* Β' Λυκείου

metsgr

RetroActive
Joined
1 Οκτ 2008
Μηνύματα
518
Αντιδράσεις
9
Το μονο σχολικο μου βιβλιο που ετυχε να εχω μαζι μου (πως ετυχε αραγε κι αυτο;; :xm: ) ειναι η Φυσικη Β' Λυκειου του Αλκινοου Μαζη. Κλασικοτατο βιβλιο μια που κυκλοφορησε πολλαααααα μα παρα πολλαααααααααααα χρονια.

Σημερα περασα τη μιση μου μερα πανω απο τo σαρωτη (το scanner ντε!) και το θυμηθηκα. Μια που δεν υπαρχει αντιστοιχο θεμα για βιβλια Λυκειου, θα το ανεβασω εδω.

Ειναι του 1990 και ειναι εκδοση Λ'Α', τουτεστιν: τριακοστη πρωτη!!! :eek: (αυτο κι αν ειναι ρετρο)

[edit] Dead photobucket pic [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βιβλία Λυκείου - Β' τάξη

Κειμενα Αρχαιας Ελληνικης Λογοτεχνιας

12420.jpg

Εκφραση - Εκθεση
12421.jpg

Ιστορια Νεοτερη και συγχρονη
12422.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να και δύο δικά μου!!! :D Κοσμογραφία και Βιολογία!

12442.jpg12443.jpg

Θεματική Ιστορία.
12445.jpg
Ίσως από τις λίγες ενδιαφέρουσες "Ιστορίες" όπως και το κόκκινο βιβλίο της 3ης Λυκείου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα βιβλια των λυσεων για τις ασκησεις της Φυσικης και της Χημειας

12453.jpg

Το βιβλιο των λυσεων της φυσικης δεν ειχε μοιραστει στα σχολεια. Επρεπε να το παρουμε απο βιβλιοπωλειο και δεν ειναι του οργανισμου

Θεωριτική Γεωμετρια

12447.jpg

Τα βιβλια των λυσεων για τις ασκησεις της Θ. Γεωμετριας και της Αλγεβρας12455.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το β' τεύχος της Γεωμετρίας!
12465.jpg
(το στρουμφάκι δεν συμπεριλαμβανόταν στην ύλη :D )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άλγεβρα και Νέα Ελληνικά #)

12536.jpg12535.jpg

καθώς και το βιβλίο της Ιστορίας (Α' τεύχος)


12537.jpgB lykeiou (4).jpg
Ανακάλυψα και αυτό ανάμεσα στα βιβλία μου αλλά είμαι 1000% σίγουρη πως δεν ήταν δικό μας... :xm:

(αφήστε που είναι και πεντακάθαρο... :p )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
12662.jpg

Να και το άλλο τεύχος της Γεωμετρίας άρτι ανακαλυφθέν και σκαναριθέν :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να πω ότι μου αρέσουν; Μάλλον θα πω ψέματα.....

Καλή δουλειά πάντως.....
 
Μαθηματικὰ Β' Λυκείου 1991-1992

Γειά σου Χουανίτα Ὀλυμπιακάρα! Τὸ λοιπόν, ἀνεβάζω τὸ πρῶτο μου ρετρὸ ἐξώφυλλο βιβλίου, αὐτὸ τῶν Μαθηματικῶν Β' Λυκείου (Ἄλγεβρα), ποὺ τυχαίνει νὰ ἔχω μαζύ μου. Ὅταν κατέβω στὸ πατρικὸ θὰ γίνει τοῦ Κουτρούλη ὁ γάμος ἀπὸ ἀνεβάσματα! Γιὰ τὴν ἱστορία, τὴν πρώτη ἔκδοση τοῦ βιβλίου αὐτοῦ ἐγκαινίασε ἡ σειρὰ τοῦ '75, τὸ 1991. Τότε τὸ βιβλίο βγῆκε σὲ 2 τόμους γιὰ καθαρὰ τεχνικοὺς λόγους. Ὅταν γινόταν ἡ διανομὴ τοῦ πρώτου στὰ σχολεῖα τὸ Σεπτέμβρη, τότε ὁ δεύτερος ἦταν ἀκόμα σὲ χειρόγραφη ἔκδοση! Βεβαίως, μετὰ ἀπὸ λίγες ἑβδομάδες ἦταν ὅλα τζέτ καὶ μοιράστηκε κανονικὰ στὰ παιδιά.

Ἂν δὲν κάνω λάθος, τὴν ἑπόμενη χρονιὰ οἱ 76άρηδες εἶχαν τὸ βιβλίο αὐτὸ σὲ ἕνα τόμο. Αὐτὸς ποὺ ἀνεβάζω εἶναι ἀνατύπωση τοῦ πρώτου τόμου τὸ 1999! Πιθανότατα νὰ ξανάσπασε μετὰ τὸ βιβλίο πάλι σὲ 2 τόμους!
 
Juanita είπε:
Άλγεβρα και Νέα Ελληνικά #)

picture.php
Μοῦ ἀρέσει ποὺ προσέθεσες στὰ ὀνόματα τῶν συγγραφέων τοῦ βιβλίου τῆς Νεοελληνικῆς Λογοτεχνίας ἐκεῖνο τοῦ Γιάννη Μηλιώκα! Μιὰ ποὺ ἀνέφερα προηγουμένως τὸ βιβλίο τῆς Ἄλγεβρας τῆς Β' Λυκείου ἂς ἀνεβάσω καὶ τὸ ἐξώφυλλο τῆς Γεωμετρίας γιὰ νὰ συμπληρωθεῖ τὸ ζεῦγος.
 
Λοιπόν έχουμε και λέμε!!!

Τη Βιολογία την λατρευα και το πρόσεχα πολύ το βιβλίο!

Τη Φυσική τη μισούσα γιατί είχα και μ.... καθηγητή οπότε το βιβλίο ήταν διαλυμένο!!! (μα μου το βάλατε και πρώτο πρώτο!!! και μου ρθαν στο μυαλό εφιάλτες!!) :eek:

Τη γεωμετρία δεν τη χώνευα ποτέ και γενικά ήταν ένα αδιάφορο βιβλίο.

Το βιβλίο της ψυχολογίας θα έλεγα οτι ήταν διασκεδαστικό γιατί ποτέ δε το άνοιγα!! :p

Ολα τα υπόλοιπα (Ιστορία, Αρχαία, Νεοελληνικής Γλώσσας κτλ) τα είχα σε καλή κατάσταση. Αλλά της Φυσικής μου καθόταν στο λαιμό βρε παιδί μου!! :D
 
Β' Λυκείου

Χθες,γυρνώντας από ένα περίπατο,ενώ περνούσα δίπλα από ένα μισάνοιχτο κάδο ανακύκλωσης πήρε το μάτι μου τη λέξη "φυσική".περίεργος γι'αυτό που παρατήρησα,άνοιξα το κάδο και μέσα ανακάλυψα δύο σακούλες με παλιά σχολικά βιβλία! εννοείται πως τα πήρα χωρίς δεύτερη σκέψη! αποφάσισα λοιπόν να τα σκανάρω και τώρα θα σας παρουσιάσω τα ευρήματά μου :D .

