Βοήθεια για acorn 3000

geo1977

RetroWannaBe
Joined
2 Ιαν 2009
Μηνύματα
46
Αντιδράσεις
0
Γεια σας έφτασε στα χέρια μου ένας acorn 3000 τον σύνδεσα με composite monochrome στην tv και δείχνει ένα άσπρο φόντο και μετά

οριζοντίες γραμμες (scroling)ή μαυρο σαν να μην έχει σήμα

δεν έχω 9 pin rgb καλώδιο ή 1084 monitor για να δοκιμάσω το rgb conector μπορείτε να βοηθησετε...?
 
Τι monitor έχεις στην κατοχή σου για να τον συνδέσεις? Τυχαίνει να έχω spare ένα καλώδιο για Α3000 --> Atari SC1435/Commodore 1084S/Philips CM8833 (και τα 3 το ίδιο βύσμα έχουν)
 
@falkon 030

Δεν εχω κανένα τέτοιο μονιτορ χρειάζομαι καλώδιο για tv και απο οτι καταλαβα ενα ποντικι οπωσδηποτε έχεις..?? να στο αγοράσω η μπορω να

χρησιμοποιήσω το keyboard με καποιο συνδιασμό πλήκτρων(αφου αναψει

o acorn γιατί έχω πρόβλημα) τα χρειάζομαι για να βρω αλλο αcorn:xm:
 
Tελικά βρήκα ένα αλλο acorn 3000 και έκανα αλαγές σε parts

και δούλεψε δεν εφταιγε η tv(συχνοτητα) όπως αρχικά πίστευα

αλλα μάλον κάτι στο board:(

Τώρα χρειάζομαι ποντικι έχει κάποιος να το αγοράσω
 
Με σχεδόν τα ιδια χρήματα, αντί για ποντίκι παλιό και χιλιοταλαιπωρημένο, μπορείς να αγοράσεις αυτόν τον αντάπτορα και να συνδέσεις ό,τι ποντίκι PS2 θες. Εχω ενα τέτοιο για το Risc PC μου και σε διαβεβαιώνω ότι δουλευει αψογα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@Rygar τελικά πήρα απο εδώ ttp://www.apdl.co.uk/mice.htm και

ο αντάπτορας παίζει με ολα τα ps 2 που δοκίμασα (πρέπει να είναι ο ιδιος

με εσένα) πάντως σε ευχαριστώ ;)

ΥΓ:Βρήκα και καλώδιο RGB και o Acorn είναι κομπλέ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
geo1977 είπε:
Μπράβο! Ξεχασα να σου αναφερω το σάιτ αυτό. Εχω παρει και απο εκει διαφορα πραγματα. Πολύ καλός! Αφου εκανες δουλειά, αυτό εχει σημασία. Και ναι ειναι ίδιος με το δικό μου. Εάν θυμάμαι καλα, εχει μια ειδική λειτουργία η οποία ορίζει εάν το ποντίκι θα είναι 2 ή 3 πλήκτρων. Αυτό ορίζεται από το χρήστη με το πάτημα καποιου κουμπιού του ποντικιού με το άνοιγμα του υπολογιστή, και μαλιστα αυτή η ρύθμιση παραμένει ακομα κι αν κλείσει ο υπολογιστής γιατί μεσα στον αντάπτορα βρίσκεται ενα μικρό ολοκληρωμένο που τη διατηρεί. Λογικά θα εχεις και οδηγίες επί τούτου. Επαναλαμβάνω, δε θυμαμαι καλά εάν όντως ισχύει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα