Γκαλάκτικα (Battlestar Galactica)

LadyHawke

RetroActive
Joined
7 Ιαν 2006
Μηνύματα
253
Αντιδράσεις
24
Γκαλάκτικα (Battlestar Galactica, 1978-79), ΕΡΤ


Πρεμιέρα: Κυριακή 20/12/1981


Πολύ καλή σειρά για εκείνη την εποχή. Δεν μπορώ να καταλάβω για πιο λόγο την σταμάτησαν. Αργότερα η υποτιθέμενη συνέχεια του Galactica, το οποίο η ελληνική τηλεόραση (τότε ΕΡΤ) είχε ονομάσει "Το Γκαλάκτικα ανακαλύπτει την Γη", ήταν μάλλον low budget και δεν συμμετείχαν όλοι οι ηθοποιοί της αρχικής σειράς.

Ένα καλό site αφιερωμένο στην σειρά, το οποίο περιέχει εικόνες, οδηγούς επεισοδίων και πολλά άλλα, βρίσκεται στο: http://www.battlestargalactica.com/classic.htm

Περισσότερο υλικό υπάρχει και στο:

http://www.kobol.com

Holy Frack!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
...πολύ καλή σειρά, πράγματι, αλλά δεν νομίζω ότι την σταμάτησαν. Απ' όσο θυμάμαι τελείωσε κανονικά...

Αργότερα όπως είπες, ξεκίνησε η συνέχεια (όπου θυμάμαι τον Lorne "Αντάμα" Green, να έχει αφήσει μούσι !!) η οποία και εμένα δεν με εντυπωσίασε...

...θυμάμαι καθ'οδόν προς το σχολείο (πήγαινα δημοτικό τότε) συζήταγα με έναν φίλο για τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα των Vipers στις μάχες με τα μαχητικά των Κυλώνων !! ...ωραίες εποχές !! :D
 
Υπάρχει ολόκληρη η σειρά διαθέσιμη σε DVD στο http://www.play.com σε τιμή-κελεπούρι:

http://www.play.com/play247.asp?pa=srmr&page=title&r=R2&title=130876

Την αγόρασα πριν λίγο καιρό και μπορώ να πω ότι έχουν κάνει εξαιρετική δουλειά (καθαρή εικόνα, 1 DVD γεμάτο deleted scenes, συνεντεύξεις, ντοκυμαντέρ και άλλα extras).

Special Features

  • 3.5 hours of newly produced and never-before-seen bonus features including...
  • Interview with legendary television series creator Glenn A. Larson (Magnum P.I., The Six Million Dollar Man)
  • Over 2 hours of never-before-seen deleted scenes
  • The Creation of Battlestar Galactica: Glen Larson
  • Making of documentary
  • Working with Daggit
  • Inside Battlestar Galactica: The Cylons
  • Photo gallery
[edit] Dead pictures [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
billy είπε:
...πολύ καλή σειρά, πράγματι, αλλά δεν νομίζω ότι την σταμάτησαν. Απ' όσο θυμάμαι τελείωσε κανονικά... Αργότερα όπως είπες, ξεκίνησε η συνέχεια (όπου θυμάμαι τον Lorne "Αντάμα" Green, να έχει αφήσει μούσι !!) η οποία και εμένα δεν με εντυπωσίασε...
Μπορεί η ΕΡΤ τότε να είχε δείξει όλα τα επεισόδεια, αλλά το τελευταίο επεισόδειο τελείωνε πολύ απότομα. Επίσης στο DVD (που αναφέρει και ο Aeon) υπάρχει ένα ντοκυμαντέρ για το Galactica, όπου μιλούν οι ηθοποιοί για τις αναμνήσεις τους από τα γυρίσματα της σειράς και οι ίδιοι είναι που λένε ότι σταμάτησε η σειρά γιατί κόπηκε το budget.
 
LadyHawke είπε:
Μπορεί η ΕΡΤ τότε να είχε δείξει όλα τα επισόδεια, αλλά το τελευταίο επισόδειο τελείωνε πολύ απότομα.
...εδώ έχεις δίκιο, εν μέρει. Απο όσο μπορώ να θυμηθώ, η σειρά τελείωνε ζουμάροντας σε ένα μόνιτορ, όπου αν και εκείνη την στιγμή δεν το παρακολουθούσε κανείς, έδειχνε ότι το Γκαλάκτικα είχε "πιάσει" κάποιο σήμα/εικόνα απο τον ανθρώπινο πολιτισμό της Γης.

Πράγματι τελείωνε χωρίς πολλές "τυμπανοκρουσίες", με το είδος του τέλους που σε αφήνει να μαντέψεις τι θα επακολουθήσει...

LadyHawke είπε:
Επίσης στο DVD (που αναφέρει και ο Aeon) υπάρχει ένα ντοκυμαντέρ για το Galactica, όπου μιλούν οι ηθοποιοί για τις αναμνύσεις τους από τα γυρίσματα της σειράς και οι ίδιοι είναι που λένε ότι σταμάτησε η σειρά γιατί κόπηκε το budget
...αντίθετα με το πρώτο μέρος της σειράς, το δεύτερο είναι στο μυαλό μου πολύ πιό συγκεχυμένο και δεν μπορώ να θυμηθώ πως (και αν) τελείωνε, πράγμα το οποίο πιθανότατα δικαιολογείται απο τα στοιχεία που μου έδωσες περι budget...
 
Galactica πω πω!!! Ηταν η αγαπημενη μου σειρα! θυμαμαι ακομα τους

κυλωνες!Τα ρομποτ με το περιεργο λαμπακι να πηγενει περα δωθε!!!

Παντος να ξερεται πως εχει κυκλοφορησει το the movie σε dvd (το παλιο)

Το αγορασα με την πρωτη!!
 
Tο Τhe Movie το περιέχει και η συλλογή με τα επεισόδια που έγραψα πιο πάνω ;)
 
θυμαμαι οτι εκτος απο το battlestar galactica το the movie ειχαν παιξει

στν tv και ενα ακομα εργο που κρατουσε μιαμιση ωρα το οποιο το μισο πρεπει να το εχω σε vhs!

Ηταν ο σταρμπακ και ο απολο με τις ιπταμενες μηχανες και ειχαν κατεβει στην γη και απο πισω οι κυλωνες να τους ψαχνουν!Η ολη ιστορια εξελισοταν στην γη!:rolleyes:
 
Μην τολμήσεις να το σβήσεις! Το ψάχνω εγώ κι άλλοι 100. Είναι το Galactica 1983 (έτσι το έλεγε η ΕΡΤ2) - To Γκαλάκτικα Ανακαλύπτει τη Γη.

Δεν έχει βγει ποτέ σε DVD και είναι εξαιρετικά δυσεύρετο.
 
Φιλε ΑΕΟΝ θα ψαξω ολες τις κασσετες μου συντομα αλλα δεν ξερω αν θα την βρω ελπιζω ομως!!!

Παντος μην αγχωνεσαι γιατι ολες οι σειρες βγαινουν τωρα απο τις εταιριες σε

μποξακια ειναι η δουλεια μου αυτη και ξερω!

συντομα θα εχουμε τους ντιουξ τον ιπποτη της ασφαλτου και αλλα τοσα τα

οποια εχουν βγει ιδη!Παντως θα κοιταξω!
 
Και μια που μιλαμε για σειρες ξεχασατε 2 ακομα!! Το μικρο σπιτι στο λιβαδι και τον Μπενι χιλ αξιζει να μπουν στο Forum!
 
Εχω όλο το box-set του Γκαλάκτικα. Είναι πολύ καλό.
 
Καταρχας καλως ηρθες φιλε στην οικογενεια του Forum!

Οπως ειχα πει και στον ΑΕΟΝ φιλε μου το galactica 1980 πρεπει να το εχω εγω!!!

Το ειχα γραψει σε κασσετα στις αρχες του 80 το ειχε βαλει η ΕΡΤ!! Ομως εχω να την δω πανω απο 15 χρονια!!Επισης εχω την αισθηση οτι δεν το προλαβα απο την αρχη.Εντομεταξη εχω ξεθαψει ολες τις VHS και μολις δανειστω ενα Video που περιμενω θα αρχισω το ψαξιμο!!!!Stay tune λοιπον
 
Ακόμα....................??????????

(Δεν έχω καθόλου αγωνία... λίγο υπομονή χρειάζεται... τι εννοώ... για κοίτα λίγο παρακάτω, τα μικρά γράμματα στο συμβόλαιο που λένε)

[edit: torrent]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ambu_dare είπε:
Ακόμα....................??????????
(Δεν έχω καθόλου αγωνία... λίγο υπομονή χρειάζεται... τι εννοώ... για κοίτα λίγο παρακάτω, τα μικρά γράμματα στο συμβόλαιο που λένε)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ambu dare το ειδα το torrent απο οτι καταλαβα ειναι ολη η σειρα που προβληθηκε το 80!(Αν καταλαβα καλα)

Εμεις ψαχνουμε οχι για τα επεισοδια αλλα για ενα αυτοτελες εργο!

Παντος το εβαλα ηδη να κατεβαινει!!!(Να δουμε) :)
 
akmakas είπε:
ambu dare το ειδα το torrent απο οτι καταλαβα ειναι ολη η σειρα που προβληθηκε το 80!(Αν καταλαβα καλα)Εμεις ψαχνουμε οχι για τα επεισοδια αλλα για ενα αυτοτελες εργο!

Παντος το εβαλα ηδη να κατεβαινει!!!(Να δουμε) :)
Καλημέρα !

Ελπίζω να φτάσιε κάποτε η άγια στιγμή, να δούμε το Galactika-80 !

Και ολόκληρη η σειρά, δε νομίζω να μας χάλαγε !

Να κάνω και μια χαζή ερώτηση ;

Τι είναι (με 2 λόγια) το torrnet ?

Δηλαδή αν έχω καλή σύνδεση (πχ ADSL),

παίρνω άδεια από έναν χρήστη, μπαίνω στο PC του,

και κατεβάζω την ταινία ;
 
@akmakas

Ελπιζω και εγώ να είναι η ταινία μέσα, αλλά επειδή είδα και σε ένα άλλο torrent (με όλη την σειρά 1978+1980+2003+2004) ότι στο πακέτο του 1980 έχει και το αντίστοιχο επεισόδιο που συναντά την γή αλλά και την γενική παράδοση που κάθε σεζόν έχει στην αρχή της μία τηλεταινία, ελπίζω να είναι full & working.

(δυστυχώς το άλλο torrnet αν και 25GB-full, είναι αυτό που λέμε bad torrent - no seeds, leechers waiting & 0 DLs).

Πάντως ήδη ο Υ/Η μου χτυπάει υπερωρίες... ;)

@exetlaios

torrent= μορφή αρχείου π.χ. exetlaios.torrent.

προγράμματα για την χρήση του: Έχω ξεχωρίσει τα

Aelitis Azureus (ο αλήτης ο αρούρης) http://azureus.sourceforge.net/

Είναι γενικά βαρύ πρόγραμμα με κτηνώδεις απαιτήσεις σε μνήμη (μόνο μηχανήματα με άνω των 512ΜΒ Ram παίζουν σωστά - τα άλλα σέρνονται), αλλά πλήρως παραμετροποιήσιμο και με δικλίδες ασφαλείας - καλό για τους seeders.

Utorrent (μtorrent) http://www.utorrent.com/

το άκρως αντίθετο σε απαιτήσεις... μικρό μόλις λίγα KB - ελάχιστη δέσμευση μνήμης, άξογο στην λειτουργία του μάλλον ο μεγάλος αντίπαλος του azureus - τέλειο για leechers.

Διαδικασία:

Εγκατάσταση του επιθυμητού προγράμματος (δοκίμασε το utorrent) και έπειτα κατεβάζεις το αρχείο xxx.torrent που σε ενδιαφέρει. (στον γούγλη -google- θα βρεις αυτό που ψάχνεις εάν υπάρχει)

Αυτό το αρχείο περιλαμβάνει τις πληροφορίες για το πια αρχεία υπάρχουν στο πακέτο και μεσω ποιανού tracker θα τα βρεις...μπλα μπα

Εάν κάνεις διπλό κλικ λογικά ανοίγει το utorrent αλλιώς τρέχεις εσύ το πρόγραμμα και κάνεις file > load > επιλέγεις το xxx.torrent και έπειτα που θα το αποθηκεύει στο σκληρό.

Επιτόπου δημιουργεί τα αρχεία στον δίσκο με το σωστό μέγεθος και δεσμεύει όλο τον αντίστοιχο χώρο στον σκληρό. Τα αρχεία όμως για να λειτουργήσουν πρέπει να τα λάβεις από άλλους που τα έχουν... (Ρ2Ρ) δεν συνδέεσαι με κάποιο site αλλά με άλλους υπολογιστές οι οποίοι δεν σου δίνουν όλα τα αρχεία αλλά τμήματα τους (πακέττα) που στο σύνολο τους αποτελούν όλο το torrent.

Aπό την στιγμή που αρχίσεις να συνδέεσαι με κάποιους (αυτόματα) και θα αρχίσεις να λαμβάνεις - μετά από λίγο θα αρχίσεις και εσύ να δίνεις, ότι έχεις ακόμα και αυτό το λίγο. Θα δεις και την πρόοδο του συνόλου να ανεβαίνει σιγά-σιγά από το 0% στο 100% όπου πλέον είσαι πλήρης και πλέον διαμοιράζεις αυτό που έχεις (τα αρχεία είναι πλέον διαθέσιμα όλα). Το σωστό είναι να επιστρέψεις στο ακέραιο όλη την ποσότητα που έλαβες... μέχρι το ratio να είναι 1.000 (αλλά κανείς δεν θα σε "μαλώσει" εάν συνεχίσεις πλέον αυτού). Αυτή είναι η βασική λειτουργία και νοοτροπία των αρχείων .torrent.

Εάν αρχίσεις να δουλεύεις με torrent, να μιλήσουμε περί ρυθμίσεων NAT και το firewall του router σου. Mην μπαίνουν αβέρτα όλοι - έτσι?

http://www.portforward.com/

(Να ξεκινάς μόνο "καλά" torrents με αρκετούς seeders και δευτερευόντως leechers ώστε να προλάβεις να το ολοκληρώσεις πριν φύγουν και τα πολλά ολοκληρμένα DL σημαίνει ότι γενικά κινείται...)
 
Αmbu είσαι ο άνθρωπός μου! Κατέβαζε αβέρτα! Στην επόμενη συνάντηση μας προβλέπω ανταλλαγή πολλών GB! Ήδη σου έχω έτοιμα 5 ντιβιντοδισκάκια τίγκα στα comics ;)

Ο αδερφός μου ήδη βρήκε και κατεβάζει την θρυλική σειρά "Ταξιδιώτες μέσα στο Χρόνο" (Voyagers) κι απ' ότι μου λέει τα επεισόδια είναι σε αρκετά καλή ποιότητα. Άντε κι είχα χρόνια να δω το Omni σε δράση!

exetlaios: Αν δε σε αφήσουν ικανοποιημένο τα υπόλοιπα, δοκίμασε και το bittorrent που χρησιμοποιώ εγώ. Είναι ελαφρύ και αρκετά πλήρες.
 
Ege (se DVD )

Galactica

Avengers Emma Peel era(the best!!)

Space 1999 both seasons(the second best!!)

Dr Who Tom Baker era

Battle of the Planets (mallon ola-exw kai tin kasetina me ta 18)

Start trek first season kirk era

Family Guy

Psacnw to Voyagers ;) - To mistirio tou Xrisou pithikou - Knight Rider - Buck Rogers etc

Kapoia stigmi na kanonisoume kamia sinantisi :)
 
Πίσω
Μπλουζα