δευτέρα λυκείου

21544.jpg21560.jpg21561.jpg21562.jpg21564.jpg21565.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Joy-toy είπε:
Γειά σου Χουανίτα Ὀλυμπιακάρα! Τὸ λοιπόν, ἀνεβάζω τὸ πρῶτο μου ρετρὸ ἐξώφυλλο βιβλίου, αὐτὸ τῶν Μαθηματικῶν Β' Λυκείου (Ἄλγεβρα), ποὺ τυχαίνει νὰ ἔχω μαζύ μου. Ὅταν κατέβω στὸ πατρικὸ θὰ γίνει τοῦ Κουτρούλη ὁ γάμος ἀπὸ ἀνεβάσματα! Γιὰ τὴν ἱστορία, τὴν πρώτη ἔκδοση τοῦ βιβλίου αὐτοῦ ἐγκαινίασε ἡ σειρὰ τοῦ '75, τὸ 1991. Τότε τὸ βιβλίο βγῆκε σὲ 2 τόμους γιὰ καθαρὰ τεχνικοὺς λόγους. Ὅταν γινόταν ἡ διανομὴ τοῦ πρώτου στὰ σχολεῖα τὸ Σεπτέμβρη, τότε ὁ δεύτερος ἦταν ἀκόμα σὲ χειρόγραφη ἔκδοση! Βεβαίως, μετὰ ἀπὸ λίγες ἑβδομάδες ἦταν ὅλα τζέτ καὶ μοιράστηκε κανονικὰ στὰ παιδιά.Ἂν δὲν κάνω λάθος, τὴν ἑπόμενη χρονιὰ οἱ 76άρηδες εἶχαν τὸ βιβλίο αὐτὸ σὲ ἕνα τόμο. Αὐτὸς ποὺ ἀνεβάζω εἶναι ἀνατύπωση τοῦ πρώτου τόμου τὸ 1999! Πιθανότατα νὰ ξανάσπασε μετὰ τὸ βιβλίο πάλι σὲ 2 τόμους!
7

αν και δεν ηθελα να ειναι αυτο το πρωτο μου ποστ, αν θυμαμαι καλα, αυτο το βιβλιο, στο τεχνικο τουλαχιστον, υπηρχε μεχρι και το περασμα απο ΤΕΛ σε ΤΕΕ. Αν σας πω δε οτι το "ξανατυπωσανε" (στην πραγματικοτητα ξεθαψαν τα παλαιοτερα κομματια) το 2007-08 οταν εγινε το περασμα απο ΤΕΕ σε ΕΠΑΛ, και ξαναεγινε το βασικο βιβλιο με καποιες απειροελαχιστες προσθοαφερεσεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Κλήμης Ναυρίδης! Βιβλίο του για την Κλινική Ψυχολογία διδασκόμασταν και στη σχολή μου, στην οποία ήταν για ένα διάστημα καθηγητής (παίζει να ήταν και πρόεδρος τμήματος). Αν κρίνω από το εγχειρίδιο που είχα διαβάσει για τη σχολή, πρέπει να είναι καλό βιβλίο ψυχολογίας το συγκεκριμένο.
 
Στοιχεία Αστρονομίας και Διαστημικής: ένα ενδιαφερον μάθημα, το θυμάμαι στην Β Λυκειου, μέχρι τα τέλη της δεκαετίας του 90 (με διαφορετικό εξωφυλλο το βιβλίο και μάλιστα ήταν μάθημα επιλογής)...
 
Στοιχεία Αστρονομίας και Διαστημικής: ένα ενδιαφερον μάθημα, το θυμάμαι στην Β Λυκειου, μέχρι τα τέλη της δεκαετίας του 90 (με διαφορετικό εξωφυλλο το βιβλίο και μάλιστα ήταν μάθημα επιλογής)...
Όταν ήμουν Β Λυκείου (1995-96) είχαμε αυτό ακριβώς, εννοώ δλδ με αυτό το εξώφυλλο. Εμείς τότε στη Β Λυκείου δεν είχαμε μαθήματα επιλογής. Τελείωσα το Λύκειο με το σύστημα των τεσσάρων δεσμών (Τριτοδεσμίτισα γαρ), έτσι τόσο στη Β όσο κι στην Α Λυκείου τα είχαμε κανονικά όλα τα μαθήματα.
 
Πίσω
Μπλουζα