Βιντεάκια από την προσωπική μου συλλογή στο youtube [Sonic200gr]

sonic2000gr

RetroWannaBe
Joined
6 Δεκ 2009
Μηνύματα
67
Αντιδράσεις
8
Γεια σας παιδιά (μικρά και κυρίως μεγάλα)

Αν και παρακολουθώ το φόρουμ κατα περιόδους, είναι η πρώτη φορά που γράφω.

Αφορμή είναι το γεγονός ότι μια φορά το χρόνο κάνω για τη συλλογή μου το λεγόμενο "retro week" δηλ. βγάζω τα μηχανήματα, τους κάνω συντήρηση, τα συνδέω και τα λειτουργώ για λίγο και - μέχρι πέρισυ - τράβαγα και φωτογραφίες. Επειδή στα Χανιά έχουμε και άλλους retromaniax, οι φώτο έκαναν το γύρο του ... twitter συνήθως. Φέτος για πρώτη φορά αποφάσισα να τραβήξω βίντεο των μηχανημάτων σε λειτουργία και να τα ανεβάσω στο youtube. Αν θέλετε λοιπόν να μοιραστείτε και εσείς τις retro ιστορίες και αναμνήσεις σας ρίξτε μια ματιά:

- TI-99/4A

(O πρώτος υπολογιστής που χρησιμοποίησα, φίλου)
Και θα ακολουθήσουν:

- Sinclair Spectrum 48k και Spectrum +2

- Toshiba HX-10 MSX

- Macintosh Plus

Μπορείτε επίσης να ρίξετε μια ματιά στο retro site μου.
 
Χορταστικη παρουσιαση, εξαιρετικο υλικο αγαπητε!

BTW To Space Attack βλεπω να εχει εξαιρετικα smooth scrolling για παιχνιδι απο Pixel listing! Ευγε και στον AmigaMan.

UPDATE: Το site σου ειναι πληρεστατο επι της θεματολογιας που πραγματευεται
 
Mπραβο,εξαιρετικη δουλεια,συνηθως δεν βλεπουμε βιντεακια απο ελληνες. :thumbup:
 
Πολύ ωραία παρουσίαση, μου αρέσει που γνωρίζεις τόσα για τα μηχανήματά σου και ο ήρεμος τρόπος που τα παρουσιάζεις (οι πιό πολλοί φωνάζουν, γεμίζουν με μουσικές τα βίντεο και κουνάνε την κάμερα πέρα-δώθε χωρίς λόγο). Θα κάτσω τώρα να τα παρακολουθήσω όλα !
 
Πολύ ωραίος φίλε, συνέχισε έτσι !!!!
 
Παιδιά, ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.

Το σημερινό video αφορά το

- Απολαύστε το!
 
Ολα σου τα video καταφερνουν οχι μονο να μην κουραζουν αλλα να θες να τα παρακολουθησεις μεχρι το τελος.

Ξεκουραστο σπικαζ, καλο "script", μεγαλη συλλογη, συν τις γνωσεις που διαθετεις, εγγυουνται δυνατο αποτελεσμα! ;)

Περιμενουμε την αυριανη παρουσιαση για το MSX1!

Τα σαπιοκασετοφωνα της Amstrad παραλιγο να σου χαλασουν το presentation!!! :)
 
Πολυ καλα βιντεο ,εξαιρετικες παρουσιασεις!Μπαινω τωρα να δω το ZX Spectrum !
 
Σειρά σήμερα έχει το

. Στο λίγο που το δούλεψα μου άρεσε πολύ.
 
Sorry για τη καθυστερηση στο ανεβασμα του ποστ σου αλλα το spam filter κανει λαθακια μερικες φορες στο τι ειναι spam post και τι οχι...

Ευτυχως το πηρα χαμπαρι εστω και με ελαφρα αργοπορια.

Πολυ καλη παρουσιαση ως συνηθως. Εκτιμησα για αλλη μια φορα τις γνωσεις σου οταν δεν επεσες στην "λουμπα" για τα 318/328 και το MSX προτυπο. ;)

Το Ode to Joy με την Play ηταν πολυ ψαρωτικο :)
 
βάζω το shortcut του θέματος στην άκρη για πιο ήσυχη ώρα ;)

είναι ότι ακριβώς θα ήθελα κι εγώ (παρουσίαση) κάποια στιγμή για τα δικά μου μηχανήματα, οπότε.. σε ζηλεύω :p

έχω κι εγώ ίδιο μηχάνημα κι επειδή αναίφερες τα Χανιά στο βίντεό σου, σου στέλνω pm να βρεθούμε :D
 
Εξαιρετικές παρουσιάσεις!

Με αυτό το Mac o Shock θα χ...(λογοκρισία!) από την χαρά του! :)
 
Μια και τελειώσαμε με τις παρουσιάσεις, για να σας ευχαριστήσω για την υπομονή σας, πάρτε και το σπάνιο (δεν το έχω δει πουθενά) διαφημιστικό φυλλάδιο του Πουλιάδη για τον ΤΙ-99/4Α και το TI professional. Το είχα μέχρι σχετικά πρόσφατα, ευτυχώς το σκάναρα πριν χαθεί για πάντα:

leaflet2.jpg

leaflet1.jpg
 
Ωραιο κομματι απο τον "αχαρτογραφητο" δυστυχως στη χωρα μας Ti...Να σαι καλα!
 
πολύ ωραίες παρουσιάσεις μπράβο! κρίμα πάντως που τελείωσαν για φέτος...

να σε ρωτήσω,επειδή κάποια στιγμή θέλω και εγώ να κάνω κάποιες παρουσιάσεις,πως μπορείς να πετύχεις αυτή τη ποιότητα εικόνας στο youtube; είχα προσπαθήσει να ανεβάσω κάτι πριν λίγο καιρό αλλά το τελικό αποτέλεσμα ήταν γεμάτο artifacts.
 
krem13 είπε:
να σε ρωτήσω,επειδή κάποια στιγμή θέλω και εγώ να κάνω κάποιες παρουσιάσεις,πως μπορείς να πετύχεις αυτή τη ποιότητα εικόνας στο youtube; είχα προσπαθήσει να ανεβάσω κάτι πριν λίγο καιρό αλλά το τελικό αποτέλεσμα ήταν γεμάτο artifacts.
Μη νομίζεις ότι το έψαξα ιδιαίτερα το θέμα. Τράβηξα με μια φτηνή video camera (JVC Everio GZ-MS230) η οποία δεν είναι κάτι ιδιαίτερο από ποιότητα. Μετά πέρασα το video στο Handbrake σε 1000 Kbps average bitrate και ανέβαζα το αποτέλεσμα. Μάλλον εσύ θα το συμπίεσες υπερβολικά.
 
Άντε και για σας τους retrojunkies των Pocket Computers,

με επέκταση μνήμης 64Kb παρακαλώ! Το έχει τραβήξει ο φίλος Βαγγέλης στον Κήπο.Δεν τα παρουσίασα αυτά σε δικά μου βίντεο, αλλά έχω:

- Casio FX-880P με επέκταση μνήμης (και αυτοσχέδιο σειριακό για PC comms)

- Casio FX-730P με επέκταση μνήμης (8 -> 16Kb) και cassette inteface FA-5

- Texas Instruments TI-74 BASICALC & εκτυπωτή

και το σύγχρονο:

- Texas Instruments TI-92 Plus

Ειδικά τα Casio της εποχής εκείνης τα είχα πάντα σε μεγάλη εκτίμηση, καθώς είχα το PB-220 + RAM pack όσο σπούδαζα και ήταν τρομερό εργαλείο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα