Βιβλία που μεταφέρθηκαν στη μικρή οθόνη από το MEGA

sunset89

Human RetroDatabase
Joined
19 Αύγ 2008
Μηνύματα
2.792
Αντιδράσεις
239
Στην ελληνική τηλεόραση, αρκετά σενάρια που έχουν κερδίσει/γοητεύσει το κενό, προήλθαν από τις σελίδες κάποιου μυθιστορήματος. Κατά κοινή ομολογία, οι ομορφότερες ιστορίες, και οι ελκυστικότεροι ήρωες αγαπήθηκαν από τους τηλεθεατές, αφού πρώτα κέρδισαν μια θέση στις καρδιές του αναγνωστικού κοινού.

Σκέφτηκα ότι θα ήταν όμορφο να είχαμε συγκεντρωμένα για το κάθε κανάλι τα βιβλία που έγιναν σειρές. Ξεκινώ από το Mega και θα ακολουθήσει ο ΑΝΤ1 κι ύστερα η κρατική που μου πήρε τον περισσότερο χρόνο για να μαζέψω στοιχεία!

Υπάρχουν μυθιστορήματα μου μεταφέρθηκαν επαρκώς στην οθόνη, άλλα που απλά διεκπεραιώθηκαν και υπάρχει κι εκείνο το μικρό ποσοστό που η τηλεοπτική αφήγηση, ξεπέρασε την μυθιστορηματική.

Το Μυστικό του Άρη Μπονσαλέντη - Γιάννης Μαρής

Βασίζεται στο μυθιστόρημα "Ζήτημα Εμπιστοσύνης"

167599.jpg


Αγάπη της Γάτας - Πάρης Αριστείδης

253455.jpg


Σπίτι για Πέντε - Λότη Πέτροβιτς Ανδρουτσοπούλου

image065.jpg


Τελευταίοι Εγγονοί - Τάσος Αθανασιάδης

7389.jpg


Φρουροί της Αχαΐας - Τάσος Αθανασιάδης

Books%5C1-04-173.gif


Το Τελευταίο Αντίο - Βασίλης Βασιλικός

5678.jpg


Η Αίθουσα του Θρόνου - Τάσος Αθανασιάδης

b28595.jpg


Μεγάλος Θυμός - Ντόρα Γιαννακοπούλου

mthymos.jpg


Θύματα Ειρήνης - Βασίλης Βασιλικός

b244.jpg


Επιφάνεια - Γιάννης Σκαραγκάς

4474.jpg


7 Θανάσιμες Πεθερές - Νίκη Τάντση

b77707.jpg


Μάγισσες της Σμύρνης - Μάρα Μεϊμαρίδη

MARAM.JPG


Το Νησί - Victoria Hislop

thumbNail.ashx


Υπάρχει ωστόσο και ακριβώς η αντίθετη περίπτωση: Ένα σενάριο να αγαπηθεί ή να θέλει ο σεναριογράφος να το αποδώσει και αλλιώς. Οπότε έχουμε τις τηλεοπτικές ιστορίες να παίρνουν το δρόμο προς τα ράφια των βιβλιοπωλείων!

Γυναίκες - Μιρέλλα Παπαοικονόμου

b1484.jpg


Αναστασία - Μιρέλλα Παπαοικονόμου

Μη Φοβάσαι τη Φωτιά - Μιρέλλα Παπαοικονόμου

b2532.jpg


Απών - Μιρέλλα Παπαοικονόμου

104491.jpg


Λόγω Τιμής - Μιρέλλα Παπαοικονόμου

Παλίρροια - Λευτέρης Καπώνης

b11068.jpg


Ψίθυροι Καρδιάς - Αβδούλος/Ριτσώνη

b333.jpg


Τζιβαέρι - Λευτέρης Καπώνης

5756.jpg


Η Ζωή που δεν Έζησα - Μιρέλλα Παπαοικονόμου

imagemagic.php


Το Σημάδι του Έρωτα - Λευτέρης Καπώνης

252685.jpg


Στην Σκιά του Πολέμου - Μαρία Γεωργιάδου

35485.jpg


Λένη - Μιρέλλα Παπαοικονόμου

102237.jpg


Περί Ανέμων και Υδάτων - Κάκια Ιγερινού

9789604062607.jpg


Φεύγα - Μανίνα Ζουμπουλάκη

032332.jpg


Έτσι Ξαφνικά - Μιρέλλα Παπαοικονόμου

118449.jpg


Δυο Μέρες Μόνο - Χριστόφορος Παπακαλιάτης

127124.jpg


Βιβλιοπωλεία για να αναζητήσετε μυθιστορήματα κτλ:

