Βοηθεία περί αυτοκολλήτων

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.578
Αντιδράσεις
1.703
Το λοιπόν, μια ξαδέλφη μου απο μικρη συνηθηζε να κολλαει αυτοκολλητα στο γραφειο της, απο Stickers μεχρι Κουκουρουκου. Τωρα ομως το επιπλο εφαγε τα ψωμια του και παει για αντικατασταση. Στην προοπτικη του οτι μαζι θα χαθουν τα αυτοκολλητα, αναζητειται τροπος για να ξεκολλσουν ωστε να τα φυλλαξει καπου σαν κειμηλια. Ξερει κανενας "γκουρού" του ειδους κανενα ασφαλη τροπο για αυτο; Εγω εχω υποψη μου σιδερο ή ακομα καλυτερα σεσουάρ (μαλλον το εχω δει σε καμια ταινια) αλλα πειτε κι εσεις καμια ιδεα.
 
Δυστυχως το αρθρο δεν μας κανει. Λεει για καθαρισμο μιας επιφανειας απο αυτοκολλητα τα οποια δεν μας νοιαζουν καθολου. Αντιθετως, εμας μας νοιαζουν τα αυτοκολλητα πιο πολυ απο το αν ειναι καθαρο το επιπλο :Ρ

Σε ευχαριστω παντως :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αφού το γραφείο πάει για πέταμα, μπορεί με ένα κοπίδι να χαράξει το ξύλο γύρω από τα αυτοκόλλητα και να τα αφαιρέσει μαζί με τη φλούδα του ξύλου στην οποία είναι τώρα κολλημένα.
 
Αν ειναι ετσι, ειχα ηδη σκεφτει να πριονισει ολη την επιφανεια και να την κανει καδρο :D λεμε για καποια πιο "καθαρη" λυση ομως, αν υπαρχει. Αλλωστε δεν ξερουμε αν ειναι για πεταμα το επιπλο, μπορει να το δωσουν καπου αλλου.
 
Rakeesh είπε:
Αν ειναι ετσι, ειχα ηδη σκεφτει να πριονισει ολη την επιφανεια και να την κανει καδρο :D λεμε για καποια πιο "καθαρη" λυση ομως, αν υπαρχει. Αλλωστε δεν ξερουμε αν ειναι για πεταμα το επιπλο, μπορει να το δωσουν καπου αλλου.
Θα προτεινα να μην δωσουν το επιπλο αλλου, να το κρατησει στο σπίτι και ετσι να της μεινουν τα αυτοκολλητα για να θυμιζουν...τη χρυση εποχη του παρελθοντος...
 
Μα αν ηταν να κρατησει το επιπλο χαριν των αυτοκολλητακίων δε θα γινοταν αυτη η συζητηση εξ αρχης :D

Τελος παντων, αν δεν προταθει καποια ρεαλιστική λυση θα προτεινω σεσουαρ και βλεπουμε :)
 
Μια καλύτερη πρόταση πιστευω απο σεσουαρ, ειναι το ΖΙΠΕΛΑΙΟ..

Ποτιζεις πάνω το αυτοκόλλητο, περιμένεις 10 δευτερόλεπτα και μετα ξεκινάς με ένα κοπίδι να αφαιρείς απο όλες τις γωνιές και συγχρόνως ποτίζεις με ζιπελαιο ακομα περισσότερο το χαρτάκι ενώ το ξεκολλας...
 
Τράβα σε υψηλή ανάλυση φωτογραφίες από τα αυτοκόλλητα και πέτα με άνεση το έπιπλο. Που να πριονίζεις τώρα και να σκαλίζεις;
 
Δε χρειάζονται άλλες γνώμες, αφού σου έδωσα την λύση ΕΓΩ!!! :p . :p
 
Πίσω
Μπλουζα