Γιώργος Μαρίνος

Δεν εχω να πω τιποτα!

Αφηνω τη φωνη του να μιλησει στις καρδιες μας..............

 
Τον Γιώργο Μαρίνο τον βλέπαμε παλιότερα να παρουσιάζει το "Ciao ANT-1" παρέα με την Αννίτα Ναθαναήλ.

Εδώ ο γνωστός showman παρέα με την Αλέξια στο "Ciao" το 1994.

http://www.youtube.com/watch?v=eNpSluHSKo4
 
Τον Γιώργο Μαρίνο τον έχω δει live αρκετές φορές (από μικρή δηλαδή :) ). Ένας εξαιρετικός καλλιτέχνης - διασκεδαστής όπως αυτοαποκαλείται (φωνή, παρουσία, καυστικότατη σάτιρα), δύσκολα να μην σε κερδίσει. Εκτός από το τραγούδι που έβαλε ήδη η bambinella που το αξιολογώ ως "εκτός συναγωνισμού" και το αγαπώ πάρα πολύ, θα αναφέρω το "Ήπια τα χείλη σου και χάνομαι" σε μουσική και στίχους του 'Ακη Πάνου http://www.youtube.com/watch?v=Xvq33fegro0


 
Video από την πρώτη εκπομπή "Ανδρομή σε άσπρο - μαύρο" όπου μεταξύ άλλων παρουσιάζονται στιγμιότυπα από τη Μουσική βραδιά αφιέρωμα στον Γιώργο Μαρίνο στο πλαίσιο των γνωστών εκπομπών του Γιώργου Παπαστεφάνου (1976). Ξεχωρίζω την παράσταση Φώτα μες στη νύχτα και φυσικά την οδό Αριστοτέλους, όπου στο πιάνο φυσικά είναι ο Γιάννης Σπανός. Από το 20:20 και μετά.

 
έχω δει το Γιώργο Μαρίνο στην τηλεόραση στην ψυχαγωγική εκπομπή του ANTENNA Ciao Antenna...μου αρέσει το παρουσιαστικό του...
 
Να κάνω μια χαζή ερώτηση. Σε αυτό το θέμα μιλάμε για αυτόν το Γιώργο Μαρίνο;

11.jpg
 
Εννοειται Johnny..

Οπου ακους ciao Ant1, γι'αυτον θα λεμε! ;)
 
Έχεις δίκιο Βασίλη. Δεν ήξερα ότι τραγουδάει όμως και είπα να ρωτήσω. :thanx2:
 
Ηταν ο ενας και μοναδικος SHOWMAN της Ελλαδος..

Πλεον υπαρχει στην θεση του ο Τακης Ζαχαρατος, ταπεινη μου αποψη..
 
Ο Μαρίνος όχι απλώς ξεκίνησε ως ηθοποιός και τραγουδιστής, αλλά συμμετείχε στην "Οδό Ονείρων", την ιστορική παράσταση του Μάνου Χατζιδάκι. Αυτός πρωτοτραγούδησε το "Όνειρο παιδιών της γειτονιάς" (που έγινε γνωστό ως απλώς "Οδός ονείρων" ή "Κάθε κήπος"). Το έχουν πει πολλοί σπουδαίοι τραγουδιστές από τότε. Κανείς δεν το είπε σαν τον πρώτο διδάξαντα. Έχει βγάλει πολλούς δίσκους με τραγούδια, όχι όλα τους σατιρικά ή αστεία, αν και προσωπικά προτιμώ τα αστεία. Καταπληκτικός ήταν και στις παρλάτες του. Ο Ζαχαράτος είναι πολύ καλός μίμος, αλλά από όσα έχω δει στο youtube, ίσως ακριβώς επειδή είναι καλός μίμος, δεν υπάρχει "Ζαχαράτος", υπάρχουν οι μιμήσεις του. Αλλά μπορεί να τον αδικώ γιατί δεν τον ξέρω καλά.
 
Κορυφαίος στο είδος του! Με όλη την σημασία της φράσης.

Και αξίζει να πούμε, όχι φυσικά από την "κουτσομπολίστικη" πλευρά, ότι ήταν και από τους λίγους (Ίσως και ο μοναδικός.) σταρ της εποχής του που δεν είχε κρύψει ποτέ το ότι ήταν ομοφυλόφιλος. Και νομίζω ότι το κοινό αυτό το σεβάστηκε πάντα, και ποτέ δεν θυμάμαι να δέχτηκε κάποια κριτική ή κάποιο αρνητικό σχόλιο για το συγκεκριμένο θέμα.
 
Πέρα από την αναμφισβήτητη καλλιτεχνική του αξία, όσον αφορά το συγκεκριμένο θέμα που θίξατε, ο Μαρίνος το διαχειρίστηκε με σεμνότητα, ως "πάτημα" αυτοσαρκασμού, κί όχι ως όχημα ανέλιξης, όπως είδαμε πάμπολλες φορές στα μετέπειτα χρόνια...Γι αυτό άλλωστε κέρδισε το σεβασμό του κοινού και στο συγκεκριμένο θέμα...
 
Προσωπικά δε μπορούσα να τον βλέπω,ταλέντο,ξεταλέντο μου έβγαζε κάτι πολύ απωθητικό και προσωπικά τον θεωρώ αδιάφορο όχι σε θέμα φωνής κτλ,αλλά σαν παρουσία γενικά και δεν ταιριάζει καθόλου με την αισθητική μου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παίρνετε μία ντουζίνα τάνκς

ένα μυστρί και μία πλάκα

κι αφού ξορκίσετε τον Μάρξ

θεμελιώνετε ατάκα

Μαρίνος ο άπαιχτος
 
elephadas είπε:
Ο Μαρίνος όχι απλώς ξεκίνησε ως ηθοποιός και τραγουδιστής, αλλά συμμετείχε στην "Οδό Ονείρων", την ιστορική παράσταση του Μάνου Χατζιδάκι. Αυτός πρωτοτραγούδησε το "Όνειρο παιδιών της γειτονιάς" (που έγινε γνωστό ως απλώς "Οδός ονείρων" ή "Κάθε κήπος"). Το έχουν πει πολλοί σπουδαίοι τραγουδιστές από τότε. Κανείς δεν το είπε σαν τον πρώτο διδάξαντα. Έχει βγάλει πολλούς δίσκους με τραγούδια, όχι όλα τους σατιρικά ή αστεία, αν και προσωπικά προτιμώ τα αστεία. Καταπληκτικός ήταν και στις παρλάτες του. Ο Ζαχαράτος είναι πολύ καλός μίμος, αλλά από όσα έχω δει στο youtube, ίσως ακριβώς επειδή είναι καλός μίμος, δεν υπάρχει "Ζαχαράτος", υπάρχουν οι μιμήσεις του. Αλλά μπορεί να τον αδικώ γιατί δεν τον ξέρω καλά.
Κατά τη γνώμη μου υπάρχει μια σημαντική ειδοποιός διαφορά ανάμεσα στο Μαρίνο και το Ζαχαράτο: Και αυτό είναι η θεατρική παιδεία που απέκτησε στο διάβα του χρόνου ο Γιώργος Μαρίνος μέσα από τις παραστάσεις που έπαιξε-κάτι που δεν έχει ο Ζαχαράτος. Επιπλέον ο Μαρίνος αναδείχθηκε και σε πιο επώδυνες κοινωνικά εποχές για τη χώρα μας κατά την οποία η σάτιρα και η επιθεώρηση ήταν στα πολύ πάνω τους και μάλιστα το κοινό της εποχής τα επιζητούσε. Ο Ζαχαράτος αναδείχθηκε την εποχή του ψευδοευδαιμονισμού. Με άλλα λόγια, ο Μαρίνος είναι ένας σαφέστερα πιο ολοκληρωμένος καλλιτέχνης, ενώ ο Ζαχαράτος απλά ένας καλός μίμος.

Επί τη ευκαιρία, χάθηκε γενικά ο Μαρίνος! Μέχρι και πριν 3-4 χρόνια τον έβλεπα που και που σε καμια συνέντευξη, τώρα όχι
 
thanos75 είπε:
Επί τη ευκαιρία, χάθηκε γενικά ο Μαρίνος! Μέχρι και πριν 3-4 χρόνια τον έβλεπα που και που σε καμια συνέντευξη, τώρα όχι
Έμενε μακριά από την Αθήνα (στο Νέο Βουτσά), αλλά με διάφορα θέματα υγείας αναγκάστηκε να εγκατασταθεί κάπου κοντύτερα. Είχαν πει για κάποιο γηροκομείο και μετά για το "Σπίτι του Ηθοποιού". Έχω την αίσθηση όμως ότι σύντομα ανάρρωσε και επέστρεψε στο σπίτι του, στο οποίο κατοικεί πολύ πριν να γίνει γνωστή η περιοχή.

Δεν έχει περάσει και λίγα εκεί, αφού σχετικά πρόσφατα είχε πέσει θύμα ληστείας, παρά τα περίπου 20 σκυλιά που -κάποτε,δεν ξέρω τώρα- είχε στον κήπο του.

Γείτονάς του, απέναντι, ο Σάκης Ρουβάς.

, με πλάκα κι από το σπίτι του.
 
Όλη η εκπομπή "Μουσική βραδιά" αφιερωμένη στον Γιώργο Μαρίνο και γυρισμένη σχεδόν εξ΄ολοκλήρου στη Μέδουσα όπου παρουσίαζε το πρόγραμμά του μαζί με τους Μαρίνα, Βλάση Μπονάτσο και τον Τάκη Αντωνιάδη. Ακόμα μιλούν γι' αυτόν οι Γιάννης Σπανός, Θέμης Ανδρεάδης, Παύλος Μάτεσις και Γιώργος Λιάνης. Μάρτιος 1976.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα πρέπει να την είχα δει τόοοτε αυτή την εκπομπή διότι και ο Μαρίνος μας άρεσε (οικογενειακά, παρόλη τη σεμνοτυφία της οικογένειας) και οι εκπομπές του Παπαστεφάνου. Η φωτογραφία δεν μου θυμίζει τίποτε, αλλά περιμένω πώς και πώς να πάω σπίτι να δω το βίντεο. Ελπίζω να είναι η εκπομπή στην οποία ο Γιαννάκης πέταξε τη γιαγιά από το μπαλκόνι. Χτυπιόμασταν από τα γέλια όλοι μας.
 
Πίσω
Μπλουζα