Γιαγιά SOS

Dr. SLUMP

RetroMasteR
Joined
6 Απρ 2007
Μηνύματα
1.300
Αντιδράσεις
143
Απίστευτη ..."φλασιά"!

Είναι από τις πιο αχνές μου αναμνήσεις... πρέπει να ήταν κινούμενο σχέδιο ή κάτι σαν stop-motion (με μεγάλη επιφύλαξη) που προβαλλόταν στην κρατική τηλεόραση σίγουρα πριν το 1989.

Θυμάμαι κάτι περίεργα κτίρια και μια γριούλα που βοηθούσε όσους είχαν ανάγκη, ειδικά θυμάμαι μια γάτα σε μια ταράτσα!

Θυμάται κανείς τίποτα; Δεν μπορώ να βρω καμία πληροφορία στο internet.
 
Έχω την εντύπωση πως ήταν άλλο. Το έχω συνδέσει μάλιστα ως μέρος της εκπαιδευτικής τηλεόρασης... το παραπάνω είχε ποτέ την ονομασία Γιαγιά SOS;
 
Προσωπικά, το θυμάμαι σαν "σούπερ γιαγιά". Δεν ξέρω αν είχε κι άλλο όνομα.

Δυστυχώς δε μπορώ να θυμηθώ κάτι άλλο. Ας δούμε αν κάποιος άλλος συμφορουμίτης θυμάται κάτι περισσότερο!
 
Και εγω σαν Σουπερ γιαγια το θυμαμαι και το ειχε καθε Σαβατο αν δεν κανω λαθος.
 
Κι εγώ σα Σούπερ Γιαγιά το θυμάμαι, και να παίζει το μεσημέρι. Μετά είχε αγώνες πρωταθλήματος ελληνικού μπάσκετ αν θυμάμαι καλά.
 
Όχι, είναι τελείως διαφορετικό αυτό που λέω. Πιο πολύ θύμιζε το Kockasfulu Nyul παρά κάτι δυτικό και σίγουρα δεν ήταν με ηθοποιούς.

Κατάφερα να βρω μόνο μία πληροφορία στο google με keyword "Γιαγια ΣΟΣ" (Ελληνικό ΣΟΣ). Επιβεβαιώνει πως ήταν μέρος της εκπαιδευτικής τηλεόρασης!

http://www.phorum.gr/viewtopic.php?p=814101#p814101
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
dr_slump αφου ανακαλυψες οτι η σειρα αυτη ηταν μερος της εκπαιδευτικης τηλεορασης νομιζω οτι ο μονος τροπος για να βρεις τυχον λεπτομερειες ειναι να ψαξεις για το τηλεοπτικο προγραμμα εκεινης της εποχης που να εχει ομως αναλυτικα το προγραμμα της εκπαιδευτικης τηλεορασης.

Κι εγω μονο τη "σουπερ γιαγια" θυμαμαι
 
Όχι, σίγουρα δεν ήταν αυτό... ευχαριστώ πάντως!

Θα κοιτάξω παλιά περιοδικά όταν βρω χρόνο μήπως καταφέρω κάτι, αλλά το πιο πιθανό είναι να το αναφέρουν απλά ως Γιαγια SOS οπότε πάλι δεν θα βγει άκρη :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
Υπάρχει και το "Mrs Pepperpot (Spoon Obasan)" (που έχει και γάτο στην ιστορία). Αν και πολύ αμφιβάλλω πως είναι αυτό που ψάχνεις μιας και η συγκεκριμένη γηραιά κυρία είναι anime χαρακτήρας, να η εισαγωγή:

http://www.youtube.com/watch?v=ywCaTVD1tCk
 
Δυστυχώς ούτε αυτό είναι... ευχαριστώ πάντως!
 
Τελικά οι σειρές όπου μια ηλικιωμένη κυρία είναι ο κεντρικός χαρακτήρας αρχίζουν να πληθαίνουν (παλιότερα νόμιζα πως μόνο η Granny από τα Looney Toons θα μπορούσε να κατορθώσει κάτι τέτοιο). Μια άλλη σειρά που επίσης έκανε την εμφάνιση της σε κάποιο σερφάρισμα είναι το Ηistoires de la maison bleue όπου μια γιαγιά κτηνίατρος βοηθάει τα ζώα (η γάτα της φαίνεται να τη διευκολύνει). Παρόλο που δείχνει τη γάτα σε μια ταράτσα (δειτε την εικόνα παρακάτω) η σειρά αυτή είναι παραγωγή του 1989 οπότε δε θα μπορούσε να παίζεται πιο πριν άρα μάλλον δεν ειναι η σωστή. Αλλά μιας και ο λόγος για τέτοιου είδους σειρές, να και η εισαγωγή σε περίπτωση που την ψάχνουν άλλοι.


scaled.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα