητα που μου επιτρέπει η προσωπική μας γνωριμία, δηλώνω ότι πολύ θα ήθελα να τον είχα καθηγητή, αλλά ευτυχώς ή δυστυχώς αν και ξεκίνησα με τα βίβλία του μετά συνέχισα σε άλλη χώρα. Είναι μεγάλη προσωπικότητα, και μέσα σε όλα :D Ο γιός του δε, ακόμα μεγαλύτερη! (το πόσο μέσα είναι τα Ελληνικά ΑΕΙ/ΤΕΙ και αυτά που διδάσκουν/δίδασκαν τότε είναι αλλουνού παπά Ευαγγέλιο)

Για τις εκδόσεις επίσης ισχύει, θα αποφύγω όμως να αναφερθώ εδώ σχετικά γιατί μπορεί κάλλιστα να θεωρηθεί διαφήμιση και δεν έχω καμία τέτοια πρόθεση (είναι και το forum ευαίσθητο σε θέματα moderation απ' ότι εμπειρικά ένιωσα τελευταία, αν και όχι αδικαιολόγητα :) ), και ας έχω σετάρει αμέτρητες φορές σε επιχειρήσεις εφαρμογές του.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
konc είπε:
Ναι φίλε μου, δεν αναφέρθηκα τυχαία σε αυτόν. Όντως πρόκειται για το ίδιο πρόσωπο και όντως είναι καθηγητής ΤΕΙ πλεόν. Με την οικειότητα που μου επιτρέπει η προσωπική μας γνωριμία, δηλώνω ότι πολύ θα ήθελα να τον είχα καθηγητή, αλλά ευτυχώς ή δυστυχώς αν και ξεκίνησα με τα βίβλία του μετά συνέχισα σε άλλη χώρα. Είναι μεγάλη προσωπικότητα, και μέσα σε όλα :D Ο γιός του δε, ακόμα μεγαλύτερη! (το πόσο μέσα είναι τα Ελληνικά ΑΕΙ/ΤΕΙ και αυτά που διδάσκουν/δίδασκαν τότε είναι αλλουνού παπά Ευαγγέλιο)

Για τις εκδόσεις επίσης ισχύει, θα αποφύγω όμως να αναφερθώ εδώ σχετικά γιατί μπορεί κάλλιστα να θεωρηθεί διαφήμιση και δεν έχω καμία τέτοια πρόθεση (είναι και το forum ευαίσθητο σε θέματα moderation), και ας έχω σετάρει αμέτρητες φορές σε επιχειρήσεις εφαρμογές του.
Είναι ένας άνθρωπος όπου πράγματι έχει γνώσεις πάνω στην πληροφορική. Και δεν μιλάω για γλώσσες προγραμματισμού που τα πράγματα είναι ρευστά (τώρα υπάρχει μία γλώσσα, αύριο την έχει αντικαταστήσει κάποια άλλη), άλλα σαν γνωστικό αντικείμενο. Μου έχει λύσει αρκετές απορίες και ποτέ δεν φύγεις χαμένος από το μάθημα του, φτάνει να παρακολουθείς και να τα ξεσκονίζεις στο σπίτι. Τον γιό του δεν τον γνωρίζω, αλλά ο ίδιος είναι μορφή και μπορεί να σου προσφέρει λύσεις πάνω σε hardware αλλά και σε αλγόριθμους. respect!!!
 
Πίσω
Μπλουζα