Βύσμα ρεύματος για snes

UNCLE CARL

RetroWannaBe
Joined
16 Mαϊ 2010
Μηνύματα
100
Αντιδράσεις
2
Χρειάστηκε να πάρω τροφοδοτικό για το snes μου αλλά δεν ξέρω τι πολικότητα να βάλω. Βρήκα ότι το αμερικάνικο μοντέλο θέλει αρνητικό στο κέντρο( centre negative) αλλά από ότι είδα έχουν διαφορετικές προδιαγραφές τα δύο μοντέλα. Στο δικό μου πού είναι ευρωπαικό με τι βύσμα να το συνδέσω; Να βάλω στο μετασχηματιστή το + ή το - στο κέντρο; Κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη!
 
Αγόρασε έναν αυθεντικό μετασχηματιστή γιατί το SNES είναι πάρα πολύ ευαίσθητο.
 
μόλις αγόρασα έναν ρυθμιζόμενο (3-12V και 1,5 Α) που υπερκαλύπτει το snes, απλά δεν ξέρω τι πολικότητα να του βάλω!
 
Αν βαλεις αναποδη, απλα δεν θα παιξει.

Την αλλαζεις και παιζει.

Και εγω ετσι εκανα, δοκιμαζοντας εναν μετασχηματιστη εμποριου.
 
Ευχαριστώ πολύ για τις γρήγορες απαντήσεις σας! Ακολούθησα τη συμβουλή σου mike και δούλεψε άψογα! Να΄σαι καλά! Οποιος ενδιαφέρεται, για να λειτουργήσει το ευρωπαικό μοντέλο θέλει τελικά το θετικό πόλο στο κέντρο του μετασχηματιστή!
 
Δεν σκεφτηκα να σου πω κατευθειαν τι πολικοτητα εχω στον μετασχηματιστη μου,

αλλα θυμαμαι οτι επαιξε με "την δευτερη" και τελευταια ρυθμιση.

Ειχα 50% να το πετυχω με την πρωτη, τελικα δεν το πετυχα, αλλα το μηχανημα

δεν παθαινει τιποτα αν βαλεις αναποδη πολικοτητα.

Ενα μηχανημα πρεπει να προσεχετε, το megaCD, διοτι του ειχα βαλει πριν χρονια

τον αυθεντικο μετασχηματιστη SNES, και καηκε η ασφαλεια !!!
 
Ερώτηση: Έχω ευρωπαικό μοντέλο με όλα τα σχετικά. Αν αγοράσω ένα αμερικάνικο, μπορώ να χρησιμοποιήσω τον μετασχηματιστή του ευρωπαικού;
 
όχι δεν κάνει...

EU SNES : 9V AC 1.3A

US SNES : 10V DC 850mA

(αν έχεις όμως βάζεις στο US μετασχηματιστή από megadrive1 - κάνει μια χαρα!)

είναι σχετικά εύκολο να μοντάρεις το PAL πάντως και να το κάνεις universal: http://mmmonkey.co.uk/console/nintendo/snes-switches-1.htm
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μακαρι να γινοταν να παιζει και τα γιαπωνεζικα, αλλα δεν χωρανε τα cartidges.
 
...το κόβεις στο slot. :p

Αν θες όντως να γίνει universal του βάζεις switches ή pic και του φαρδαίνεις το slot. Έχω το δικό μου με pic, απλά το πορτάκι αφήνει κενό όταν κλείνει
 
Ναι το ξερω, θα φαινεται το πειραγμα. Το ιδιο συμβαινει και με το Ν64, αν αφαιρεσεις

το πλαστικο που εχει τα "αυτακια" και δεν επιτρεπει να μπουν καποιοα cartidges.

Βγαινει ευκολα αλλα δεν κλεινει το πορτακι, απλα "κρεμεται".
 
το ευρωπαικο snes χρησιμοποιει ac adaptor (εναλλασομενο) 9 volt 1.3A

δεν εχει πολικοτητα,οπως και να το βαλεισ το ιδιο ειναι.

φυσικα κανει και ο dc adaptor..
 