www.papasotiriou.gr

www.patakis.gr

www.kedros.gr

www.ianos.gr

www.politeianet.gr

είναι μερικά από αυτά

Σημείωση: Όταν θέλετε να αναδημοσιεύσετε πληροφορίες, παρακαλούμε πολύ γράφετε την πηγή (www.retromaniax.gr) ως ελάχιστο δείγμα εκτίμησης της δουλειάς που γίνεται σε αυτή τη σελίδα!!

Στηρίξτε τα καλά βιβλία! Κάποια στιγμή, εκτός από είδη πολυτελείας, θα καταλήξουν να γίνουν μουσειακά εκθέματα!

Συνέχεια με μεταφορές των άλλων καναλιών σύντομα! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ καλό θέμα, sunset!!! Όπως πάντα, μας εκπλήσεις ευχάριστα με τα όμορφα θέματά σου, που απαιτούν πολλή δουλειά και ψάξιμο! Ούτε τα μισά δεν θα θυμόμουν... :p

Μια μικρή διόρθωση, αν μου επιτρέπεις: οι 7 θανάσιμες πεθερές ανήκουν στην 1η κατηγορία, είναι βιβλίο και το mega τις μετέφερε στη μικρή οθόνη, αλλά τις τράβηξε από τα μαλλιά, οπότε χάσαμε τη μπάλα... :p

Επίσης: Η σειρά Δυό μέρες μόνο αποτελεί συνέχεια του βιβλίου. Δηλαδή, δεν είναι το σενάριο σε μυθιστορηματική απόδοση, αλλά τα γεγονότα που προηγήθηκαν της σειράς. Το ξέρω επειδή μου το έκαναν δώρο και έκατσα και το διάβασα (έχασα το χρόνο μου)... Και να έβλεπα και τη σειρά, πάει στα κομμάτια! Αλλά διάβαζα και δεν ήξερα τι διάβαζα! Σόρρυ για τους φανς, προσωπική μου άποψη. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να σαι καλά! :)

Αλήθεια, πρώτα έγινε βιβλίο;; Είναι από αυτά που δε διαθέτω οπότε δεν το ήξερα!! Ευχαριστώ! Θα το διορθώσω αμέσως!!
 
Το MEGA θα μεταφέρει στην μικρή οθόνη (τα γυρίσματα ήδη έχουν αρχίσει) το βιβλίο της Victoria hislop "Το νησί". Την διασκευή για την τηλεόραση έκανε η Μιρέλλα Παπαοικονόμου. Πρωταγωνιστούν οι Στέλιος Μάινας, Αιμίλιος Χειλάκης, Κατερίνα Λέχου, Γιουλίκα Σκαφίδα.

Θά ήθελα να θέσω και ένα ερώτημα. Το φινάλε στο βιβλίο "Ψίθυροι καρδιάς" είναι το ίδιο με της σειράς ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tzias57 είπε:
Το MEGA θα μεταφέρει στην μικρή οθόνη (τα γυρίσματα ήδη έχουν αρχίσει) το βιβλίο της Victoria hislop "Το νησί". Την διασκευή για την τηλεόραση έκανε η Μιρέλλα Παπαοικονόμου. Πρωταγωνιστούν οι Στέλιος Μάινας, Αιμίλιος Χειλάκης, Κατερίνα Λέχου, Γιουλίκα Σκαφίδα.Θά ήθελα να θέσω και ένα ερώτημα. Το φινάλε στο βιβλίο "Ψίθυροι καρδιάς" είναι το ίδιο με της σειράς ;
1. To "νησί" όταν αρχίσει να προβάλλεται θα μπει στη λίστα. Το είχα υπόψιν μου αλλά δεν είναι ακόμη η ώρα του.

ΕΝΤΙΤ: Λάθος! Νόμιζα ότι ρώτησες για άλλο! Δε γνωρίζω για τους ψίθυρους! Όποιος γνωρίζει ας μας πει!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπραβο sunset89. Υπεροχη δουλεια.
 
Και από εμένα τα συγχαρητήρια μου στην sunset89 για την υπέροχη δουλεία της.
 
