Γιατί δεν ανεβαίνει υλικό από τα μέλη,σε youtube κλπ???????

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

thebest20

RetroMuseum GateKeepeR
Joined
24 Ιαν 2008
Μηνύματα
3.961
Αντιδράσεις
447
Γεια σας!Είναι μια ερώτησή μου,που μπορεί να μην πάρω απάντηση!Ήθελα να ρωτήσω,για ποιο λόγο εδώ και καιρό δεν ανεβαίνει ρετρό υλικό στο youtube.

1)Κατανοώ το γεγονός,ότι μπορεί να υπάρχει έλλειψη χρόνου!Γνωρίζω ότι είναι χρονοβόρο να μετατρέπετε μια VHS σε DVD και στη συνέχεια να τα κάνετε σε συμπιεσμένη μορφή avi,mpg κλπ.Αλλά υπάρχει και η λύση του TV Card,που κατευθείαν συνδέεται η συσκευή video με την κάρτα τηλεόρασης του υπολογιστή,και γίνεται απευθείας εγγραφή σε συμπιεσμένη μορφή,και η συσκευή δεν κοστίζει πάνω από 20?.

2)Ξέρω ότι υπάρχει και το πρόβλημα με τα πνευματικά δικαιώματα,αλλά videos που είναι από ξεχασμένες σειρές/εκπομπές,δεν έχουν πνευματικά δικαιώματα,και μπορούν να ανεβαίνουν και ολόκληρες!Σχετικά με videoclips/videos ελλήνων τραγουδιστών,έχουν πνευματικά δικαιώματα όσα κομμάτια έχουν βγει πριν το 95,και δεν έχουν μπει σε πρόσφατες συλλογές.Αυτό έχω παρατηρήσει δηλαδή,με βάση τα uploads μου!Αλλά και εδώ υπάρχει η λύση!Το Vimeo επιτρέπει ως 500mb συνεχόμενου upload την εβδομάδα,και με 10? πληρωμή ως 5GB το μήνα!Υπάρχει και το Greektube!Eγώ δεν έχω retro αρχείο,αλλά τα videos που έχω τα ανεβάσω,και μου έχουν μείνει ελάχιστα!Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να φυλαχτούν τα αρχεία,από τα μέλη!!
 
thebest20 είπε:
Γεια σας!Είναι μια ερώτησή μου,που μπορεί να μην πάρω απάντηση!Ήθελα να ρωτήσω,για ποιο λόγο εδώ και καιρό δεν ανεβαίνει ρετρό υλικό στο youtube.1)Κατανοώ το γεγονός,ότι μπορεί να υπάρχει έλλειψη χρόνου!Γνωρίζω ότι είναι χρονοβόρο να μετατρέπετε μια VHS σε DVD και στη συνέχεια να τα κάνετε σε συμπιεσμένη μορφή avi,mpg κλπ.Αλλά υπάρχει και η λύση του TV Card,που κατευθείαν συνδέεται η συσκευή video με την κάρτα τηλεόρασης του υπολογιστή,και γίνεται απευθείας εγγραφή σε συμπιεσμένη μορφή,και η συσκευή δεν κοστίζει πάνω από 20?.

2)Ξέρω ότι υπάρχει και το πρόβλημα με τα πνευματικά δικαιώματα,αλλά videos που είναι από ξεχασμένες σειρές/εκπομπές,δεν έχουν πνευματικά δικαιώματα,και μπορούν να ανεβαίνουν και ολόκληρες!Σχετικά με videoclips/videos ελλήνων τραγουδιστών,έχουν πνευματικά δικαιώματα όσα κομμάτια έχουν βγει πριν το 95,και δεν έχουν μπει σε πρόσφατες συλλογές.Αυτό έχω παρατηρήσει δηλαδή,με βάση τα uploads μου!Αλλά και εδώ υπάρχει η λύση!Το Vimeo επιτρέπει ως 500mb συνεχόμενου upload την εβδομάδα,και με 10? πληρωμή ως 5GB το μήνα!Υπάρχει και το Greektube!Eγώ δεν έχω retro αρχείο,αλλά τα videos που έχω τα ανεβάσω,και μου έχουν μείνει ελάχιστα!Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να φυλαχτούν τα αρχεία,από τα μέλη!!
μπορει να εχουν ανεβασει ολο το αρχειο τους και να μην εχουν αλλα βιντεο για να ανεβει στο internet
 
Αυτό το θέμα δεν αφορά άμεσα το retromaniax γιατί έχει αυστηρή (όσο πάει) πολιτική για τα πνευματικά δικαιώματα. Αν και μιλώντας με φίλο δικηγόρο περί του θέματος εξεπλάγην περί του χρόνου καταχώρησης και τα παράθυρα που αφορούν μη προσβάσιμο υλικό άνω των δέκα ετών για το όποιο δεν δηλώθηκε ανανέωση δικαιωμάτων (με κόστος τουλάχιστον 5000 ευρώ, σιγά μην ασχολούνται)... θα ανοίξω ανάλογο θέμα με χαρτιά και παραθέσεις του συντάγματος όταν τα συγκεντρώσει και εγώ βρω χρόνο. Από την άλλη έτσι και αλλιώς, μιλάμε για uploads στο YouTube οπότε όπως και να έχει, την "ευθύνη" θα αναλάμβανε το YouTube που καλύπτεται από διεθνείς νόμους (διαγράφει μετά από έγγραφη δήλωση πνευματικών δικαιωμάτων ή πολλαπλά reports).

Πέραν αυτού, πράγματι υπάρχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ έλειψη διαφημίσεων περιόδου 1993-1997, λες και οι κασέτες από εκείνη την περίοδο έκαναν φτερά. Ειδικά για τη γενιά μας (γεννημένοι στα μέσα της δεκαετίας του 80) το διαθέσιμο υλικό από τις ερασιτεχνικές εγγραφές είναι ελάχιστο. Γι 'αυτό μάλιστα έκανα πρόσφατα και ένα ανάλογο θέμα.

Θυμάμαι πραγματικά πάρα πολλά παιχνίδια και τρόφιμα των οποίων τις διαφημίσεις έχω να δω από τις αρχικές προβολές τους. Που να αρχίσω; Από το "που είναι το SEGA μου;" με τον περίεργο μάγο με τον φακό στο μάτι; Το παιδί που λέει "εγώ αποφάσισα, μόνο Nintendo" ή τη διαφήμιση της Nintendo που είχε remix το Can't Touch This; Μην αρχίσω για τις φιγούρες James Bond Jr., American Gladiators, Power Rangers και δεκάδες άλλες σειρές. Από Playmobil ΤΙΠΟΤΑ! Όσο για τα επιτραπέζια, έχει βρεθεί μόνο το 1/10 μέχρι στιγμής. Από τρόφιμα δεν έχω δει σχεδόν τίποτα από σοκολατούχα (μόνο πέντε από τις τουλάχιστον δέκα διαφημίσεις Milko έχουν βρεθεί - Milko Action anyone?), ελάχιστα γαριδάκια, σχεδόν τίποτα από άλλα σνακς. Βασικά αν καθόμουν να γράψω ένα-ένα τι θυμάμαι και λείπει θα γέμιζα τρεις σελίδες και αυτό αφορά μόνο όσα θυμάμαι ακόμα!

Όσο αφορά τα πληρωτέα sites με video hosting, πραγματικά δεν είναι ανάγκη. Το YouTube κάνει μια χαρά τη δουλειά του, το θέμα είναι να βρεθεί το υλικό και όσοι το έχουν, να έχουν την καλοσύνη και όρεξη να το μοιραστούν με όλους... κρίνοντας μάλιστα από παλιούς συμμαθητές μου και γενικότερα τη γενιά μου, βλέπω μια πλήρη αδιαφορία για τις δικές μας retro αναμνήσεις, ενώ αντιθέτως η γενιά του 70 (που μεγάλωσε στα 80s) τρέφει τεράστια αγάπη για το παρελθόν. Ένα απλό παράδειγμα είναι ο τεράστιος όγκος διαφημίσεων του 80 στο YouTube και κυριότερο, το ίδιο το retromaniax!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οπως ειπε και ο dr_slump το retromaniax ειναι πολυ ευαισθητο σε θεματα πνευματικων δικαιωματων.

Αλλωστε αλλος ειναι ο σκοπος υπαρξης του. Να διαφυλλατει μνημες. Κλιπ, ταινιες και δεν ξερω τι αλλο, δεν το αφορουν ουτε θεματολογικα ουτε ως νοοτροπια.

Σορρυ αλλα το thread κλειδωνεται.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα