Βιβλίο "Εξήντα προγράμματα και εφαρμογές για Spectrum"

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.254
Το 1984 η Multipress εκδιδει ενα απο τα κλασικα Ελληνικα βιβλια με Spectrum listings (το αλλα ειναι τo 101 Προγραμματα για Spectrum) με τον τιτλο Εξηντα Προγραμματα και Εφαρμογες για Spectrum και συγγραφεα τον Ηλια Αραπογλου (τον οποιο btw τον ψαχνουμε αλλα δεν τον βρισκουμε...)

Το βιβλιο ηρθε στην κατοχη μου απο την ευγενικη προσφορα του φιλτατου xc8. Θα σκαναριστει* (το βιβλιο, οχι ο xc8 μουαχαχαχα) και μετα θα δωθει ως επαθλο σε Σπεκτρουμικο διαγωνισμο.

*αν φυσικα βρουμε τον κατοχο των πνευματικων δικαιωματων φυσικα. Θα γινει προσπαθεια να περασουμε τον κωδικα σε TAP αν μας επιτρεψει το OCR...τουλαχιστον στα listings χωρις UDG

Παραθετω μερικες φωτοζ για να παρετε εναν μεζε (ναι πρεπει ως συνηθως να ειστε registred για να τις δειτε...για να προλαβω τα κλασικα emails)

Εξωφυλλο. Τιμη 950 δραχμουλες

attachment.php


Εσωφυλλο. Β εκδοση βελτιωμενη

attachment.php


Περιεχομενα Α

attachment.php


Περιεχομενα Β (πολυ ψαρωτικοι οι τιτλοι των παιχνιδιων ε?)

attachment.php


Προλογος Α

attachment.php


Προλογος Β (στα credits καποιος Νικος Ρογκακος...ο γνωστος αραγε? Χρυσανθη Αραπογλου...η γνωστη αραγε?)

attachment.php


Παμε στο ζουμι...κωδικας (Το Καστρο των Τερατωωωωωωωωωωωωων)

attachment.php


Microdrive...το μελλον

attachment.php


attachment.php


Πειτε μου...δεν μπαινετε στον πειρασμο να ξεκινησετε να πληκτρολογειτε???

attachment.php
 
Wally είπε:
Το 1984 η Multipress εκδιδει ενα απο τα κλασικα Ελληνικα βιβλια με Spectrum listings (το αλλα ειναι τo 101 Προγραμματα για Spectrum) με τον τιτλο Εξηντα Προγραμματα και Εφαρμογες για Spectrum και συγγραφεα τον Ηλια Αραπογλου (τον οποιο btw τον ψαχνουμε αλλα δεν τον βρισκουμε...)
Ρε μπας και προκειται για τον γενικο διευθυντη της Pulse RC Γεωργιο Ηλ. Αραπογλου ????

Ετσι δεν ειναι το πληρης ονομα του ???

http://www.pulserc.gr/?page_id=174

Η Pulse RC αξιοποιεί έναν από τα πιο εξελιγμένα συστήματα τηλεπικοινωνιών και Πληροφορικής τα οποία βασίζονται σε συστήματα KOSMON\Direct.Η KOSMON από το 1986 προσφέρει τις πιο εξελιγμένες δυνατότητες και εφαρμογές στον χώρο των Τηλεπικοινωνιών και της Πληροφορικής.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λες να βρηκες λαβρακι? Θα γινει κρουση!
 
To εχω και εγω το βιβλιο και εχω πληκτρολογησει πολλα απο τα προγραμματα του...
 
Καλή φάση και ευχαριστούμε θερμά τον xc8! (Μπερδεύω το nick με εκείνον της Νικολούλη) ;)

Πάντως ήθελα να'ξερα, ποιός ταλαίπωρος θα το σκανάρει... :fafoutis:
 
Κατσε μελετησε την Σπεκτρουμοεπιστημη και κανε claim στον επερχομενο διαγωνισμο ;)
 
Το έχω και εγώ, αν και το εξώφυλλο απωλέσθη κάποια στιγμή στα 80s...

Θυμάμαι πάντως ότι είχα επηρεαστεί σημαντικά από το adventure-οειδές "Κάστρο των Τεράτων" που δείχνεις και στην φωτογραφία και είχα γράψει ένα δικό μου πρόγραμμα σε παρόμοιο στυλ.
 