Διαπιστώνω ότι ξέχασα να προσθέσω, ένα ακόμα βιβλίο που προέκυψε από σειρά:

Επιφάνεια - Γιάννης Σκαραγκάς

4474.jpg


Αν μπορεί κάποιος moderator ας το προσθέσει τελευταίο στη λίστα με τα βιβλία που προέκυψαν από σήριαλ για να είναι συγκεντρωμένα. :)
 
Τα ματωμένα χώματα? ή λόγω που ήταν στον Alpha δεν αναφέρεται? Την είδα πρόσφατα τη σειρά πάντως και μάρεσε πολύ ( αν εξαιρέσεις τη Ματσούκα)
 
Τα ματωμένα χώματα? ή λόγω που ήταν στον Alpha δεν αναφέρεται? Την είδα πρόσφατα τη σειρά πάντως και μάρεσε πολύ ( αν εξαιρέσεις τη Ματσούκα)
Εδώ αναφέρονται μόνο σειρές από βιβλία για το Μέγκα... Για άλλα κανάλια υπάρχουν ανάλογα θέματα. ;)
 
sunset89 είπε:
Εδώ αναφέρονται μόνο σειρές από βιβλία για το Μέγκα... Για άλλα κανάλια υπάρχουν ανάλογα θέματα. ;)
ναι ναι το καταλαβα κ το εσβησα το μηνυμα αλλα με προλαβες!
 
Το Επιφάνεια δεν προέκυψε από όσο ξέρω από τη σειρά. Ήταν να εκδοθεί από κάποιον άλλον εκδότη από εκείνον που τελικά το εξέδωσε (Ελληνικά Γράμματα, που τώρα πια δεν υπάρχουν) και τελικά καθυστέρησε και εκδόθηκε μετά τη σειρά. Μια άλλη επίσης πληροφορία είναι ότι ένα ακόμη βιβλίο του Σκαραγκά, το Αινιγματικό Βλέμμα του Αγγέλου ξεκίνησε να γυρίζεται το 2008, με την Μαρία Ναυπλιώτου και τον Αιμίλιο Χειλάκη, σε σκηνοθεσία του Γρηγόρη Καραντινάκη για τον Άλφα. Όταν το κανάλι εξαγοράστηκε από τους Γερμανούς, παρόλο που υπήρχαν ήδη πολλά επεισόδια γυρισμένα, δεν έβγαλε ποτέ τη σειρά στον αέρα.
 
Αιμιλία είπε:
Το Επιφάνεια δεν προέκυψε από όσο ξέρω από τη σειρά. Ήταν να εκδοθεί από κάποιον άλλον εκδότη από εκείνον που τελικά το εξέδωσε (Ελληνικά Γράμματα, που τώρα πια δεν υπάρχουν) και τελικά καθυστέρησε και εκδόθηκε μετά τη σειρά. Μια άλλη επίσης πληροφορία είναι ότι ένα ακόμη βιβλίο του Σκαραγκά, το Αινιγματικό Βλέμμα του Αγγέλου ξεκίνησε να γυρίζεται το 2008, με την Μαρία Ναυπλιώτου και τον Αιμίλιο Χειλάκη, σε σκηνοθεσία του Γρηγόρη Καραντινάκη για τον Άλφα. Όταν το κανάλι εξαγοράστηκε από τους Γερμανούς, παρόλο που υπήρχαν ήδη πολλά επεισόδια γυρισμένα, δεν έβγαλε ποτέ τη σειρά στον αέρα.
Πρώτα απ' όλα, καλώς μας ήρθες!

Δεύτερον, αυτά που μας λες, έχουν ενδιαφέρον γιατί πρώτη φορά τα μαθαίνω (τουλάχιστον εγώ). Αν είσαι απόλυτα σίγουρη, θα ήταν καλές πληροφορίες να τις περάσω και στη βάση μας! Ευχαριστούμε! :)
 
Καλώς σας βρίσκω!

Είμαι σίγουρη για τις πληροφορίες, γιατί παρακολουθώ αυτόν τον συγγραφέα από την Επιφάνεια, και έχω διαβάσει και τα υπόλοιπα βιβλία του. Σε σχέση με την έκδοση του Επιφάνεια, το γνωρίζω από άτομο το οποίο δουλεύει στον εκδοτικό που δεν έβγαλε τελικά το βιβλίο. Επισήμως δεν τα είχαν βρει με τον Σκαραγκά, αλλά ανεπίσημα λένε ότι πίεσε το κανάλι να δοθεί προτεραιότητα στα Ελληνικά Γράμματα (που ανήκαν ως εκδοτικός στο συγκρότημα Λαμπράκη).

Σε σχέση με Το Αινιγματικό Βλέμμα Του Αγγέλου, γνωρίζω από τα πρώτα δελτία τύπου που είχαν σταλεί, ότι εκτός από Χειλάκη/Ναυπλιώτου, συμμετείχαν επίσης και δύο ηθοποιοί που είχαν παίξει και στην Επιφάνεια, ο Άρης Λεμπεσόπουλος και η Ελίνα Ακριτίδου. Λένε ότι τελικά θα γίνει ταινία, αλλά καμία εταιρεία ακόμα δεν το έχει επιβεβαιώσει.

:flower:
 
Αιμιλία είπε:
Καλώς σας βρίσκω!
Είμαι σίγουρη για τις πληροφορίες, γιατί παρακολουθώ αυτόν τον συγγραφέα από την Επιφάνεια, και έχω διαβάσει και τα υπόλοιπα βιβλία του. Σε σχέση με την έκδοση του Επιφάνεια, το γνωρίζω από άτομο το οποίο δουλεύει στον εκδοτικό που δεν έβγαλε τελικά το βιβλίο. Επισήμως δεν τα είχαν βρει με τον Σκαραγκά, αλλά ανεπίσημα λένε ότι πίεσε το κανάλι να δοθεί προτεραιότητα στα Ελληνικά Γράμματα (που ανήκαν ως εκδοτικός στο συγκρότημα Λαμπράκη).

Σε σχέση με Το Αινιγματικό Βλέμμα Του Αγγέλου, γνωρίζω από τα πρώτα δελτία τύπου που είχαν σταλεί, ότι εκτός από Χειλάκη/Ναυπλιώτου, συμμετείχαν επίσης και δύο ηθοποιοί που είχαν παίξει και στην Επιφάνεια, ο Άρης Λεμπεσόπουλος και η Ελίνα Ακριτίδου. Λένε ότι τελικά θα γίνει ταινία, αλλά καμία εταιρεία ακόμα δεν το έχει επιβεβαιώσει.

:flower:
Ενδιαφέροντα όλα αυτά, Αιμιλία! Σε ευχαριστούμε πολύ που τα μοιράστηκες μαζί μας! :)
 
απ τις πιο ωραιες και ενδιαφερουσες σειρές η ''επιφάνεια'' ...δεν την είδα στην εποχή της γιατί ήμουν φαντάρος εκέινο το διάστημα (2001)..το είδα σε επαναλήψεις και έπαθα πλάκα,με συνεχείς ανατροπές στην ιστορία ....τρομερό σενάριο ο τοτε πιτσιρικάς Σκαραγκάς απ τα καλύτερα ελληνικά αστυνομικα θρίλερ που έχω δεί ποτέ στην tv
 
Απο τα βιβλια που αναφερθηκαν στο πρωτο μηνυμα εχω διαβασει το βιβλιο Σπιτι για πεντε. Μου αρεσε το βιβλιο οπως και η σειρα που προβληθηκε στην τηλεοραση. Στην τηλεοπτικη σειρα βεβαια υπηρξαν σημεια που δεν ανεφερε το βιβλιο οπως η επισκεψη της θειας Καλυψως (Καρμεν Ρουγγερη) στο σπιτι της οικογενειας.

Ειχα ξεκινησει να διαβαζω το βιβλιο Γυναικες αλλα το αφησα στη μεση γιατι δεν ειχα δει ολοκληρη τη σειρα και δεν μπορουσα να παρακολουθησω την πλοκη του βιβλιου.
 
μια πολυ μικρη επιφυλαξη το "φευγα " της μανινας ζουμπουλακη ηταν πρωτα βιβλιο και μετα εγινε τηλεοπτικη σειρα
 
Ναι ηταν πρωτα βιβλια και για τα δεδομενα της τοτε εποχης αρκετα προχωρημενο, μιλαω φυσικα για το φευγα! Ειναι και η σειρα που μας συστησε την τριτη γεννια νεων ελληνων ηθοποιων, αν θυμαμαι καλα επαιζε η Ιωαννα Παππα και αλλοι γνωστοι ηθοποιοι
 
Πίσω
Μπλουζα