Βιβλία Τεχνικών Λυκείων

Rygar

Apple Lover
Joined
14 Ιουλ 2006
Μηνύματα
8.285
Αντιδράσεις
3.332
Το πιο κάτω βιβλίο έχει ημερομηνία έκδοσης 1984. Ας μας πει κάποιος που γνωρίζει, ποιά χρονιά καταργήθηκε. Επίσης εάν ανήκε σε δέσμη ή όχι, γιατί δεν το βρίσκω, ούτε το βιβλίο το αναγράφει πουθενά.

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πρέπει να διδασκόταν σε Τεχνικά Λύκεια και όχι σε Γενικά.
 
Λες; Λέει απλά "Γ' Ταξη Λυκείου", το είχαμε στο σπίτι και κανένας απο τους δικούς μου δε δίδασκε σε τεχνικό, εκτός κι αν ξέπεσε από κάπου.
 
Για το συγκεκριμένο βιβλίο δεν ξέρω, αλλά γενικά βιβλία από το Ευγενίδειο Ίδρυμα είχε ο αδερφός μου που πήγαινε σε Τεχνικό Λύκειο (ηλεκτροτεχνία κλπ). Εγώ που πήγαινα σε Ενιαίο (Γενικό) είχα μόνο ένα και αυτό ήταν για μάθημα επιλογής...
 
fetch


 


Χε...
::) το παραπάνω το κάναμε στα ΤΕΙ αλλά ήταν βιβλίο των Τ.Ε.Λ.

Έχει πολλή φάση... που να δείτε εικόνες από υπολογιστές γραφομηχανές ταμειακές κ.λ. μηχανές γραφείου... :D

Θα σκανάρω και κάποιες σελίδες από το εσωτερικό αργότερα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
fetch



Και άλλο ένα βιβλίο από τα ΤΕΙ που διδασκόταν σε Τεχνικό Επαγγελματικό Λύκειο
:)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μια φοβερή (σχολικού περιεχομένου) ανακάλυψη!

Χθες,γυρνώντας από ένα περίπατο,ενώ περνούσα δίπλα από ένα μισάνοιχτο κάδο ανακύκλωσης πήρε το μάτι μου τη λέξη "φυσική".περίεργος γι'αυτό που παρατήρησα,άνοιξα το κάδο και μέσα ανακάλυψα δύο σακούλες με παλιά σχολικά βιβλία! εννοείται πως τα πήρα χωρίς δεύτερη σκέψη! αποφάσισα λοιπόν να τα σκανάρω και τώρα θα σας παρουσιάσω τα ευρήματά μου :D .

πριν όμως ξεκινήσω μερικές παρατηρήσεις

α) τα βιβλία άνηκουν σε διάφορες χρονικές περιόδους,με το πρώτο από τις φωτογραφίες να υπολογίζεται στη δεκαετία του 60 και το πιο πρόσφατο να είναι του 94.αργότερα μάλιστα θα προσθέσω για κάθε βιβλίο τον αριθμό έκδοσης καθώς και τη χρονολογία.

β)δεν έχω αρκετές πληροφορίες για τις επισημάνσεις που θα δείτε στα βιβλία, "πολυκλαδικό λύκειο" και "Ε.Π.Λ" οπότε μπορεί να έχω κάνει λάθος διαχωρισμό στις τάξεις.κάθε διόρθωση ευπρόσδεκτη ;)

γ) (για τους Moderators) [edit] έγινε η μετακίνηση των βιβλίων στα αντίστοιχα θρεντ [edit]

οπότε ξεκινάμε

διάφορα/απροσδιόριστα

fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλη φαση!

καποια τα ειχα διδαχθει.

Παρακαλουνται οι moderators να προβουν στις αναλογες μετακινησεις σε οσα βγαινει ακρη
 
αν είναι να γίνουν μετακινήσεις,τουλάχιστον περιμένετε να βάλω ημερομηνίες ώστε να είναι πιο ξεκάθαρα.

πάντως αν παρατηρήσετε λοίπουν κάποια βασικά βιβλία και κυρίως βιβλία της πρώτης γυμνασίου,από όταν το πρόσεξα με έχουν ζώσει τα φίδια μήπως είχε και τρίτη σακούλα που δεν πήρα :angry:
 
Αρκετά από αυτά υπήρχαν στην βιβλιοθήκη μου.

Π.χ. του οι Γεωμετρίες του Κανέλλου.

Τα βιβλία χημείας του γυμνασίου ήταν τελείως απαράδεκτα από πολλές απόψεις.

Σε ότι αφορά τα βιβλία φυσικής, αυτά που άξιζαν ήταν του Μάζη.

Μάλιστα αυτά είναι σύντομες εκδόσεις των τριών μεγάλων τόμων "Φυσική" του ιδίου που είχε όλη την ύλη της φυσικής για την μέση εκπαίδευση :

μηχανική, ακουστική, θερμότητα, οπτική, ηλεκτρισμός, μαγνητισμός, ατομική & πυρηνική φυσική. Και επίσης άλλοι τρεις τόμοι με τις (λυμμένες) ασκήσεις τους.

Εξαιρετικά ακόμη και σήμερα, μετά από 50 χρόνια.

Τα σχολικά βιβλία του Μάζη που δείχνεις εδώ είναι γραμμένα με τον ίδιο τρόπο και αντλούν από τα μεγάλα "αδέλφια" τους.

Για τα βιβλία φυσικής του τεχνικού λυκείου, χμ.. δεν τα έχω δει αλλά κρίνοντας από άλλα πρέπει να ήταν καλά.

Η φυσική α' λυκείου των Κόκκοτα-Κρέμου ήταν ένα χάλι και μισό - ποτέ δεν μπόρεσα να διαβάσω από εκεί.

Τα βιβλία των μαθηματικών (από το λύκειο ως τις δέσμες) ήταν μια ολοκληρωμένη σειρά, ψυχρή και μάλλον δυσνόητη αλλά ομοιογενής και γενικά σε υψηλό επίπεδο γραμμένη.

Προσωπικά δεν θέλω να θυμάμαι το πόσο άσχημα και κακογραμμένα ήταν κάποια από τα βιβλία αυτά - αντίθετα, τα καλά τα έχω κρατήσει...
 
Φοβερό το εύρημα σου krem13. ΤΑ περισσότερα από τα βιβλία δείχνουν πάντως να είναι σε πολύ καλή κατάσταση
 
Αυτό είναι που λέμε "Όποιος ψάχνει βρίσκει" και "Η περιέργεια δεν σκότωσε τη γάτα, αλλά εμπλούτισε το φόρουμ!" Σε ευχαριστούμε.
 
Juanita είπε:
fetch
 

 


Χε...
::) το παραπάνω το κάναμε στα ΤΕΙ αλλά ήταν βιβλίο των Τ.Ε.Λ.

Έχει πολλή φάση... που να δείτε εικόνες από υπολογιστές γραφομηχανές ταμειακές κ.λ. μηχανές γραφείου... :D

Θα σκανάρω και κάποιες σελίδες από το εσωτερικό αργότερα...

Υπάρχει ολόκληρο στη σελίδα του Ιδρύματος Ευγενίδου στο σύνδεσμον: http://www.eugenfound.edu.gr/appdata...f/e_h00019.pdf
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πονεμένη ιστορία τα βιβλία στα τεχνικά λύκεια. Εμείς περιμέναμε έναν μήνα, μέχρι να μας φέρουν ( και πάλι καλά), ενώ στην προηγούμενη τάξη, οι μαθητές δεν τα είδαν ποτέ και έβγαλαν όλη την χρονιά με σημειώσεις!
 
ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΑΡΧΕΙΩΝ.jpg δύο ακόμα βιβλία για Τεχνικό ΛύκειοOΡΓΑΝΩΣΗ ΓΡΑΦΕΙΟΥ.jpg
 
BETTY BOOP είπε:
Προβολή συνημμένου 126859Προβολή συνημμένου 126860 βιβλία για Τεχνικό Λύκειο, δεν μπορώ να διακρίνω τάξη
Οργάνωση γραφείου και

Οργάνωση αρχείων

Kambia είπε:
Για την οργάνωση γραφείου βρήκα πως είναι της Γ' τάξης Επαγγελματικού Λυκείου http://vopac.nlg.gr/Record/210981/Details#tabnavΠηγή εικόνων Betty Boop?
παρέλειψα την πηγή των εικόνων από ταχύτητα...

http://www.economics.edu.gr/organwsh-grafeiou-arxeiwn.html

το βιβλίο Οργάνωση Αρχείων είναι για τη Β' Τάξη Επαγγελματικού Λυκείου (συγγραφείς Σπύρος Ζευγαρίδης και Γεώργιος Σταματιάδης)

#) #)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα