Γαργαντούας -Gargantua (1993)

melodic

RetroN00b
Joined
13 Αύγ 2011
Μηνύματα
17
Αντιδράσεις
4
θυμαται κανεις τον γαργαντουα ενα πλουσιο καλοφαγα και λαιμαργο γιγαντα που τον μαχονταν απο την αλλη ενας μοχθηρος αρχοντας που ειχε ενα καστρο στη κατοχη του. παιζοταν αν θυμαμαι καλα στην ετ1 πριν το 2000 .δυστηχως δε εχω βρει κανενα αποσπασμα η ολοκληρο βινεακι απο αυτο το παιδικο
 
ναι αυτος ειναι ο γαργαντουας αλλα το δυσκολο ειναι να βρεθει βιντεο
 
Δεν είναι εντελώς εντός θέματος, αλλά μόλις θυμήθηκα ότι έχω τον Γαργαντούα σε γραμματόσημο.

Το γραμματόσημο αυτό - καθώς και το διπλανό του - αναπαριστούν την γκραβούρα με λεπτομέρεια αρκετά πάνω από τον

μέσο όρο που συνηθίζεται σε γραμματόσημα, γι αυτό και μου είχε κάνει εντύπωση.

(αυτό δεν φαίνεται εδώ λόγω κακής ποιότητας της κάμερας).

Ξέρεις κανείς από που είναι η γκραβούρα ;

-

2011-08-23 23-39-10.558.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εννοείς από ποιο θέμα προήλθε ή πού βρίσκεται/σε ποιο μουσείο ανήκει (Αν ανήκει);

Αν πρόκειται για το πρώτο, ο Ραμπελαί είχε γράψει τον "Γαργαντούα και Παταγκρουέλ" και μάλλον αποτελεί κάποια ζωγραφική απεικόνισή του. Για το δεύτερο, να το ψάξουμε αν είναι!
 
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Ναι, θα ήθελα να ξέρω ποιός έφτιαξε την γκραβούρα και πού βρίσκεται.

Είναι μια απορία που έχω απ' όταν ήμουν δημοτικό που βρήκα το γραμματόσημο.

Όσοι ξέρουν από ιστορία της τέχνης ας δώσουν τα φώτα τους...

-
 
Είναι γκραβούρα του Henry Cheffer και χρονολογείται γύρω στο 1953. :)

FRANCE%2BRABELAIS1.jpg
 
Ευχαριστώ !!

Το γραμματόσημό μου, ίδιο με αυτό που παραθέτεις, όντως έχει σφραγίδα του 1953.

-
 
πω πω γαργαντους..μπραβο που το θυμηθηκες melodic,το ειχα στο μυαλο μου να το κανω θεμα αλλα νομιζα οτι λογικα θα υπηρχε ιδη εδω,ελα ομως που δεν υπηρχε..πραγματικα και εγω το ψαχνω μανιωδος αν και ξερω γνωριζω οτι ειναι απο τα πλεον σπανια να βρεθει...το εδειχνε δεν θυμαμαι ακριβως πιο καναλι της ερτ,η ετ1 ηταν η ετ3 η πολυ πιθανος και τα δυο καναλια..εγω μαλλον απο την ετ3 εχω αναμνησεις του γαργαντουα..αν θυμαμαι καλα το εδειχνει καπου μεταξυ 1998-2000..δυστυχως δεν υπαρχουν πουθενα βιντεο...ουτε youtube ουτε σε αλλα πιο ψαγμενα...υπαρχουν 2 πολυ δυσκολοι τροποι να βρεθουν...

ο πρωτος ειναι φυσικα απο την ερτ...η οποια κατεχει τα επεισοδια...(το λεγομενο τεραστιο αρχειο της ερτ...)δηλαδη να παρακαλαμε μπας και ειμαστε τοσο τυχεροι και καποια στιγμη ανεβασει τα επεισοδια σε φηφιακη μορφη στο σιτε της και απο εκει μπορεσουμε και τα δουμε και τα αντιγραψουμε στο σκληρο,ρεαλιστικα παρα μα παρα πολυ δυσκολο να γινει κατι τετοιο απο την ερτ...

