Βοήθεια! Πώς θα αναγνωρίσει το PC μου τις δισκέτες απο ST?

Amstrad1981

RetroActive
Joined
26 Απρ 2009
Μηνύματα
432
Αντιδράσεις
86
Έχω παιδευτεί πάρα πολύ για να καταφέρω να παίξω παιχνίδια στον ST απο image files. Έκανα format στον ST σε δισκέτα 1.44 (double side) και λειτούργησε. Το θέμα είναι πώς θα μεταφέρω τα αρχεία image που τα μετέτρεψα ήδη σε αρχεία ST στο PC, αφού δεν αναγνωρίζει ύστερα αυτές τις δισκέτες! Έκανα install και το Fdrawcmd.sys Installer αλλά τίποτα! :(

Βοήθεια!!!

Δέν αντέχω άλλο! :cry: Μία απάντηση θέλω μόνο!!!

Υ.Γ. Πολλά απο τα links που βρήκα στο forum δεν λειτουργούν!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βρε, μη σκας... Εδώ είμαι εγω....

Μια στιγμή μόνο να κάνω ένα ντους, γιατί μόλις γύρισα από μπάνιο και θα εξετάσω την περίπτωσή σου διεξοδικά... :boss:
 
φυσιολογικό...το πισι σου αρνείται να συμμετέχει στο χάσιμο χρόνου της ενασχόλησης με τα st! Εχεις αμστραντ ασχολήσου μ' εκείνο, με κανα κόμοντορ, με κανα γομολάστιχα ή με την μεγάλη κυρία των υπολογιστών! Τόσες επιλογές έχεις.... :)
 
A) Ποτέ δισκέτα 1.44 , ειδικά με φορματ στον ST.

Κλείσε την τρύπα αναγνώρησης 1.44 με σκούρο αυτοκόλλητο και δοκίμασε στο PC με το floimg του Pera και χώρις τίποτα άλλο.

Το ιδανικό είναι να γράψεις απλές DD δισκέτες 720κ και όχι 1.44.

Εσωκλείω συνημένα τα αρχεία.

Δοκίμασε και με αυτό....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
* Κατέβασε αυτό (Floppy Image & File Transfer)

* Αποσυμπίεσέ το

* Τρέξε το FdInstall

* Τρέξε το Floimg95

* Βάλε μια δισκέτα στο drive (αν είναι 1.44 βάλε σελοτέιπ στην τρύπα)

* Πάτα το εικονίδιο της δισκέτας Α

* Αγνόησε τυχόν μήνυμα λάθους

* Κάνε tick στο Format

* Πάτα Open Image File

* Διάλεξε το Image που θέλεις

* Πάτα την επιλογή Image To Floppy

Η μπάρα στο κάτω μέρος θα αρχίσει να γεμίζει. Μόλις τελειώσει, η δισκέτα σου είναι έτοιμη να την βάλεις στον ST!

:) Happy Atari Gaming!!! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αυτά είναι... μακάρι να ήταν τόσο απλό και σε amiga :D (και γενικά σε οτιδήποτε retro μηχανάκι...)
 
Και σε Spectrum και Amstrad το ίδιο είναι αρκεί να έχεις βάλει ένα οδηγό δισκέτας 3" στο PC.

Άρα μένει μόνο η Amiga.... μπουχαχαχαχα
 
Επιτέλους απολαμβάνω τον 1040STfm μου! :D

Σας ευχαριστώ όλους για την πολύτιμη βοήθεια σας! :D

Barbarian 2

Another world

Xenon 2

Toki

Και συνεχίζω!!!
 
Mission Accomplished!

Well Done Gentlemen!!! :boss:
 
@Παιδιά, δισκέτες 1.44 800K από Amigakit, καινούριες. Κανουν για όλα τα συστήματα που υποστηρίζουν αυτό το φορμά.

keropi είπε:
αυτά είναι... μακάρι να ήταν τόσο απλό και σε amiga :D (και γενικά σε οτιδήποτε retro μηχανάκι...)
Το μονο που δε μας κάθεται στο αμιγκάκι. Ολα τα υπόλοιπα όμως.... :D :D:p:p
 
Rygar είπε:
Το μονο που δε μας κάθεται στο αμιγκάκι. Ολα τα υπόλοιπα όμως.... :D :D:p:p
Πάντα υπάρχουν ψιλοπροβλήματα στο emulation κονσολών... :p
 
Rygar είπε:
@Παιδιά, δισκέτες 1.44 800K από Amigakit, καινούριες. Κανουν για όλα τα συστήματα που υποστηρίζουν αυτό το φορμά.

Το μονο που δε μας κάθεται στο αμιγκάκι. Ολα τα υπόλοιπα όμως.... :D :D:p:p

1.44 ή 800Κ? με μπέρδεψες...
 
spyros_s είπε:
όπως επίσης και στα ...τύπου υπολογιστή :p
Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο δίκαιο εχεις... Μια κονσόλα με πληκτρολόγιο για παράδειγμα...
 
mouxaxxaxxaxa καλοοοοό comeback :p
 
Μάλλον ο Floppy Emulator ειναι η πιο ενδεδειγμένη λύση
 
o st ειναι το μόνο τύπου home με emulator υπολογιστή!

Dino θυμασαι πόσο καλά έπαιζε στις εκλογές του 1993 η αμίγκα; Επίσης στους τηλεοπτικούς σταθμούς μέχρι πριν λίγα χρόνια ήταν πράγματι παιχνίδι!

Στην Nasa παίζανε επίσης!

Με τα st βεβαια ακόμα και το παιχνίδι είναι αδύνατο...με τετοια κίνηση προτιμάς να βλέπεις κινούμενα σχέδια σε καρε καρέ! :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
vs mode ON:

Τα'χουμε ξαναπεί....

Η συνδεσμολογία της Amiga της επέτρεπε να συνδεθεί πιο εύκολα για τηλεοπτικό σήμα. Γιάυτό ο Λεκό έπαιζε Kick Off στο Computer Show σε Amiga και όχι σε ST, που ήταν και πιο γρήγορο... :p

vs mode OFF
 
Πίσω
Μπλουζα