Nemo είπε:
Ρε μπας και προκειται για τον γενικο διευθυντη της Pulse RC Γεωργιο Ηλ. Αραπογλου ????
Ετσι δεν ειναι το πληρης ονομα του ???

http://www.pulserc.gr/?page_id=174

Η Pulse RC αξιοποιεί έναν από τα πιο εξελιγμένα συστήματα τηλεπικοινωνιών και Πληροφορικής τα οποία βασίζονται σε συστήματα KOSMON\Direct.Η KOSMON από το 1986 προσφέρει τις πιο εξελιγμένες δυνατότητες και εφαρμογές στον χώρο των Τηλεπικοινωνιών και της Πληροφορικής.




Υ.Γ. Μια και εχει γραψει αυτος το

Wally είπε:
Λες να βρηκες λαβρακι?.....


Εργάστηκε ως συντάκτης και αρχισυντάκτης περιοδικών για υπολογιστές, ενθέτων Πληροφορικής σε μεγάλες εφημερίδες πανελλαδικής κυκλοφορίας και διετέλεσε μέλος της Ένωσης Συντακτών Περιοδικού Τύπου. Απασχολήθηκε ως προγραμματιστής - αναλυτής και ίδρυσε (μαζί με άλλους νέους έλληνες επιστήμονες, συμφοιτητές και τεχνικούς) μια από τις πρώτες (1986) ελληνικές εταιρείες Πληροφορικής και Ανάπτυξης Λογισμικού. Έχει γράψει δύο επιτυχημένα βιβλία για σχετικά θέματα!
Έχει ολοκληρώσει τον κύκλο επιμόρφωσης «Εφαρμοσμένη Στατιστική για ερευνητές» του Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και τα τελευταία 8 χρόνια δραστηριοποιείται στο χώρο των κοινωνικών, εμπορικών και πολιτικών ερευνών ως ερευνητής και αναλυτής, ενώ έχει διατελέσει Γενικός Διευθυντής της εταιρείας ερευνών Pulse RC. Διαθέτει κοντά 25 χρόνια «ενσήμων», όλα στον ιδιωτικό τομέα! Σήμερα, είναι μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης Επαγγελματιών & Εταιρειών Ερευνών Αγοράς (ESOMAR) και της Βρετανικής Ένωσης Στατιστικής (Royal Statistical Society).
>>>> http://protonfnx.blogspot.gr/p/blog-page.html

Υ.Γ.1 Κανονικα αν θελουμε να ειμαστε ακριβοδικαιοι δεν θα πρεπει να φαω ban ,αφου οχι μονο αναφερομαι εμμεσα σε πολιτικα θεματα αλλα και παραπεμπω σε αναλογο link ?????

Υ.Γ.2 Υ.Γ. Λαμβανοντας υποψη οτι ειναι δικια του δουλεια το "Πρωθυπουργός της Ελλάδας" της Cosmon ,αραγε αυτο ενδυναμωνει τις πιθανοτητες να τα καταφερει ως δημαρχος αν τελικα εκλεγει ????
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ χαρηκα!

Μας το εφερες στο πιατο...τωρα μενει να βρουμε ελευθερο χρονο να κανουμε αυτο που πρεπει :)
 
Να προτείνουμε την υποχρεωτική εγκατάσταση 48άρηδων σε κάθε σχολείο της Φιλαδέλφειας και της Χαλκηδόνας, αν καταφέρει να εκλεγεί...
 
Nemo είπε:
>>>> http://protonfnx.blogspot.gr/p/blog-page.html

Υ.Γ.1 Κανονικα αν θελουμε να ειμαστε ακριβοδικαιοι δεν θα πρεπει να φαω ban ,αφου οχι μονο αναφερομαι εμμεσα σε πολιτικα θεματα αλλα και παραπεμπω σε αναλογο link ?????

Υ.Γ.2 Υ.Γ. Λαμβανοντας υποψη οτι ειναι δικια του δουλεια το "Πρωθυπουργός της Ελλάδας" της Cosmon ,αραγε αυτο ενδυναμωνει τις πιθανοτητες να τα καταφερει ως δημαρχος αν τελικα εκλεγει ????
Να μην ξεχασω να επισημανω την εμμεση συμβολη του ACE :thumbup: στην εντοπιση του κ.Αραπογλου.

Stormwatch είπε:
Να προτείνουμε την υποχρεωτική εγκατάσταση ΖΧ48άρηδων σε κάθε σχολείο της Φιλαδέλφειας και της Χαλκηδόνας, αν καταφέρει να εκλεγεί...





Ξέχασες την υποχρεωτική αντικατάσταση όλων των αγιογραφιών με clive.jpg

Ε,-όπως λέει και η retro παροιμία

"Αμα είναι να γινεις (PC) "παπάς " (>> ZX Spectrum) , να γίνεις Δεσπότης" .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα