Βοήθεια στο Zak McKracken

Nada

RetroN00b
Joined
12 Ιουλ 2007
Μηνύματα
25
Αντιδράσεις
2
Εχθες κατέβασα μια deluxe version του Zak McKracken και φυσικά, κόλλησα για ώρες στο PC! Είμαι τόσο lame οσον αφορά στα advetures ώστε κόλλησα κιόλας σε ένα σημείο στην αρχή! Επίσης, δεν μπορώ να βρω walkthrough για τη συγκεκριμένη version (ίσως να είναι καλύτερα έτσι...)

Δείτε πού κόλλησα:

Βρίσκομαι στο San Francisco, στην αρχή του παιχνιδιού, έχω μαζέψει όλα τα αντικείμενα και ξέρω ότι χρειάζομαι gas για το chainsaw για να ξυπνήσω τον οδηγό του λεωφορείου... και φυσικά, δεν μπορώ να βρω λύση! καμιά πρόταση (σε μορφή hint και όχι walkthrough, please!!!)
 
Δε θυμαμαι καθολου δυστυχως για να σε βοηθησω,αλλα η deluxe εκδοση δεν ειναι φανταστικη...;;
 
Ω, ναι, είναι πολύ ωραία (αλλά λόγω νοσταλγίας, λατρεύω αυτήν του C64)
 
Εισαι γνησιο retro-boy λοιπον....!! :D
 
Nada είπε:
Εχθες κατέβασα μια deluxe version του Zak McKracken και φυσικά, κόλλησα για ώρες στο PC! Είμαι τόσο lame οσον αφορά στα advetures ώστε κόλλησα κιόλας σε ένα σημείο στην αρχή! Επίσης, δεν μπορώ να βρω walkthrough για τη συγκεκριμένη version (ίσως να είναι καλύτερα έτσι...)
Δείτε πού κόλλησα:

Βρίσκομαι στο San Francisco, στην αρχή του παιχνιδιού, έχω μαζέψει όλα τα αντικείμενα και ξέρω ότι χρειάζομαι gas για το chainsaw για να ξυπνήσω τον οδηγό του λεωφορείου... και φυσικά, δεν μπορώ να βρω λύση! καμιά πρόταση (σε μορφή hint και όχι walkthrough, please!!!)
Τον οδηγό δε θα τον ξυπνήσεις με το chainsaw (αυτό έλειπε loool), αλλά με το μπαγιατισμένο ψωμί που θα σου πετάξει ο ιδιοκτήτης του φούρνου εκνευρισμένος, όταν θα του χτυπήσεις το κουδούνι 3 φορές ή εναλλακτικά με το kazoo από το κατάστημα που πουλάει μουσικά όργανα κ.α.
 
Alucard είπε:
Τον οδηγό δε θα τον ξυπνήσεις με το chainsaw (αυτό έλειπε loool), αλλά με το μπαγιατισμένο ψωμί που θα σου πετάξει ο ιδιοκτήτης του φούρνου εκνευρισμένος, όταν θα του χτυπήσεις το κουδούνι 3 φορές ή εναλλακτικά με το kazoo από το κατάστημα που πουλάει μουσικά όργανα κ.α.
θα το δοκιμάσω, φίλε alucard, σε ευχαριστώ πολύ!!!
 
(οκ καθυστερημενη απαντηση αλλα....)

Δεν υπαρχει chainsaw στο παιχνιδι ρε παιδια!!!
 
!!

Αυτή την deluxe έκδοση που μπορόύμε να τη βρούμε ρε παιδιά??
 
Διορθωστε με αν κανω λαθος

Η deluxe ειναι εκδοση που ειχε βγει για την ιαπωνικη πλατφορμα FMTowns. Στο πισι μπορεις να τηνπαιξεις μονο με το scummVM. Στο σαιτ του προγραμματος μαλλον Μπορεις να βρεις το αρχειο με το παιχνιδι το οποιο ειναι freeware.

Στο site του Earwax Studios μπορεις νακατεβασεις το soundtrack
 
Λοιπον,για να ξεμπερδεψουμε τα πραγματα....

Το Zak McKracken and the alien mindbenders ειναι το original,κλασσικο παιχνιδι που γνωριζουμε ολοι....

Αυτο ΔΕΝ ειναι freeware,αλλα esa protected,οπως ολα τα παιχνιδια της Lucas αλλωστε εως σημερα...

Η fm towns εκδοση ειναι το ιδιο παιχνιδι,με καλυτερο ηχο/μουσικη και δεν ειναι η φερομενη ως deluxe εκδοση...

Το Zak McKracken and the alien mindbenders deluxe ειναι ουσιαστικα η λανθασμενη ονομασια του The new adventures of Zak McKracken,το οποιο ειναι ενα fan-made game,κατα καποιο τροπο συνεχεια του αρχικου...

Εκει εγινε και το μπερδεμα με τον φιλο Rakeesh και το chainsaw... :)

Aυτο ειναι freeware και Σωκρατη,μπορεις να το κατεβασεις απο εδω

Ελπιζω να σας βοηθησα... :)
 
Οπως και να χει, την εκδοση FM-towns την ειχα κατεβασει απο ενα 'επισημο' site, νομιζω αυτο του ScummVM.

Σε καμια περιπτωση ενα τετοιο site δε θα διεθετε παρανομα ενα εμπορικο παιχνιδι.

Οποτε κατι πρεπει να παιζει με την αδεια αυτης της εκδοσης συγκεκριμενα... θα το κοιταξω
 
H αληθεια ειναι οτι για τις FM-towns εκδοσεις δεν ξερω τι "παιζει" ακριβως,ειναι μπερδεμενα τα πραγματα σχετικα με το ποιος κατεχει τα δικαιωματα τους,αλλα και παλι ο,τι κι αν ισχυει επ'αυτου,νομιζω δεν ειναι freeware...

Καποια στιγμη ειχε -προφανως αυθαιρετα- ειπωθει στο διαδικτυο οτι αν κατεχεις το οriginal PC game,μπορεις να κατεβασεις την FM-towns εκδοση...

Rakeesh,στο site του ScummVm δεν υπαρχει κανενα Zak παντως...

Εξακολουθω να πιστευω οτι δεν ειναι νομιμη η κατοχη τους μεσω download,αλλα αν βρεις κατι σχετικο Rakeesh,πες μας...
 
Πίσω
Μπλουζα