Μετασχηματιστής SNES!

Παιδιά βρήκα κάπου το SNES μαζί με τα ελάχιστα παιχνίδια που είχα κρατήσει (γιατί δυστυχώς τα άλλα τα χάρισα) και θέλω να θυμηθώ τα νιάτα μου παίζοντας!

Το πρόβλημα είναι ότι δεν βρίσκω τον φορτιστή του SNES... Ξέρετε μήπως τι φορτιστής είναι συμβατός με SNES;
 
Δε θυμάμαι και είμαι και στη δουλειά!.... :(

Πάντως, ταπεινή μου γνώμη, μη ρισκάρεις να βάλεις ό,τι καλώδιο τροφοδοσίας να 'ναι! (μάλλον αυτό εννοείς και όχι φορτιστή! ;) )

Δεν κάνεις ένα τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία να σε πουν?

[Edit] Για ρίξε και ματιά εδώ & κάν' τους ένα τηλέφωνο! [/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μετασχηματιστής, όχι φορτιστής!

Και να πάρεις αυθεντικό, υπάρχουν όσοι θες στο eBay. Μη ρισκάρεις με μετασχηματιστή συμβατό ακόμα και αν ταιριάζει απόλυτα "στα χαρτιά".
 
To αυθεντικο τροφοδοτικο ειναι 9V 1.3A AC, αλλα διαφοροι μαστοροι λενε οτι δουλευει με οποιοδηποτε τροφοδοτικο 9V ~1A (ειτε AC, ειτε DC) ασχετως πολικοτητας. Αυτο φυσικα μονο για τα ευρωπαϊκά SNES!
 
Ναι ετσι ειναι, δουλευει με οποινδηποτε μετασχηματιστη, που εχει τα σωστα specs (9V και περιπου 1Α).
 
D@redevil είπε:
Δε θυμάμαι και είμαι και στη δουλειά!.... :(
Πάντως, ταπεινή μου γνώμη, μη ρισκάρεις να βάλεις ό,τι καλώδιο τροφοδοσίας να 'ναι! (μάλλον αυτό εννοείς και όχι φορτιστή! ;) )

Δεν κάνεις ένα τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία να σε πουν?

[Edit] Για ρίξε και ματιά εδώ & κάν' τους ένα τηλέφωνο! [/edit]
Δεν νομιζω οτι εχει καποιο νοημα να παρει στην αντιπροσωπεία γιατι πολυ απλα αυτοι δεν θα ξερουν καν τι ειναι το SNES!
 
angel_grig είπε:
Δεν νομιζω οτι εχει καποιο νοημα να παρει στην αντιπροσωπεία γιατι πολυ απλα αυτοι δεν θα ξερουν καν τι ειναι το SNES!
Oh well! Εγώ θα δοκίμαζα! Δεν χάνει τίποτα να κάνει ένα τηλέφωνο! :)

Τώρα το αν θα ξέρουν, έτερον εκάτερον!....
 
Το μόνο σίγουρο είναι ότι αποκλείεται να έχει μετασχηματιστές η Νόρτεκ διότι ήταν αρκετά ελαττωματικοί εκείνοι του Snes και θα έχουν τελειώσει εδώ και χρόνια. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δοκιμάσει κάποιον άλλο μετασχηματιστή, όπως λένε τα παιδιά παραπάνω! Όμως προτείνω, με τα σημερινά δεδομένα που η αγορά μεταχειρισμένων προϊόντων ανθεί, να πάρεις έναν official να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Εφ' όσον τώρα τον αγοράσεις, προτείνω να τον αποσυνδέεις από τον ηλεκτροδότη κάθε φορά που έχεις απενεργοποιημένη την κονσόλα σου για να μην καεί. Επίσης, ακόμη ένα σημείο που θα πρέπει να προσέξεις είναι το καλώδιο το οποίο είναι εξ ίσου ευαίσθητο, μην το κακομεταχειρίζεσαι διότι πολύ εύκολα χάνει επαφές.
 
Πίσω
Μπλουζα