ο δευτερος τροπος και αυτος παρα πολυ δυσκολος και οσο περνανε τα χρονια θα γινεται και πιο δυσκολος...να υπαρχουν δηλαδη ατομα που τοτε ηταν παιδια και ειχαν γραψει στο βιντεο τα επεισοδια και τωρα να υπαρχουν καπου αυτες οι βιντεοκασσετες ξεχασμενες σε καμια αποθηκη παταρι μεσα στα χαρτοκουτια...να δουν το μηνυμα μου αυτο και να της βρουν αυτες και να ανεβασουν τα επεισοδια στο ιντερνετ...και αυτος ο τροπος ειναι ρεαλιστικα παρα πολυ δυσκολος..οποτε δεν ξερω πως θα μπορουσαμε να βρουμε κατι..εδω ουτε καν αποσπασμα δευτερολεπτων δεν υπαρχει..οχι επεισοδια ολοκληρο...στα ελληνικα εννοω..μη μας δειξει καποιος ξενο..εμεις θελουμε την εκδοση στα ελληνικα με την παλια καλη μεταγλωτιση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κι εγω το θυμαμαι αυτο.. Ο κακος της σειρας ηταν ενας πρασινος ανθρωπακος με το ονομα "Πικρόχολος" που στην αρχη νομιζα οτι τον ελεγαν "Μικρόφωνο"!!! χαχαχαχαχαχα!
 
βρηκα ενα βιντεο απο το συγκεκριμενο παιδικο αλλα ειναι ξενογλωσσο

[edit] no video [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έβλεπα Γαργαντούα, η Ερτ το έβαζε εκεί γύρω στις 4-5 το απόγευμα. Πολύ συμπαθητικός ο χοντρός, καλόκαρδος βασιλιάς. Θυμάμαι την ωραία μουσική από τους τίτλους αρχής, και ειδικά μία σκηνή που όλοι οι κάτοικοι, μικροσκοπικοί απέναντι στον γίγαντα βασιλιά, χόρευαν γύρω από μία φωτιά. Μου φαινόταν πάντα περίεργο που μόνο ο βασιλιάς ήταν έτσι τεράστιος κι όλοι οι άλλοι μικροί. Θυμάμαι επίσης ένα επεισόδιο όπου ο Γαργαντούα, φανερά επηρεασμένος από τον βασιλιά Σολομώντα, είχε βρει μία παρόμοια λύση με αυτήν που βρήκε ο Σολομώντας όταν δύο γυναίκες διεκδικούσαν το ίδιο παιδί. Μόνο που εδώ ήταν δύο χωρικοί που διεκδικούσαν τον ίδιο κόκορα, και ο σοφός Γαργαντούα πρότεινε να τον κόψουν στη μέση :) Είδα ότι τώρα πλέον υπάρχουν και κάποια βίντεο από τη σειρά.
 
Μπα, κάνανε τις ιστορίες του Γαργαντούα και του Πανταγκρουέλ παιδικό καρτούν? Τα έργα του Ραμπελαί είναι ξεκαρδιστικά μεν αλλά τελείως ακατάλληλα για ανηλίκους.
 
elephadas είπε:
Μπα, κάνανε τις ιστορίες του Γαργαντούα και του Πανταγκρουέλ παιδικό καρτούν? Τα έργα του Ραμπελαί είναι ξεκαρδιστικά μεν αλλά τελείως ακατάλληλα για ανηλίκους.
Αν είναι έτσι, τότε του άλλαξαν τα φώτα, γιατί το καρτούν είναι εντελώς αθώο :)
 
Το χιούμορ του Ραμπελαί είναι πολύ χοντροκομμένο για τα σημερινά γούστα (παρόλο που δεν είναι απλή χοντροκοπιά αλλά σάτιρα μεταμφιεσμένη). Οι ιστορίες έχουν έντονο σεξουαλικό αλλά και σκατολογικό περιεχόμενο (καλά, το δεύτερο θα το έκανε δημοφιλές στα παιδιά :) αλλά όχι στους γονείς, θείους και νονούς που διαλέγουν τα βιβλία που θα διαβάσουν τα μικρά)

Η μαμά του ήταν έγκυος για 11 μήνες όταν τον γέννησε με έναν περίεργο τρόπο... δεν βρίσκω ελληνική μετάφρασή του (συν ίσως θα προσέκρουε στις απαγορεύσεις του φόρουμ αν έβρισκα) αλλά βρήκα μια σχετικά μοντέρνα Αγγλική που δείχνει ότι μπερδέψανε το έντερό της που είχε βγει (με μάλλον αηδιαστική περιγραφή) γιατί είχε φάει πάρα πολλά tripes (που από την εξήγηση μοιάζει φανταστικό φαγητό, όχι πατσάς) και ξεσκίστηκε στο φαΐ κυριολεκτικά :) και νόμισαν ότι αυτό ήταν το μωρό ... το μωρό βγήκε αργότερα από το αυτί της

A little while after she began to

groan, lament and cry. Then suddenly came the midwives from all

quarters, who groping her below, found some peloderies, which

was a certain filthy stuff, and of a taste truly bad enough. This they

thought had been the child, but it was her fundament, that was

slipped out with the mollification of her straight entrail, which you

call the bum-gut, and that merely by eating of too many tripes, as

we have showed you before.

(κλπ κλπ)

Gargantua, from three years upwards unto five, was brought up and instructed in all convenient discipline by the commandment of his father; and spent that time like the other little children of the country, that is, in drinking, eating, and sleeping: in eating, sleeping, and drinking: and in sleeping, drinking, and eating. Still he wallowed and rolled up and down himself in the mire and dirtβhe blurred and sullied his nose with filthβhe blotted and smutched his face with any kind of scurvy stuffβhe trod down his shoes in the heelβat the flies he did oftentimes yawn, and ran very heartily after the butterflies, the empire whereof belonged to his father. He pissed in his shoes, shit in his shirt, and wiped his nose on his sleeveβhe did let his snot and snivel fall in his pottage, and dabbled, paddled, and slobbered everywhereβhe would drink in his slipper, and ordinarily rub his belly against a pannier. He sharpened his teeth with a top, washed his hands with his broth, and combed his head with a bowl. He would sit down betwixt two stools, and his arse to the ground βwould cover himself with a wet sack, and drink in eating of his soup. He did eat his cake sometimes without bread, would bite in laughing, and laugh in biting. Oftentimes did he spit in the basin, and fart for fatness, piss against the sun, and hide himself in the water for fear of rain.

Περιγραφή του πώς, μεγάλος, έπνιξε 260418 παριζιάνους για εκδίκηση (χε χε he was pissed off) χρησιμοποιώντας έναν ας πούμε πρωτότυπο τρόπο

Then smiling, he untied his fair braguette, and drawing out his mentul into the open air, he so bitterly all-to-bepissed them, that he drowned two hundred and sixty thousand, four hundred and eighteen, besides the women and little children. Some, nevertheless, of the company escaped this piss-flood by mere speed of foot, who, when they were at the higher end of the university, sweating, coughing, spitting, and out of breath, they began to swear and curse, some in good hot earnest, and others in jest.

Νομίζω αρκούν αυτά τα παραδείγματα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άρα το μόνο που κράτησε η σειρά ήταν ότι ο Γαργαντούα ήταν χοντρός και έτρωγε πολύ. Καταλαβαίνω γιατί άλλαξαν όλα τα υπόλοιπα, ο τύπος ήταν εντελώς αηδιαστικός, δεν μπορώ καν να διαβάζω τι έκανε :eek:
 
Ο Ραμπελαί δεν τα είχε γράψει αυτά για τους ανθρώπους του 21ου αιώνα αλλά για τους σύγχρονούς του που προφανώς διασκέδαζαν με αυτό το χιούμορ (να θυμίσω τα δικά μας αποκριάτικα τραγούδια?). Πολλά "παιδικά" μυθιστορήματα στην αρχική τους μορφή ήταν γραμμένα για ενήλικες και περιείχαν περιγραφές που τώρα θα θεωρούσαμε ακατάλληλες. Ειδικά οι σάτιρες όπως ο Γαργαντούας ή τα ταξίδια του Γκάλιβερ. Καλά, δεν μιλάω για τις 1001 νύχτες που έχει αποσπάσματα σκέτο πορνογράφημα (κάτι ήξερε ο Παζολίνι που τις διάλεξε για μέρος της τριλογίας του, μαζί με τα επίσης πορνό "Δεκαήμερο" και "Canterbury Tales" - αλλά αυτά τα δύο δεν τα διαβάζουν παιδιά)
 
μιας και ο perlastar αναφερει πως υπαρχουν βιντεο απο το συγκεκριμενο παιδικο μηπως ειναι ευκολο να ποσταρει καποια??
 
εδω και 7 μηνες εχουν ανεβει( προς το παρον)6 επεισοδια απο το συγκεκριμενο παιδικο.ενα τεραστιο μπραβο σε αυτον που τα βρηκε και τα ανεβασε.ελπιζω στο εγγυς μελλον να ανεβουνε περισσοτερα
 
Πίσω
Μπλουζα