Γαλακτοβιομηχανία 'ΑΣΤΥ'

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.578
Αντιδράσεις
1.703
Οκ θυμαται κανεις αυτη τη βιομηχανια ρετρο-τροφης; :)

Ενας στη γειτονια μου ειχε ενα ψιλικατζιδικο και ενα ψυγειο με παγωτα ΑΣΤΥ.

Είχα δει πολύ λίγες διαφημίσεις των παγωτών της στην τηλεόραση, και είχε ως μόττο 'Το Α στη γεύση'

Νομιζω ειχε βγαλει και ενα σοκολατουχο γαλα με ονομα Dynamilk

Χρονια εχω να την ακουσω οποτε ή έκλεισε ή αγοράστηκε απο κάποια άλλη Δεν ηταν καποια γνωστη εταιρεια οπως η Εβγα ή η Δέλτα και ουτε εχει σημαδεψει καποια στιγμη της παιδικης μου ηλικιας. Στριφογυρισε στο μυαλο μου προσφατα και ειπα να την αναφερω :)
 
Έχει γίνει μια αναφορά εδώ Rakeesh. :cool:
 
Θυμάμαι την γρανιτα της που κυκλοφορούσε σε δύο γευσεις πορτοκάλι και λεμόνι .Έκανε μόνο 10 δραχμες και μόλις σχολούσα απο το δήμοτικό χτύπαγα μία συνήθως λεμόνι

Νομίζω οτι η εταιρία εξαγοράστηκε από την ΕΒΓΑ
 
ποιος θυμαται τον θρυλικο πυραυλο γιγα με την ξεχωριστη γευση βανιλια..ακομα και τα σημερινα 4χ4 κλπ δυσκολα συγκρινονται μαζι του..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι, ήταν κάπου στην Πειραιώς αν δεν κάνω λάθος η βιομηχανία αυτή, μάλιστα είχαμε και έναν γνωστό ο οποίος δούλευε εκεί και όταν ήμουν μικρός είχα παει...Μάς προμήθευε επίσης και πεντόκιλες συσκευασίες παγωτών και φχαριστιόμασταν παγωτό!

Δυστυχώς έχει κλείσει!
 
Παρτε μια φωτο απο τη διαφημιση του φρεσκου σοκολατουχου της ΑΣΤΥ με το ονομα Dynamilk

picture.php
 
Είχαμε και εμείς παγωτά και γάλατα "ΑΣΤΥ"...

Όταν βγήκε το DynaMilk το είχα τσακίσει όπως και σχεδόν όλα τα παγωτά... (τσάμπα γαρ...)
 
Θυμάμαι τη μάρκα παγωτών μόνο,και αμυδρά,γιατί νομίζω εξαφανίστηκε σύντομα!Πάντως υπήρχε μαζί με την ΕΒΓΑ
 
ποιος θυμαται τον θρυλικο πυραυλο γιγα με την ξεχωριστη γευση βανιλια..ακομα και τα σημερινα 4χ4 κλπ δυσκολα συγκρινονται μαζι του..
 
+1000000000000000 κι από μένα !!!! Ο πύραυλος - γίγας των παγωτών ΑΣΤΥ ήταν - κατά την ταπεινή μου άποψη -
το καλύτερο παγωτό ever που πέρασε ποτέ από την ελληνική αγορά
!!! Γιατί ??? Μα ... επειδή το έτρωγες και ... πλημμύριζε το στόμα σου από μιαν αγνή, αυθεντική, απαλή γεύση !!! Σαν να τρως σπιτικό παγωτό ένα πράγμα !!! Επίσης, παρόλο που ο πύραυλος ΑΣΤΥ περιείχε μεγάλη ποσότητα παγωτού, τον έτρωγες και .... δεν το καταλάβαινες ότι έφαγες κάτι γλυκό, για τόσο "απαλή" γεύση μιλάμε !!!
 
Θυμάμαι και το πρώτο τηλεοπτικό σποτάκι, στα τέλη ων 70ς, το οποίο, υποτίθεται, αναπαριστά "παλαιότερες εποχές" : Έδειχνε μια κοπέλα, ντυμένη με ένα παλιό φόρεμα, να κρατάει άσπρη ομπρέλα, και ένας νεαρός, επίσης ντυμένος με παλιά ρούχα, να επιχειρεί να της κουνήσει την ομπρέλα στο πλάι και να την κοιτάξει !!! Και την ώρα που πάει να ακουμπήσει την ομπρέλα, ακούγεται μια ανδρική φωνή που λέει ένα απ' τα παρακάτω [δεν θυμάμαι ποιο ακριβώς] : "Άστη ... πάρε Άστυ" ή "άστη ... είπα Άστυ" !!!
 
Και ... κάπως έτσι ήταν και ο πύραυλος - βανίλια ΑΣΤΥ : Γεύση που θύμιζε ... παλιές καλές εποχές .......
 
 
 
Συμφωνω για τον θρυλικο πυραυλο γιγαντα της Αστυ. Εκανε θραυση στα τελη της δεκαετιας του '70.

Θυμαμαι που τον αγοραζα τακτικοτατα οταν σχολαγα απο το Δημοτικο. Ακομα θυμαμαι τη γευση του και την ευωδιαστη μυρωδια του γαλακτος! Δεν υπαρχουν τετοια παγωτα σημερα....

Η βιομηχανια αυτη ειχε και φοβερο λογοτυπο πανω στο πλαστικο μπουκαλι του γαλακτος. Το κεφαλαιο Α ηταν σαν κεφαλι αγελαδας και το ΣΤΥ το σωμα της. Καταπληκτικο, πραγματικα!
 
υπαρχει περιπτωση το μπουκαλι με το γαλα που βλεπουμε στη 2η φωτογραφια εδω να ειναι γαλα ΑΣΤΥ ;
 
ΑΣΤΥ

Rakeesh είπε:
Οκ θυμαται κανεις αυτη τη βιομηχανια ρετρο-τροφης; :)
Ενας στη γειτονια μου ειχε ενα ψιλικατζιδικο και ενα ψυγειο με παγωτα ΑΣΤΥ.

Είχα δει πολύ λίγες διαφημίσεις των παγωτών της στην τηλεόραση, και είχε ως μόττο 'Το Α στη γεύση'

Νομιζω ειχε βγαλει και ενα σοκολατουχο γαλα με ονομα Dynamilk

Χρονια εχω να την ακουσω οποτε ή έκλεισε ή αγοράστηκε απο κάποια άλλη Δεν ηταν καποια γνωστη εταιρεια οπως η Εβγα ή η Δέλτα και ουτε εχει σημαδεψει καποια στιγμη της παιδικης μου ηλικιας. Στριφογυρισε στο μυαλο μου προσφατα και ειπα να την αναφερω :)

Χαίρομαι που κάποιος στην ομάδα θυμήθηκε την γαλακτοβιομηχανια ΑΣΤΥ. Δούλευε εκεί 15 χρόνια ο συχωρεμένος ο πατέρας μου και ειχα παει αμέτρητες φορές. Κατασκεύαζε πραγματικά αγνό παγωτό και γάλα και είχε και μία φανταστική διαφήμιση για ενα παγωτό κυπελάκι το "TWIST". Ειχε και καταπληκτικό πυραυλο που τον ανοιγες από το χαρτι σαν τριανταφυλλο. Δυστυχώς γυρω στο 1988 - 1989 μπηκε στις προβληματικες και λιγο μετα εκλεισε. Βρισκοταν στην Πετρου Ραλλη στο σημειο που τωρα βρισκεται ενα "Lidl".
 
Ευχαριστούμε για τις όμορφες αναμνήσεις!

Άλλη μία ελληνική εταιρεία που την κλείσανε...
 
Δούλευε η γιαγιά μου μέχρι τις αρχές του '80 όπου και συνταξιοδοτηθηκε απο εκεί. Είχα πάει 2-3 φορές μαζί της στην Π.Ράλλη και θυμάμαι που μας έφερνε κάποια κυπελάκια με όνομα "καροτσάκι". Εάν θυμάται να μου πεί άλλες ονομασίες παγωτών ή εάν έχει καμιά φωτό θα τα ανεβάσω.
 
στην πετρου ραλλη λοιπον στο υψος του ταυρου στην γωνια στο φαναρι...εκλεισε και γκρεμισαν τους τοιχους...για αρκετα χρονια ειχε μεινει μονο ο σκελετος του εργοστασιου και η επιγραφη αστυ....υστερα εγινε το lidl που υπαρχει τωρα...εγω θυμαμαι κατι παιδικα παγωτα που εβγαζε τυπου καραμπολα που απο κατω ειχαν το παιχνιδακι-δωρο και μια εποχη ειχαν μπρελοκ στρουμφακια και τα ετρωγα δυο δυο για να μαζεψω ολες τις φιγουρες!!!!!
 
Τον πύραυλο δεν τον θυμάμαι. Το Dynamilk, όμως ναι! Αν και δεν είχε επιτυχία. Ούτε που κατάλαβα πότε έκλεισε η εταιρία. Πάντως, αυτοκόλλητά της συναντώ ακόμα.

Όταν προβαλλόταν η σειρά «Το νησί», είχα παρακολουθήσει ένα σχετικό ντοκυμανταίρ. Εκεί, ανάμεσα εγκαταλελειμμένα υπάρχοντα των ασθενών, είχε βρεθεί και συσκευασία, ίσως και μη ανοικτή, από γάλα «Σίσσυ».
 
Γιαννη, αν δεις κανενα ξεχασμενο αυτοκολητο, τραβα μια φωτο :)
 
Σίγουρα, Rakeeh :)

Tα παγωτά των άλλων ήταν εισαγώμενα και περισσότερο τυποποιημένα.

Τελικά, όσο προχωράμε στην Ευρώπη, τόσο μειώνονται οι ελληνικές επιχειρήσεις!
 
Το γιαούρτι το πρόβειο της ΑΣΤΥ είχε κόκκινη συσκευασία ενώ το αγελάδος ήταν σε πράσινη. Αλλά το δεύτερο δεν το έχω βρει ακόμα σε διαφήμιση :(

attachment.php
 
ΝΟΜΙΖΩ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ TOY ΑΣΤΥ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΓΩΤΟ JUMBO (ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ LINK ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΠΟΦΕΥΚΤΟ)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα