Γιατί linux. 10 λόγοι.

Saulot

RetroNuts!
Joined
14 Σεπ 2006
Μηνύματα
1.789
Αντιδράσεις
199
1) Γιατι είμαι περίεργος άνθρωπος και μου αρέσει να μαθαίνω.

2) Γιατί τα windows δέν μου χρειάζονται.

3) Γιατί δέν θελω να είμαι παράνομος.

4) Γιατί δεν θελω να πληρώνω για να χρησιμοποιώ τον υπολογιστή μου.

5) Γιατί μπορώ.

6) Γιατι θελω το 100% του υπολογιστή μου ευκαιρο οποτε εγω το θελήσω.

7) Γιατί βρίσκω λυσεις σε προβλήματα με τρια κλικ σε fora και οχι με reports σε corporations.

8) Γιατί γνωρίζω κόσμο που ειναι περιεργοι και ανήσυχοι.

9) Γιατι οι πιγκουινοι είναι πιο ομορφοι απο τα μακρυκέρατα.

10) Last but not least, Linux is Freedom!!!!!
 
1) Η περιέργεια έφαγε την γάτα...

2) Και από που θα αερίζεις το σπίτι σου και θα μπαίνει λίγο φως;

3) Δηλαδή άπαξ και βάλω Linux ΟΛΑ θα είναι ΟΚ?

4) Γιατί το ρεύμα και το internet σου έρχονται τσάμπα;

5) Κι αν τελικά δεν μπορείς

6) Εμένα που το 80% του Η/Υ μου έχει μπουκώσει από διάφορα αρχεία, άμα βάλω Linux θα είναι ξανά το 100% διαθέσιμο;

7) Τί υπάρχουν προβλήματα στο Linux; Νόμιζα ότι ήταν απροβλημάτιστα...

8) Για το περίεργοι κοίτα ξανά το 1. για το ανήσυχοι καλύτερα να μην κάνεις παρέα μαζί τους, θα σου κολλήσουν την ανησυχία τους.

9) Και κινδυνεύουν από εξαφάνιση λόγω της ανόδου της θερμοκρασίας του πλανήτη...

10) Αυτό το λες γιατί πολύ απλά δεν είσαι παντρεμένος ακόμα...

Τελείως φιλικά και με απίστευτη δόση πλάκας.

11) Δοκιμάστε Linux, γιατί η μάθηση και η πρόοδος είναι πάντα καλή και το μονοπώλιο κακό.
 
εχει θετικα,εχει και αρνητικα
 
Πολλά από αυτά δεν ισχύουν, ή ισχύουν και για τα Windows.

1) Κι εγώ. Μάλιστα απέκτησα δύο παιδιά.

2) Το Linux δε μου χρειάζεται.

3) Δεν είναι παράνομα τα Windows!

4) Ούτε εγώ θέλω να πληρώνω. Το κάνω γιατί τα χρειάζομαι, τουλάχιστον τα αξίζουν τα λεφτά τους.

(Πάντως δεν ισχύουν ταυτόχρονα το 3 και το 4, ένα κάθε φορά ισχύει)

5) Μπορώ ευκολότερα.

6) Εμένα δε μου έχει χρειαστεί ποτέ, ευτυχώς. Εξαίρεση μια φορά με την Amiga 500, που χρησιμοποιούσα το Vista και πήρε 1 μέρα για το rendering (πρόγραμμα για τοπία).

7) Δεν είναι λόγος.

8) Γιατί έπρεπε το πλήθος των λόγων να είναι στρογγυλός αριθμός;

9) Συμφωνώ.

10) Εγώ θα έλεγα ότι το Linux σε περιορίζει. Πρώτα-πρώτα δεν τρέχει Visual Basic. Επίσης δεν έχει ενσωματωμένο Ναρκαλιευτή και Microsoft Paint. Είμαι σίγουρος ότι θα υπάρχουν κι άλλα.

Πάντως καλά είναι όλα. Όπως πάει το Linux, κάποια στιγμή θα ανέβει ΠΟΛΥ το ποσοστό του. Όταν αυτό γίνει, το 2) θα πάψει να ισχύει. Ίσως και το 5). Και τότε θα βάλω.
 
10) To Linux δεν έχει τα θαυμαστά παιχνίδια των Windows! Ως εκ τούτου, if user!='και Gamer' then user='άχρηστος' :)
 
Γιατί έβαλα Linux στον υπολογιστή μου.

1)Βαρέθηκα το user interface των windows και είπα να δοκιμάσω το "ανώτερο 3d" του Linux

2)Ήθελα να μην πληρώνω άδειες για προγράμματα office κτλπ

3)Ήθελα να σταματήσουν τα κολήματα και τα format

4)Ήθελα μεγαλύτερη ταχύτητα

5)Ήθελα να έχω πλήρη πρόσβαση σε όλο το λειτουργικό και τα υποσυστήματα του

6)Ήθελα πιο μεγάλες δικτυακές δυνατότητες

7)Ήθελα να έχω πρόσβαση σε μια τεράστια βιβλιοθήκη open source προγραμμάτων

8)Ήθελα να πουλάω μούρη στους φίλους μου και τους συνεργάτες μου

Γιατί έβγαλα το Linux μετά από σύντομο χρονικό διάστημα

1)Δεν υπήρχαν drivers για το win modem μου

2)Δεν υπήρχαν drivers για το usb modem μου

3)To open office κολούσε τρεις και λίγο

4)Δεν έβλεπα ελληνικά γράμματα στους υπότιτλους (το έλυσα μετά από 3 ημέρες δοκιμών και ψαξίματος)

5)Δοκίμασα 7 διανομές διαφορετικές για να βρω μία που να με καλύπτει κάπως άρα και 7 format

6)Η μόνη διανομή που μου δούλευε απροβλημάτιστα , μου ζητούσε ένα κάρο λεφτά για updates (Mandriva)

7)Δεν μπορούσα να παίξω παιχνίδια , αν και έγινα συνδρομητής στο Cedega

8)Η μεταφορά αρχείων μέσα από το δίκτυο ήταν σαφώς πιο αργή από ότι στα windows

9)Έγραψα άπειρες γραμμές στο bash για να κάνω την δουλιά μου

10)Για να μπορέσω να κάνω μια ταινία Avi σε DVD μου έβγαλε την πίστη και δεν το κατάφερα ακόμα

11)Γενικός βαρέθηκα να ψάχνω στο internet για κάθε τι που έπρεπε να αλλάξω ή να διορθώσω.

Τελικά πήρα ένα iMAC και ησύχασα.

Πάντως το linux το χρησιμοποιώ ακόμα σαν router και σε ένα μηχάνημα ακόμη για να κατεβάζω ....

Σαν desktop δεν λέει πολλά πάντως.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τουλαχιστον το Ubuntu Που ειναι η πιο δημοφιλης διανομη, αποδεδειγμενα ειναι γεματη Bugs

Στο Gnome πχ, ξαφνικα, στην ψυχρα, εχει προβλημα το συστημα αλλαγης γλωσσας, δεν μπορεσα ποτε να ενεργοποιησω εφφε γραφικων, η διαδικασια ηταν ολοκληρος μπελας, (και αλλος τοσος για να την αντιστρεψω, αν και κανενας δεν ειπε οτι η καρτα μου ισως ειναι ασυμβατη), ενω παλι ξαφνικα στην ψυχρα, εχει χαθει ενα device σκληρου στο /dev

α, επισης οταν εγκατεστησα τις γραμματοσειρες των windows, ο firefox και αλλες εφαρμογες κρασαραν

Σημειωτεον οτι εχω μελετησει σε φορα και αλλες κοινοτητες βοηθειας και μετα απο 2-3 απαντησεις, με γραφουν ολοι.. οταν δεν υπαρχει λυση απλα δεν λαμβανεις απαντηση

Οταν ρωτησα ενα γνωστο μου αν πρεπει να κανω φορματ ειπε 'οχι βεβαια, δεν κανεις φορματ για κατι τοσο ασημαντο!'

Εγω ξερω οτι το Λινουξ εδω και 12 χρονια... 'εκσυγχρονιζεται και γινεται πιο φιλικο' (ποσο ακομα; )
 
Εγώ πάντος πιστεύω ότι σε μερικά χρόνια θα γίνει πολύ αξιόπιστο.

Όσο το χρησιμοποιούμε θα βρίσκονται τα bugs και θα διορθώνονται.

Πιο καλά να υπάρχει μια εναλλακτική πρόταση ,έστω και προβληματική, παρά ένα μονοπώλιο.
 
Το πρόβλημα με τα Linux είναι ότι οι χρήστες σκέφτονται Windows. Θα αλλάξει; Όχι, τουλάχιστον στο mainstream. Το linux μάλλον δεν είναι το καταλληλότερο για την facebook και myspace generation. Θα δούμε τι θα γίνει με το AndroidOS και πόσο αυτό θα επηρεάσει την κατάσταση.

Anyway, αν θέλετε σοβαρό ελεύθερο λειτουργικό, προτιμήστε το FreeBSD.
 
Το οποιο FreeBSD τι περισσοτερο σοβαρο και ελευθερο εχει απο το Debian ?
 
FreeBSD ?τι ειναι αυτο και γιατι καλυτερο?

και γω ubuntu εχω και βγαζει τα προβληματα του,εντυπωση μου κανει οτι σε ολα τα Forum τα περισσοτερα ποστ αφορουν προβληματα,ε , δε νομιζω να εχει να κανει με το οτι εχουμε συνηθισει με τα windows

απο την αλλη βλεπω να πουλιουνται διανομες linux ,οποτε μας το χρεωνουν τελικα

αλλο παλι ειναι που πλακωνονται πια διανομη ειναι καλυτερη,ενα δεν ειναι το kernel ομως?ειναι και ψιλορατσιστες...το Linux δεν ειναι για ολους..και βεβαια δεν ειναι αλλα οχι οπως το εννοουν αυτοι.

αν δε κατσουν να τα δωσουν ολα σε αναπτυξη μιας διανομης συνεχεια προβληματα θα υπαρχουν και ασυμβατοτητες σε υλικο,κατι που σε χρεωνει εμμεσα

free προγραμματα υπαρχουν και για windows παλι οποτε μπορεις μονο πληρωνοντας ενα λειτουργικο να δουλευεις χωρις αλλο κοστος τον υπολογιστη και να εχεις συμβατοτητα

για να πουμε και την αληθεια ουτε mac δε χρειαζεται πια,οσον αφορα τη περιπτωση router server το Linux φαινεται να ειναι πιο αξιοπιστο

θα κατσω παντως να το μαθω οσο μπορω το ubuntu ,αλλα προς το παρον το βασικοτερο πλεονεκτημα του ειναι η μεγαλυτερη ασφαλεια που προσφερει
 
Δηλαδη φταιει οτι σκεφτομαι Windows για το οτι μεχρι χτες εκανα Μount το σκληρο μου και σημερα λειπει το device απο το /dev χωρις λογο; :)
 
maxcomgr είπε:
Εγώ πάντος πιστεύω ότι σε μερικά χρόνια θα γίνει πολύ αξιόπιστο.
Όσο το χρησιμοποιούμε θα βρίσκονται τα bugs και θα διορθώνονται.

Πιο καλά να υπάρχει μια εναλλακτική πρόταση ,έστω και προβληματική, παρά ένα μονοπώλιο.
Το ίδιο ακριβώς λέγατε και το 1997. Πιστεύω μέχρι το 2017 θα έχει σίγουρα γίνει πολύ αξιόπιστο...υπομονήηηη

Όσο για τα bugs και τα Windows τα διορθώνουν σταδιακά όπως ακριβώς και το Linux και όπως ακριβώς συμβαίνει και σε κάθε πολύπλοκο πρόγραμμα υπολογιστή.
 
Δεν με καλυπτεις με μια λεξη ομως. Αν σου απαντησω και εγω Rolling Repos ? Οκ θα εχω χρησιμοποιησει 2 λεξεις αλλα και παλι δεν θα εχουμε συγκεκριμενοποιησει γιατι ειναι πιο σοβαρο και πιο ελευθερο. Btw το χρησιμοποιω (παραλληλα με GNU/Linux) εδω και 5 χρονια, απλα δεν καταλαβαινω γιατι ειναι "καλυτερο" απο τον Debian (πχ).
 
Rakeesh είπε:
Δηλαδη φταιει οτι σκεφτομαι Windows για το οτι μεχρι χτες εκανα Μount το σκληρο μου και σημερα λειπει το device απο το /dev χωρις λογο; :)
κατι μου θυμιζει αυτο :)
 
Δηλαδη φταιει οτι σκεφτομαι Windows για το οτι μεχρι χτες εκανα Μount το σκληρο μου και σημερα λειπει το device απο το /dev χωρις λογο; :)
Μαλλον ναι αυτο φταιει - αλλα πριν σου απαντησω πες μου τι ειδους σκληρος ηταν (εσωτερικος ? εξωτερικος USB ?) και με ποιο τροπο τον εκανες unmount ? τον εβγαλες απο το φισακι ? απλα εκλεισες τον υπολογιστη ?

Γιατι (τελικα σου απανταω LoL) αν προκειται για USB Εξωτερικο - το σωστο directory για να τσεκαρεις που ειναι ο σκληρος σου ειναι ή το /media ή το /mnt

Αν ομως προκειται για (δευτερο) εσωτερικο IDE ή SATA τοτε δεν τον εχεις κανει σωστα mount απο την αρχη και γιαυτο χανεται μετα απο reboot. Οι δηλωσεις γινονται στο /etc/fstab (μονο σαν root) και ειναι απλες.
 
εγω εχω δευτερο εσωτερικο ,αν δεν ειναι ενοχληση θα μπορουσες να μου πεις πως γινεται?κατεβασα και το nfts-3g-1.2310.tgz ,αλλα δε μπορεσα να το τρεξω

το θεμα ειναι πως γινεται μεταφορα αρχειων μεταξυ των δυο συστηματων και απο win σε linux και το αντιστροφο
 
Telamonas.stokos είπε:
Μαλλον ναι αυτο φταιει - αλλα πριν σου απαντησω πες μου τι ειδους σκληρος ηταν (εσωτερικος ? εξωτερικος USB ?) και με ποιο τροπο τον εκανες unmount ? τον εβγαλες απο το φισακι ? απλα εκλεισες τον υπολογιστη ?
Γιατι (τελικα σου απανταω LoL) αν προκειται για USB Εξωτερικο - το σωστο directory για να τσεκαρεις που ειναι ο σκληρος σου ειναι ή το /media ή το /mnt

Αν ομως προκειται για (δευτερο) εσωτερικο IDE ή SATA τοτε δεν τον εχεις κανει σωστα mount απο την αρχη και γιαυτο χανεται μετα απο reboot. Οι δηλωσεις γινονται στο /etc/fstab (μονο σαν root) και ειναι απλες.
Δηλαδή ο χρήστης πρέπει να σκέφτεται αν θα ψάξει στο /media, /mnt, /dev κτλπ για να δει τον δίσκο του;

Η θα πρέπει το λειτουργικό να φροντίζει να του τον εμφανίζει εύκολα και άμεσα;

Ένας απλός user δεν ξέρει από αυτά και πολλές φορές δεν θέλει να μάθει, θέλει απλός να δουλεύει.

Θέλει plug and play όχι plug and pray. Και μιλάω για όλα τα λειτουργικά.
 
ε,για αυτο πληρωνεις(?)και βαζεις windows και ξεμπερδευεις,αλλιως το ψαχνεις...

(επ ευκαιριας Telamonas.stokos μιας και βασικη κατευθυνση δεν ειναι το linux στο site και αμα ειναι δε χρειαζεται να απαντησεις, να το ψαξω αλλου,απλα πιο πολυ εμπιστευομαι τα παιδια του συγκεκριμενου forum,αλλου πχ λενε βαλε automatix και αλλου οχι ειναι επικινδυνο κτλ)
 
Πίσω
Μπλουζα